Verzija 3.1.

Coordinator
Oct 11 at 12:33 PM
Verzija 3.1. je spremna za preuzimanje: https://fiskalizacija.codeplex.com/releases/view/629142

Molim feedback u ovaj thread - javite ako naiđete na neke probleme.
Oct 11 at 11:06 PM
Edited Oct 11 at 11:06 PM
Objavljena je i nova verzija FISKE: http://www.dosprinter.net/Fiskalizacija/
koja se naslanja na Raverus komponente 3.1
Coordinator
Oct 12 at 7:57 AM
bbanko wrote:
Objavljena je i nova verzija FISKE: http://www.dosprinter.net/Fiskalizacija/
koja se naslanja na Raverus komponente 3.1
(thumbsup)
Oct 12 at 10:38 AM
Edited Oct 12 at 10:49 AM
Imam dvije čudne situacije:
  1. funkcija provjeripotpis mi javlja false u DEMO 2014 okolini, a radila je dobro. E sad ja sam mjenjao DEMO certifikat, a FINA isto petlja s fiskalcis certifikatom, vjerojatno je nešto od toga, nisam se puno zamarao, izbacio provjeru potpisa.
  2. ovo vjerojatno spada u zoku sumraka. Na tri kompa u produkciji sam implementirao V3.1. Na dva radi, a na jednom ne. Sva tri su Windows 10 64bit, moja app je isto 64 bit. Ovi koji rade su Home, a ovaj koji ne radi je Pro verzija windowsa. Greška je slijedeća: Dynamic .NET object ('cis') not allocated. Error code: 2451. Koliko sam skužio moja app ne može pronaći Raverus dll koji se uredno nalazi u istoj mapi kao i app. Pokušao kopirati DLL na system32, syswow64, pokušao registrirati DLL ali nema sreće. Istu grešku dobijem i na strojevima koji rade ako fizički maknem DLL, no kad ga vratim sve radi. Koliko sam skužio ovaj raverus dll radi i na 32bit i na 64 bit. Pokušao instalirati 32 bit verziju app no opet ista greška 2451. Ma mom kompu, koji je Pro sve uredno radi. Jedino rješenje koje sada vidim je čista instalacija Win pa ću nadam se onda biti pametniji. Alat za razvoj je Windev. E da, ovaj komp koji ne radi, uredno vrti Raverus V2.0.
Coordinator
Oct 12 at 12:33 PM
  1. za provjeru potpisa moraš imati novi certifikat od Porezne, ne znam da li su ga već javno objavili, ali sam negdje na njihovim stranicama svojedobno vidio vijest da koriste novi certifikat ali da će naknadno biti objavljen. To znači da je normalno da ti provjera potpisa ne prolazi, sve dok Porezna ne objavi taj novi certifikat koji koriste za potpisivanje odgovora
  2. Hm, da, ovo baš nije jasno s čim je vezano - da li si pokušao za grešku koja ti se javlja na tom jednom kompu pogledati malo po internetu kaj točno znači?
Oct 12 at 3:02 PM
Edited Oct 12 at 3:09 PM
mikropro wrote:
...Koliko sam skužio moja app ne može pronaći Raverus dll koji se uredno nalazi u istoj mapi kao i app...
Ajde probaj kad pokrećeš svoj app, pokreni putem "Run as administrator". Imao sam sličan problem.
Coordinator
Oct 12 at 3:55 PM
Oct 12 at 8:09 PM
Edited Oct 12 at 8:31 PM
Greška se javlja zato što moja app ne vidi ili iz nekog razloga ne želi učitati Raverus.FiskalizacijaDEV.dll mada je on prisutan. Probao sam sve varijante: run as administrator, enable administrator account, disable LUA, pokretao u compatibility modu W7,W8,Vista, pokretao troubleshot compatibility, dodjelio prava za everyone za tu cijelu mapu, disablirao antivirus ali ništa. Na tom jednom PC-u ,moja aplikacija jednostavno ne vidi Raverus. Na ostalima je normalno. Ako na drugim PC-ima obrišem Raverus dll onda mi i oni javljaju istu grešku. Kad ga vratim sve opet radi. PC radi samo kao blagajna, dakle nema uopće instaliranih aplikacija. Windows 10 Pro HR Build 9200 (10.0.10586).

