(Opet) slijed računa nakon početka fiskalizacije?

Mar 17, 2013 at 8:19 AM
Clipper aplikacija + Fiska radi dobro, sve je spremno za instalaciju kod korisnika...

Pitanje koje se (opet) postavlja je slijed brojeva računa od početka fiskalizacije. Korisnici su godinu počeli sa strukturom 1/1/1, sad su došli do nekog broja, i ja mislim da bi samo trebali nastaviti. Koliko sam pročitao ovdje, uglavnom se svi slažu s tim. No, jedna (nadobudna) porezna inspektorica tvrdi da početak fiskalizacije znači i početak brojanja, tj opet 1/1/1. Ja naravno mislim da nije u pravu, ali...

Ima li neka upute PU o tome, nisam ništa našao kod njih?
Mar 17, 2013 at 9:35 AM
Imas tam u onoj njihovoj brosuri gdje pise MOZE poceti od 1 sto ocito nije varijanta MORA

Sent from my iPhone

-------- Original Message --------
libero_hr <notifications@codeplex.com> wrote:

From: libero_hr

Clipper aplikacija + Fiska radi dobro, sve je spremno za instalaciju kod korisnika...

Pitanje koje se (opet) postavlja je slijed brojeva računa od početka fiskalizacije. Korisnici su godinu počeli sa strukturom 1/1/1, sad su došli do nekog broja, i ja mislim da bi samo trebali nastaviti. Koliko sam pročitao ovdje, uglavnom se svi slažu s tim. No, jedna (nadobudna) porezna inspektorica tvrdi da početak fiskalizacije znači i početak brojanja, tj opet 1/1/1. Ja naravno mislim da nije u pravu, ali...

Ima li neka upute PU o tome, nisam ništa našao kod njih?
Mar 18, 2013 at 10:55 PM
Edited Mar 18, 2013 at 10:56 PM
U navedenoj brosuri (http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/FiskalizacijaWEB.pdf) imas ovo:

Je li propisan način numeriranja brojeva računa?
Numerički broj računa mora sljediti neprekinuti numerički redoslijed, bez praznina, s
time da svake kalendarske godine obvezno kreće od broja 1. Nisu dozvoljene razne
kombinacije, kao na primjer 7001, 100001, ili slično. Obveznik fiskalizacije može kao
dodatni element na računu iskazati i svoje brojčane oznake koje mu trebaju radi lakšeg
knjigovodstvenog praćenja poslovanja (npr. broj skladišta i sl.).

Iznimno u 2013. godini poreznim obveznicima koji postaju obveznici fiskalizacije
  1. travnja 2013. godine mogu od tog dana brojevi računa početi od rednog broja 1,
    poštujući pravilo slijednosti računa. Porezni obveznici koji započinju fiskalizaciju
  2. srpnja 2013. godine mogu od tog dana početi ispostavljati račune od rednog broja
    1, također poštujući pravilo slijednosti računa
Stoga, mozes kako zelis. Ja sam na "starim" verzijama kase (nefiskalna), koje su resetirale racune od 1 na dnevnoj bazi, natjerao da nastavlja od prethodnog dana, smatrajuci da cemo od 1.4. nastaviti sa sljedecim brojem. Nakon ovog teksta (koji je naknadno objavljen), vjerojatno cu na svim kasama koje pocinju od 1.4.13. resetirati racune opet na 1 iako mi je to glede programa sasvim svejedno - cisto razmisljam sto bi imalo vise smisla.
Mar 18, 2013 at 10:58 PM
Eh sto je Codeplex poceo sranja sa formatiranjem texta, a tako je lijepo sve donedavno ferceralo.

