elektronički potpis

Jul 8, 2013 at 6:12 PM
nije baš direktno vezano za fiskalizaciju ali je tematika koja nam je svima interesantna

Članak 80 Zakona o PDV-u kaže citat:

"Porezni obveznik obvezan je utvrditi na koji će način osigurati vjerodostojnost podrijetla, cjelovitost sadržaja i čitljivost računa. Navedeno se može ostvariti pomoću elektroničke razmjene podataka (EDI) ili naprednog elektroničkog potpisa ili bilo koje metode poslovne kontrole koja omogućuje povezivanje računa s isporukama dobara i usluga."

Moje pitanje je: da li možemo račun u pdf-u potpisati fiskal certifikatom i na taj način dobiti valjani račun u elektroničkom obliku.
Jul 10, 2013 at 4:51 PM
Ne vidim zasto ne bi mogao, ako PDF nije zasticen od pisanja? Naravno, ako se pri potpisivanju i slanju u CIS koriste svi potrebni parametri koji su navedeni na racunu. U principu, ne bi trebalo biti zabranjeno ni rukom napisati racun na obicnom tariguzu, s tim da je na njemu, osim standardnih stvari, obavezno ZKI.

Salu na stranu, neki moji klijenti i dalje pisu racune (jer ih imaju 1-2 dnevno) bez ikakvih programa za fiskalizaciju, u nekom od Office programa, kako su ih pisali do sad, odrade fiskalizaciju pjeske uz pomoc externih procedura, koje im vrate ZKI i JIR, koji onda sa copy-paste prepisu ponovo u racun. I onda ga isprintaju i sejvaju. Malo seljacki, ali funkcionira i dzabe je (ili skoro dzabe, ovisi o tim externim procedurama). Barem mi tako kazu, nisam se osobno uvjerio.
Jul 10, 2013 at 8:07 PM
Ja tako potpisujem i račune i ugovore od početka ove godine. Moraš od primatelja takvih računa tražiti pismenu privolu da ćeš im račune dostavljati digitalno potpisane i putem emaila. Bez toga ti računi ne vrijede.
Jul 10, 2013 at 8:55 PM
Znam da računi ne vrijede ako nisu potpisani (digitalno ili vlastoručno) pa baš zato i pitam jer bi slao mailom (ne samo ja nego i moji korisnici). Fina spominje neki svoj certifikat za digitalni potpis http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=960 i http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=963 ali i ja ne vidim razlog zašto ne bi vrijedio potpis sa fiskal certifikatom.

mladenbabic - da li potpisuješ baš FISKAL certifikatom i ako da imaš li neko mišljenje od porezne ili nekog pravnog stručnjaka ili si krenuo na svoju ruku?
Jul 10, 2013 at 10:25 PM
acero wrote:
Znam da računi ne vrijede ako nisu potpisani (digitalno ili vlastoručno) pa baš zato i pitam jer bi slao mailom (ne samo ja nego i moji korisnici). Fina spominje neki svoj certifikat za digitalni potpis http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=960 i http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=963 ali i ja ne vidim razlog zašto ne bi vrijedio potpis sa fiskal certifikatom.

mladenbabic - da li potpisuješ baš FISKAL certifikatom i ako da imaš li neko mišljenje od porezne ili nekog pravnog stručnjaka ili si krenuo na svoju ruku?
Rekao sam da računi ne vrijede ako ih dostavljaš digitalno potpisane ali bez pismene privole primatelja, a ne da ne vrijede ako nisu potpisani.
Inače - vrijede i nepotpisani ali samo ako na njima nema PDVa. (još jedan od ustupaka bankama)

Ja potpisujem FINA naprednim potpisom, ali ne vidim razloga zašto ne bi vrijedio i digitalni potpis napravljen privatnim ključem iz fiskalnog certifikata. unutra je osoba potpisnik, unutra je OIB, OIB i osoba su identificirani od strane FINAe prilikom izdavanja. Potpis osigurava neporecivost i nepromjenjivost potpisanog dokumenta, odnosno sve elemente koje propisuje Zakon. Što će ti pravnik za to. Ionako porezni nadzor zna najbolje, i zna jedini :)
Jul 10, 2013 at 11:03 PM
Edited Jul 10, 2013 at 11:08 PM
Kad smo vec kod certifikata, zna li netko imaju li promjene koje se navode na pocetku stranice http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=963, a referiraju se na RDC certifikat (uvodjenje OIB-a od 11.3.2013) kakve veze s nama koji se bavimo fiskalizacijom (opet neke promjene)?