Malo sam Googlao, moguće da je problem što je Raverus kompajliran kao anycpu, umjesto x86 ili x64.
V2.0 mi radi jer sam stavio pripadajući Raverus dll tj. x86 ili x64, nisam koristio anycpu.

Kako god bilo formatiranje diska rješava problem, veli google :)
Oct 12 at 8:48 PM
Edited Oct 12 at 8:50 PM
Dao si nam malo informacija, znamo da je win 10.. ne znam da li će pomoći. Izgleda kao permissions na folder u kojem se pokreće app i taj dll. Veće verzije NET-a kreiraju dinamičke objekte koje spremaju na disk prilikom izvođenja a po defaultu Win 10 to ne dozvoljava. Znam da smo mi morali raditi posebne funkcije koje dodjeljuju odgovarajući permission na folder i files kod setup-a, pogotovo ako je app instalirana u Program Files.. RUN as Administrator u našem slučaju nije pomagao.. naravno full permissions možeš dodati i ručno..
Oct 12 at 8:55 PM
mikropro wrote:
Greška se javlja zato što moja app ne vidi ili iz nekog razloga ne želi učitati Raverus.FiskalizacijaDEV.dll mada je on prisutan. Probao sam sve varijante: run as administrator, enable administrator account, disable LUA, pokretao u compatibility modu W7,W8,Vista, pokretao troubleshot compatibility, dodjelio prava za everyone za tu cijelu mapu, disablirao antivirus ali ništa. Na tom jednom PC-u ,moja aplikacija jednostavno ne vidi Raverus. Na ostalima je normalno. Ako na drugim PC-ima obrišem Raverus dll onda mi i oni javljaju istu grešku. Kad ga vratim sve opet radi. PC radi samo kao blagajna, dakle nema uopće instaliranih aplikacija. Windows 10 Pro HR Build 9200 (10.0.10586).

Malo sam Googlao, moguće da je problem što je Raverus kompajliran kao anycpu, umjesto x86 ili x64.
V2.0 mi radi jer sam stavio pripadajući Raverus dll tj. x86 ili x64, nisam koristio anycpu.

Kako god bilo formatiranje diska rješava problem, veli google :)
Kako je postavljen UAC ?
Oct 12 at 11:27 PM
UAC=off. Na ostalih za sada 5 PC-a sve radi normalno. Samo jedan neće.
Oct 14 at 10:28 PM
Dakle već tri dana ništa novo nisam saznao, osim da se broj kompova koji ne rade rapidno povećava. Nisam više znao šta bi, pa sam skinuo Sample od Raverusa čisto da vidim u čemu je problem. Kad sam pokrenuo ECHO, na svim kompovima koji mi ne rade dobivam grešku:"Unhandled exception has occurred in your application. The underlaying connection was closed. Could not establish trust relationship for SSL/TLS secure channel". Ukratko na kompovima na kojima radi moja app radi i Raverus sample. Na kojima ne radi moja app dobivam ovu grešku, tj. echo ne radi. Imam dojam da je Framework potrgan, a kako je on dio Windows 10 nikakva intervencija sa strane na frameworku ne donosi rezultata. Pokušao sam razne tool-ove za popravak frameworka ali bez rezultata. Pokušao i sa nekim aplikacijama za testiranje frameworka, one kažu da je sve OK. Nakon toga sam napravio jednu malu app (window i button, bez ikakvih DLLova) kao native NET framework aplikaciju (target Framework 4) i ona se uopće ne može pokrenuti na tim kompovima koji ne rade a ne javlja ni nikakvu grešku. Jednostavno ne radi. Na onim kompovima koji rade, NET app se uredno pokreće. E sad ko je tu lud ja ne znam. Ponestaje mi ideja definitivno.
Oct 15 at 11:48 AM
Edited Oct 15 at 2:22 PM
Koristim COM verziju i želio bih provjeriti potpis u dobivenom odgovoru CIS-a.
Predlažem neka rješenja:
  • dodati novu metodu ProvjeriPotpis u COM (mislim da je ovo najjednostavnije)
    i/ili
  • u metodama za slanje poruka CIS-u (PosaljiSoapPoruku, ...) dodati parametar da li se odmah želi provjeriti potpis u dobivenom odgovoru.
Isto tako mislim da bi trebalo u COM verziji ažurirati metode DohvatiUuid, DohvatiSifruGreske i DohvatiPorukuGreske.
U metodi DohvatiUuid u if naredbi bi trebalo dodati:
            else if (tipDokumenta == "ProvjeraZahtjev")
                tip = PopratneFunkcije.TipDokumentaEnum.ProvjeraZahtjev;
            else if (tipDokumenta == "ProvjeraOdgovor")
                tip = PopratneFunkcije.TipDokumentaEnum.ProvjeraOdgovor;
U metodama DohvatiSifruGreske i DohvatiPorukuGreske u if naredbi ja bih dodao:
tako da metoda vraća prvu grešku (u slučaju da ih ima više).

