Server mod i više stanica

Jun 11, 2013 at 7:15 PM
Opet je počelo čitanje Zakona po babi i stricu.

Pitanje vrlo jednostavno jedan poslovni prostor i tri rs povezane u mrežu pozivaju isti program.
Interni akt po poslovnom prostoru računi u slijedu od 1..n

Da li mora po naplatnom uređaju ili je ovo prije ok

Po meni bitna je slijednost računa od 1 do n i da su svi uredno fiskalizirani, i ovak i onak sve se vidi u knjizi IRA.

Da li itko zna što je na kraju pravilno?
Jun 11, 2013 at 7:32 PM
Računi mogu ići po poslovnom prostoru 1-n,
ali zavisno od radne stanice na kojoj je izdan račun, mijenja se broj naplatnog računa.

1/1/1
2/1/2
3/1/1
4/1/3
...
Jun 11, 2013 at 10:07 PM
brojevi racuna mogu ici od 1 do n neovisno o radnoj stanici., i svaki racun ima oznaku istog naplatnog uredjaja
Jun 11, 2013 at 10:39 PM
drazzen wrote:
brojevi racuna mogu ici od 1 do n neovisno o radnoj stanici., i svaki racun ima oznaku istog naplatnog uredjaja
Da, izgleda da je i to točno.

U Bazi znanja porezne uprave piše:
" Ako se u poslovnom prostoru brojevi računa određuju jedinstveno za sve blagajne tada brojevi računa slijede neprekinuti brojčani redoslijed u svim blagajnama. Primjerice, ako su u poslovnom prostoru 5 elektroničkih blagajni tada prvi račun ima broj 1-POS1-1, drugi 2-POS1-1, itd., bez obzira na kojoj je blagajni račun ispostavljen."

No njihov prijedlog Internog akta ( I ), i brošura govore drugačije.
Coordinator
Jun 12, 2013 at 6:17 AM
Koliko je meni poznato, nigdje nije definirano što je točno naplatni uređaj - odnosno - naplatni uređaj može biti bilo što što sam obveznik u svom Internom aktu proglasi takvim.
Zamislimo sasvim legalnu situaciju - firma se bavi prodajom i servisiranjem novih i rabljenih mobitela. Imaju centralni server koji radi fiskalizaciju, na radnim stanicama svako pokreće program kroz koji radi i printa račune, na desetinama radnih stanica, u različitim poslovnim prostorima. Naplatni uređaj 1 su novi aparati, 2 su rabljeni aparati, 3 su računi koji se odnose na servis.
Jun 12, 2013 at 12:28 PM
U brošuri pod primjerom internog akta ( II ) str. 34-35 piše da su Marekius i Drazzen u pravu. U internom aktu treba dati oznaku svakom naplatnom uređaju (npr. 1,2,3) u poslovnom prostoru, ali postoji "centralizirani pristup jednog naplatnog uređaja" i slijed ide
1-1-1
2-1-1
3-1-1 itd.
Jun 12, 2013 at 12:48 PM
U međuvremenu su promijenili brošuru.

Ona koju ja imam (skinula sam je 09.03.2013), na str. 35. ima ovakav redoslijed.

1-POSL1-1
2-POSL1-1
3-POSL1-1
4-POSL1-2

Može se i ovdje vidjeti: http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/Primjerak%20Internog%20akta%20I.pdf

Tada, negdje krajem trećeg mjeseca sam razgovarala i sa djelatnicom call centra koja mi je dala iste upute.
Zato takvo moje mišljenje.

No njihove upute su se izgleda promijenile.
Jun 12, 2013 at 3:47 PM
U prijavi poslovnog prostora svaki korisnik mora prijaviti da li redoslijed računa ide na nivou poslovnog prostora ili na nivou naplatnog uređaja, upotrebljava se termin 'Oznaka slijednosti računa' i dozvoljene vrijednosti su 'P' ili 'N'. Dakle, oba slučaja su dozvoljena. Nije mi baš jasno da se ima još netko s tim bori..
Jun 13, 2013 at 8:15 AM
I sad ti znaj kaj raditi svako ima svoje mišljenje (mislim na ove iz Porezne).

po xml shemi sve je uredno poslano
<tns:Racun>...<tns:USustPdv>1</tns:USustPdv>...