Zna li netko sto se tu promijenilo glede Italic/Bold/Underline i ostalih nacina formatiranja texta???
Mar 19, 2013 at 10:44 AM
a moze li broj racuna poceti danas od 1 ? primjer; korisnik je kupio potpuno novi program, nema veze sa starim i hoce odmah poceti u njemu raditi. stari program je zavrsio sa brojem 47483. sto ce s ovim fiskaliziran racunima prije 01.04.?
Mar 19, 2013 at 11:25 AM
Ja imam mnoge stvari u programu riješene parametarski pa tako i to.
Znači, ako još nema u tom programu niti jednog fiskaliziranog računa u godini, onda iz parametra očita od kojeg broja će krenuti (u tvom slučaju 47484),
Nakon što počne fiskalizacija, postaviš vrijednost na 1 kako bi sljedeće godine opet počeo od 1. (To ako je slijednost po poslovnom prostoru).
Ako je slijednost po naplatnom uređaju, otvoriš novi naplatni uređaj i kreneš od 1.
Mar 19, 2013 at 11:29 AM
Amalthea wrote:
Ja imam mnoge stvari u programu riješene parametarski pa tako i to.
Znači, ako još nema u tom programu niti jednog fiskaliziranog računa u godini, onda iz parametra očita od kojeg broja će krenuti (u tvom slučaju 47484),
Nakon što počne fiskalizacija, postaviš vrijednost na 1 kako bi sljedeće godine opet počeo od 1. (To ako je slijednost po poslovnom prostoru).
Ako je slijednost po naplatnom uređaju, otvoriš novi naplatni uređaj i kreneš od 1.
ma sve je to jasno i nije problem, nego kako ce reagirati ovi u poreznoj po pitanju toga jer sta oni znaju kako su isli brojevi prije 01.04.
Mar 19, 2013 at 11:32 AM
Edited Mar 19, 2013 at 11:32 AM
aha, misliš na testnu fazu?
mah, moji korisnici hoće u produkciju krenuti od 1 - pa evo vam ga. krenite :)
Mar 19, 2013 at 11:37 AM
Amalthea wrote:
aha, misliš na testnu fazu?
mah, moji korisnici hoće u produkciju krenuti od 1 - pa evo vam ga. krenite :)
ne, nego ako hoce krenuti u produkciju 19.03.2013 danas. evo zanimljiv primjer, moze se nastaviti slijed, a moze se krenuti od 1, e sad ako ide u produkciju danas, i ako nastavi slijed npr. 500/1/1, pa od 01.04. ide od 1/1/1 i onda negdje za dva mjeseca dode opet 500/1/1 u istoj godini?
pitanje je sto se dogada i da li je greska ako od danas krene u produkciju sa 1/1/1 ?
Mar 19, 2013 at 11:44 AM
Edited Mar 19, 2013 at 11:45 AM
pa možeš danas u produkciju, ali nećeš 1.4. ponovo staviti na 1
tebi je produkcijski početak danas.
1/1/1 pa do kraja do 31.12.
Mar 19, 2013 at 11:46 AM
Amalthea wrote:
pa možeš danas u produkciju, ali nećeš 1.4. ponovo staviti na 1
tebi je produkcijski početak danas.
ok, znaci moze ici od danas na produkciju sa 1/1/1 ? to me samo zanimalo, jer imam takvih kombinacija kod korisnika da je to ono udri me lopatom..
Mar 19, 2013 at 11:48 AM
da.
možeš danas.
1.4. je krajnji datum.
Mar 21, 2013 at 1:34 AM
Edited Mar 21, 2013 at 1:38 AM
Ako si od pocetka godine koristio fiskalni (trodjelni) format broja racuna, onda mislim da je pametnije nastaviti od onog broja gdje ste stali. Moji korisnici koji pocinju fiskalizaciju 1.4. jos koriste stari, jednodjelni format, tako da sam zbog toga u dilemi kako da pocnem, ali da sam im od pocetka godine uveo fiskalni format racuna, sigurno bih nastavio, a ne resetirao na 1. To mi djeluje logicnije, iako nemam neku cvrstu teoriju zasto bas tako.

