Prijedlog izmjene Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom

Nov 4 at 11:32 PM
Nov 5 at 9:10 AM
Jako zanimljivo. Ali koliko sam na brzinu pregledao hrpu stranica prijedloga, mislim da nisam vidio točan datum kada bi taj prijedlog trebao postati važeći pravni akt?!?
Da ne bi bilo onako, u petak popodne u Saboru podignu ručice, a u ponedjeljak već u primjeni.
Nov 5 at 12:25 PM
Super, znači nama će na leđa natovariti odgovornost a oni ne odgovaraju za ništa. Slažem se da programsko rješenje mora ispravno funkcionirati, ali kako je jedan od kolega bio napisao, tko može garantirati da će korisnici koristiti program u skladu sa uputama. A ono šta korisnici uspiju izvest to nitko ne može...
Nov 5 at 2:24 PM
Da. Stvarno mrzim kad sam u pravu, naročito kad su u pitanju ovakve stvari. Ovo mi je još jedna potvrda da korisnicima zabranim ama gotovo sve što se može zabraniti da ne zbrljaju... Ali, uvijek će biti to ali...
Nov 5 at 7:13 PM
U okviru tog dokumenta se nalazi i tekst same izmjene pravilinika koji se objavljuje u Narodnim novinama ako bude prihvaćen.
Počnite od 6. stranice.

Između ostalog piše:
Članak 19.
Ovaj Zakon objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 1. siječnja 2017. godine,
osim članaka 1., 2., 3., 5., 7., 8., 9., 10. i 12., koji stupaju na snagu 1. srpnja 2017. godine.
Većina bi vrijedila od 1.7.2017.g.

Što se tiče odgovornosti, odgovornost snose i obveznici i mi, vjerojatno ovisno o tome što nije ispravno.
Nov 5 at 7:20 PM
Nema druge nego počet uplaćicat neko osiguranje.
Nov 5 at 8:03 PM
To je i meni jučer palo na pamet :)
Nov 7 at 10:34 AM
Zna li tko hoće li uslijed ovih zakonskih promjena i kada nova Tehnička specifikacija (i pravilnik, koji se spominje u tekstu izmjena Zakona)
Nov 7 at 11:56 AM
Ima samo jedna specifična situacija. Korisnici mogu doći do OIB-a svih tvrtki (u ovom slučaju nas informatički) i mogu samostalno upisati OIB tko im održava sustava. Ta tvrtka uopće ne zna za tog korisnika ili da mu opće nije prodala programsko rješenje, i tko će onda biti kriv ?! Dok mi dokažemo da mi nismo uopće prodali rješenje njima ili bilo što drugo - eto nama problema zbog "lažnih" podataka koje korisnik dostavio. I onda će uslijediti odgovor PU "riješite vi to međusobno tužbom prema korisniku"...
Bolje bi bilo rješenje da PU uprava objavi da će izdati certifikate za programska rješenja i onda se takvim načinom i pokriva ovo pitanje "kako ćemo znati da korisnik radi u skladu s uputama". Mi smo onda pokriveni po pitanju Zakonske ispravnosti a ostalo neka hvataju korisnika.
Nov 7 at 1:24 PM
Jedino što sam ja skužio da se mijenja je da se prijava poslovnog prostora (sa kojim se dosada prijavljivao i OIB proizvoođača/autora programa) više ne obavlja preko CIS-a, a što su, pretpostavljam, svi imali ugrađeno u svoja rješenja, nego će to korisnici morati sami prijavljivati preko e-Porezne.
NISAM skužio zašto se to mijenja? Obrazloženje je da se iz dosadašnje prijave:
??? nije moglo točno locirati prostor ???
Dosadašnjih šest podataka (ulica, kućni broj, dodatak kućnom broju, broj pošte, naselje, općina) nisu dovoljni za locirati dućan???
??? da se obveznicima fiskalizacije ne nameću dodatni troškovi kad su već korisnici e-Porezne ???
Nameće se nabava programskog rješenja za fiskalizaciju računa, koje po prirodi stvari sadrži i prijavu prostora. Je li itko od vas napravio program bez toga?? Ili ste bar čuli da netko ima fiskalnu kasu bez prijave PP???
??? nije se vodila evidencija o proizvođaču poslovnog rješenja ???
Koji još podatak osim OIB-a, a koji se šalje s prijavom PP treba slati? Čemu služi OIB nego da država po njemu sazna što god ju još zanima???

Inače, dosadašnja (ne)prijava PP CIS-u nije imala nikakve veze s (ne)prihvaćanjem računa u CIS, mada pretpostavljam da ih nije bio problem povezati pošto su bili u istom sustavu. Ako sada prostore evidentira e-Porezna, a račune CIS, znači da se nikada ne možemo nadati da će nam CIS odbiti fiskalizaciju računa sa oznakom poslovnog prostora koji nije uredno prijavljen.