i hajvani iz PU tvrde da račun nije u sustavu PDV-a dok iz Apis-it-a tvrde da je sve ok ??????????????????????
Jun 13, 2013 at 10:12 AM
Marekius wrote:
I sad ti znaj kaj raditi svako ima svoje mišljenje (mislim na ove iz Porezne).

po xml shemi sve je uredno poslano
<tns:Racun>...<tns:USustPdv>1</tns:USustPdv>...

i hajvani iz PU tvrde da račun nije u sustavu PDV-a dok iz Apis-it-a tvrde da je sve ok ??????????????????????
Šta ne ide <tns:USustPdv>true</tns:USustPdv>

(true umjesto 1), ako se dobro sjećam?
Jun 13, 2013 at 12:52 PM
Stanki wrote:
U prijavi poslovnog prostora svaki korisnik mora prijaviti da li redoslijed računa ide na nivou poslovnog prostora ili na nivou naplatnog uređaja, upotrebljava se termin 'Oznaka slijednosti računa' i dozvoljene vrijednosti su 'P' ili 'N'. Dakle, oba slučaja su dozvoljena. Nije mi baš jasno da se ima još netko s tim bori..
Nije problem u slijednosti broja računa. Znamo da je to prvi od tri dijela broja računa. Pitanje se odnosi na treći dio u broju računa. Da li je server naplatni uređaj ili rs. Kod mene je rs naplatni uređaj. Moje skromno tumačenje toga je da zapravo rs izvršava program, na rs-u je operater čiji se podaci moraju znat i kod rs-a mora biti naljepnica o obaveznom uzimanju računa.

Druga je stvar tamo gdje server "samostalno" kreira račune. Operater napravi otpremnicu ili već nešto, a server račun koji šalje na mail.
Jun 13, 2013 at 5:16 PM
Edited Jun 13, 2013 at 5:17 PM
Kod nas je naplatni uređaj svaka radna stanica i slijednost brojeva računa je na nivou naplatnog uređaja. No, dozvoljena je i varijanta da je slijednost brojeva računa na nivou poslovnog prostora. Tada svaka radna stanica ima slijednost brojeva na nivou poslovnog prostora (servera).
Npr. 1-P1-POS1 na prvoj RS, 2-P1-POS2 na drugoj radnoj stanici itd...
Po meni, Cvrcak je u pravu, a Drazen NIJE.
Na koji način bi onda utvrdili koji je naplatni uređaj zaista izdao koji račun u takvoj varijanti da RS nije relevantna kod izdavanja računa??
Cilj je upravo da znamo da je račun nedvosmisleno izdan na tom i tom naplatnom uređaju. Sve ostalo nema logike.
Jun 13, 2013 at 10:28 PM
Ma prema trenutno dostupnim informacijama izgleda da je dozvoljeno sve.
A i promijenjen je primjer internog akta u brošuri, tako da su izgleda odustali od strogog označavanja naplatnog uređaja.
Na kraju, da li je uopće bitno na kojem je uređaju izdan račun ako je slijednost na nivou poslovnog prostora?
Jun 14, 2013 at 12:32 AM
Edited Jun 14, 2013 at 12:45 AM
Cvrcak wrote:
Ma prema trenutno dostupnim informacijama izgleda da je dozvoljeno sve.
A i promijenjen je primjer internog akta u brošuri, tako da su izgleda odustali od strogog označavanja naplatnog uređaja.
Na kraju, da li je uopće bitno na kojem je uređaju izdan račun ako je slijednost na nivou poslovnog prostora?
Itekako je bitno. Još jednom, nije upitna slijednost brojeva već oznaka naplatnog uređaja. Za naplatni uređaj se veže naljepnica o obaveznom uzimanju računa, oib operatera...
Gore sam citirao najnoviju brošuru, ali ne mogu se otet dojmu da možda nisu otisnuli 4. red, možda iz tiskarskog razloga.
Brošura:
1-1-1
2-1-1
3-1-1
Cvrcak kaže da u staroj brošuri:
1-1-1
2-1-1
3-1-1
4-1-2
Ipak je to samo brošura.

P.S.
Imam ideju. Idemo svi stavit programe na jedan internet server i imamo naplatni uređaj. Čini mi se da je softver pobijedio hardver :)