E sad, ono sto su dodali u brosuri se odnosi bas na one koji pocinju fiskalizaciju od 1.4, a ne od, recimo, sutra (barem je tako explicitno napisano). No, obzirom da je totalni kaos u mnogim granicnim pitanjima (ocigledno su neki preskocili limese u matematici srednje skole), vjerojatno neces pogrijesiti kako god da napravis, tj. kako ti je lakse.
Mar 21, 2013 at 7:10 AM
Korisnici rade s trodjelnim brojevima od 1.1. Meni je logično ne počinjati s novim brojačem od 1.4., a i pomalo problematično zbog ponavljanja istih brojeva (no to bi se dalo riješiti). Nadam se samo da za par dana netko nadobudan iz PU ne napiše da sve treba od 1, jer danas/sutra krećemo s produkcijom s brojevima do kojih smo došli.
Mar 21, 2013 at 12:16 PM
Predviđam da će biti ovako:

U Osijeku će svi koji su resetirali brojčanike 1.4. platiti 15.000 kn kazne.
U Splitu će svi koji nisu resetirali brojčanike 1.4. platiti 5.000 kn kazne.
U Puli će svi koji su dosad imali stare brojčanike od 1.1. pa s novim počeli od 1.4. platiti 10.000 kn kazne.
U Zagrebu će svi platiti kaznu što god da su napravili sa brojčanicima.

Na stranicama Porezne Uprave će se 15.06. pojaviti pojašnjenje pomoćnice ministra i ravnateljice PU da se može svakako, a da se može i krenuti od broja 1.000.000 pa naniže do kraja godine, pa za sljedeću godinu opet resetirati brojĆanik na 1.000.000.
Mar 21, 2013 at 12:26 PM
Stvar je u tome što gospodi inspektorima (a i njima nadređenima) nikad nije jasno (a nije ni meni) da li je dopušteno sve što u Zakonu nije izrijekom zabranjeno, ili je zabranjeno sve što u Zakonu nije izrijekom dopušteno. Onda se počnu gađati tumačenjima, mišljenjima, uputama, pravilnicima i ostalim podzakonskim aktima koje nitko ne može pratiti, a ako ih prati, kontradiktorni su i još nejasniji od zakona.
Mi smo tu (uglavnom) programeri, pa evo stavljam na glasovanje stari problem:

Žena ti ostavi na frižideru poruku: 'Kupi maslac, a ako ima jaja, kupi deset'.
Što treba kupiti ako u dućanu ima jaja:
A) maslac i deset jaja
B) deset maslaca

Ja glasam za B.
Mar 21, 2013 at 12:49 PM
PBDudek wrote:
Predviđam da će biti ovako:

U Osijeku će svi koji su resetirali brojčanike 1.4. platiti 15.000 kn kazne.
U Splitu će svi koji nisu resetirali brojčanike 1.4. platiti 5.000 kn kazne.
U Puli će svi koji su dosad imali stare brojčanike od 1.1. pa s novim počeli od 1.4. platiti 10.000 kn kazne.
U Zagrebu će svi platiti kaznu što god da su napravili sa brojčanicima.

Na stranicama Porezne Uprave će se 15.06. pojaviti pojašnjenje pomoćnice ministra i ravnateljice PU da se može svakako, a da se može i krenuti od broja 1.000.000 pa naniže do kraja godine, pa za sljedeću godinu opet resetirati brojĆanik na 1.000.000.
Coooooooooooooooooool.

Da nije istinito bilo bi tragikomično. Nažalost tako ovaj sustav funkcionira. Lud, zbunjen i je.en. Oni normalni su davno odustali od svega.
Mar 21, 2013 at 12:50 PM
Edited Mar 21, 2013 at 12:51 PM
...
Mar 21, 2013 at 12:52 PM
PBDudek ova ti je dobra

Zvao sam onaj besplatni u PU svaki put druga informacija zadnja je da je svejedno (bar se snimaju razgovori)
Onda mi se javi korisnik iz Karlovca i kaže da inspektorica kaže od 1.
I sad nebudi lijen nazovem istu, objasnim kaj piše u brošuri i ona kaže eh nazovite za 15 minuta jer nisam sigurna pa moram provjeriti ?????
Mar 22, 2013 at 2:09 PM
Edited Mar 22, 2013 at 2:39 PM
Poslao nekoliko mailova u PU, ali odgovora nema. Neki su korisnici "saznali" da treba krenuti od 1 (iako u mojem programu od nove godine svi idu od 1/1/1 i sl.) i što sad? Namjera mi je bila da svi samo nastave od broja do kojeg su došli (najlogičnije). Od ponedjeljka krećemo s produkcijom, a prave informacije nema.

