Knjiga računa i naknadna dostava u slučaju nestanka el. en.

Jan 7, 2013 at 3:47 PM

Moze malo pojasnjenja oko knjige racuna i naknadne dostave doticnih.

Koliko sam shvatio, blagajnik mora poslat racune u roko 48 sati od ponoći sljedeceg dana, kada se dobije struja i nastavi s radom na blagajni, potrebno je dostaviti poreznoj podatke iz knjige racuna. Znaci u xml-u postavlja se naknadna dostava racuna i upisuje se oznaka paragon računa. Međutim što je s vremenom i datumom izdavanja računa? 

Da li je istina da kod takvog nacina rada u slucaju nestanka el. energije, sljedeci je dan potrebno paragon racune odnesti u PU?

LP

Jan 7, 2013 at 5:11 PM

Koliko sam ja shvatio iz citanja zakona potrebno je:

unijeti sve racune sa paragona isto kao da su to trenutni racuni (dakle dobijaju datum, vrijeme i broj racuna u trenutku unosa), s tim da moras popuniti i dodatno polje broja paragon racuna (koje se kod normalnog racuna ne koristi).

E sad ono najgluplje i u stvari najnenormalnije, kad dobijes JIR-ove, dakle kad fiskaliziras te racune, koliko sam ja shvatio, moras prepisati te JIR-ove na sve izdane paragone -  rucno, kemijskom?!?!?!

Obzirom na duzinu JIR-a i recimo 500 racuna u 48 sati, zamislite koliki je to posao!!!

Molim da me ispravite ako nisam u pravu, jer bih jako volio da nisam. Naime, necu ja prepisivati, nego klijent, ali mozete misliti koliko ce me (sve nas) puta zvati da dodjemo to rijesiti cim prije, da ne mora raditi taj zaista sizifovski posao.

Jan 7, 2013 at 5:21 PM
Edited Jan 7, 2013 at 5:25 PM

Aha, onda ok, nije toliki problem za napravit. Hvala na odgovoru.

Sto se tice JIRova,  dati cu mogucnost klijentu da si ispise na POS printeru JIR, sto se mene tice moze si ga naljepit u tu knjigu :D

Puno hvala na odgovoru!

Jan 7, 2013 at 5:22 PM

Mislim da čak ni oni nisu toliko glupi da traže prepisivanje (ili možda griješim?! :=))

Ja sam predvidio da korisnik račun koji je nakucao po paragonu priklama za kopiju koja mu je ostala u knjizi.

A čuo sam i sljedeći komentar: Ma oni su idioti.....ak' mi kasa ne radi, zatvaram, pa nemrem pisati ovu plahtu za svaku us..anu žemljicu, a susedi kojima dam kroz vrata budu platili sutra...

Jan 7, 2013 at 5:38 PM

Da, dobro dok je jedna zemlja, ali da se to desi u vecoj samoposluzi, gdje baka gura kolica s 50 artikala i bas u tom momentu nestane struje :) Scenarij nije nemoguc :) Mislim da bi Linic gadno stuco taj dan, prokleli bi ga jos 100x kolko ga sad proklinju :)

Jan 7, 2013 at 7:11 PM
Edited Jan 7, 2013 at 7:12 PM
gmacarol wrote:

Ja sam predvidio da korisnik račun koji je nakucao po paragonu priklama za kopiju koja mu je ostala u knjizi.

Mislim da bi ovo bilo posteno, a ne da se prepisuje, jer ionako mora iskucati racun kao i svaki drugi (osim ako niste predvidjeli neku specijalnu akciju u programu za paragone - ja nisam - isto kucanje kao i obicni racun, i na kraju pita za broj paragona), s tim da ga nema kome dati (klijentu je vec dao original od paragona) pa zasto ga onda ne zaklamati za kopiju paragona?!

Jan 7, 2013 at 7:17 PM
viggor wrote:

unijeti sve racune sa paragona isto kao da su to trenutni racuni (dakle dobijaju datum, vrijeme i broj racuna u trenutku unosa), s tim da moras popuniti i dodatno polje broja paragon racuna (koje se kod normalnog racuna ne koristi).

