Slijednost računa za obveznike od 1.4.

Jan 30, 2013 at 1:18 PM
Edited Jan 30, 2013 at 1:19 PM

Čuo sam da se na seminarima priča kako brojevi računa za obveznike koji kreću sa fiskalizacijom 1.4. kreću od 1? Komentar: WTF???

Jan 30, 2013 at 4:03 PM
Edited Jan 30, 2013 at 4:07 PM

Nadam se da si dezinformiran.

Inače, i moj je komentar WTF???

Na kvadrat.

Inače, pogledaj diskusiju  na http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/430489

Jan 31, 2013 at 8:06 PM
Edited Jan 31, 2013 at 8:06 PM
Mda...
upravo došla od korisnice. Ona je na seminaru isto baš jučer pokupila tu informaciju.
Mislim da je najbolje da se pošalje neki službeni upit na PU.

Meni je isto logično da brojevi idu od 1 od početka godine i da se ne resetiraju s 1.4., ali eto - tumači se svakako i ljudi se zbunjuju.
Jan 31, 2013 at 9:16 PM
Hm,
Odbijam povjerovati u takvu glupost :)

A sto sa korisnicima koji imaju obavezu od 1.4 ali su zbog jednostavnosti poslovanja vec sada poceli (ili ce poceti prije 1.4) slati racune na fiskalizaciju???
Takodjer sto ako je korisnik vec kreirao racun 1/P1/1 ove godine?

Neeee, ne vjerujem u ovo...
Jan 31, 2013 at 9:38 PM
pitala PU pa ćemo vidjeti
Feb 1, 2013 at 9:03 AM
Evo i ja pitao i dobio dva različita odgovora:
  1. može (ako je definirano u internom aktu ??)
  2. nemože (kaže zakon ??)
u svakom slučaju kosi se sa ostalim Zakonima npr. knjiga ura ide od 1 do n isl.

Sad idem direktno u poreznu pa da vidimo kakva je situacija

p.s. teta u ministarstvu mi je rekla da ju baš zanima odgovor ???

lol je.o lud zbunjenog
Feb 1, 2013 at 9:10 AM
@marekius - Moram te ispraviti: nije "je.o lud zbunjenog" nego "je.o zbunjeni (poreznjaci) sluđenog (mene/nas)"!!!
Feb 1, 2013 at 9:18 AM
mislim da bi bilo glupo da racuni idu ponovno od 1.

Ali prisjecam sto se dogodilo prije 20-tak godina:

"Na Dan državnosti, 30. svibnja 1994. godine, uvedena je kuna kao novčana jedinica Republike Hrvatske, s podjelom na 100 lipa, zamjenom za hrvatski dinar u odnosu 1:1000. "

Pazite, nije sa 31.5. bar, nego s 30.5. i trebalo je osigurati vjerodostojnost svih podataka... prije i poslije navedenog datum u knjizenjima
Feb 1, 2013 at 12:14 PM
Evo vratio se barba iz porezne
Naje smo ga ...
Brojevi računa idu od 1 tako da može imati 2* 1
RRIF 1/13 strana 26 poglavlje 'zaključak'.

Za pismeno moram slati 'podnesak' valjda ovjeren kod javnog bilježnika.
Feb 1, 2013 at 12:17 PM
marekius wrote:
Evo vratio se barba iz porezne
Naje smo ga ...
Brojevi računa idu od 1 tako da može imati 2* 1
RRIF 1/13 strana 26 poglavlje 'zaključak'.