Naravno, link Uvođenje OIB-a u certifikate - opis promjena u profilima certifikata vodi na NEPOSTOJECI PDF dokument.
Jul 10, 2013 at 11:40 PM
viggor wrote:
Kad smo vec kod certifikata, zna li netko imaju li promjene koje se navode na pocetku stranice http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=963, a referiraju se na RDC certifikat (uvodjenje OIB-a od 11.3.2013) kakve veze s nama koji se bavimo fiskalizacijom (opet neke promjene)?

Naravno, link Uvođenje OIB-a u certifikate - opis promjena u profilima certifikata vodi na NEPOSTOJECI PDF dokument.
Evo ti ispravan link na taj PDF dokument : http://rdc.fina.hr/dokumentacija/izmjene_profila_OIB.pdf
Jul 11, 2013 at 7:40 AM
U članku 161. stavka 1 Pravilnika o PDV-u piše:
Računom se smatra i račun koji se izdaje i zaprima u elektroničkom obliku pod uvjetom da postoji suglasnost primatelja za prihvat takvog računa. Suglasnost za prihvaćanje računa u elektroničkom obliku primatelj daje u pisanom obliku ili dogovorom o obradi ili plaćanju primljenog računa.

Po meni to znači da se suglasnost daje na tri načina, a jedan od njih je i plaćanje računa. Dakle ako pošaljete račun emailom i on se plati nije vam potrebna nikakva pisana suglasnost.
Jul 11, 2013 at 7:45 AM
mladenbabic wrote:
Rekao sam da računi ne vrijede ako ih dostavljaš digitalno potpisane ali bez pismene privole primatelja, a ne da ne vrijede ako nisu potpisani.
Inače - vrijede i nepotpisani ali samo ako na njima nema PDVa. (još jedan od ustupaka bankama)
A po kom to sada zakonu? Ja ih već godinama šaljem nepotpisane. A i primam ih takve od dobavljača, često uz onu priglupu napomenu da su izdani na računalu i da su pravovaljani bez potpisa i pečata.
Coordinator
Jul 11, 2013 at 7:45 AM
Da, to su ti naši zakoni - ovo se može tumačiti i da se suglasnost daje na 2 načina, prvi je u pisanom obliku a drugi dogovorom o obradi ili plaćanju primljenog računa :)

Mi već neko dulje vrijeme pratimo sve ovo iz želje da se riješimo relativno velike količine računa koje svake godine poštom šaljemo, no, pomaci idu prilično sporo a i dalje u praksi postoje neki problemi: prethodno ugovaranje, relativna nerasprostranjenost naprednog potpisa (mislim da je hrabra odluka koristiti FISKAL certifikat za ovo), realni problemi vezani uz čuvanje datoteka i sl.

U svakom slučaju, bravo Mladen!
Coordinator
Jul 11, 2013 at 7:49 AM
aKava wrote:
mladenbabic wrote:
A po kom to sada zakonu? Ja ih već godinama šaljem nepotpisane. A i primam ih takve od dobavljača, često uz onu priglupu napomenu da su izdani na računalu i da su pravovaljani bez potpisa i pečata.
Po Zakonu o PDV-u - ta priglupa napomena je nevažeća ukoliko se račun šalje u digitalnom obliku. Znači - u prekršaju si i ti i onaj tko po tvom PDF-u računa odbije PDV. No, iz nekog se razloga ovo već godinama tolerira...
Jul 11, 2013 at 8:34 AM
Edited Jul 11, 2013 at 8:35 AM
nrasinec wrote:
(mislim da je hrabra odluka koristiti FISKAL certifikat za ovo)
a zato sam i postavio thread :-) možda bi trebalo postaviti pitanje poreznoj (uh već se ježim)

inače "matematika" tj. cijene samih certifikata su suludo različite, aplikativni certifikat 1880kn * 5 godina=9400 kn naspram 300kn FISKAL certifikat isto 5 godina
http://rdc.fina.hr/cjenik/cjenik.html#5

ovdje http://www.fina.hr/Default.aspx?art=10121 kaže citiram:

"Čemu služe digitalni certifikati u postupku provođenja fiskalizacije?
Služe u svrhu autentikacije poreznog obveznika te elektroničkog potpisa podataka na računu."

zakon o elektroničkom potpisu ne zahtijeva napredni elektronički potpis, citat članak 6:

"Članak 6.