Unaprijed zahvalan
Damir
Oct 15 at 4:08 PM
mikropro wrote:
Dakle već tri dana ništa novo nisam saznao, osim da se broj kompova koji ne rade rapidno povećava. Nisam više znao šta bi, pa sam skinuo Sample od Raverusa čisto da vidim u čemu je problem. Kad sam pokrenuo ECHO, na svim kompovima koji mi ne rade dobivam grešku:"Unhandled exception has occurred in your application. The underlaying connection was closed. Could not establish trust relationship for SSL/TLS secure channel". Ukratko na kompovima na kojima radi moja app radi i Raverus sample. Na kojima ne radi moja app dobivam ovu grešku, tj. echo ne radi. Imam dojam da je Framework potrgan, a kako je on dio Windows 10 nikakva intervencija sa strane na frameworku ne donosi rezultata. Pokušao sam razne tool-ove za popravak frameworka ali bez rezultata. Pokušao i sa nekim aplikacijama za testiranje frameworka, one kažu da je sve OK. Nakon toga sam napravio jednu malu app (window i button, bez ikakvih DLLova) kao native NET framework aplikaciju (target Framework 4) i ona se uopće ne može pokrenuti na tim kompovima koji ne rade a ne javlja ni nikakvu grešku. Jednostavno ne radi. Na onim kompovima koji rade, NET app se uredno pokreće. E sad ko je tu lud ja ne znam. Ponestaje mi ideja definitivno.
Ukoliko koristiš COM verziju može biti jedan detalj koji si previdio. Ja sam imao s time problema. Naime, nakon što sam stavio novi DLL i uredno ga izregistrirao bilo ga je potrebno i Unblock-at. Radi se o permision-ima. Desni klik na COM.DLL, Property, General (ili Security) i unblock opcija. (lokacija ovisno o verziji win, potraži malo), Apply i nakon toga je dll proradio.
Coordinator
Oct 17 at 7:41 AM
mikropro wrote:
Uobičajeno je poruka "Unhandled exception has occurred in your application. The underlaying connection was closed. Could not establish trust relationship for SSL/TLS secure channel" znak da nešto ne štima s certifikatima.
Coordinator
Oct 17 at 7:42 AM
m_mirda wrote:
Koristim COM verziju i želio bih provjeriti potpis u dobivenom odgovoru CIS-a.
Predlažem neka rješenja:
  • dodati novu metodu ProvjeriPotpis u COM (mislim da je ovo najjednostavnije)
    i/ili
  • u metodama za slanje poruka CIS-u (PosaljiSoapPoruku, ...) dodati parametar da li se odmah želi provjeriti potpis u dobivenom odgovoru.
Isto tako mislim da bi trebalo u COM verziji ažurirati metode DohvatiUuid, DohvatiSifruGreske i DohvatiPorukuGreske.
U metodi DohvatiUuid u if naredbi bi trebalo dodati:
            else if (tipDokumenta == "ProvjeraZahtjev")
                tip = PopratneFunkcije.TipDokumentaEnum.ProvjeraZahtjev;
U metodama DohvatiSifruGreske i DohvatiPorukuGreske u if naredbi ja bih dodao:
tako da metoda vraća prvu grešku (u slučaju da ih ima više).

