Storno racuni

Jan 2, 2013 at 1:27 PM

Pozdrav,

Kako šaljete storno račune, s iznosima u minusu? Pokušao sam provjeriti na stranicama porezne uprave da li je storno račun zaprimljen, ali ne mogu jer mi u polje iznosa ne dozvoljava staviti negativni broj, javlja mi grešku:

Upisani ukupni iznos računa je formalno neispravan.

Kakva su Vaša iskustva s tim?

Coordinator
Jan 2, 2013 at 2:26 PM

Da, storno ide sa minusom kada se šalje u PU.

Jan 2, 2013 at 3:05 PM

Da sa minus. Mi smo riješili u programu da ima dodatno storniranje, a zabranili minus u kasi, da nebi bilo slučajno ošlo 5 kava u minus.

Jan 2, 2013 at 5:05 PM

I ja šaljem storno s minusom i uredno dobivam JIR, ali da li ste uspjeli za koji storno račun provjeriti da li Vam je ispravno zaprimljen na stranicama porezne uprave:

http://fiskal-provjera.porezna-uprava.hr/provjeraracuna

Jan 2, 2013 at 7:25 PM

Viš, storna nisam probao. Sutra ću probati ako netko od naših ima koji (svi se boje stornirati). Normalni računi brzo sjedaju u evidenciju.

Jan 3, 2013 at 12:37 AM

Poslao jucer 160 kom u slijedu idu odlicno :)

Jan 3, 2013 at 6:35 AM
mirkofodor wrote:

Poslao jucer 160 kom u slijedu idu odlicno :)

:) dobra praksa, moram staviti jedan dugmić sa strane da na kraju dana SVE pošalje u minus. Ima da ugostitelji puknu od sreće. ;)

Jan 24, 2013 at 11:46 AM

Dodatno pitanje, koji od navedena tri slučaja je ispravan po pitanju stornih računa (samo jedan, ili svi, ili niti jedan). Da li je to službeno negdje zapisano ili svi nagađamo?

(a)

<tns:RacunZahtjev xmlns:tns="http://www.apis-it.hr/fin/2012/types/f73" Id="51011ce2796b2">
 ...
 <tns:Racun>
  ...
  <tns:Pdv>
   <tns:Porez>
    <tns:Stopa>-25.00</tns:Stopa>
    <tns:Osnovica>-100.00</tns:Osnovica>
    <tns:Iznos>-125.00</tns:Iznos>
   </tns:Porez>
    <tns:Stopa>-5.00</tns:Stopa>
    <tns:Iznos>-105.00</tns:Iznos>
  </tns:Pdv>
  <tns:IznosUkupno>-230.00</tns:IznosUkupno>
  ...

(b)

<tns:RacunZahtjev xmlns:tns="http://www.apis-it.hr/fin/2012/types/f73" Id="51011ce2796b2">
 ...
  ...
    <tns:Stopa>25.00</tns:Stopa>
    <tns:Stopa>5.00</tns:Stopa>
  ...

(c)

...
  ...
    <tns:Stopa>25.00</tns:Stopa>
    <tns:Osnovica>100.00</tns:Osnovica>
    <tns:Osnovica>100.00</tns:Osnovica>
  ...

Jan 24, 2013 at 12:48 PM

Ništa od navedenog jer iznos = iznos poreza, a ne zbroj iznosa poreza i osnovice

po čistoj logici Iznos Poreza = Osnovica * Stopa poreza slijedi

tns:Stopa>25.00</tns:Stopa>
    <tns:Iznos>-25.00</tns:Iznos>
    <tns:Iznos>-5.00</tns:Iznos>

Jan 25, 2013 at 9:15 AM

pozdrav svima :)

kad sam već naletio na temu da vas pitam nešto :)

kad se stornira račun kako je iznad navedeno, da li je potrebno čuvati u bazi i prvi JIR koji smo dobili  kad smo poslali račun i drugi JIR koji smo dobili kao odgovor na storniranje ili oba?

hvala na odgovoru :)

pozdrav

Coordinator
Jan 25, 2013 at 9:29 AM

A koji realni (tehnički) razlog imaš da ne čuvaš obadva JIR-a + pripadajuće XML-ove?

Jan 25, 2013 at 1:19 PM

pa realno nemam niti jedan razlog :D

i pretpostavio sam da je potrebno pa sam dosao po drugo misljenje :)

okej onda cuvam :D

hvala :)

Jan 26, 2013 at 2:42 PM
dgrozdek wrote:

pozdrav svima :)

kad sam već naletio na temu da vas pitam nešto :)

kad se stornira račun kako je iznad navedeno, da li je potrebno čuvati u bazi i prvi JIR koji smo dobili  kad smo poslali račun i drugi JIR koji smo dobili kao odgovor na storniranje ili oba?

hvala na odgovoru :)

pozdrav

Malo sam zbunjen ovim pitanjem...