Elektronički potpis smatra se pravno valjanim i dopušteno ga je koristi u sudskim postupcima ako udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom.
Nije dopušteno osporavanje elektroničkog potpisa kao dokaza u sudskim postupcima isključivo na osnovu toga što:
– je u elektroničkom obliku, ili
– nije zasnovan na kvalificiranom certifikatu, ili
– nije zasnovan na kvalificiranom certifikatu koji izdaje akreditirani davatelj usluga certificiranja, ili
– nije izrađen uporabom sredstva za izradu naprednoga elektroničkog potpisa."
Coordinator
Jul 11, 2013 at 8:39 AM
Pravo je pitanje, a koje se proteže od prvog dana od kada se o fiskalizaciji počelo pričati, je - zašto uvoditi novi certifikat umjesto da se koristi jedan? Jasno je da postoji za/protiv i za jedno i za drugo, no, na taj je način država mogla relativno bezbolno u praksi dobiti situaciju u kojoj doslovno deseci tisuća obveznika imaju mogućnost koristiti napredni digitalni potpis u poslovanju, što bi svakako bio VELIKI korak prema eDržavi, ePoslovanju i ostalim eBullshitima. No, eto, to nije slučaj...
Coordinator
Jul 11, 2013 at 11:40 AM
Jul 11, 2013 at 12:11 PM
acmevagabundo wrote:
U članku 161. stavka 1 Pravilnika o PDV-u piše:
Računom se smatra i račun koji se izdaje i zaprima u elektroničkom obliku pod uvjetom da postoji suglasnost primatelja za prihvat takvog računa. Suglasnost za prihvaćanje računa u elektroničkom obliku primatelj daje u pisanom obliku ili dogovorom o obradi ili plaćanju primljenog računa.

Po meni to znači da se suglasnost daje na tri načina, a jedan od njih je i plaćanje računa. Dakle ako pošaljete račun emailom i on se plati nije vam potrebna nikakva pisana suglasnost.
da, a isti taj članak istog pravilnika u stavku 3 kaže :
"_Porezni obveznik mora osigurati vjerodostojnost podrijetla, cjelovitost sadržaja i čitljivost
računa od trenutka izdavanja do kraja razdoblja za pohranu računa neovisno o tome je li račun
izdan na papiru ili u elektroničkom obliku. Navedeno je obvezan osigurati porezni obveznik
koji obavlja isporuku, kao i porezni obveznik koji prima isporuku._"

Računi u elektroničkom obliku, koji nisu digitalno potpisani, ne garantiraju ovo što sam podebljao. Dakle nisu u skladu s Pravilnikom.
Jul 11, 2013 at 12:20 PM
Edited Jul 11, 2013 at 12:23 PM
aKava wrote:
mladenbabic wrote:
(1) A po kom to sada zakonu? (2) Ja ih već godinama šaljem nepotpisane. A i primam ih takve od dobavljača, često uz onu priglupu (3) napomenu da su izdani na računalu i da su pravovaljani bez potpisa i pečata.
(1)
Od 01.07.2013. Pravilni o PDVu, članak 161 : http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/Documents/Pravilnik%20o%20porezu%20na%20dodanu%20vrijednost%2c%20NN%2c%2079_13%20%2828.06.2013.%29.pdf

A prije toga, "Izmjene Pravilnika o PDVu", od 02.08.2011. - po ovom se pitanju nije skoro ništa u praksi promijenilo, sve do danas. Samo je u novom pravilniku bolje i opširnije sve objašnjeno i razrađeno.

(2)
U teškom si prekršaju. Porezni ti nadzor može kupcima naložiti da obračunaju i uplate ukupan pretporez koji su temeljem takvih tvojih računa odbili !

(3)
To da su "napravljeni na računalu i važeći bez potpisa" smiju samo oni koji na računu ne iskazuju PDV (koliko se sjećam - temeljem starog pravilnika, u novom pravilniku nisam našao tu odredbu).
Jul 12, 2013 at 8:04 AM
mladenbabic wrote:
(1)
Od 01.07.2013. Pravilni o PDVu, članak 161 : http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/Documents/Pravilnik%20o%20porezu%20na%20dodanu%20vrijednost%2c%20NN%2c%2079_13%20%2828.06.2013.%29.pdf

A prije toga, "Izmjene Pravilnika o PDVu", od 02.08.2011. - po ovom se pitanju nije skoro ništa u praksi promijenilo, sve do danas. Samo je u novom pravilniku bolje i opširnije sve objašnjeno i razrađeno.