Hm znači dobijaju datum i vrijeme od trenutka unosa? Znači  vrijeme kad je stvarno račun izdan se ne šalje na CIS?

Jan 8, 2013 at 12:46 AM

Da, nema veze stvarno vrijeme izdavanja paragona - zato racun i treba biti oznacen brojem paragon racuna. I kako bi mogao vracati vrijeme unatrag, nema logike. Struja dodje ili se PC popravi i ti nastavis normalan rad. Na kraju, kad nemas vise posla, otipkas te paragone.

Sad mi pada na pamet da nisam napravio ispravak tog paragon racuna, tj. ispravak njegovog broja (ako pogrijesi), nego samo UNESI I POSALJI. Mozda bih trebao dodati i isprint da vidi ako je pogrijesio pa da ga eventualno stornira i ponovo unese.

Kako ste vi rijesili rad sa unosom paragon racuna? Ja jos nisam vidio kako izgleda ta knjiga uvezanih racuna niti znam sto se treba napisati pod broj paragon racuna.

Jan 9, 2013 at 9:04 AM

Upravo sam dobio tu Knjigu uvezanih računa.

Na zaglavlju se upisuju sljdeći podaci :

BROJ:  ____________________/__________/__________-  i JIR _______________________________________________________________

Definitivno se JIR mora prepisat nakon što se račun fisklaizira.

Međutim, nije mi jasan ovaj broj. On je u fiskalnom formatu Broj/Poslovnica/NapUređaj.

Drugog broja u toj knjizi nema.

Nije mi jasno koji broj iz te knjige računa bi korisnici trebali upisivati u kasu kod naknadne fiskalizacije.

Da li trebaju ovjdje ručno oni samo dodjeljivati redni broj od 1 na dallje ili trebaju nastaviti od zadnjeg broja u kasi...

Kako nisu stavili na tu knjigu redne brojeve raačuna koji bi se prepisivali...

Izgled je ovdje http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/index.asp

Jan 9, 2013 at 3:04 PM
emu wrote:
viggor wrote:

Hm znači dobijaju datum i vrijeme od trenutka unosa? Znači  vrijeme kad je stvarno račun izdan se ne šalje na CIS?

Oni znaju vrijeme kad su primili račun ;-)

Jan 9, 2013 at 5:23 PM
Edited Jan 9, 2013 at 5:24 PM
iglabas wrote:

BROJ:  ____________________/__________/__________-  i JIR _______________________________________________________________

Nije mi jasno koji broj iz te knjige računa bi korisnici trebali upisivati u kasu kod naknadne fiskalizacije.

Vjerojatno onda idu isto kao i kasa - svojim slijedom od 1 na dalje. Nema druge logike, ako oni vec to nisu numerirali.
Pitanje je treba li svake godine kupiti novu ili se nastavlja dalje i od kojeg broja - isto kao i kasa, od 1 svake NG, ili nastavlja gdje je stao, bez obzira na NG.
Ali ovo ce biti katastrofa s prepisivanjem - 36 alfanumerika puta broj racuna, HEJ!!!

Mozda vlada na taj nacin osmisljava nova radna mjesta - prepisivaci JIR-ova, pa cemo osim zemlja 4K (kuhari, konobari, kurve i kriminalci) biti zemlja 4K+1P. Obzirom na skori ulazak u EU, vjerojatno ce se trebati i skolovati za prepisivaca JIR-ova, bar 2 godine, jer ne do ti bog, sto ako prepisivac SLUCAJNO POGRIJESI, a neskolovan!

Jan 9, 2013 at 11:26 PM
Edited Jan 9, 2013 at 11:26 PM

Prepišeš krivo i osto si bez desne ruke :D

Klijentu fina izdala cert sa pogrešnim oib-om i to dvije nule pretvorili u osmice (treća nula ostala nula). A veza sa CIS-om ne radi......