Za pismeno moram slati 'podnesak' valjda ovjeren kod javnog bilježnika.
Šta ide od 1, od 01.01. ide ili od 01.04. ?
Feb 1, 2013 at 12:18 PM
I ja sam malo slu... i kako ima još običnih blagajni a biti će i preuzimanje software, što mislite da li bi ovo moglo proći:
  • Napravimo interni akt i navedemo da fiskalni način brojanja počinje sa datumom dd.mm.yyyy a da od 01.04.2013 račune knjižimo u poreznu. Do tog datuma izdajemo samo račune sa ZKI i umjesto JIR stavimo da fiskalizacija počinje 01.04.2013. Nekako gotovo nitko ne voli da se knjiži u PU ako baš ne treba.
  • Prijavimo prostor u PU* i počnemo sa prvim računom
  • Kada dođe 01.04.2013 automatski počnemo izdavati račune sa JIR-om, naravno broj bi bio koji zateknemo u tom trenutku.
Feb 1, 2013 at 12:24 PM
@marekius - Znam da je danas prvi veljače, ali kako se radi o nečemu što se odnosi na prvi travnja, mogu se samo nadati da je to
AAAAPRIIILIIILIIIILIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII...
Ako nije, predlažem da se povedemo za Sirijskim modelom.
Kako si izdržao da ne zadaviš nekoga?
Feb 1, 2013 at 12:33 PM
Sa http://www.rrif.hr/Obveza_fiskalizacije_tko_i_od_kada_-924-vijest.html
Prema navedenom, obveza fiskalizacije nastaje prema gore navedenim datumima (1. siječnja, 1. travnja ili pak 1. srpnja 2012.). Obveznici fiskalizacije trebaju, prije početka izdavanja računa za promet u gotovini, a najkasnije do dana na koji nastaje obveza fiskalizacije, obaviti sve radnje za provedbu postupka fiskalizacije izdavanja računa (uključujući i račune R-1 ili R-2) te prilagoditi sadržaj računa i donijeti interni akt.

Odnosno, oni obveznici koji s fiskalizacijom računa započinju 1. travnja ili 1. srpnja nisu u obvezi fiskalizirati račune niti donijeti interni akt prije 1. travnja, odnosno 1. srpnja kada za njih nastaje obveza fiskalizacije.

Obveznici fiskalizacije koji donesu interni akt o pravilu slijednosti numeričkih brojeva računa, popisu poslovnih prostora i dodjeli oznake poslovnih prostora s ranijim datumom primjene nego što po Zakonu nastaje obveza fiskalizacije, dužni su se pridržavati kako je to propisano internim aktom. No, temeljem važećih propisa ne nalazimo zapreku da se doneseni akt naknadno izmijeni.
Pa, mislim, ovo se opet može tumačiti svakako.
Ako sam donio interni akt 1.1. onda mi slijed ide od 1.1. i ne mogu ga 1.4. prekinuti i započeti ponovo.
Ako sam donio interni akt 1.1. onda sam očito SMIO donijeti interni akt 1.1. i slijed mi smije krenuti od 1.1.

U Zakonu piše da postoj__i jedan slijed u jednoj kalendarskoj godini.__ (članak 11 stavak 3)
(3) Neprekinuti numerički redoslijed svake kalendarske godine kreće od broja 1 do broja n, po svakom poslovnom prostoru, odnosno po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru.
Ali isto tako piše da se taj slijed koristi za potrebe provedba postupka fiskalizacije (isti članak).

Pa ako fiskalizacija počne 1.4., onda je to prvi fiskalni broj i ima broj 1. Moguće.

Sad više ništa ne znam.
Sve je logično i ništa nije logično.

Najbolje da to prepustim korisniku.
Kad krene s produkcijom nek si u parametar zapiše s kojim brojem hoće da mu krene fiskalizacija. :roll:
Feb 1, 2013 at 12:55 PM
Ali, to ne da je glupo nego je IDIOTSKI!!!

Na više (službenih) mjesta sam dosad pročitao da su obveznici fiskalizacije SVI koji ispunjavaju uvjete navedene u zakonu i to od PRVI PRVOG, a da su OBVEZNICI PROVEDBE FISKALIZACIJE RAČUNA raspodjeljeni po djelatnostima u grupe 1.1., 1.4. i 1.7.

A kako je od početka bilo govora da slijednost računa mora biti unutar kalendarske godine, svako pametan je zaključio da se s numeracijom kreće od početka godine.
Sada ispada da ću u 2013. godini moći (zapravo MORATI!) imati duple račune (nefiskalizirane prije 1.4. a fiskalizirane poslije) samo zato što netko zahtjeva da prvi fiskalizirani račun bude broj 1!!!!