(2)
U teškom si prekršaju. Porezni ti nadzor može kupcima naložiti da obračunaju i uplate ukupan pretporez koji su temeljem takvih tvojih računa odbili !

(3)
To da su "napravljeni na računalu i važeći bez potpisa" smiju samo oni koji na računu ne iskazuju PDV (koliko se sjećam - temeljem starog pravilnika, u novom pravilniku nisam našao tu odredbu).
(1) U kom stavku tog članka piše da moraju biti potpisani. Ja to ne mogu naći.
(2) Ne slažem se. Načelo pravednosti PDV-a je da ako sam ja stvorio obvezu PDV-a (i uplatio ga za obračunsko razdoblje) na temelju formalno neispravnog računa tada primatelj dobara ili usluga na temelju tog istog, formalno neispravnog računa ima pravo na odbitak pretporeza. Naravno, prije toga bi on trebao tražiti ispravak računa, storniranje itd.... A svejedno nisam u prekršaju dok ne kanstatiramo da je (1) = True.
(3) Tu se slažemo. Po meni je neki pamatnjaković u nekoj velikoj firmi to napisao na računu, pa su ga svi počeli kopirati smatrajući da je to spasonosno riješenje. A to, nema uporište u Zakonu ili Pravilnicima.

Nakveći problem je što sedam(7) različitih Zakona regulira izgled računa. A tu su još i pravilnici. I sve to se još često mijenja. I tu nastaje blago bezzakonje.
Jul 12, 2013 at 7:23 PM
aKava wrote:
mladenbabic wrote:
(1)

(2)

(3)
(1) U kom stavku tog članka piše da moraju biti potpisani. Ja to ne mogu naći.
(2) Ne slažem se. Načelo pravednosti PDV-a je da ako sam ja stvorio obvezu PDV-a (i uplatio ga za obračunsko razdoblje) na temelju formalno neispravnog računa tada primatelj dobara ili usluga na temelju tog istog, formalno neispravnog računa ima pravo na odbitak pretporeza. Naravno, prije toga bi on trebao tražiti ispravak računa, storniranje itd.... A svejedno nisam u prekršaju dok ne kanstatiramo da je (1) = True.
(3) Tu se slažemo. Po meni je neki pamatnjaković u nekoj velikoj firmi to napisao na računu, pa su ga svi počeli kopirati smatrajući da je to spasonosno riješenje. A to, nema uporište u Zakonu ili Pravilnicima.

Nakveći problem je što sedam(7) različitih Zakona regulira izgled računa. A tu su još i pravilnici. I sve to se još često mijenja. I tu nastaje blago bezzakonje.
(1) Pa ne piše da "moraju biti potpisani", piše da :
"Porezni obveznik mora osigurati vjerodostojnost podrijetla, cjelovitost sadržaja i čitljivost
računa od trenutka izdavanja do kraja razdoblja za pohranu računa neovisno o tome je li račun
izdan na papiru ili u elektroničkom obliku."

Dakle, ovo može osigurati samo žig i potpis, digitalni potpis, vjerojatno i otisak prsta odgovorne osobe || dakle, da bi zadovoljio vjerodostojnost podrijetla, račun mora biti potpisan". Ako nije, ja mogu napraviti isti takav račun, i nitko ne može dokazati da onaj tvoj i ovaj moj nisi ti isporučio. Također, moraš imati pismenu privolu korisnika računa da će on osigurati "čitljivost" račun u Zakonom propisanom periodu. To u praksi znači, dođe kod njega porezni nadzor, i traži ga Tvoj račun od prije 6 godina - on im ga mora moći pokazati. Ako im on ne može osigurati uvid u taj ulazni račun, nego im kaže da im to ti dostavljaš mailom, a ti nemaš pismenu privolu s kojom si odgovornost za njihovo nečuvanje računa prenio na njih - i ti si kriv.
(2) Ok.
Jul 13, 2013 at 8:20 AM
mladenbabic wrote:
(1) Pa ne piše da "moraju biti potpisani", piše da :
"Porezni obveznik mora osigurati vjerodostojnost podrijetla, cjelovitost sadržaja i čitljivost
izdan na papiru ili u elektroničkom obliku."