GOMILA GLUPOSTI!!!
Nov 7 at 2:00 PM
Nego što da su gluposti, ali i to ćemo odraditi.
Pa baš sam od tebe na ovom forumu primio post da se ničemu u našem zakonodavstvu i šire, ne treba čuditi....
Kak' bi rekao jedan uvaženi: Si vis pacem, para bellum... Tako se i mi moramo uvijek pripremati za nove mudrolije naših vrlih i dragih nam političara (čitaj: jebivjetara).
Nov 7 at 2:39 PM
Nemogućnost lociranja prodajnog mjesta?! Ma, bajke za malu djecu.
Lova, majstore, lova.
Honorari onima koji pišu zakone, onima za pravilnike, i masi drugih koji su se oko toga pokvačili ko pijavice, da ne širim dalje.
Otkud lova?
Malo od parafiskalnih nameta za razno-razne certifikate, kripto-uređaje i druga čudesa, pa (ne)malo od kazni, kad npr. budeš imao više od 1 lipe razlike nastale zaokruživanjem osnovice i dvaju poreza u tri razne porezne tarife na jednom računu (režite me gdje sam najtanji ako će negdje pisati kako to treba računati)!
Pa se ti žali... (plaćaj takse, odvjetnike ....)

Gledaj to pozitivno! To ti za sobom povlači ekonomski procvat cijele jedne (ne)privredne grane!
Nov 7 at 2:51 PM
Kazne za proizvođače programskih rješenja i održavatelje od 50.000 - 500.000 kn.
Koliko razumijem, predviđa se na neki način LICENCIRANJE programskih proizvoda.
I što sada, neki budu i dalje poklanjali softver ili najmili za 25 kn? :)
Nov 7 at 3:47 PM
Edited Nov 7 at 3:48 PM
Stanki wrote:
Kazne za proizvođače programskih rješenja i održavatelje od 50.000 - 500.000 kn.
Koliko razumijem, predviđa se na neki način LICENCIRANJE programskih proizvoda.
I što sada, neki budu i dalje poklanjali softver ili najmili za 25 kn? :)
Bit će sve dobro ako ovo nije neka igra velikih T-mobilea, VIP-a itd.. da izbace male kao što su veliki centri napravili malim dućanima.
Nov 7 at 4:20 PM
Mislim da bi bilo baš super da ugostitelji kucaju primke i vode normative/zalihe na vip i tmobile kasama. Presretni bi bili.
Nov 7 at 9:49 PM
Edited Nov 7 at 9:49 PM
Već sam prije spominjao da ni fiskalizacija, a ni bilo koje drugo poslovno rješenje nije zajebancija.
A neki to baš tako shvaćaju. Poklanjaju softver ili ga daju po nekim nelogičnim cijenama.
Što je sa školovanjem, sa ljudima koji moraju razvijati softver, sa ljudima koji održavaju, sa daljnjim usavršavanjem.
Pa ovaj naš posao neki su sveli na plac ili sajam, čak i gore od toga.
Nisam baš siguran da je ovaj dobronamjeran potez Raverusa, da svima da besplatno podršku za fiskalizaciju, dobar i pametan potez.
S druge strane, protivnik sam bilo kakvog monopola i svođenje cijele priče na nekoliko velikih i jakih igrača, što je vrlo moguće.
Baš me zanima kako će se dalje razvijati cijela priča, jer ovo je vlo zanimljivo:
'Odredbom ovoga članka dodaje se novi članak prema kojem su obveznici fiskalizacije dužni koristiti programsko rješenje koje je u skladu s odredbama ovoga Zakona te im je omogućeno testiranje istoga. Obveznik fiskalizacije kao i proizvođač ili održavatelj programskog rješenja odgovorni su za ispravnost programskog rješenja.
Ministar financija će pravilnikom propisati način testiranja programskog rješenja'
Znači, uvode se licence. Vrlo zanimljivo :)
Nov 7 at 11:45 PM
Sve si dobro rekao Stanki, od A do Ž...
Nov 8 at 12:31 AM
Kako si ti Stanki iz ove recenice shvatio da ce porezna licencirati. Pise 'te im je omoguceno testiranje istog...'
Kome njima? Iz recenice je jasno da su to obveznici fiskalizacije, odnosno programeri ti koji ce testirati, a ne porezna.
To je ovo sadasnje testiranje sa demo certifikatom, a ne nikakvo licenciranje.
Nov 8 at 7:31 AM
Formulacija koju je citirao Stanki može, kao i gro ostalog u Prijedlogu, značiti svašta. Stanki je pesimist pa (s pravom, iz dosadašnjih iskustava) očekuje najgore, a optimist Georgia47 ne očekuje ništa novog.
Čak ni rečenica 'Ministar financija će pravilnikom propisati način testiranja programskog rješenja' ne znači da će nam po donošenju izmjena Pravilnika biti nešto jasnije.
A sve će biti jasno kad nam komitente uhvate inspekcije bilo zbog netestiranog ili nelicenciranog softvera.
A možda i nama pokucaju na vrata, jer sad će konačno znati tko se krije iza nickova na ovakvim forumima :D !!!
Nov 8 at 8:15 AM