Iz njega zakljucujem da ne kreiras novi racun nego saljes isti sa negativnim iznosom???

Koliko je meni poznato to nije dozvoljeno. "Storno" racuna se radi na nacin da se kreira NOVI racun sa slijedecim brojem racuna ali sa negativnim kolicinama (kako bi se dobio negativan iznos racuna identican iznosu koji se zeli stornirati).

Shodno ovome, na serveru porezne uprave ce postojati 2 racuna (kao i lokalno na racunalu), sa pripadajucim JIR-ovima.

Jan 26, 2013 at 4:48 PM
Edited Jan 26, 2013 at 4:48 PM
divkovi1 wrote: Koliko je meni poznato to nije dozvoljeno. "Storno" racuna se radi na nacin da se kreira NOVI racun sa slijedecim brojem racuna ali sa negativnim kolicinama (kako bi se dobio negativan iznos racuna identican iznosu koji se zeli stornirati).

Shodno ovome, na serveru porezne uprave ce postojati 2 racuna (kao i lokalno na racunalu), sa pripadajucim JIR-ovima.

I ja mislim da je tako, storno račun je u stvari potpuno novi račun u slijedu, jedina razlika je u negativnim vrednostima.

Jan 29, 2013 at 8:59 AM

Jao koji overview (u mom slučaju) :| ... hvala na pojašnjenju!

Jan 29, 2013 at 12:46 PM

jep, tako je :D 

kako i porezna ima 2 racuna od toga jedan storno, tako i ja u bazi imam spremnjeno.  Prvi put sesusrecem sa ovim, hvala vam na pomoci :)

pozdrav

Jan 30, 2013 at 6:02 AM
Edited Jan 30, 2013 at 6:04 AM

Kako rješavate slijedeću situaciju:

01.01.2013 Otkucana su dva računa, svaki po 100,00 kn (ukupni X tog dana 200,kn).

02.01.2013 Otkucana su opet dva računa po 100,00 kn (ukupni X 200,00kn) međutim pojavi se kupac i treba stornirati jedan račun iz 01.01.2013.

Da li trpate taj storno pod radni dan originalnog dokumenta(znači nikakvo petljanje sa datumima, već jednostavno taj storno ulazi u obračun 01.01.2013) ili to ostavljate u tekućem radnom danu?

Znači na kraju nam za 01.012013 X iznosi 200,00 Kn, za 02.01.2013 X iznosi 100,00kn iako je stornirana faktura od prethodnog dana?

Ja radim internu vezu, gdje zbog korisnika bilježim broj storno računa i broj originalnog dokumenta, samo me muči malo ovo sa radnim danima, pretpostavljam da bi račun trebao ulaziti u X dana u kojem je otkucan zbog novaca u blagajni.

Sorry ako sam malo zakomplicirao, gripa praši sve u 16....

Jan 30, 2013 at 7:35 AM

Ne, storno račun ima aktualni datum i vrijeme.
----- Original Message -----
From: [email removed]
To: [email removed]
Sent: Wednesday, January 30, 2013 7:02 AM
Subject: Re: Storno racuni [fiskalizacija:428250]

From: Panjich

Kako rješavate slijedeću situaciju:

01.01.2013 Otkucana su dva računa, svaki po 100,00 kn (ukupni X tog dana 200,kn).

02.01.2013 Otkucana su opet dva računa po 100,00 kn (ukupni X 200,00kn) međutim pojavi se kupac i treba stornirati jedan račun iz 01.01.2013.

Da li trpate taj storno pod radni dan originalnog dokumenta(znači nikakvo petljanje sa datumima, već jednostavno taj storno ulazi u obračun 01.01.2013) ili to ostavljate u tekućem radnom danu?

Znači na kraju nam za 01.012013 X iznosi 200,00 Kn, za 02.01.2013 X iznosi 100,00kn iako je stornirana faktura od prethodnog dana?

Sorry ako sam malo zakomplicirao, gripa praši sve u 16....