Dakle, ovo može osigurati samo žig i potpis, digitalni potpis, vjerojatno i otisak prsta odgovorne osobe || dakle, da bi zadovoljio vjerodostojnost podrijetla, račun mora biti potpisan".
Nije da davim, al' se opet ne slažem s tobom. Da je zakonodavac htio da na računu mora biti potpis i pečat onda bi napisao: " Račun mora sadržavati sljedeće elemente: Broj računa, datum izdavanja, ....... itd ...... i ovjeren potpisom ovlaštene osobe izdavatelja računa, te pečatom tvrtke.".

E sad, hipotetske situacije:

A - Papirnati račun nema potpis i pečat, ali ima:
(1) Bar code (neki veliki i čudni) koji ja svojim algoritmom generiram na temelju elemenata računa (slično ZKI)
(2) ili samo ZKI broj ali po mojim pravilima
(3) GUID koji mi se veže uz taj račun
(4) Zlatnu nit u papiru na kom printam račun
(5) Hologramsku naljepnicu na papiru
(6) i još pokoje riješenje

B - Ima potpis i pečat
(7) Ima potpis i pečat
(8) Ima faksimil potpisa i pečata

I pitanje: Gdje je veća Vjerodostojnost podrijetla?
Ja kao porezi obveznik sam osigurao "cjelovitost sadržaja i čitljivost računa od trenutka izdavanja do kraja razdoblja za pohranu računa".
A ti, naprimjer, kao tamo neki krivotvoritelj si lažno pokušao kopirati neki moj račun pa ga malo izmjeniti i ubaciti tu i tamo kroz godinu da si odbiješ pretporez.
I dođe porezni nadzor tebi i od mene traži npr. Račun br. 123/2011.
Potpuno je svejedno kako sam ja osigurao vjerodostojnost podrijetla. Ja ili imam ili nemam Račun 123/2011. Ako ga imam, u svih 8 slučajeva nadzor mora utvrditi da li su oba računa potpuno identična.

A i duboko vjerujem da ćemo od 01.01.2014 morati i sve transakcijske račune ( negotovinske) fiskalizirati pa će biti svejedno imamo li ga ili ne. Ima ga porezna. A mi svoj HD možemo i formatirati ako to baš želimo. Veliki Brat nas gleda. ;)
Jul 13, 2013 at 9:35 AM
A - Papirnati račun __nema potpis __i pečat, ali ima:
(1) Bar code (neki veliki i čudni) koji ja svojim algoritmom generiram na temelju elemenata računa (slično ZKI)
(2) ili samo ZKI broj ali po mojim pravilima
(3) GUID koji mi se veže uz taj račun
(4) Zlatnu nit u papiru na kom printam račun
(5) Hologramsku naljepnicu na papiru
(6) i još pokoje riješenje

B - Ima potpis i pečat
(7) Ima potpis i pečat
(8) Ima faksimil potpisa i pečata
Upravo si "izmislio" hash za digitalni potpis. Kažeš da se ne slažeš, da ne mora biti "potpisano", a onda (skoro) "izmisliš" digitalni potpis u svom hipotetskom rješenju ;)
Ipak se slažeš sa mnom - samo to još ne vidiš :)
Jul 13, 2013 at 12:47 PM
Pojednostavljeno viđenje vjerodostojnosti računa ide ovako. Mora se "jasno" vidjet da je račun original i da je poslan od dobavljača. Drugim rječima, pregledom računa mora se vidjeti da nisam sam nažvrljo pretporez na komadu papira (ili sam sebi poslao mail ili ....).

Ono jasno sam stavio u navodnike jer čak ako i neki inspektor (koji nije član mense;) posumnja u originalnost računa, vještačenjem se mora 100% utvriditi tko je krivotvoritelj (kazneno djelo). Ovo je bit vjerodostovnosti i to je u interesu pošiljatelja računa.

One sraćke na računu kao "Račun je važeći bez pečata i potpisa" ili "Hvala, dođite nam opet", u smisli PDV-a, mogu se zakačit mačku o rep. Pola srednjoškolaca znaju sami sebi poslati mail na kojem piše da je pošiljatelj HG Spot ili M San.

