upit za smartphone gurue

May 4, 2013 at 9:58 PM
Nije bas da spada u domenu fiskalizacije, ali obzirom da se ovdje "sastaju" ljudi koji zaista nesto znaju bit cu slobodan upitati sljedece:

Ne koristim smartphonove pa me zanima ako netko zna moze li se njima direktno pristupati fajlovima u share-anom folderu na nekom PC-u, koji je spojen na wireless ruter? I recimo procitati DOC, PDF ili TXT dokument? Da pojednostavim, moze li smartphone u tu svrhu zamijeniti laptop ili postoje znacajna ogranicenja u njihovim OS-ovima glede povezivanja na drugi PC?
May 5, 2013 at 9:32 AM
naravno, moguće je. ako su smartphone i PC na istom ruteru povezivanje je jednostavno. izbor programa ovisi: da li je u pitanju samo browsanje foldera i otvaranja datoteka ili se želi još i remote control. za ovo prvo predlažem AirDroid a za drugo TeamViewer. u svakom slučaju pretraži GooglePlay (ako se radi o Androidu).
May 5, 2013 at 2:14 PM
A Ipad i PC, sa razlicitih lokacija?
LogMeIn?
May 5, 2013 at 3:08 PM
ok, ali u prvom mailu nije rečeno koji OS je na smartphone-u. jedino što je u mailu jasno jasno je da je PC na ruteru. u svakom slučaju neka viggor da nešto više podataka (Android/Ipad/Win OS, PC i smartphone na istoj mreži ili pristup preko interneta, samo otvaranje datoteka ili daljinska kontrola, ....)
May 5, 2013 at 3:33 PM
Pa generalno nemam neki poseban model na umu. Sve i svasta dolazi u obzir (ono s cim je najlakse i "najbesplatnije"). Ali da budem jasan, ne interesira me kontrola PC-a putem mobitela (Teamviewer, VNC i RDC i slicno), vec samo mogucnost da na PC-u share-am neki folder, a da mobom mogu lako pristupiti i otvarati fajlove koji su u njemu - npr PDF-ove.

U stvari, moje pitanje se svodi na to da li OS-ovi na mobitelima imaju znacajna sigurnosna ogranicenja pri pristupanju shareanim resursima na "normalnim" racunalima pod XP/Vista/7 Windowsima. Pretpostavljam da za vecinu njih postoje free verzije PDF readera pa bi dokumenti koje zelim dijeliti bili najpogodniji u tom formatu!? Mislim da bi to bili najuniverzalnije rjesenje glede formata dokumenta na obje strane (PC <-> mobile).

Takodjer pretpostavljam da su android platforme prilagodljivije od iphponea, pa me i iskustvo nekog tko je radio slicne stvari sa iphone-om zanimaju - poznato je da appple oko svega vodi neku svoju filozofiju (koja meni nikako ne moze legnut u glavu - mozda ne postoji PDF reader za iphone, namjerno bas u inat adobeu, kao sto mi se cini da nema flash podrske?)
May 6, 2013 at 11:49 AM
Imam Android i instaliran ESFileExplorer. On ima tab LAN i u njemu kada idem na Scan pojave se računala iz mreže. Na laptopu imam Win7 i sve što stavim u Public folder vidljivo je mobitelom, a na desktop računalu cijeli vanjski disk mi je u dijeljenju i svemu mogu pristupati sa mobitela.
May 6, 2013 at 1:19 PM
Instaliraj si "Google disk" ili "DropBox" - na laptop i na smartphone.
Google disk npr., sadržaj lokalnog foldera automatski sinkronizira s folderom u oblaku a kojega ti "gleda" telefon.
May 6, 2013 at 6:25 PM
Hvala na dobrim idejama! Bitno mi je znati da to moze bez nekih extra akrobacija. Ovo sa dropboxom, sto predlaze mladenbabic, mi se cini kao zaobilazno rjesenje koje se mora koristiti ako ne ide direktno - inace je to jedan upload + download vise nego sto je potrebno plus latencija koja se javlja jer sve ide preko interneta, umjesto direktno via LAN, no i to je dobro znati ako ne ide drugacije.
May 6, 2013 at 10:14 PM
Edited May 6, 2013 at 10:16 PM
@viggor, zahtjevom nisi bio baš konkretan. Pa je u skladu s tim i moja ideja.

Inače, imaš ovdje kompletan GooleDrive API, i to sve lijepo s Language specifičnim primjerima : https://developers.google.com/drive/