pitanje o ZKI

Mar 12, 2013 at 10:06 PM
Nisam informatičar ali sam zahvaljujuči ovom projektu pri kraju da sam fiskaliziram izdavanje svojih računa. Ipak bih molio odgovor na par pitanja:
Da li wrapper pri pozivanju instrukcija za slanje računa u CIS - RačunZahtjev, sam izračunava UUID i ZKI te ih potom upisuje u XML koij šalje CIS-u, ili ih treba izračunati svaki posebno ručno prije formiranja XML sa podacima iz računa, ubaciti ih u račun i tada poslati . Ja, naime imam u Excel-u formiran predložak za račun i uz istoj knjizi ali drugom listu vodim knjige (Prohoda i rashoda, Ulaznih računa, Izlaznih računa). Formirao sam XML, uz male probleme jer mi tagove promijeni iz tns u ns1 pa ih moram prepravljati, i pošaljem ga u CIS i dobijem odgovor da je sve u redu ali me brine ZKI i UUID. UUID je lakše riješiti jer se poziva iz Excela sa funkcijom Shell i samo jednim argumentom ali je generiranje ZKI-a kompliciranije iz Excel-a jer funkcija ima mnogo argumenta. Negdje sam pročitao da se UUID i ZKI automatski generiraju pri slanju i upisuju u XML ali bih molio decidiran odgovor!
Mar 13, 2013 at 7:38 AM
Za Wrapper stvarno neznam kako radi, ali zar ti ne bi bilo blize ( i lakse ) to odraditi sa COM verzijom. Imas i primjer i sve kaj ti treba, pa to ne bi bilo problem na brzinu uraditi iz tvoje Excell tablice.
Mar 13, 2013 at 8:28 AM
Možda jest nekom informatičaru. Ja nisam i ne vladam programskim jezicima. Uspio sam izdvojiti XML, proučio VBA excel makroe i sastavio par malih makroa za kopiranje, i pozivanje vanjskog programa a to sa "COM verzijom - neznam" Našao sam dokumentaciju o Wrapper-u i uspio da mi obavi slanje u CIS...
Mar 13, 2013 at 8:41 AM
Gle,
na ovom linku vidi kako ces dodati referencu u svoj Excell : http://stackoverflow.com/questions/9879825/how-to-add-a-reference-programmatically-vba-excel
Nakon toga samo pogledaj primjere za COM komponentu i sve ce ti biti jasno.
Bitno je da dobro odradis onaj dio sa instalacijom ( registracijom ) komponente a primjer mozes doslovno prepisati, samo sa svojim parametrima : OIB, certifikat.
Kad ti to prodje u test, onda lako izmjenis one primjere i stavis svoje vrijednosti : racuna, poslovnog prostora i sve ostalo.
Mar 13, 2013 at 8:58 AM
FPAVKOVI wrote:
Možda jest nekom informatičaru. Ja nisam i ne vladam programskim jezicima. Uspio sam izdvojiti XML, proučio VBA excel makroe i sastavio par malih makroa za kopiranje, i pozivanje vanjskog programa a to sa "COM verzijom - neznam" Našao sam dokumentaciju o Wrapper-u i uspio da mi obavi slanje u CIS...
Poslao sam ti mail, pa vidi.
LP G
Mar 13, 2013 at 1:48 PM
Zahvaljujem !!!
Mar 13, 2013 at 8:22 PM
FPAVKOVI,, oprosti na sporom odgovoru, koji je DA, Wrapper sam izračunava UID i ZKI i tebi ga vrača u datoteci sa odgovorima.
Mar 13, 2013 at 9:43 PM
To majstore!!!
To sam htio čuti!
Zahvaljujem!!! Mislim da sam riješio svoje potrebe za fiskalizacijom. Još samo ove pojedine makroe povezati u jedan koji pozivam "dugmetom" na strnici i gotovo.

POzdrav i zahvaljujem još jednom!
Mar 14, 2013 at 1:01 AM
Znam ja puno drugih koji sebe smatraju informaticarima (cak formalno to i jesu), ali nisu u stanju napraviti to sto ti jesi. Svaka cast ako si Excel uspio natjerati na fiskalizaciju, ocigledno ti programiranje lezi. E jos kad bi se i Open/Libre Office Calc (njihov Excel) mogao natjerati na isto (a vjerujem da je moguce, cini mi se Python umjesto VB-a), eto besplatne fiskalizacije za sve one koji imaju par racuna dnevno. Sam bih rado to napravio, ali priznajem, ne znam.
Mar 14, 2013 at 8:10 AM
FPAVKOVI wrote:
To majstore!!!
To sam htio čuti!
Zahvaljujem!!! Mislim da sam riješio svoje potrebe za fiskalizacijom. Još samo ove pojedine makroe povezati u jedan koji pozivam "dugmetom" na strnici i gotovo.