Da plaćanje računa čini račun vjerodostojnim je ok, ali samo kad i ako ga plati. Danas puno još neplaćenih računa ide u obračun PDV-a.
Jul 14, 2013 at 7:19 AM
mladenbabic wrote:
Upravo si "izmislio" hash za digitalni potpis. Kažeš da se ne slažeš, da ne mora biti "potpisano", a onda (skoro) "izmisliš" digitalni potpis u svom hipotetskom rješenju ;)
Ipak se slažeš sa mnom - samo to još ne vidiš :)
Ma naravno da se slažem. :)
Iako i dalje mislim da račun ne treba potpisati. No dobro.
Tamo nekih ranih 90-ih, kada su prvi PC lagano kročili u trgovine i knjigovodstva, a trgovačke knjige morale biti ovjerene pečatom porezne uprave, prije njihovog korištenja, jedan lokalni referent iz porezne, na upit kako ovjeriti trgovačku knjigu ako se vodi na kompjuteru, on nonšalantno odgovara da mu se donese taj kompjuter (misleći naravno samo na CRT monitor) na ovjeru u poreznu, no nakon malo razgovora, kad je shvatio da je to malo teško za noskati uokolo, onda se predomislio pa je rekao da će ga on doći ovjeriti. Do danas ga čekam, još nije stigao.

Sve je to stvar shvaćanja inspektora. Najbolji primjer je onaj s gotovinom i novčanicama i kovanicama.
Stari kinezi su imali tri zakona. I svi su ih znali. I svi su ih se pridržavali. Mi imamo tri miliona zakona koje nitko nezna i svi traže samo rupe kako ih se nebi pridržavali.
Ovaj sustav je prepun virusa, trojanaca, malware-a, raznog smeća i kradljivaca sistemskih resursa. Stvarno bi netko trebao stisnuti ovo dugme:

Image

Odoh na pivu. ;)
Jul 14, 2013 at 9:28 PM
Edited Jul 14, 2013 at 9:45 PM
da se vratimo na prvotno pitanje :)

da li smatrate PDF račun potpisan FISKAL certifikatom i poslan mailom valjanim računom

ako DA zašto DA
ako NE zašto NE
Aug 2, 2013 at 5:06 PM
acero wrote:
da se vratimo na prvotno pitanje :)

da li smatrate PDF račun potpisan FISKAL certifikatom i poslan mailom valjanim računom

ako DA zašto DA
ako NE zašto NE
Ajmo dalje, ima kakvih novosti? Stranke dave sa time a ja neznam točan odgovor.
Aug 3, 2013 at 1:39 AM
Edited Aug 3, 2013 at 1:40 AM
acero wrote:

ako DA zašto DA
ako NE zašto NE
Ja OSOBNO smatram da je. Po meni bi račun trebao biti ispravan sve dok god on jasno i vidljivo sadrži parametre koji su propisani zakonom i preko kojih se isti može provjeriti, bio on na PDF-u, toalet papiru, sms-u, itd.
Coordinator
Aug 19, 2013 at 9:00 AM
Još jedan zanimljiv moment kojeg treba uzeti u obzir - naime - nakon 01.07. sasvim je legalno odbiti PDV na računu koji je ispostavila tvrtka iz neke druge države članice EU. E, sad, mi račune od Google-a, Microsoft-a, Amazona, ... (sjedište: Irska) sami isprintamo i priložimo knjigovodstvu. Do 01.07. su na takve račune, bez problema, obračunavali "PDV na ino usluge" i nitko se nikada nije bunio što nemamo original, što nema potpisa i pečata i sl.
Pitanje je; zašto zakonodavci u HR inzistiraju na tome iako imaju 100 puta veću kontrolu nadozora nad računima izdanim unutar Hrvatske (a to ih, kao, brine, pa treba potpis+pečat+original) a očito je da ne inzistiraju na tako nečem kod računa stranih firmi?

Citiram Google:
"
Concerned that these invoices aren't legally valid without a stamp or original signature? Don't worry! Our invoices are accepted by various tax authorities as valid VAT invoices, with VAT deductions included.
"
Aug 19, 2013 at 9:19 AM
Edited Aug 19, 2013 at 9:36 AM
nrasinec wrote:
Još jedan zanimljiv moment kojeg treba uzeti u obzir - naime - nakon 01.07. sasvim je legalno odbiti PDV na računu koji je ispostavila tvrtka iz neke druge države članice EU. E, sad, mi račune od Google-a, Microsoft-a, Amazona, ... (sjedište: Irska) sami isprintamo i priložimo knjigovodstvu. Do 01.07. su na takve račune, bez problema, obračunavali "PDV na ino usluge" i nitko se nikada nije bunio što nemamo original, što nema potpisa i pečata i sl.
Pitanje je; zašto zakonodavci u HR inzistiraju na tome iako imaju 100 puta veću kontrolu nadozora nad računima izdanim unutar Hrvatske (a to ih, kao, brine, pa treba potpis+pečat+original) a očito je da ne inzistiraju na tako nečem kod računa stranih firmi?