Kako ste riješili ovaj problem onima koji su već u produkciji (a rok im je 1. 4.)?
Mar 25, 2013 at 8:46 AM
Sam sebi da odgovorim, a možda pomogne još nekom.

Ovo je bio upit poslan PU na mail (skraćeno):
Dakle, prvi "fiskalizirani" račun bi 1. 4. imao broj npr. 1345/1/1.
Molim Vas potvrdu jesmo li u pravu kada želimo isporučiti programsko
rješenje prema ovom modelu.
Ovo je odgovor koji sam danas dobio:

Poštovani,

ukratko, u pravu ste.

DOMAGOJ DODIG
Samostalni upravni referent
Porezna uprava - Središnji ured
Sektor za porezni sustav
Mar 25, 2013 at 10:59 AM
Bem ti zbunjenog

Isti tip na moje ISTO pitanje odgovorio mi je:
Poštovani,

dostavljam odgovor vezano za numeričko označavanje računa:

„Člankom 11. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom (Narodne novine, broj 133/12, dalje: Zakon) propisano je da broj računa, koji je prema odredbama posebnih propisa sastavni dio računa, obveznici fiskalizacije iz članka 3. ovoga Zakona, kod provedbe postupka fiskalizacije iskazuju u polju broj računa u tri dijela:
  1. numerički broj računa,
  2. oznaka poslovnog prostora i
  3. broj naplatnog uređaja.
Numerički broj računa iz stavka 1. točke 1. ovoga članka mora slijediti neprekinuti numerički redoslijed, bez praznina, po svakom poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru. Pravila slijednosti numeričkih brojeva računa, popis poslovnih prostora te dodijeljene oznake poslovnih prostora obveznik fiskalizacije propisuje internim aktom, koji predočuje za potrebe poreznog nadzora.

Neprekinuti numerički redoslijed svake kalendarske godine kreće od broja 1 do broja n, po svakom poslovnom prostoru, odnosno po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru.

Obveznici fiskalizacije koji počinju s fiskalizacijom u drugoj ili trećoj fazi, odnosno od 01. travnja 2013. ili 01. srpnja 2013. obvezni su izvršiti prilagodbe fiskalizaciji od toga datuma, dok se odredbe iz članaka 28. i 29. Zakona primjenjuju na sve obveznike fiskalizacije od 01. siječnja 2013. godine.

Također, obveznici koji s fiskalizacijom počinju 01. siječnja 2013. prilagođavaju brojače i slijednost računa, i u novoj kalendarskoj godini kreću s brojem 1. Obveznici koji s fiskalizacijom počinju u drugim fazama, odnosno od 01. travnja 2013. ili 01. srpnja 2013., također moraju početi provoditi fiskalizaciju počevši od broja 1, što će znači da će u 2013. godini prilagođavati brojače, i da će dva puta počinjati s brojem 1, ukoliko se u tom smislu nisu prilagodili fiskalizaciji od 01. siječnja 2013. Navedeni način redoslijeda računa će se tolerirati samo u 2013. godini.“

S poštovanjem,
DOMAGOJ DODIG
Samostalni upravni referent
Porezna uprava - Središnji ured
Sektor za porezni sustav
Služba za OIB
Mar 25, 2013 at 11:06 AM
:D :D :D :D
Mar 25, 2013 at 11:11 AM
moremore wrote:
:D :D :D :D
Mislio si reći
:D(omagoj) :D(odig)
Mar 25, 2013 at 11:12 AM
nadam se da cuvate te mail-ove :)
i da će dva puta počinjati s brojem 1, ukoliko se u tom smislu nisu prilagodili fiskalizaciji od 01. siječnja 2013
ovo se moze protumaciti i na ovaj nacin; ako od nove godine racuni nisu imali format 1/1/1, 2/1/1,.... (imali su npr 1,2,3,..) onda moraju, krenuti od 1/1/1
Mar 25, 2013 at 1:38 PM
Imao sam isti problem.... i uspio sam doći do broja telefona gospođe koja je koordinator fiskalizacije za moju županiju....
Odgovor na pitanje da li se mora ili ne krenuti s brojem 1 od 01.04 je bio.... iznimno za ovu godinu se može.....
Kao, u uputama je stvarno pisalo 'mora' ali su to promijenili u 'može'.... bitna je slijednost računa...
Mar 26, 2013 at 1:16 PM
Popiiii... ću! Sad mi javljaju da su inspektori PU dobili naputak da od ponedjeljka (utorka) prilikom kontrole obveznika fiskalizacije kontroliraju i to jesu li brojevi krenuli od 1/1/1... Jasno mi je za one korisnike koji su do sada imali brojeve 931849-48938-4588, ali nije isto za korisnike koje od 1.1. imaju propisanu strukturu broja. Dobio na 08000 Agenta 11 (!) koja kaže da može samo dalje. Ima jedna doba poslovica - JLZ! Grrrr!!!
Mar 26, 2013 at 1:22 PM
Evo opet sam uspio dobiti CALL centar (ali ovaj puta sam i ja snimao razgovor :D