Nadam se da im to neće proći, jer mislim da je većina nas već za novu godinu svim korisnicima koji počinju od 1.4. distribuirala programe sa novom (zakonskom) numeracijom.

Nije vrag da sam se ja jedini zeznuo...
Feb 1, 2013 at 1:05 PM
Koronologija:
  1. zovem call centar - rn. počinje od 1 sa 01.04
  2. zovem call centar - rn. nastavlja od n sa 01.04
  3. zovem ministrastvo financija - odgovor pojma nemam nazovite poreznu (p.s. citat: "baš me zanima što će vam odgovoriti")
  4. zovem poreznu - odgovor pojma nemam ali obratite se savjetniku u PU (općina)
  5. dođem u PU (općina) savjetnik - odgovor nemam pojma odite u Aveniju Dubrovnik (p.s. opet citat: "baš me zanima što će vam odgovoriti")
  6. dođem u PU (avenija soba 410) - odgovor nemam pojma ali evo kolege koji je zadužen za fiskalizaciju
  7. piše Vam sve u RRiF-u 1/13 strana 26. poglavlje zaključak
  8. na pitanje kako mogu biti dva računa istog broja odgovor je sve je to ok prihvati će se u svim izvještajima??
  9. jgb kod svih nas je više manje broj UNIQUE što je normalno i razj... će sve a u knjigi URA pod rednim brojem 1 biti će rn broj 1 kao i na rednom broj xxxxx
Poslat ću i pismeni upit sa povratnicom
Feb 2, 2013 at 8:30 PM
Edited Feb 2, 2013 at 8:41 PM
Moje shvaćanje je definitivno u smjeru gore likane teme. Postoji pojam obveznika fiskalizacije (to su svi od 1. 1.) i pojam obveze fiskaliziranja izdavanja računa koji je samo postupak slanja elektroničke preslike istog u PU. Ali zakon za sve stupa na snagu od 1. 1.

Na žalost, u zakonu - po već šlamperajskom običaju naših vrlih pravnih stručnjaka i diplomanata pravnih fakulteta koji su jedinstveni svjetski fenomen u svojoj nesposobnosti da egzaktno i pravopisno ispravno napišu tri rečenice - to nije nigdje izrijekom razlučeno, pa zakon vrvi i ovakvim i onakvim terminima, nigdje definiranima. Tako si pravnici i suci osiguravaju kruh. To treba razumjeti.

Zato mislim da se zakon može ili interpretirati na obadva načina, a ako ne onda na način koji govori u prilog brojanju od 1 od početka godine.

Naime, zakon jasno kaže da se računi broje od 1 od početka godine, ali isto tako kaže da obveza fiskalizacije nekome počinje od, recimo, 1. 4. Ako taj donese interni akt da mijenja svoj nači brojanja od 1. 4. onda jednostavno radi tako. Za razmatranje sa stajališta Zakona o fiskaliziaciji raniji računi se niti ne razmatraju, pa je prvi račun te godine izdan 1. 4. i - logično - nosi broj jedan.

No, s druge strane, zakon vrijedi za sve obveznike fiskalizcije od datuma njegovog stupanja na snagu - bez obzira kada kojem obvezniku započinje obveza provođenja postupka fiskalizacije. Kako će onda netko kome obveza počinje 1. 4. moći u tom trenutku osigurati usklađenost s čl. 11. st. 3. Zakona, ako neće početi od početka godine izdavati račune od broja 1?