Unaprijed zahvalan
Damir
https://fiskalizacija.codeplex.com/workitem/669
Oct 20 at 10:38 AM
Hi,
koristim VFP sa wwDotNetBridge na Win10x64 i COM i sve radi brže i bez problema. Probao sam i EXE i isto radi u "prozorima" sasvim ok.
Zanima me jeli netko pustio verziju 3.x u stvarni svijet, izvan demo okoline?

Tomo
Oct 21 at 12:32 PM
kao prvo hvala na novoj verziji! placam pivo bilo kad bilo gdje, samo se javi :)
kao drugo mislim da nisam jedini koji bi htio dobiti ove odgovore, a da ne mora procitati kompletno sve teme i poruke ovdje (i nakon svega procitanog i dalje nisam 100% siguran :) )

dakle u slucaju kao sto imam da se koristi exe verzija, koja potpisuje i salje pripremljenu xml datoteku, na oper. sistemu ne starijem od win7 (znaci nista od viste i xp-a),
trebam napraviti sljedece;
  • prekopirati sve iz exe foldera, tj. pregaziti stari exe, dll, config
  • preimenovati exe i config u nesto po zelji, u config ubaciti timeout po zelji (jer drugo nista nisam ni dirao u toj datoteci, pa pretpostavljam da ne moram ni sad)
  • i dalje se mogu koristiti iste naredbe kao i u staroj exe? npr. fiskalizaj.exe RacunZahtjev "https://cis.porezna-uprava.hr:8449/FiskalizacijaService " "racun.xml" "odgovor.xml" "false true " "FISKAL 1.p12" "lozinka"
    tu se nista ne mijenja, niti taj link za poreznu?
  • moze li se prije 9.1.2017 koristiti ta nova exe, tj. da npr. danas kod korisnika ubacim novu exe, pregazim staru, i to kod njega radi i prije nove godine i mjesecima poslije nove godine?
hvalaaa
Coordinator
Oct 21 at 12:36 PM
Oct 24 at 7:38 PM
Pozdrav,

Imam pitanje ako mi može itko pomoći vezano za prelazak na novi protokol.

Radi se o web aplikaciji ASP.NET koju pokušavam prilagoditi novim izmjenama.

Prije početka ikakvih izmjena kad bi pokušao fiskalizirati račun dobio bih poruku "The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send".
Nakon što sam napravio sljedeće izmjene:
 - Postavio Target Framework na 4.5
 - Ubacio novu verziju Raverus-a prema uputama
Nakon toga dobijem grešku: Certifikat nije izdan od strane FINA-e.
Nisam siguran u čemu je problem.

URL je postavljen na testni
Imam instaliran Fiskal1 demo certifikat kao i dosad.
u Trusted Root su mi instalirana dva certifikata
  • Fina Demo CA 2014
  • Fina Demo Root CA
    u Other People mi je fiskalcistest
Nadam se da mi netko može pomoći, dati barem neku ideju što da probam...

Hvala
Oct 24 at 8:42 PM
Jesi instalirao nove Demo CA i Root CA?