P: s kojim brojem se kreće od 01.04
O: možete nastaviti slijednost od n gdje ste stali ali mora biti u internom aktu

P: da li se mora fiskalizirati plaćanje koje nije gotovinom npr. transakcijski (virman)
O: ne

P: pa čemu onda sluči transakcijski račun
O: hmm ... on se ne treba fiskalizirati

P: znači ako se račun 1001 plati gotovinom, 1002 transakcijski, 1003 gotovinom kaj sa sljedivošću
O: to morate provesti u knjigovodstvu i sve piše u internom aktu

P: i kaj ako dođe inspekcija i pita o sljedivosti gdje je rn. 1002
O: hmm (12x) ... pa sve to piše u internom aktu ??????

Evo sve je snimljeno na mobu da ne bi bilo zabune
Mar 26, 2013 at 1:36 PM
moj savjet je da ih stavimo u novine i sve medije, pa nek istrazuju ko tu koga
Mar 26, 2013 at 1:45 PM
Ponovno se čuli s tetom inspektoricom. Nema nikakvog papira u vezi kontrole, to je njihov interni dogovor :S Uglavnom, rekla je da neće kažnjavati firme zbog broja računa (VŽ područje) i da bi trebali napraviti odluku/akt od kojeg su broja krenuli s fiskalizacijom.
Mar 26, 2013 at 1:52 PM
Edited Mar 26, 2013 at 1:53 PM
Marekius, nema s time problema.

Vidi ovdje: http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

-15-. Ukoliko se isti slijed računa koristi za račune plaćene gotovinom i račune koji de biti plaćeni virmanski (koji ne podliježu fiskalizaciji), šalje li se i virmanske račune u PU? Ukoliko ih se ne šalje, onda će postojati rupe u slijedu brojeva računa koji su poslani u PU?

Porezna uprava prilikom dodjele JIR-a neće provjeravati slijednost računa, već prilikom nadzora i dodatnih analiza. Bitno je da postoji slijednost računa u knjigovodstvu poreznog obveznika i da je jasno propisana internim aktom obveznika fiskalizacije. Znači u postupku fiskalizacije izdavanja računa postojat će „rupe“ u brojevima računa koji se fiskaliziraju, ako obveznik fiskalizacije utvrđuje istu slijednost računa i za račune koji se naplaćuju na račun.
Mar 26, 2013 at 2:05 PM
Ja sam to riješio tako da su maloprodajni računi jedan naplatni uređaj a fakture drugi. Ako se u maloprodaji izda račun s načinom plaćanja "Transakcijski račun" on se normalno fiskalizira. Ne fiskaliziraju se samo klasične "fakture".
Mar 26, 2013 at 2:19 PM
i ja isto, gotovinski racuni su jedan uredaj, ostali drugi, iako su na istom pc-u npr. (u dogovoru s korisnikom aplikacije), tako da gotovinski imaju svoj slijed bez rupa, ostali svoj slijed bez rupa
Mar 28, 2013 at 6:11 PM
Imam sken dopisa Porezne uprave od 20.3.2013. u kojoj se navodi:

"Zaključno, obveznici koji s fiskalizacijom počinju u drugim fazama, odnosno od 1. travnja 2013. ili 1. srpnja 2013., moraju prilagoditi broj računa i početi provoditi fiskalizaciju počevši od broja 1, što znači da će u 2013. godini prilagođavati brojače, i dva puta počinjati s brojem 1, ukoliko se u tom smislu nisu prilagodili fisklaizaciji od 1. siječnja 2013. godine. Navedeni način redoslijeda računa će se tolerirati samo u 2013. godini."

