Nova tehnička specifikacija

May 25 at 8:14 PM
TEXT

Koliko ja vidim, ništa se ne mijenja.
May 29 at 9:12 AM
Kod same fiskalizacije računa vjerovatno ništa, ali koliko vidim, izbačena je prijava poslovnog prostora koju bi od srpnja sam korisnik (firma) prijavljivao-odjavljivao-mijenjao preko usluge e-Porezna....
May 29 at 2:30 PM
Da, ali da li će se u eporeznu moči učitati xml kojeg naš program pripremi ili će knjigovođe ukucavati ručno? Jer ako če biti mogućnost povlačenja xml-a, morati čemo vrlo vjerojatno mijenjati xml.
May 30 at 3:13 PM
U novoj v1.5 specifikaciji izbačeno je sve što se tiče poslovnog prostora. U ePoreznoj za sada nema obrasca.
Jun 1 at 8:50 AM
Za sve one koji nisu obveznici ili nemaju certifikat ePorezne, obrazac je dostupan na stranicama porezne uprave
https://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20Propisi/Fiskalizacija/Obrazac%20prijave%20podataka%20u%20sustavu%20fiskalizacije_115_16.pdf
Ugl. upitom u PU što se tiče paušalaca koji bi ranije krenuli s fiskalizacijom, odgovor je sljedeći: ispuniti gore navedeni obrazac i odnjeti u PU, svejedno prijaviti poslovni prostor preko sustava fiskalizacije (do 01.07.), te krenuti sa izdavanjem računa (naravno, nabaviti knjigu uvezanih računa ovjerenu od PU i ispunjeni interni akt).
Jun 1 at 9:03 AM
Edited Jun 1 at 9:04 AM
Zanima me što će biti s korisnicima programskih riješenja koji ne žele prijaviti podatke o proizvođaču/održavatelju programskog rješenja, odnosno nemaju dozvolu proizvođača softvera za tu prijavu zato što nemaju ugovoreno paušalno održavanje softvera već se promjene u softveru ugovaraju kad se za to ukaže potreba.
Jun 1 at 10:36 AM
Održavanje nema veze je li paušalno ili po potrebi. Ako korisnik koristi moje programsko rješenje onda je logično da ću ga ja i održavat, bez obzira na vrstu održavanja. U slučaju da korisnik ne želi moje usluge, a i dalje koristi moje programsko rješenje, to je na njegov rizik. Za takve stvari bilo bi dobro sklopiti ugovor s korisnikom koji bi zaštitio proizvođača softvera od mogućih malverzacija.
Jun 8 at 11:41 AM
Zna li netko hoće li se trebat/moći/smjeti, nakon 01.07.2017. podaci o poslovnim prostorima nastaviti slati u PU putem programske opreme za naplatu? U razgovoru sa jednom inspektoricom iz PU rečeno nam je "kako ona misli" da će se to trebati/moći nastaviti slati kao i do 30.06.2017., ali kako ona iza te informacije ne može stati, već se za odgovor treba obratiti APIS-u (iz kojeg, naravno, nema odgovora)
Jun 8 at 12:01 PM
U novoj tehničkoj specifikaciji izbacili su poglavlja o poslovnom prostoru, dakle, ići će isključivo putem ePorezna sustava i/ili papirnatog obrasca.
Tako su barem nama rekli. E sad, kod nas ništa nije sigurno....
Jun 8 at 12:23 PM
izbacili su podatke o naplatnom uredjaju
Jun 9 at 7:29 AM
OzrenKrestan wrote:
... dakle, ići će isključivo putem ePorezna sustava i/ili papirnatog obrasca.
Do sada je uglavnom bila (dobra) praksa Apis-a da sve promjene u fiskalizaciji ranije stave na testni CIS, pa je za pretpostaviti da se izgleda neće gnjaviti sa skidanjem mogućnosti 'stare' prijave, već da će CIS i dalje slati odgovor na ispravno složen zahtjev za prijavu poslovnog prostora, koji ni do sada ne znamo čemu je služio jer su račune fiskalizirali i bez prijave pp (samo su kasnije gnjavili).

Ja sam očekivao da će jednom uvesti dediciranu grešku na zahtjev za JIR-om ako PP nije prijavljen, ali eto, velika porezna reforma je iz meni nedohvatno inteligentnih razloga odlučila prijavu PP prebaciti u e-Poreznu, sasvim drugi informacijski sustav koji će zasigurno sutra biti čvrstvo povezan sa CIS-om, pa će se moje očekivanje napokon ispuniti.

Malo sutra.
Jun 9 at 10:04 AM
Ja sam očekivao da će jednom uvesti dediciranu grešku na zahtjev za JIR-om ako PP nije prijavljen, ali eto, velika porezna reforma je iz meni nedohvatno inteligentnih razloga odlučila prijavu PP prebaciti u e-Poreznu, sasvim drugi informacijski sustav koji će zasigurno sutra biti čvrstvo povezan sa CIS-om, pa će se moje očekivanje napokon ispuniti.

Malo sutra.
Upravo tako. Sve ostalo je bezveze. To su mogli, i morali, napraviti već 2013. godine. Ako u XML-u računa nema podatak o poslovnom prostoru, hashiran, ne može proći poziv za račun. I gotovo. Ovako sve je samo plodno tlo za muljanje na strani represivnog tijela (Porezna). Heh. Svaki dan pogledam hoće li izdati kakav primjer takvog XML-a računa, ali uzalud.
Jul 4 at 12:30 PM
Edited Jul 4 at 12:31 PM
PBDudek wrote:
... pa je za pretpostaviti da se izgleda neće gnjaviti sa skidanjem mogućnosti 'stare' prijave...
Eto, ipak ukinulo. A vridnih ljudi! Ma bravo!!!
Jul 4 at 12:35 PM
OzrenKrestan wrote:
Jel znaš, na tom papirnatom, treba li lupiti pečat ;D ???
Jul 4 at 1:38 PM
PBDudek wrote:
OzrenKrestan wrote:
Jel znaš, na tom papirnatom, treba li lupiti pečat ;D ???
Naravno da treba, i na PDF elektronski mur hehehehe
Jul 17 at 6:17 AM
Nisam primjetio da je negdje bilo spomenuto. Dakle, s korisnikom imamo ugovoreno održavanje i on u prijavi prostora navodi naš OIB. Ugovor kao i svaki drugi ima rok važenja (naravno, ako nije navedeno automasko produžavanje ugovora) ili se ugovor može pod određenim uvjetima prekinuti.
Što je s prijavljenim podatkom o osobi koja održava program? Hipotetski, pronađe se greška/neusklađenost/razlika/..., porezna kontaktira održavatelja, a on više nema obvezu održavanja. Ne vjerujem da će korisnik odmah trčati u poreznu i mjenjati podatke u prijavi.
Jul 17 at 11:07 AM
Imate ugovor, ne bi trebalo biti problema.