TEXT
Oct 24 at 9:10 PM
Edited Oct 24 at 9:11 PM
dlazendi wrote:
Možda, datum do kada personal certifikat FISKAL 1 vrijedi ?
Oct 25 at 7:55 AM
Imam instalirana ova dva certifikata Fina Demo CA 2014, Fina Demo Root CA ako su to ti...
Oct 25 at 8:01 AM
VKR71 wrote:
dlazendi wrote:
Možda, datum do kada personal certifikat FISKAL 1 vrijedi ?
Izgleda da je istekao prije 4 dana, sad sam pogledao...

Hvala
Nov 10 at 12:50 PM
Dvije stvari:
  1. Samo info: Verzija 3.1. (DLL) uredno radi na 3 računala na produkciji (za sad samo 3) i korisnici se nisu ništa žalili
  2. Pitanje: na testu mi poziv "MsgBox o.DohvatiGresku(o.OdgovorGreska)" uredno vraća grešku "OIB iz poruke zahtjeva nije jednak OIB-u iz certifikata. Šifra greške: s005".
    Testiram sa ovim testnim primjerom koji je dan na stranici za preuzimanje (niže u mail-u ću paste cijelu funkciju):
Stavim u testni primjer ispravni OIB i onda mi prođe cijeli račun bez ikakve povratne greške.
To mi se čini da je problem - zar ne bi trebao javiti grešku da je račun koji se šalje star više nekoliko dana?

Function FiskProvjera()

Dim o
Set o = CreateObject("Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.CentralniInformacijskiSustav")
o.Timeout = 4000  ' cekamo 4 sekunde
o.Cisurl = "https://cistest.apis-it.hr:8449/FiskalizacijaServiceTest"   ' adresa testnog servera

Dim xmlError
xmlError = "<?xml version=""1.0"" encoding=""utf-8""?><tns:RacunZahtjev xmlns:xsi=""http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"" Id=""signXmlId"" xmlns:tns=""http://www.apis-it.hr/fin/2012/types/f73""><tns:Zaglavlje><tns:IdPoruke>cff93023-850b-403c-ac8b-277619e81dc9</tns:IdPoruke><tns:DatumVrijeme>21.10.2012T10:10:28</tns:DatumVrijeme></tns:Zaglavlje><tns:Racun><tns:Oib>49868092723</tns:Oib><tns:USustPdv>true</tns:USustPdv><tns:DatVrijeme>21.10.2012T10:10:22</tns:DatVrijeme><tns:OznSlijed>P</tns:OznSlijed><tns:BrRac><tns:BrOznRac>1</tns:BrOznRac><tns:OznPosPr>123</tns:OznPosPr><tns:OznNapUr>1</tns:OznNapUr></tns:BrRac><tns:Pdv><tns:Porez><tns:Stopa>25.00</tns:Stopa><tns:Osnovica>10.00</tns:Osnovica><tns:Iznos>2.50</tns:Iznos></tns:Porez></tns:Pdv><tns:IznosUkupno>12.50</tns:IznosUkupno><tns:NacinPlac>G</tns:NacinPlac><tns:OibOper>12345678900</tns:OibOper><tns:ZastKod>e4d909c290d0fb1ca068ffaddf22cbd0</tns:ZastKod><tns:NakDost>false</tns:NakDost></tns:Racun></tns:RacunZahtjev>"
Dim odgovorErr

On Error Resume Next
Err.Clear

odgovorErr = o.PosaljiSoapPoruku(xmlError, "FISKAL 1")

If Err.Number <> 0 Then
MsgBox o.DohvatiGresku(o.OdgovorGreska)
End If

End Function
Coordinator
Nov 11 at 8:29 AM
Fiskalizacija XML-a računa i testiranje XML-a računa su dvije odvojene stvari i jedna nema veze s drugom. Tako da je odgovor na tvoje pitanje - ne - kod fiskalizacije se automatski ništa ne provjerava, samo se šalje XML u CIS. CIS će eventualno, kao i do sada, javiti da nešto nije u redu s certifikatom, potpisom, schemom, OIB-om i sl., ali - CIS NEĆE automatski javljati za greške ovog tipa koje ti spominješ u svom postu.
Nov 11 at 2:36 PM
Ja sam shvatio da na produkciji neće javljati tip greške ali na testu da hoće.
Što trebam onda pozvati da na testu provjerim ispravnost nekog računa?
Hvala!
Nov 11 at 2:38 PM
Pogledaj u novoj tehničkoj specifikaciji izgled XML-a (RacunProvjera) se zove ako se dobro sjećam.
Nov 15 at 3:34 PM
ProvjeraZahtjev se zove.