Prvo naređuju, a onda toleriraju. KATASTROFA
Ništa mi nije jasno.
Mar 28, 2013 at 10:01 PM
Svi imamo pravo na osobno mišljenje koje ne mora uvijek biti i objektivno. Ja osobno tu ne vidim katastrofu već elastičnost PU jer u praksi ima bezbroj sitiacija. Ako zaboravimo kovanice i novčanice te crtice i kose crte onda je PU pokazala dovoljno elastičnosti u vremenu uvođenja fiskalizacije.
Problem je u tome što svaku našu grešku ili grešku našeg korisnika mogu izlistati i nakon nekoliko godina. Svi znamo da ne postoji ne pogrešivi čovjek, jedina razlika među nama je što netko griješi više a netko manje.
Mar 28, 2013 at 10:14 PM
Evo društvo napokon žig i potpis na porezna-uprava.hr.

Svako može tumačiti na svoj način j l zbunjenog.

E ovako moje tumačenje zakona (ono na kraju sa rednim brojem).

Zakon kaže ako se računi nisu prilagodili fiskalizaciji mora krenuti od rb. 1 ali s obzirom ako dođe nekakva inspekcija i traži ispis računa br. 12 od 12.siječnja za poslovni prostor 01 i naplatni uređaj 02 kod nas će ispisati 12/01/02 znači prilagođen fiskalizaciji ali nije fiskaliziran jer nije bio potreban.
Također taj isti zakon kaže u jednoj od preambula (tamo negdje pri kraju) da svi računi MORAJU početi od broja 1. u tekućoj godini.

Po meni svi koji krenu u fiskalizaciju ako dođe inspekcija imat će račune u skladu sa Zakonom tj. poštuju redni broj oblik ispisa a poštuju i redni broj.

U razgovoru sa Call centrom rekli su da prvi broj može biti n samo da se mora navesti u internom dokumentu (snimljen razgovor na mobu da ne bi bilo zabune).

I sad zadnji dio, ovo se može tumačiti kako tko čita, a do sada sva PU je imala svoje mišljenje.

Ako opet redni broj bude 1. onda se krši dio Zakona o slijednosti broja računa u tekučoj godini (nemože biti dva ista i počinju sa 1.) a ako se nastavi niz onda se krši ovaj naputak.

Također sam dobio informaciju iz CALL centra ako je npr. račun 1,2,3 plaćen gotovinom ide na fiskalizaciju, rn. 4 virman ne ide na fiskalizaciju pa opet 5. gotovina ide.
Po ovome fiskalni niz je 1,2,3,5 ali ups fali 4 (bem ti slijednost).
Mar 28, 2013 at 10:33 PM
Pa ne fali broj 4 - imaš ga: virmanski plaćen računn, samo nije poslan u poreznu.
Slijednost mora biti unutar firme (poslovnog prostora, naplatnog uređaja, kako je već definirano), ne u bazi porezne uprave.
Mar 29, 2013 at 12:13 AM
Zvala sam i ja neki dan call centar porezne vezano za brojeve računa.

Pitala sam između ostalog i da li brojevi moraju početi od 1 iako nisu prije u obliku 1/1/1.
Rekla je da ne moraju, još se i konzultirala sa kolegicom.

U kratko, ono što mi je rekla, da se brojevi računa mogu nastavi ako je godina počela sa 1.
Nije bitno da li su bili u obliku koji zahtjeva zakon o fiskalizaciji.
Može se krenuti s produkcijom prije 1.4, i brojevi mogu krenuti od 1 prije 1.4.

Što sam ju god pitala za sve je rekla da može.