sve miriše na licenciranje, što me ne bi čudilo. Valjda im je dosta svakojakih podataka koje dobivaju :)
Nov 8 at 8:18 AM
Istina je da je ovo hrvatska, ali ipak nismo toliko u bedu da bi ministar nekakvim pravilnikom od rijeci testiranje stvorio licenciranje.
Osobno cak ne bi ni imao nesto puno protiv toga, ali koliko je realno da ce porezna 'testirati radi licenciranja' toliko razlicitih rjesenja na svim mogucim platformama od androida preko windowsa do serverskih skripti
Nov 8 at 8:48 AM
Licenciranje će biti na ovakvu foru:
šalje se OIB poduzeća, obrta, koje je izradilo programsko rješenje. Prati se postotak grešaka preko CIS servera. Nakon što se u određenom periodu akumuliraju
eventualne greške kod odabranog korisnika, upozorava se korisnika i nas programere da imamo toliko i toliko grešaka, različitih tipova. Umoljava se proizvođač programskog rješenja da u najkraćem mogućem roku ispravi te pogreške ili će mu biti zabranjeno izdavanje JIR-a, preko njegovog programskog rješenja. I to je to.
Dakle, neće biti milosti ni za najsitniju grešku.
Nov 8 at 2:32 PM
Ozren, to pouzdano znaš ili nagađaš?
Nov 8 at 3:15 PM
Edited Nov 8 at 3:16 PM
Ne, ovo su čisto nagađanja... Ništa službeno. Ali jedan od crnih scenarija je moguće ovaj...
Što je Poreznoj disableirati certifikat koji se po statistikama grešaka, ističe? Ništa. Isto tako nije im problem napraviti revokaciju istog, ako se stanje popravi.
Mislim na certfikate svih klijenata koji su recimo klijenti određene programerske kuće. Zato valjda i onaj formular gdje
će svaki klijent morati navesti OIB proizvođača.
Naglašavam, samo nagađam.
Nov 8 at 3:36 PM
Nemojte im davati ideje :)
Nov 8 at 3:39 PM
To opet ne riješava ono što sam ja napisao ? Što ako netko uzme moj OIB tvrtke i prijavi ga, a ja pojma nemam o tome i onda mi dođe neka kazna ?!?!?! WTF ?
Nov 8 at 3:45 PM
Ako se ne varam takvo je nešto pokušano napraviti s knjigovodstvenim servisima gdje su korisnici htjeli prebaciti krivicu na knjigovodstvene servise u slučaju nekog spora...
Svi znamo kakvi su korisnici da nešto svjesno rade a onda kada im dođu inspektori "ne znam ja ništa kompjutor to tako računa"
Nov 8 at 3:54 PM
U slučaju da neki nezadovoljni klijent želi napakostiti nama, proizvođačima i održavateljim programa, može se to riješiti lako, ako bude dovoljno razuma i htjenja na strani APIS-a, isključivo. Zašto i mi proizvođači ne bismo imali svoj fiskalni potpisni certifikat, odnosno zašto se ne bi koristio postojeći cert. za ePoreznu? S njima se može dodatno napraviti potpisivanje svakog xml-a, tako da CIS "zna" od koga dolazi. Za implentaciju na nivou svakog od nas, ne bi trebalo više od tjedan dana, sa testiranjima. I gotovo.
Nov 8 at 4:18 PM
Edited Nov 8 at 4:19 PM
bmilosev wrote:
To opet ne riješava ono što sam ja napisao ? Što ako netko uzme moj OIB tvrtke i prijavi ga, a ja pojma nemam o tome i onda mi dođe neka kazna ?!?!?! WTF ?
E sad yebi ga, tako mi moze napakostiti da mi na parkingu zapara auto ili probusi gume. Ako prijavi moj oib onda bi valjda morao imati i racun za program od moje firme koji naravno nece imati.
Takve stvari nijedan zakon ne moze predvidjeti i to spada pod neki drugi zakon, vjerojatno prekrsajni ili cak kazneni.
Nov 8 at 4:28 PM
Edited Nov 8 at 4:43 PM
bmilosev wrote:
Što ako netko uzme moj OIB tvrtke i prijavi ga, a ja pojma nemam o tome i onda mi dođe neka kazna ?!?!?! WTF ?
Pa smatram da svatko tko je imalo pametan, napravi prvo ugovor o tome od kada radi, šta radi i kod koga radi.
Ova priča bez ugovora/računa da je netko stavio moj OIB u svoj XY software ne prolazi na sudu 100%.
Nov 8 at 4:34 PM
Edited Nov 8 at 5:21 PM
Ja navijam za eventualne "certifikate" ili licence, šta god, samo da se uvede nekakva kontrola i odgovornost... Čega sam se sve nagledao do sada, žalosno je kako se netko može nazvati programerom. Još žalosnije je što za takav loš software postoje klijenti koji su takvo nešto platili. Osobno mislim da neće nikakvih licenciranja i kerefeka biti. Ne znam tko i zašto je izvukao takvu glupost iz konteksta - već su najavili da će omogućiti programerima pregled podataka poslanih na demo server pa se vjerojatno odnosi na to.