Citiram Google:
"
Concerned that these invoices aren't legally valid without a stamp or original signature? Don't worry! Our invoices are accepted by various tax authorities as valid VAT invoices, with VAT deductions included.
"
Hrvatska pošta je za sada državna tvrtka, pa se ovo nameće kao zgodan način za povećanje prihoda od poštarine, mislim da je tu poanta. Ne treba zanemariti i kako je zgodno da poreznici imaju još jedan od načina za naći velike nepravilnosti u vođenju poslovnih knjiga pa ne priznati pretporez i još opaliti kakvu kaznu. Blago nama.

Ja bi se ponovno vratio na glavno pitanje iz thread-a:
Možemo li potpisati pdf račun sa fiskal certifikatom i biti sigurni da nas neće boliti glava?
Ili ipak moramo platiti FINI za ultra turbo certifikat za digitalni potpis?

Porezna prilikom fiskalizacije vjeruje da je xml potpisan FISKAL certifikatom došao baš od onoga tko se deklarira kao pošiljaoc, zašto ne bi vjerovala i u slučaju potpisanog pdf računa sa tim istim FISKAL certifikatom.
Aug 19, 2013 at 10:27 PM
Probajte postaviti pitanje i zatražiti službeno mišljenje porezne uprave.

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Pisite-nam.aspx

Ili još bolje pismeno Područnom uredu prema vašem sjedištu.
Aug 20, 2013 at 7:10 AM
Cvrcak wrote:
Probajte postaviti pitanje i zatražiti službeno mišljenje porezne uprave.

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Pisite-nam.aspx

Ili još bolje pismeno Područnom uredu prema vašem sjedištu.
evo postavio pitanje putem web formulara, javim odgovor.
Coordinator
Aug 20, 2013 at 8:14 AM
Ajde baš me zanima da li će nešto konretno odgovoriti - inače - nekakvo naše iskustvo sa pisanim odgovorima od strane Porezne uprave, pa makar i u elektroničkom obliku, je: ako pitaš nešto općenito i jasno samo po sebi, onda će žurno odgovoriti; ako pitaš nešto konrektno, odgovor nikada ne stigne :)
Aug 20, 2013 at 9:01 AM
Pitanje:

Poštovani, da li je PDF račun potpisan FISKAL certifikatom i poslan mailom uz pismeni pristanak primatelja ispravan račun? Hvala na odgovoru

Odgovor:

Poštovani,

Račun se smatra ispravan ukoliko je zadovoljena odredba članka 80. Zakona o pdv i članka 161. Pravilnika o pdv.
Napominjemo da je člankom 161. stavak 6. Pravilnika propisano, između ostalog, da račun u elekt. obliku treba biti izdan, ali i zaprimljen u bilo kojem elekt. obliku što se odnosi na račune kao strukt. poruke kao što je i elekt. pošta s dokumentom u PDF-u u prilogu.
Coordinator
Aug 20, 2013 at 9:27 AM
@acero: I - da li je PDF račun potpisan FISKAL certifikatom i poslan mailom uz pismeni pristanak primatelja ispravan račun? Da ili ne? :)
Aug 20, 2013 at 9:48 AM
nrasinec wrote:
@acero: I - da li je PDF račun potpisan FISKAL certifikatom i poslan mailom uz pismeni pristanak primatelja ispravan račun? Da ili ne? :)
Da ;)
Aug 20, 2013 at 11:06 AM
aKava wrote:
Ovaj sustav je prepun virusa, trojanaca, malware-a, raznog smeća i kradljivaca sistemskih resursa. Stvarno bi netko trebao stisnuti ovo dugme:

Image
Dobra slicica, samo mislim da bi nakon RESET-a opet bilo sve isto.

Tu bi prije trebalo nesto temeljitije, recimo: format RH: /autotest

Imali smo "formatiranje" prije 20-tak godina, ali ocigledno se namnozilo puno BAD SECTOR-a.
Obzirom da je HDD u ovom slucaju nezamjenjiv, mozda opet jedno LOW LEVEL formatiranje?