Fiskalizacija računa na iznos 0 kn - sa stavkama koje imaju PDV stopu 25%

Apr 23, 2014 at 2:16 PM
Edited Apr 23, 2014 at 2:21 PM
Zanima me da li netko ima provjerenu informaciju kako postupiti kada je ukupan iznos računa 0 kn, račun sadrži 2 stavke jedna +100 kn sa 20 kn PDV (25%) i druga storno stavka sa iznosom -100 kn sa -20 kn PDV.
Naime, kako ispravno popuniti tag poreza u XML shemi zahtjeva?
Ako je ukupan iznos PDV stope 25% - 0 kn, a iznosi poreza se po stopama trebaju akumulirati ispada da taga poreza ili ne treba ili ga treba iskazati sa 0.
No po meni bi bilo ispravno prikazati tag poreza kroz 2 stavke:
<tns:Porez>
<tns:Stopa>25.00</tns:Stopa>
<tns:Osnovica>80.00</tns:Osnovica>
<tns:Iznos>20.00</tns:Iznos>
</tns:Porez>
<tns:Osnovica>-80.00</tns:Osnovica>
<tns:Iznos>-20.00</tns:Iznos>

Kakva su vaša mišljenja?
No, napominjem da je ovo izrazito bitno ako imate u vidu da porezni obveznik može i ne mora biti u sustavu PDV-a i ako želite osigurati dodatne kontrole koje će provjeriti u slučaju da je korisnik u sustavu PDV-a mora imati tagove poreza, a ako nije ne mora i ne smije.
Apr 23, 2014 at 2:34 PM
Već kada si postavio to pitanje, ja pitam koji je način plaćanja?
Apr 23, 2014 at 2:41 PM
Da, :)
Apr 30, 2014 at 11:13 AM
Ne znam zašto je predviđeno na računu staviti stavku u plus pa onda u minus (storno). Zar je nije moguće jednostavno maknuti. Tim više što račun još nije zaključen.
Ne vidim svrhu. Ako je potrebno provesti onda ti savjetujem da prvo pošalješ račun sa stavkom a da idući račun pošalješ sa stornom (sve u minus).
Ovako si kandidat za poreznu inspekciju.
LP
Apr 30, 2014 at 1:54 PM
Dozvoljeno je imati na istom računu stavke sa pozitivnim i stavke sa negativnim količinama/iznosima.
Nema tu nikakvog ograničenja, niti je tu bilo što nekorektno i suprotno propisima.
No, ostaje pitanje koje sam uputio.
May 3, 2014 at 1:20 AM
Mislim da do ovakve situacije jednostavno ne smije doci. Jer cemu sluzi taj minus osim ako ne ponistava neki prethodni plus? A ako se radi o artiklima s istom cijenom, a razlicitim porezima, onda se jedan artikl ne moze ponistavati (stornirati) drugim artiklom s istom cijenom a u drugoj poreznoj grupi, jer to nisu isti artikli.

No, ako se, recimo, teoretski, radi o tome da se na istom racunu tipka +100 kn (25%) i na isti racun -100 kn (20%) jer je taj artikl, recimo, krivo otipkan u prethodnom racunu (pa se sad stornira, zajedno sa ispravnim artiklom sa 25%), onda bi sve trebalo stimati onako kako si i napisao u prvom postu.

Samo sto mi se cini da nisi dobro izracunao osnovice, tj. prepisao si 2 puta od 25%
Trebalo bi (po meni):

<tns:Stopa>20.00</tns:Stopa>
<tns:Osnovica>-83.33</tns:Osnovica>
<tns:Iznos>-16.67</tns:Iznos>