Ono što sam čuo jest, da su poreznici imali problema sa razno raznim tvrtkama koje koriste razno razne programe, kod kojih je program instalirao "rođak od ujakovog najboljeg prijatelja" , a taj njegov rođak je program kupio od pere perića koji se ne javlja na telefon niti mu se može ikako doći u kontakt. Tko je kriv u takvoj situaciji za greške i kako doći do odgovornih osoba? To do sada nije bilo zakonom konkretno određeno i to im je glavni problem (bilo je određeno ali ne i sankcije), a sada samo žele uvesti kontrolu i forsirati OIB tko stoji iza softwarea ili održavanja, iz cilja kako bi se mogli opariti u slučaju nečije greške ili slično, a tek na drugom mjestu - da se takve greške više ne bi ponavljale. Živi bili pa vidjeli. :))
Nov 8 at 4:49 PM
Edited Nov 8 at 4:53 PM
Kamo je nestao, tj. zašto im nije dovoljan oib proizvođača softvera iz polja SpecNamjena? Taj podatak korisnik ipak nije mogao sam prijavljivati.

Uglavnom, kakva država takva i fiskalizacija, svaku godinu neka lutanja. Kod slovenaca se je od prvog dana moglo testirati rješenje, na način da si preko JIR-a (EOR-a) mogao vidjeti koji su podaci o računu poslani, tj. zaprimljeni u poreznoj. Zanimljivo da im je to prodao APIS, čak im je jedna poruka u toj web aplikaciji ostala na HR jeziku, a nama to APIS/PU ne može/ne želi 4 godine omogućiti.
Nov 8 at 4:54 PM
Edited Nov 8 at 5:26 PM
davor_h wrote:
Kamo je nestao, tj. zašto im nije dovoljan oib proizvođača softvera iz polja SpecNamjena? Taj podatak korisnik ipak nije mogao sam prijavljivati.
Dovoljan je ali koliko znam polje SpecNamjena nije bilo obavezno, odnosno nije bilo nikakvih sankcija za vlasnika OIB-a u slučaju grešaka. Očigledno im je cilj s time stati na kraj.
Citiram iz prijedloga zakona:
Budući se trenutno u sustavu ne evidentiraju podaci o osobama koje su obveznicima fiskalizacije implementirale programska rješenja za potrebe provođenja fiskalizacije te koje iste održavaju, propisuje se obveza dostavljanja podataka o istima kako bi se uočile nepravilnosti koje u konačnici mogu dovesti do postupanja u suprotnosti sa zakonskim odredbama.
davor_h wrote:
Uglavnom, kakva država takva i fiskalizacija
Slažem se, mi uvijek najveći maleri u cijeloj EU.

BTW. tehnička specifikacija tj podatak poslovnog prostora mjenjat će se 100%.
(Članak 5. stavka 2 prijedloga zakona o fiskalizaciji.)
Nov 10 at 11:29 AM
Edited Nov 10 at 12:04 PM
Danas je Prijedlog izmjene ovog Zakona usvojen na Vladi, što znači da ide u Sabor na usvajanje. Očito je da će ove izmjene stupiti na snagu.

Georgia47 wrote:
Pise 'te im je omoguceno testiranje istog...'
Kome njima? Iz recenice je jasno da su to obveznici fiskalizacije, odnosno programeri ti koji ce testirati, a ne porezna.
Citiram: "Obveznik fiskalizacije može testirati podatke s računa, a način testiranja propisati će pravilnikom ministar financija"

Čini se da će Obveznik fiskalizacije moći, ako hoće, testirati račun prije fiskalizacije. Ručno kalkulatorom tako što mora podatke vidjeti na ekranu? Slanjem na testni server?