Pretpostavljam, i nadam se, da broj računa neće biti kamen spoticanja.
Mar 29, 2013 at 12:30 AM
Pa ti ne budi ni LUD ni ZBUNJEN nego NORMALAN nakon svega ovoga!!!
Mar 29, 2013 at 8:31 AM
a da li se smije fiskalizirati racun koji nije placen gotovinom? znaci prva 3 racuna su placena gotovinom, a cetvrti je transakcijski nalog, sto se dogodi ako i njega posaljem u poreznu i dobijem jir itd. ?
Mar 29, 2013 at 8:49 AM
Naravno i to je dozvoljeno.. važna je slijednost koja ne smije biti narušena..
Mar 29, 2013 at 1:31 PM
Tko tu koga j.ebe??? danas je jeb.ni 29.03.2013.

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/aktualnosti/Image20130328100520-m1.pdf

pročitajte zadnji paragraf.
Mar 29, 2013 at 1:35 PM
Edited Mar 29, 2013 at 1:36 PM
Ovo je zapravo korektno i u skladu s dosadašnjom raspravom. Ako je netko do sada numerirao račune samo brojem npr "1", "2"... logično je da sada mora krenuti od 1/1/1. Ali ono važno je "ukoliko se u tom smislu nisu prilagodili 1.1.". Znači, ne treba imati dva računa 1/1/1, tj. oni koji su počeli s 1/1/1 s novom godinom idu normalno dalje.
Mar 29, 2013 at 1:42 PM
huh, dobro je, od živaca nisam niti skužio taj dio, shvatio sam da moraju svi početi od 1.
Mar 29, 2013 at 2:51 PM
Hm, ovo bi se moglo svakako tumaciti i drasticno komplicira stvari.
Sto sa korisnicima koji nisu krenuli sa fiskalizacijom 1.1, ali su odlucili prije vremena krenuti sa 1.2 ili sa 20.03 ???
Mar 29, 2013 at 2:55 PM
Koliko ja razumijem, nije bitno kada su krenuli s fiskalizacijom već kada su počeli označavati račune u tri dijela 1/1/1.
  1. ako su 1.1. krenuli s novom strukturom računa - s početkom fiskalizacije idu dalje s brojevima
  2. ako su 1.1. krenuli s nekom (bilo kojom) starom strukturom računa (samo 1,2,3... ili nešto drugo) od početka fiskalizacije moraju imati novu strukturu 1/1/1.
Ovo je sve radi toga jer genijalci nisu propisali jesu li svi obvezni od 1.1. krenuti s novom strukturom, tj. neki su si protumačili da tek s početkom slanja računa na fiskalizaciju moraju prilagoditi brojeve.
Mar 29, 2013 at 5:34 PM
@libero_hr
Sve to stoji, ali sto sa onima koji nisu krenuli od 1.1. nego od npr 1.2?
Odnosi li se to i na njih?
Kako uopce dokazati da je netko krenuo sa strukturom 1/1/1 od 1.1, a ne sa 1.4?

Jedan moj komitent je danas isao u poreznu upravu sa ispisanom brosurom (gdje se navodi da racuni MOGU krenuti od 1), ali su im poreznici rekli da MORAJU krenuti od 1????????????
Koliko sam do sada imao prilike vidjeti, poreznici nemaju pojma o fiskalizaciji ali slaba je to utjeha kada te novcano kazne sa par tisuca kuna.
Mar 29, 2013 at 10:40 PM
:(
Ne znam više što reći, nije im u redu način na koji to rade.
Sve su isforsirali u kratkom roku, sve se pripremalo prije nego je Zakon uopće i bio izglasan.
Upute daju u 5 do 12, savjete koji izgleda ispadaju nepouzdani.

Da svi mi nismo navalili sa pitanjima, ne bi se vjerojatno ni sjetili ništa reći o broju i kako treba početi.
A kao da je to uopće bitno i da će spriječiti nekoga u (ne)prikazivanju prometa.

Malo odlutah sa teme ...

I što sad i da li išta napraviti ako se počelo sa fiskalizacijom, nastavili brojeve (prema savjetu call centra) iako prije
nisu bili u pravom obliku ?
Mar 29, 2013 at 10:41 PM
Da, i taj zadnji odlomak je totalna kontra onoga što su napisali u brošuri, da broj MOŽE početi sa 1.
Mar 29, 2013 at 10:43 PM
ja sam svojima 1.1.2013 stavio oznaku poslovnog prostora 'TRG1' (kao trgovina 1) i oni pice 1,2,3,4,5,6/TRG1/BLAGAJNA
e sad, u postavkama imam da od 01.04.2013> nema rada dok ne promjene 'TRG1' u nesto drugo samo da nije TRG1 i da prijave poslovni prostor, onda naravno krecu brojevi od 1 i to je to. Koliko znam do 01.04.2013. nisu morali prijavit PP znaci da ovaj TRG1 nije nikad bio prijavljen u PU.

