Broj računa

Jan 7, 2013 at 12:10 PM

Bok,

Mene interesira dali prvi dio broja računa mora baš početi sa 00001 ili može biti recimo 20130001, pa onda slijedeći 20130002. Može li se negdje pronaci da račun baš mora početi sa brojem 1?

Jan 7, 2013 at 12:31 PM
josip wrote:

Bok,

Mene interesira dali prvi dio broja računa mora baš početi sa 00001 ili može biti recimo 20130001, pa onda slijedeći 20130002. Može li se negdje pronaci da račun baš mora početi sa brojem 1?

Članak 11 Zakona o fiskalizaciji ( čini mi se )

Ĉlanak 11.

(1)  Broj računa,  koji  je prema odredbama posebnih propisa sastavni dio računa,obveznici fiskalizacije  iz članka 3. ovoga Zakona,  kod provedbe postupka fiskalizacije iskazuju u polju broj računa u tri dijela:1. numerički broj računa,2. oznaka poslovnog prostora i 3. broj naplatnog ureĎaja.

(2) Numerički broj računa iz stavka 1. točke 1. ovoga članka,  mora slijediti neprekinuti numerički redoslijed, bez praznina, po svakom poslovnom prostoru ili po naplatnom ureĎaju u poslovnom prostoru. Pravila slijednosti numeričkih brojeva računa, popis poslovnih prostora te dodijeljene oznake poslovnih prostora  obveznik fiskalizacije propisuje internim aktom, koji predočuje za potrebe poreznog nadzora.

(3) Neprekinuti numerički redoslijed svake kalendarske godine kreće od broja 1 do broja n, po svakom  poslovnom prostoru, odnosno po naplatnom ureĎaju u poslovnom prostoru.

Jan 7, 2013 at 1:05 PM

Hvala, razumijem da piše da krece od broja 1... Ali vidio sam dosta racuna iz par ducana gdje je sljed brojeva pravilan.. ali pocinju od 32000000... znaci trenutni im je 32002345.

Jan 7, 2013 at 1:10 PM
josip wrote:

Hvala, razumijem da piše da krece od broja 1... Ali vidio sam dosta racuna iz par ducana gdje je sljed brojeva pravilan.. ali pocinju od 32000000... znaci trenutni im je 32002345.

A gle, mozes ti svasta imati, ali ako se zapikira neki "nadobudni" inspektor i kaze : "Gospon, izlistaje mi racun broj 1 iz 2013 godine "

A Vi njemu njemu date broj 3200000001. !!! E sada kakve je on volje moze biti svasta !! :)

Jan 7, 2013 at 1:24 PM
josip wrote:

Svi su ti dućani od 01.01.2013. u prekršaju, dakle bez obzira jesu li ili ne od rečenog datuma obveznici fiskaliziranja računa ili ne.

Jan 7, 2013 at 1:27 PM

A gle, mozes ti svasta imati, ali ako se zapikira neki "nadobudni" inspektor i kaze : "Gospon, izlistaje mi racun broj 1 iz 2013 godine "

A Vi njemu njemu date broj 3200000001. !!! E sada kakve je on volje moze biti svasta !! :)

Na žalost kod nas svaki inspektor tumači jedan zakon na svoj vlastiti način, kod nas bi država morala osim zakona napisati i službeno tumačenje istog za svakog inspektora u poreznoj upravi. Žalosno je to što nigdje u medijima nisu objasnili da novu slijednost računa moraju poštivati sve pravne osobe koje izdaju račun, a ne samo ugostitelji. Mnogi misle kako ih se zakon o fiskalizaciji tiče tek od 01.04., pa nisu uskladili izgled svojih računa sa 01.01.

Jan 7, 2013 at 3:06 PM

Referentni tumači zakona (RRIF, TEB ..), čija mišljenja/tumačenja respektira većina knjigovođa (barem onih koji se ne upuštaju sami u avanturu tumačenja), tvrde da oni poslovni subjekti koji su obveznici fiskalizacije (u smislu ovjere računa) od 01.04.2013 nisu dužni imati prilagođen izgled računa od početka godine, već od od 01.04.2013. Od barem tri knjig. servisa sam dobio takve informacije, dok sam od barem tri dobio kategoričke tvrdnje da svi moraju prilagoditi izgled računa od 01.01.2013. Kad sam napokon i jedne i druge pitao gdje se to točno (da ili ne od 01.01.) može isčitati u zakonu rekli su da se ne može. Par njih je reklo da upravo zato svojim komitentima sugeriraju početak od 01.01., a ne od 01.04. jer im se može dogoditi da im u inspekciju dođe osoba koja će "tumačiti" zakon na način da svi jesu dužni prijeći na novi izgled računa od 01.01., a nigdje u zakonu se explicitno ne može pročitati drugačije. Ja sam zato napravio soft switch, pa neka si svatko od korisnika programa uključi tu opciju kad hoće, meni svejedno.