Mislim da u konačnici Poreznu upravu to stvarno neće biti briga. Vjerojatno će inspektori po terenu imati svoje fiks-ideje. Ali vjerujem da je samu PU briga samo to da su računi pobrojani u slijedu (to o sljednosti je zamjenica ravnateljice PU na predavanju u HGK 15. 10. glasno istaknula), te da od slijedeće godine svi krenu od 1 s 1. 1. S kojim je brojem tko počeo ove godine se nikako ne može dovesti u vezu s "utajom poreza". Pa zato duboko sumnjam da PU treba još jedan skandal gdje će polovici obveznika ići naplaćivati kazne oko nečega što nikome nije bilo jasno na vrijeme i što nema nikakve veze s ciljevima fiskalizacije. Ovo kada se počinje brojati ove godine je jednostavno jedan trenutak u vremenu.

Konačno, obadva primjera internog akta dana na stranicama PU se svode na odluku o brojanju od 1 od 1. 1.

Ja sam sjedio na predavanju o pravnim aspektima fiskalizacije u dvorani HGK-a 15. 10. 2012. gdje su bili prisutni proizvođači softvera i gdje je pomoćnica ravnateljice Porezne uprave Marijana Vuraić-Kudeljan. Meni je snažno ostalo u sjećanju da je ona rekla da brojanje mora ići od broja 1 od početka godine, jer da se ne može usred godine mijenjati način brojanja računa. Ali nisam ništa takvoga zapisao. Znam sa sigurnošću da je na predavanju rekla da je "dio o brojevima računa" do tada bio dosta nejasan, pa je objašnjavala što su "oni htjeli reći". U tom je pojašnjavaju rekla da je prvi dio numerički broj računa - 1, 2, 3, 4, 5, ... - koji se broji tako od početka godine. Tu frazu "od početka godine" je više puta spomenula. Da li je ona mislila samo na one koji počinju s fiskalizacijom od 1. 1. ili za sve? Ne znam, ali isticala je na tom predavanju dosta bitne stvari, i trudila se razriješiti razne nedoumice, no to tko bi kada morao početi brojati od kojeg broja si nije stavila kao posebnu temu predavanja. Kada god se je dotaknula brojanja, samo je spominjala da su to brojevi koji počinju s 1 od početka godine.

Tako da mislim da niti njoj to nije bilo posebno bitno.
Feb 3, 2013 at 2:14 PM
Uključujem sa u ovu temu sa pitanjem
Unutar jedne firme koja ima više poslovnih prostora, dali se slijed brojeva računa radi na nivou firme ili na nivou poslovnog prostora.

Primjer:

1/PP1/1
2/PP1/1
3/PP1/1
4/PP2/2
5/PP3/1

ili

1/PP1/1
2/PP1/1
3/PP1/1
1/PP2/1
2/PP2/1
1/PP3/1
2/PP3/1
Feb 3, 2013 at 7:53 PM
Ovo drugo. Ono prvo si u prekršaju.
Imaj na umu - poslovna jedinica (prostor) je osnovni element tj zaokružena cjelina.
Znači ne možeš voditi zajednički brojeve za više poslovnih jedinica.
Na nivou firme možeš interno označavat kako god želiš.
Feb 4, 2013 at 4:35 PM
Još jedno pitanje u vezi sa oblikom broja računa:

može li broj računa biti u obliku

0001/P1/1
0002/P1/1
0003/P1/1 itd

ili mora biti

1/P1/1
2/P1/1 itd
Coordinator
Feb 4, 2013 at 4:36 PM
Vodeće nule NISU dozvoljene.
Feb 6, 2013 at 10:31 AM
Dakle, ja ću ovo prepustiti korisniku da odluči kako će (hoće li od 1.4. početi brojati od 1 ili će nastaviti.

Ja samo vidim JOŠ jedan problem početka brojanja od broja 1 s 1.4.

Budući da na RRIF-u piše i ovo:
oni obveznici koji s fiskalizacijom računa započinju 1. travnja ili 1. srpnja nisu u obvezi fiskalizirati račune niti donijeti interni akt prije 1. travnja, odnosno 1. srpnja kada za njih nastaje obveza fiskalizacije.
što ćemo s testnim razdobljem?

