PDV van sustava PDV_A :-)

Mar 22, 2013 at 8:41 AM
Nisam potpuno siguran o načinu kako bi trebao izgledati pdv unutar XML datoteke za poduzetnika koji NIJE u sustavu PDV_a.
Dali osim oznake false u <tns:USustPdv>

Pdv za rabu ili uslugu koja bi inače bila oporezovana po stopi od 25% XML izgleda ovako ?
     <tns:Stopa>0.00</tns:Stopa>
     <tns:Osnovica>65.00</tns:Osnovica>
     <tns:Iznos>0.00</tns:Iznos>
Mar 22, 2013 at 9:24 AM
vvrbane wrote:
Nisam potpuno siguran o načinu kako bi trebao izgledati pdv unutar XML datoteke za poduzetnika koji NIJE u sustavu PDV_a.
Dali osim oznake false u <tns:USustPdv>

Pdv za rabu ili uslugu koja bi inače bila oporezovana po stopi od 25% XML izgleda ovako ?
Imam jednog takvog korisnika, i radim bas na nacin kako si naveo.
Osim :
<tns:USustPdv>" & LCase(gPDVObveznik) & "</tns:USustPdv>"

gdje je varijabla gPDVObveznik oznaka da li je korisnik u Sustavu PDV-a ili ne.
Za sada nije imao problema jer je i inspekcija je bila kod njega.
Mar 22, 2013 at 9:41 AM
Pa nisam baš sigurna :/
U specifikaciji piše da se element PDV šalje samo ako ima PDV na računu.
Znači ako ima robe koja je oporeziva stopom od 0% (kao što je donedavno bilo za neke artikle), onda se šalje tako kao što je vvrbane napisao.
I to je za obveznike koji su u sustavu PDV-a, za artikle koji se prodaju po stopi od 0%.

Ako obveznik nije u sustavu PDV-a, onda taj element ja ne bih slala.

Jer to - iako je u kunama na kraju isto - porezno uopće nije isto.
Mar 22, 2013 at 9:42 AM
Hoću reći, onda bi se isto tako slao i element PNP sa stopom 0% iako firma recimo uopće nema veze s ugostiteljstvom.
Mar 22, 2013 at 9:44 AM
Amalthea wrote:
Pa nisam baš sigurna :/
U specifikaciji piše da se element PDV šalje samo ako ima PDV na računu.
Znači ako ima robe koja je oporeziva stopom od 0% (kao što je donedavno bilo za neke artikle), onda se šalje tako kao što je vvrbane napisao.
I to je za obveznike koji su u sustavu PDV-a, za artikle koji se prodaju po stopi od 0%.

Ako obveznik nije u sustavu PDV-a, onda taj element ja ne bih slala.

Jer to - iako je u kunama na kraju isto - porezno uopće nije isto.
idis nisam uopce probao poslati bez elementa PDV-a? (tns:Stopa>,<tns:Osnovica> i <tns:Iznos)
Da li je poruka onda ispravna?
Mar 22, 2013 at 10:36 AM
Baš sam jučer pustio fiskalizaciju za firmu koja nije u sustavu PDV-a
Element PDV ne šaljem i sve je uredno prošlo na prvom računu.
Mar 22, 2013 at 10:45 AM
OK. To je dobra informacija.
Sada jos samo da vidimo sta je ispravno, tj da li je greska ako se posalje i PDV ( koji je 0 ) ako je racun oznacen da nije u sustavu PDV-a.
Ne vidim nikakvu gresku ni u slanju takvog PDV-a.
Mar 23, 2013 at 9:35 AM
lijepo pise u tehnickoj specifikaciji da PDV nije obavezan podatak na racunu. "Podatak se dostavlja Poreznoj upravi samo
ako na računu postoji PDV. "
Mar 23, 2013 at 11:27 AM
digitalni wrote:
lijepo pise u tehnickoj specifikaciji da PDV nije obavezan podatak na racunu. "Podatak se dostavlja Poreznoj upravi samo
Shvačam ja da piše , ali identično piše i za OSNOVICU ,a malo je čudno da uopče treba slati račun , ako na njemu nije nikakav promet ,
samo zato jer nema poreza.
A i to nemora biti usko vezano za to dali je obveznik u sustavu pdv_a, jer i kod stope 0% on u biti "ne postoji", zavisno od terminologije.
Mar 23, 2013 at 11:29 AM
vvrbane wrote:
digitalni wrote:
Shvačam ja da piše , ali identično piše i za OSNOVICU ,a malo je čudno da uopče treba slati račun , ako na njemu nije nikakav promet ,
A i to nemora biti usko vezano za to dali je obveznik u sustavu pdv_a, jer i kod stope 0% on u biti "ne postoji", zavisno od terminologije.
ne pise isto za osnovicu; za osnovicu pise; DA, ako postoji porez
Mar 23, 2013 at 11:49 AM
Na kojoj to stranici piše ?

Na str. 9 , pod "Podatkovni skup zahtjeva za račun ",

identično piše i za stopu i osnovici u porez , "DA, ako postoji porez "
Mar 23, 2013 at 11:58 AM
vvrbane wrote:
Na kojoj to stranici piše ?

Na str. 9 , pod "Podatkovni skup zahtjeva za račun ",

identično piše i za stopu i osnovici u porez , "DA, ako postoji porez "
da, na str. 9 i 10. fino pise PDV obavezan podatak NE, a porezna stopa, osnovica i iznos poreza su POD rubrikom PDV i za svaku od njih pise DA, ako postoji porez.
isti slucaj je sa porezom na potrosnju PNP
Mar 23, 2013 at 12:14 PM
digitalni , nejasno mi je dali smatraš da u ovom slučaju (ako korisnik nije obveznik PDV_a) netreba poslati :
 <tns:Pdv>
      <tns:Porez>
      </tns:Porez>
    </tns:Pdv>
a) sve unutar <tns:Pdv></tns:Pdv>
b) sve unutar <tns:Porez></tns:Porez>
c) izostaviti <tns:Stopa>0.00</tns:Stopa> i <tns:Iznos>0.00</tns:Iznos>

ili nešto četvrto ?
Mar 23, 2013 at 12:34 PM
Edited Mar 23, 2013 at 12:35 PM
vvrbane wrote:
digitalni , nejasno mi je dali smatraš da u ovom slučaju (ako korisnik nije obveznik PDV_a) netreba poslati :
 <tns:Pdv>
      <tns:Porez>
      </tns:Porez>
    </tns:Pdv>
a) sve unutar <tns:Pdv></tns:Pdv>
b) sve unutar <tns:Porez></tns:Porez>
c) izostaviti <tns:Stopa>0.00</tns:Stopa> i <tns:Iznos>0.00</tns:Iznos>

ili nešto četvrto ?
nesto cetvrto :) izostaviti cijeli taj nod <tns:Pdv </tns:Pdv>

isto kao i za PNP, ako ga nema ne salje se jer nije obavezan podatak i racun ce sigurno proci fiskalizaciju.
koliko vidim po tim njihovim uputama to je tako, a za sto postotnu sigurnost kontaktiraj njih, pa nam javi ovdje :)
Mar 23, 2013 at 7:23 PM
vvrbane wrote:
digitalni wrote:
Nije isto da li se porez ne obračunava ili je nešto oporezivo sa 0%. To su 2 različita događaja, iako je porez za uplatu 0,00 kn.