Samo sto, ponavljam, taj minus je morao ponistiti neki plus otkucan ranije, jer inace se radi nedopusteno storniranje.
May 5, 2014 at 9:42 AM
A način plaćanja?
May 5, 2014 at 10:45 AM
Ne, nisi me shvatio, baš to što sam napisao sam i doslovno mislio. Probati ću pojasniti:
Ako imamo na istom računu dvije stavke sa istom poreznom skupinom i iznosima +100 kn i -100 kn, tada se PDV ustvari poništava.
Zanima me kako pravilno popuniti tag poreza u tom slučaju.
Znači porezi se na nivou taga kumuliraju, no u ovom slučaju njihov zbroj će biti 0, pa ,možemo postupiti na nekoliko načina:
  1. Da tag poreza ni ne prikazujemo - po meni je to loše i nepravilno
  2. Da ga prikažemo na slijedeći način:
    <tns:Osnovica>0.00</tns:Osnovica>
    <tns:Iznos>0.00</tns:Iznos>
    što je bolje, ali po meni je ispravnije ovaj 3.način:
  3. <tns:Porez>
    <tns:Osnovica>-80.00</tns:Osnovica>
    <tns:Iznos>-20.00</tns:Iznos>
Način plaćanja je u ovoj analizi nebitan i pretpostavlja se da je isti način plaćanja.
Ako je način plaćanja različit tada je preporučljivo prvo izdati račun sa storno stavkom a zatim ispravni račun.

Posebno napominjem da je tag poreza bitan kod dodatnih kontrola, ako ih naravno imamo.
Npr. korisnik nije u sustavu PDV-a a na računu je iskazan PDV i postoji tag poreza.
Znači, nešto gadno ne štima i tu softver može upozoriti na problem.

Ista je stvar u suprotnom: korisnik u sustavu PDV-a a taga poreza nema.
May 10, 2014 at 5:41 PM
Shvatio sam sto zelis i mislim da je ispravno ovo pod tockom 2 (dva). Nema veze sto je osnovica 0, obzirom da se visestruki porezni tagovi trebaju stavljati samo ako ima vise razlicitih poreznih grupa, a u ovom slucaju imamo samo 1 poreznu grupu (25%), dakle samo 1 porezni tag. Ovdje se radi o negativnoj kolicini, koja sve "baca" u minus, ali to se tebe ne treba ticati.

Medjutim, i dalje treba voditi racuna o tom negativno kucanom artiklu, s cim ce se on oduzeti? Jer upravo je tipkanje negativnih kolicina jedini ispravan i moguc nacin storniranja sad kad je uvedena fiskalizacija. Dakle, prije ovog racuna mora postojati neki na kojem je isti artikal tipkan u plus i ukupni PDV (a on se racuna mjesecno/tromjesecno) ce biti ispravan, jer je minus ponistio neki prethodni plus, a ne ovaj artikal koji je s istom cijenom i porezom tipkan u plus, zajedno sa minus drugim artiklom (malo sam ga sad zakomplicirao s ovim plus/minus, ali ko ima volje da cita nek se malo skoncentrira, valjda ce skuziti sto sam mislio reci).

Problem, naravno, nastaje ako se takvim racunom stornira u drugom PDV obracunskom razdoblju, gdje nastaju razlike, ali ja ne vidim drugo rjesenje za takvu nepravilnost. Doduse, tu nema nikakvog muljanja, jer ce porez biti placen korektno, ali ne u razdoblju u kojem bi trebao, sto je u principu i nemoguca misija.

Kako zabraniti (u eri potrosackih prava) kupcu da vrati majcu koju je uzeo prosli mjesec (a to je bilo upravo jucer) i zamijeni je za neku drugu, ali danas, u sljedecem mjesecu, dakle i u sljedecem PDV obracunskom razdoblju? Jednostavno, ne moze, a glede fiskalizacije, nije propisano nikakvo dodatno povezivanje storniranih racuna (sto bi po mom misljenju trebalo uvesti kako bi stvari bile jasne, nesto slicno kao kad se ubacuju paragon racuni, dakle dodatni podatak o broju racuna s kojeg se storniraju stavke).
May 12, 2014 at 2:20 PM
I ja koristim broj 2, jer takav slučaj jednostavno nije predviđen. No, knjigovodstveno gledano broj 3 je "ispravnije".
Slažem se da bi kod storniranja bilo ok da se pozove barem na broj računa koji je storniran (ili sa kojeg je stavka stornirana).
Ovako to do kraja nije definirano i ostavlja prostor za manipulaciju.