Recimo da testno razdoblje počne 25.3. i računi se u tom testnom razdoblju počinju brojiti 1/P1/1, 2/P2/1, 3/P1/1,... i to se na izdanim računima kupcu i ispisuje, što će biti 1.4.? OPET 1/P1/1, 2/P2/1, 3/P1/1? Tada će postojati više računa s istim fiskalnim brojem (doduše, ne poslanih CIS-u, ali ISPISANIH i DANIH kupcu). Vidi li još netko u tome problem?

Zato su mi svi ti zaključci, kako bi mladenbabic rekao, "knjigovođa" nekako nedorečeni, nisu definirani svi problemi (i rješenja) takvih postupaka.
I zato mi je (opet) logičnije da je s 1.1. počelo brojanje od 1, ali eto...

Ako mi netko udijeli kakav savjet za ovo, dobro bi mi došao.
Feb 6, 2013 at 10:39 AM
Nije savjet, nego ješ jedno razmišljanje:
  1. Pitanje:
    Slijednost računa od broja 1 traži se,
    samo za maloprodajne račune (zahtjev za ZKI, JIR....) ili i za veleprodajne računa
  2. Vidjela sam ispise računa kod kojih se istaknuti broj računa ispisuje po starom,
    a pri dnu je još ispisan FISKALNI BROJ RAČUNA.
    Ja nikao ne mogu raditi račune (neću) ponovno od broja 1. i ako budem morala, imat ću
    za knjigovodstveni (robno/financijski) dio broj računa po 'starom', a fiskalni broj
    ako mora iči će od 1, osigurat ću vezu, ali bez veze....
Feb 6, 2013 at 10:47 AM
Ok pronašla sam na https://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/407206 odgovore na neka svoja pitanja.

@Naaddaa, slijednost ide za sve račune, samo što one VP plaćene transakcijskih računa ne moraš slati u poreznu, ali broj slijednosti/poslovnog prostora/naplatnog uređaja mora biti i na njima.
Feb 6, 2013 at 10:50 AM
Ja sada imam ubazi broj računa u obliku 2013-0001 (godina i redni broj) pored doga bi dodao novo polje 'FiskalniBroj' i ovo staro ostavio i dalje za internu upotrebu.
Feb 6, 2013 at 10:55 AM
@Naaddaa, fiskalni broj je novi podatak, nema potrebe mijenjati dosadašnji slijed kakav si imala, njega koristiš i nadalje za internu upotrebu (kao do sad), a pod broj računa ćeš u produkciji ispisivati taj fiskalni broj
Feb 6, 2013 at 11:04 AM
Molim link, dgje to piše da i VP računi koji se ne šalju u CIS idu od 1, sa 1.4.
Nadala sam se!
Feb 6, 2013 at 11:10 AM
Feb 6, 2013 at 11:13 AM
Edited Feb 6, 2013 at 11:14 AM
Naaddaa, nadam se da nećeš VP račune posebno numerirati od 1 (ako je pretpostavka da slijednost ide po poslovnom prostoru)

Ide ti ovako:
MP broj 1 .......> 1/P2/1
MP broj 2 .......> 2/P2/1
VP broj 1 .......> 3/P2/1
MP broj 3 .......> 4/P2/1

Znači slijednost ti nekako prati datum i vrijeme, a ne interne brojeve pojedinih dokumenata
Feb 6, 2013 at 9:17 PM
Ne mogu se pomiriti s tumačenjem, kad u zakonu piše:

Članak 11.

(1) Broj računa, koji je prema odredbama posebnih propisa sastavni dio računa, obveznici fiskalizacije iz članka 3. ovoga Zakona, kod provedbe postupka fiskalizacije iskazuju u polju broj računa u tri dijela:
  1. numerički broj računa,
  2. oznaka poslovnog prostora i
  3. broj naplatnog uređaja.
(2) Numerički broj računa iz stavka 1. točke 1. ovoga članka mora slijediti neprekinuti numerički redoslijed, bez praznina, po svakom poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru. Pravila slijednosti numeričkih brojeva računa, popis poslovnih prostora te dodijeljene oznake poslovnih prostora obveznik fiskalizacije propisuje internim aktom, koji predočuje za potrebe poreznog nadzora.