POzdrav i zahvaljujem još jednom!
Ako jos negdje zapnes, samo javi.
Mogu ti poslati neki template u Excellu da vidis kak to fercera.
Mar 14, 2013 at 8:25 PM
GoranV13 wrote:
Evo mene zanima, zaista. Davi me prijatelj automehanicar da mu nesto smislim, a stavljat mu moj DOS program mi je bezveze (i raditi obuku) kad ima 1-2 racuna dnevno (ako i to). A zna koristiti Excel (za divno cudo), valjda se malo priucio uz AutoDatu. Ja sam ozbiljno razmisljao, kako napisah u prethodnom postu, da krenem u to ali u Open Office-u, no nemam vremena da to prvo naucim, a onda napravim ni do 1.7. a kamoli do 1.4.
Mar 15, 2013 at 7:22 AM
viggor wrote:
GoranV13 wrote:
Evo mene zanima, zaista. Davi me prijatelj automehanicar da mu nesto smislim, a stavljat mu moj DOS program mi je bezveze (i raditi obuku) kad ima 1-2 racuna dnevno (ako i to). A zna koristiti Excel (za divno cudo), valjda se malo priucio uz AutoDatu. Ja sam ozbiljno razmisljao, kako napisah u prethodnom postu, da krenem u to ali u Open Office-u, no nemam vremena da to prvo naucim, a onda napravim ni do 1.7. a kamoli do 1.4.
Pa na koji mail da ti posaljem primjer ?
Mar 15, 2013 at 7:50 AM

----- Original Message -----
From: [email removed]
To: [email removed]
Sent: Friday, March 15, 2013 7:22 AM
Subject: Re: pitanje o ZKI [fiskalizacija:436380]

From: GoranV13

viggor wrote:
GoranV13 wrote:
Pa na koji mail da ti posaljem primjer ?
Mar 15, 2013 at 9:15 AM
Poslao.
Mar 17, 2013 at 3:49 PM
Možda ti pomogne primjer koji sam napravio u Access-u sa pozivom COM komponente.
Slično bi trebalo bit i sa Excel-om.

fiscalization.codeplex.com
Ovaj projekt ne barata sa XML. Sve se operacije rade preko objekata u jeziku aplikacije.

Automatski se kod slanja kreira ZKI i potpis.

Primjer za ručno kreiranje i čitanje ZKI-a prije slanja:
Call cisInterop.GenerateZki(RacunType invoice, (certificate))
Dim zki
zki = invoice.ZastKod 
sa potpisivanjem zahtjeva
Call cisInterop.Sign(RacunZahtjev request, (certificate))
Dim zki
zki = request.Racun.ZastKod
Pozdrav
Tomislav
Mar 25, 2013 at 10:01 PM
Radi!!!
Radi sve kako treba! Zahvaljujem svima na pomoći! Prije pet-šest dana sam napokon sve složio i od tada svakodnevno isprobavam i radi. Fiskalizacija računa koje pripremim radi. Napravi račun u Excel-u i kada je pripremljen stisnem tipku "Fiskalizacija " koja pozove makore koji odrade što treba i dobijem odgovor od CIS-a da je procedura prošla u redu i datoteke sa JIR-om UUID-om, Datumom i ZKI-om. To uvezem u pripremljen račun - nastavak makroa za fiskaliziranje, i tada štampam račun. Jedino me buni što sam par puta dobio odgovor da CIS nije dostupan. Kada neposredno poslije ponovo pokrenem makroe za fiskalzaciju dobijem ispravan odgovor. To mi se desilo nekloliko puta u zadnjih 5-6 dana ali na poslije ponovog pokušaja uvijek dobijem propisan odgovor.
Ovo sam do sada napravio koristeći makroe i Wrapper i pozivajući ga sa Call iz Excel VBA a sada ću malo raditi sa COM verzijom.
Mar 25, 2013 at 10:27 PM
Ovo što mi je javljao grešku da je CIS nedostupan to je bilo jer mi je vrijeme čekanja na odgovor u Wrapper-u bilo postavljeno na 1 sekundu i čim je odgovor trebalo čekati više javljao mi je das je server CIS-a nedostupan. Kad sam promijenio vrijeme na default-nih 5 sekunda izvršava mi fiskalizaciju bez greške.