Jan 7, 2013 at 8:16 PM

a sto je sa firmama koji ne rade sa gotovinom?

kako kod njih ide broj racuna od 01.01.2013? do sada je npr. isao 201300001, 201300002...

dali sada mora ici 1, 2, 3..  ili 1/1/1, 2/1/1, 3/1/1... ?

i sta mora biti na uplatnicama? broj racuna u pozivu na broj? negdje sa strane? mora li uopce biti br. racuna? do sada nije bio u vecini firmi..

od 100 knjigovodstvenih servisa sam dobio 100 razlicitih odgovora, a inace svi idu na sve te seminare, prate zakone i sve ostalo.. katastrofa..

Jan 8, 2013 at 12:17 AM

Na temu broja računa:
" Numerički broj računa mora slijediti neprekinuti numerički redoslijed, bez praznina, s time da svake kalendarske godine obvezno kreće od broja 1. Nisu dozvoljene razne kombinacije, kao na primjer 7001, 100001, ili slično. Obveznik fiskalizacije može kao dodatni element na računu iskazati i svoje brojčane oznake koje mu trebaju radi lakšeg knjigovodstvenog praćenja poslovanja (npr. broj skladišta i sl.)."

http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/view.asp?file=obvezeobveznikafiskalizacije.XML

A što se tiče elemenata računa za one koji još nisu obvezni provoditi fiskalizaciju, iz Zakona bi se dalo zaključiti da ne moraju prilagođavati račune do 1.4/1.7.

Iz Zakona:

Čl. 2. - "1. Fiskalizacija u prometu gotovinom je skup mjera koju provode obveznici fiskalizacije, kako bi se omogućio efikasan nadzor ostvarenog prometa u gotovini."

Čl. 37 - "Od 1. travnja 2013. obveza fiskalizacije propisuje se za obveznike fiskalizacije, ....."

Poslala sam upit poreznoj upravi, pa javim kad stigne odgovor.

Jan 8, 2013 at 12:16 PM

cut/

"... Obveznik fiskalizacije može kao dodatni element na računu iskazati i svoje brojčane oznake koje mu trebaju radi lakšeg knjigovodstvenog praćenja poslovanja (npr. broj skladišta i sl.)."

Znači kao slovne oznake ne može?

Jan 9, 2013 at 10:59 AM

Saznao sam slijedece:

Evo primjer iz mog internog akta..

Oznaka poslovnog prostora

Adresa poslovnog prostora

Radno vrijeme

PSAL1

....., 40000 Čakovec

pon,sri,pet: 08.00-16.00 sati

uto,čet: 12.00-20.00 sati

sub: 08.00-14.00 sati

PTEC1

....., 40000 Čakovec

pon-pet: 08.00-21.00 sati

Oznaka poslovnog prostora

Oznaka naplatnog uređaja

Oznaka operatora na naplatnom uređaju

PSAL1

OH1

OIB: xxxxx – Ime i Prezime

PTEC1

OH2

OIB: xxxxx – Ime i Prezime

Za sve poslovne prostore koristi se će slijed računa kako slijedi:

PSAL1

1 / PSAL1 / OH1 / *GGGG

2 / PSAL1 / OH1 / *GGGG

itd.

PTEC1

1 / PTEC1 / OH2 / *GGGG

2 / PTEC1 / OH2 / *GGGG

itd.

*GGGG – trenutna godina (4 znamenke)

Prva tri djela moraju postovati donesene odluke, nakon toga mozete imati bilo sto zelite.

Jan 10, 2013 at 8:59 AM

To ti neće proći. Oznaka naplatnog uređaja mora biti broj. A dodatni broj možeš imati kao dodatni element računa, ali ne kao dodatni element broja računa! Broj računa mora biti u formatu x/posl.pr./napl.ur. Znači na vrhu računa pišeš npr. Račun broj: 1/POSL1/1, a negdje pri dnu možes staviti npr. 1/2013-MP.
Dakle, moraju biti jasno odvojeni "pravi" broj računa i tvoj interni broj, i samo 1/POSL1/1 šalješ u PU.

A što se tiče operatera, u tablici moraš navesti oib, ime i prezime i oznaku operatera, a ne samo oib i ime i prezime. Mora postojati poveznica između oib-a i oznake operatera.

Jan 10, 2013 at 4:43 PM

@josip - to si već pitao na http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/428899, pa ako ne pratiš vlastite diskusije, evo ti ponavljam:

Oznake naplatnog uređaja su strogo numeričke bez vodećih nula, a druga stvar, svaki naplatni uređaj mora imati jednu i samo jednu oznaku. Zbilja ne znam koja te logika dovela do ovog sustava označavanja, znači ako imaš 5 kasa i 10 prodavača, definirat ćeš 50 oznaka??? Mislim da si debelo falio.