(3) Neprekinuti numerički redoslijed svake kalendarske godine kreće od broja 1 do broja n, po svakom poslovnom prostoru, odnosno po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru.
Feb 7, 2013 at 6:45 AM
Edited Feb 7, 2013 at 6:46 AM
Naaddaa, koji dio ti je sporan?
Stavak 3?
Oko njega se najviše lome koplja, to smo već prežvakavali; pročitaj malo linkano, čak ni dva službenika PU to ne tumače jednako.
Uglavnom, zadnje što smo našli je da slijednost iz tog zakona kreće od trenutka kad pokrećeš fiskalizaciju; da se u tom stavku govori o slijednosti fiskalnih brojeva, ne brojeva računa općenito. Znači, ako fiskalizacija kod tebe kreće 1.4., tada i fiskalni brojevi kreću od 1.4.
A stavak 3 u tom duhu nije onda toliko vezan uz kalendarsku godinu nego uz neprekidnost slijeda fiskalnih brojeva; tj. kad kreneš jednom s fiskalnim brojevima i dođeš do 657, ne možeš ponovo u listopadu iste kalendarske godine početi brojati od 1.
Znam, nedorečenost je majka različtih tumačenja. :(
Coordinator
Feb 7, 2013 at 10:59 AM
Bune je stavak 2.) i stavak 3.) u kojem se zabranjuju "gapovi" između numeracije, a po tehničkoj dokumentaciji i bazi znanja, ovi gapovi su dozvoljeni ukoliko "fale" oni računi koji nose oznaku "T", a koji se "ne moraju" fiskalizirati...
Do dana današenjeg, a gnjavimo ih od 10. mjeseca, nitko nadležan iz Fine nije znao odgovoriti na ovo pitanje. Ako su dali neki suvisli odgovor, onda se taj odgovor kosio sa odgovorom koji bi dali kolegi, i to dijametralno suprotno...
xD
Feb 7, 2013 at 8:36 PM
@Amalthea i ostali, iako je tema prožvakana, ali nisam sigurna da je i ovakav primjer bio!
Numeriranje računa, mislila sam ovako:
Poduzeće u jednom fizičkom prostoru ima server i računala,
izdaju vleprodajne (VP) i maloprodajne (MP) račune.
Od 1.4. samo MP idu na fiskalizaciju u CIS

Ne postoje izdvojeni skladišni prostori za VP ili MP (sve je virtualno!)

Na server je povezano više računala i recimo jedan mrežni pisač!

Može li se internim aktom propisati ovakav primjer numeracije
Veleprodajni računi idu od 1-n, jedna je veleprodaja i jedno naplatno mjesto
1/VP1/1
2/VP1/1
3/VP1/1

Maloprodajni računi idu od 1-n, jedno naplatno mjesto
1/MP1/1
2/MP1/1
3/MP1/1

(Za MP1 tj. VP1, napisala sam indeks 1, samo za slučaj da otvore još jednu maloprodaju (npr, MP2) ili veleprodaju(VP2), ali u fizički novom poslovnom prostoru!)
Molim komentare!
Feb 7, 2013 at 9:31 PM
Ako MP i VP u istom prostoru (zajednička roba) smatramo različitim djelatnostima onda bi bilo to ok. Moguće je da će netko tvrditi da roba iz MP i VP mora biti razdvojena. Gledano u natrag bilo je dosta pravila oko izvješenih cijena: VPC, MPC ili obe cijene, te razdvojenih skladišta.

Ako su sve cijene MPC u istom mjestu troška možda bi mogli i ovako:

1-PJ1-1 MP (fiskalizirano)
2-PJ1-1
3-PJ1-1

1-PJ1-2 VP (transakcijski dokumenti)
2-PJ1-2
3-PJ1-2

ili mješano fiskalizirani i ne fiskalizirani skupa

1-PJ1-1 G
2-PJ1-1 T
3-PJ1-1 K
4-PJ1-1 T