Šest računa u manje od tri sata, svi neispravni!

Coordinator
Feb 11, 2013 at 10:26 AM
Feb 13, 2013 at 7:44 AM
Edited Feb 13, 2013 at 7:44 AM
Najbolja fora je što se u članku jasno kaže da je nekoliko neispravnih računa iz trgovine i jednog ugostiteljskog objekta. A trgovine i nisu dužne fiskalizirati do 1.04. (osim ako su veliki poduzetnici),

Također se žali na pekare koje također ne podliježu fiskalizaciji do 1.04. Ali nema veze, glavno da je on njih prijavio...
Feb 13, 2013 at 9:29 AM
A može biti da je naletio na neke dućane u kojima je testno razdoblje, a aplikacija im (makar ne bi trebala, nadam se da se razumijemo) ispisuje testne ZKI i JIR-ove na račune :)
Feb 13, 2013 at 11:35 AM
Mislim da je država pogriješila kada je krenula na ovaj način u fiskalizaciju. Mislim da su trebali dati duži rok prilagodbe, trebali su bolje educirati građane. Skupljanjem i slanjem računa iz trgovina, pekara (i svih onih koji još nisu podložni fiskalizaciji) će samo zatrpati poreznjake a na kraju u tim računima nema ništa nelegalno.
Feb 13, 2013 at 12:12 PM
Panjich wrote:
Mislim da je država pogriješila kada je krenula na ovaj način u fiskalizaciju. Mislim da su trebali dati duži rok prilagodbe, trebali su bolje educirati građane. Skupljanjem i slanjem računa iz trgovina, pekara (i svih onih koji još nisu podložni fiskalizaciji) će samo zatrpati poreznjake a na kraju u tim računima nema ništa nelegalno.
Ne vidim tu bas neku gresku drzave. Vise je greska korisnika koji se guraju gdje im nije mjesto. Pa kaj imaju slati ili ispisivati nesto na pravim racunima a jos nisu obveznici toga.
Za to postoji testni sustav i to je to. A sada neka netko objasnjava zakaj je ispisao tamo neki JIR na racunu koji nije prijavljen u CIS ( PU ). Kupac sav veseli nakon saznanja da racun nije prijavljen u PU juris kod njih, po zasluzenu nagradu !!!! :)
Feb 13, 2013 at 2:16 PM
Edited Feb 13, 2013 at 2:17 PM
Tako je, ali ako ste čitali članak na jednom jedinom računu nalazi se zaštitni kod, ostali nemaju ništa.

Uopće me ne bi čudilo da na računu iz ugostiteljskog objekta ima zaštitni kod, a na računima pekare i trgovina nema ničega. Naravno novinari su se toga uhvatili, porezna će dobiti prijavu (po kojoj moraju postupati), izgubiti će 7 dana u kontroli prometa i tih računa, svi mi ćemo platiti te dnevnice, prekovremene, troškove... I šta ako se na kraju ustanovi da pekara uopće nije bila dužna izdati račun sa JIR-om, ali su svejedno potrošili hrpu novaca zbog toga što cijenjeni kupac nema blage veze gdje se taj zakon primjenjuje, kako se primjenjuje i od kada se primjenjuje.

Konkretno, jedan moj korisnik je imao problema (gost je doslovno na njega vikao) zato što račun nema JIR-a, iako su svi drugi elementi računa bili ispravni (u tom trenutku nije bilo internet veze) i račun je 2 minute kasnije uredno naknadno dostavljen.

Ali taj račun bez JIR-a će biti poslan u poreznu upravu kao neispravan(iako to nije), netko će izgubiti vremena dok taj račun prekontrolira, i sve opet zbog kupca koji nema blage veze kako fiskalizacija funkcionira.

Porezna je napravila grešku što su više puta rekli da račun bez JIR-a nije ispravan račun, a to nije istina.