Jel to OK? Pa naravno da je!

01.01.2013.
1/TRG1/1
2/TRG1/1
3/TRG1/1
01.04.2013. => (POPUP I PRIJAVA PP)
1/NEKAOZNAKA/1
2/NEKAOZNAKA/1
3/NEKAOZNAKA/1
....
  1. cu publishat novu verziju u kojoj smijes zvati poslovni prostor TRG1, heheh bezveze :)
Mar 30, 2013 at 8:35 AM
Evo nesto sto sam pronasao a da poblize objasnjava ovu situaciju:

luceednewsletter

Fiskalizacija !INFO

---- Dodjeljivanje broja računa za obveznike fiskalizacije od 01.04.2013
Porezna uprava je 28.03. objavila uputu za obveznike fiskalizacije koji s fiskalizacijom kreću 01.04., vezano uz koju šaljemo obavijest korisnicima. Kompletnu uputu od Porezne možete pronaći OVDJE.
U uputi (na njenom kraju) stoji da obveznici koji s fiskalizacijom počinju od 01.04. ili 01.07. moraju prilagoditi broj računa i početi provoditi fiskalizaciju počevši od broja 1, ukoliko se u tom smislu nisu prilagodili fiskalizaciji od 01.01.

Na naš upit Porezna uprava dala je odgovor da je ispravno nastaviti slijednost računa započet 01.01. ako se zadržava ista slijednost u numeričkom broju računa i ako je numerički broj računa (prvi dio fiskalnog broja) od 01.01. prilagođen pravilima fiskalizacije. Ono što je važno je u internom aktu definirati pravila sljednosti računa i naglasiti da se budući je od početka kalendarske godine poštovan neprekinuti numerički redoslijed računa počevši od broja 1, bez praznina, po svakom naplatnom uređaju, slijed računa nastavlja. Preporučamo da u internom aktu navedete broj zadnjeg računa prije početka fiskalizacije i prvi broj računa nakon početka fiskalizacije, iz čega će biti vidljivo da je nastavljen numerički niz.

Time se poštuje pravilo fiskalizacije koje za numerički broj računa kaže:
"broj računa - svake kalendarske godine kreće se od broja 1, bez praznina, po svakom poslovnom prostoru, ili po naplatnom ure|aju u poslovnom prostoru, ili po vrsti dokumenta na naplatnom uređaju (maloprodaja, veleprodaja). Pravila slijednosti brojeva računa obveznik fiskalizacije propisuje internim aktom na početku fiskalizacije. Nisu dozvoljene razne kombinacije, kao na primjer 7001, 100001, ili slično."

Napominjemo još jednom da je Porezna objavila brošuru svim korisnicima, koja je i dalje aktualna i dostupna na stranicama Porezne, a u njoj stoji:
"Obveznici koji s fiskalizacijom počinju od 01.04.2013. godine ili 01.07.2013. godine mogu počevši od tih datuma ispostavljati račune od broja 1, što znači da računi što su ispostavljeni u 2013. godini iznimno mogu dva puta počinjati s brojem 1."
Na niti jednom mjestu u brošuri ne navodi se da računi od 01.04. moraju krenuti od broja 1, već da mogu. Niti u samom Zakonu niti u drugim objavama Porezne uprave nije se sugeriralo na takvu obavezu. Prvo spominjanje obveznosti javlja se u uputi koja je objavljena 28.03.

Skrećemo Vam pažnju i na primjere internih akata na koje Vas upućujemo da ih proučite i prema njima kreirate interni akt u kojem ćete, još jednom naglašavamo, istaknuti pravila sljednosti brojeva računa i naglasiti da je od 01.04. nastavljen numerički niz računa koji je od 01.01. definiran prema pravilima fiskalizacije. Brošuru Porezne uprave možete pronaći OVDJE.