Polovio sam sad sve. :)
Dobio uredno poruku o ispravnosti računi, kao i greškama kad su postojale.

Hvala na pomoći.
Rado plaćam pivu ako je netko nekad blizu Hypo centra na Slavonskoj. :)
Nov 27 at 4:40 PM
Gdje griješim?
Koristim WIN 7 i VB NET 2010 sa COM DLL.
Skinuo sam najnoviju verziju COM prijavio po uputama u rgistri,
u programu maknuo referencu na stari COM i prijavio novi,
NET 4.5 imam od prije. Instalirao demo certifikate..... i sad
Pokrenuo program.... Test radi..... prijava posl.prostor OK.... Fiskalizacija OK

Zar samo tako, bez i jedne greške ili problema?
Coordinator
Nov 28 at 8:41 AM
Naravno :)

Kaj se već nisi naviknuo da od nas ide van samo najbolje ;)

Ako si u .NET-u, nije li ti bolje koristiti native .NET assembly umjesto COM-a?
Nov 28 at 1:08 PM
Imam još neke kasa rađene u VB6 pa sam prvo njih (2013 godine) pokušao riješiti
i krenuo sa COM i onda mi krenulo sa COM pa nastavio na VBNET , a sad me strah
prebaciti na NET assembly.
U čemu je razlika?
Coordinator
Nov 28 at 2:43 PM
Postoji razlika u funckionalnosti - .NET je fleksibilniji za rad. Osnovne funkcionalnosti vezane uz fiskalizaciju su iste, COM poziva .NET (COM je wrapper oko .NET-a).

No, ako ti je bitan COM možeš slobodno nastaviti s njime.
Nov 28 at 9:16 PM
Da li je tko od vas razmišljao da se prije ili nakon fiskalizacije svaki račun šalje na provjeru? Ili npr. svaki deseti račun?
To bi malo usporilo proces izdavanja računa, ali bi bar spriječilo dio problema.
Nov 29 at 8:24 AM
Mi smo postavili dvojno fiskaliziranje od tamo negdje početka rujna, kad je pokrenut testni. Mogu ti reći da se ne vidi neko značajno usporenje. To smo postavili na nekih desetak kasa, baš da testiramo hoće li se primjetiti neko usporavanje ili tako... Kase su baš po špecerajima gdje je dosta velik broj računa po satu, i za sada niti jedan klijent se nije žalio. No, mislim da to od 9.1.2017. neće biti moguće, jer koliko se dalo isčitati iz post-ova na Poreznoj, testni će biti isključen. Malo mi je to čudno, ali ajde...
Stavili smo da ide svaki račun, prvo na testni, pa ako je sve ok, tek onda smije na produkciju. Sve fercera...
Nov 29 at 10:38 AM
Nov 29 at 12:27 PM
Ne vidim nikakve logike niti razumnog razloga da testni bude iskljucen.
Istina, malo je neprecizno napisano na toj obavijesti, ali mislim da su htjeli reci da se testiranje provede do 9.1. jer nakon toga mora ici produkcija a ne zato sto ce ga 9.1. iskljuciti.
Nov 29 at 6:52 PM
U novom Zakonu o fiskalizaciji piše: "Obveznik fiskalizacije može testirati podatke s računa, a način testiranja propisati će pravilnikom ministar financija". Ima li netko informaciju oko ovoga?
  1. siječnja je blizu...