Feb 26, 2013 at 6:44 PM
Hm, imam situaciju da mi jedan korisnik po krivoj PDV stopi prodavao neku cugu cijeli prvi mjesec i polovica drugog i sad bi ja sve te racune trebao stornirati i nanovo kreirati po pravoj poreznoj stopi, njih cca 170 racuna. Sta sad s datumima racuna, ispada da je recimo 07.01 pdv racuna bio recimo 10 kn a danas (26.02.) imam taj racun storniran kao - 10 kn, i onda novi racun (znaci ispravak) na recimo 12,25 kn PDV

sad kad se gleda obracun poreza za 01. mjesec ne vidi se ovaj storno jer je on u 02 mjesecu tj danas.... grrr
Feb 26, 2013 at 8:12 PM
MaytiOne wrote:
Hm, imam situaciju da mi jedan korisnik po krivoj PDV stopi prodavao neku cugu cijeli prvi mjesec i polovica drugog i sad bi ja sve te racune trebao stornirati i nanovo kreirati po pravoj poreznoj stopi, njih cca 170 racuna. Sta sad s datumima racuna, ispada da je recimo 07.01 pdv racuna bio recimo 10 kn a danas (26.02.) imam taj racun storniran kao - 10 kn, i onda novi racun (znaci ispravak) na recimo 12,25 kn PDV

sad kad se gleda obracun poreza za 01. mjesec ne vidi se ovaj storno jer je on u 02 mjesecu tj danas.... grrr
Nema veze, sve ih stornirao napravio nove (s ispravnim stopama) i poslao sve (storne i ispravne) ...

Kako bi bilo dobro da na neki nacin imas ukupno stanje poreza recimo na PU pa da mozes usporedit sa svojim evidencijama.
Ima li neka fora da se to provjeri osim rikverc kopanjem po XML-ovima sto mi nije fora jer u njima pise to sto sam napisao? :)
Feb 26, 2013 at 8:54 PM
MaytiOne wrote:

Nema veze, sve ih stornirao napravio nove (s ispravnim stopama) i poslao sve (storne i ispravne) ...

Kako bi bilo dobro da na neki nacin imas ukupno stanje poreza recimo na PU pa da mozes usporedit sa svojim evidencijama.
Ima li neka fora da se to provjeri osim rikverc kopanjem po XML-ovima sto mi nije fora jer u njima pise to sto sam napisao? :)
Mar 1, 2013 at 10:06 PM
Sumnjam da ti je to bilo pametno, na taj si nacin samo privukao paznju porezne.
Po meni, korisnik je bez obzira na ono sto pise na racunima trebao rucno obracunati porez i platiti onoliko koliko zapravo treba.

A mozda sam i u krivu :)
Mar 4, 2013 at 8:19 PM
Edited Mar 4, 2013 at 8:20 PM
MaytiOne nisi baš napravio mudru stvar.
Ne možeš raditi ispravke samo tako. Trebaš se savjetovati s knjigovođom. Ovako nepotrebno riskiraš nadzor i
moguću kaznu od više tisuća. Ako nisu bili preveliki iznosi razlike između trebao si ih ostaviti pa neka
se uplati po većoj stopi. Sistem pojeo vuk magare
Mar 4, 2013 at 8:25 PM
cartman2001 wrote:
MaytiOne nisi baš napravio mudru stvar.
Ne možeš raditi ispravke samo tako. Trebaš se savjetovati s knjigovođom. Ovako nepotrebno riskiraš nadzor i
moguću kaznu od više tisuća. Ako nisu bili preveliki iznosi razlike između trebao si ih ostaviti pa neka
se uplati po većoj stopi. Sistem pojeo vuk magare
Knjigovođa zvala poreznu, porezna rekla neka se sve stornira i šalje nanovo sa ispravkom...
Mar 22, 2013 at 1:15 AM
kod storna šaljem isti ZKI ili generiram novi?
Mar 22, 2013 at 6:22 AM
puapisfinapmitd wrote:
kod storna šaljem isti ZKI ili generiram novi?
Mijenja ti se iznos računa (negativan) i vrijeme izdavanja, što su elementi za izračun ZKI, znači moraš generirati novi.
Mar 22, 2013 at 7:18 AM
MaytiOne wrote:

Meni se dogodila slična stvar, pa su izdana 3 računa sa pogrešnim PDV-om. Računi su stornirani sa negativnim predznakom i izdani novi sa ispravnom vrijednosti.
Ali sreća je što su kupci bili poznati i u blizini pa su bili susretljivi i naknadno uplatili razliku u iznosu.
Što sa gornjim slučajem kada se u kafiću napravi takva pogreška. Dali je konobar koji je pogrešno napravio račune morao sam platiti razliku između storniranih i novih računa?
Mar 22, 2013 at 8:14 AM
pmiroslav wrote:
MaytiOne wrote:

Meni se dogodila slična stvar, pa su izdana 3 računa sa pogrešnim PDV-om. Računi su stornirani sa negativnim predznakom i izdani novi sa ispravnom vrijednosti.
Ali sreća je što su kupci bili poznati i u blizini pa su bili susretljivi i naknadno uplatili razliku u iznosu.
Što sa gornjim slučajem kada se u kafiću napravi takva pogreška. Dali je konobar koji je pogrešno napravio račune morao sam platiti razliku između storniranih i novih računa?
Pa uopce ne vidim zasto bi netko trebao nekome nadoknatiti. Pa ne mijenja se MPC. Mjenja se samo iznos PDV-a i PNP-a. Pa MPC je isti. Osim ako u medjuvremenu nije dolazilo do promjene cijena.
Mar 22, 2013 at 8:54 AM
ja u program imam cijenik sa cijenama bez PDV-a , pa ide npr.

5 * 100.00 = 500.00 * 1.15 PDV = 575.00kn ( zbog pogrešnog PDV-a, 15% umjesto 25%) kupac je platio 575.00 kn

a trebalo je biti

5 * 100.00 = 500.00 * 1.25 PDV = 625.00 kn ( kupac je trebao platiti 626.00kn)
Mar 22, 2013 at 9:16 AM
pmiroslav wrote:
ja u program imam cijenik sa cijenama bez PDV-a , pa ide npr.

5 * 100.00 = 500.00 * 1.15 PDV = 575.00kn ( zbog pogrešnog PDV-a, 15% umjesto 25%) kupac je platio 575.00 kn

a trebalo je biti

5 * 100.00 = 500.00 * 1.25 PDV = 625.00 kn ( kupac je trebao platiti 626.00kn)
Ovisi o cemu se radi. Kako si naveo konobara, pretpostavlja se da je to maloprodaja, tj objekt koji je zaducen po MPC-u i sve krece od MPC-a.
Ti hoces reci da tebi u programu u koliko konobar ( ili netko odgovoran) slucajno izmjeni stopu PDV-a na artiklu Piva, onda se taj artikal prodaje po drugoj cijeni ??

Ova tvoja matematika igra ako se radi o veleprodaji koja je zaduzena sa cijenama bez PDV-a ( znaci nabavna + marza ). E sada pase tvoja matematika da se na to dve jos dodaje PDV.

Mada mi sve to kod tebe nije jasno, jer u bilo kojem slucaju ti moras raditi nivelaciju cijena ( veleprodaja ) ili zapisnik o promjeni cijene ( maloprodaja).
Mar 22, 2013 at 10:16 AM
Ne radi se o konobaru, to sam naveo samo kao primjer. Radi se o tvornici koja proizvodi određenu robu i u svom sastavu ima trgovinu koja prodaje rezervne dijelove za svoje proizvode,
Tablica sa cijenikom u aplikaciji sadrži popis artikala sa veleprodajnom cijenom,
Kada se formira račun povlači se ta cijena i pomnoži se sa brojem komada, od toga se oduzima rabat koji se odobrava na gotovinsko plaćanje i na kraju se pribroji iznos PDV-a. To je iznos za naplatu.
Mislim da je jasno.
Mar 22, 2013 at 10:23 AM
Pa kazem ti, bilo mi je malo cudno posto si naveo konobara.
Kad se radi o ovom, onda je sve jasno, samo kazem ti da si kod svake promjene cijene duzan napraviti dokument o nivelaciji cijena ili zapisnok o promjeni cijena.
Mar 22, 2013 at 10:35 AM
Dobro, ali još uvijek nisam dobio odgovor što napraviti ako je kupcu naplaćen manj PDV nego što je zakonski i takav račun je fiskaliziran.
Mar 22, 2013 at 10:41 AM
pmiroslav wrote:
Dobro, ali još uvijek nisam dobio odgovor što napraviti ako je kupcu naplaćen manj PDV nego što je zakonski i takav račun je fiskaliziran.
Stornira se sa tim vrijednostima ( sve u minusu ) , posalje na fiskalizaciju u CIS i radi se novi racun sa novim vrijednostima koji ide na fiskalizaciju.
Mar 25, 2013 at 12:28 PM
Pozz!
Pitanje ,
kod storniranja racuna koji je placen karticom i to u istom danu ( znaci slip od kartice je jos u kasi ) iznos koji se vraca je u novcanicama ili se vraca taj slip ( ali se i on prije stornira preko pos aparata ili kaj vec ? )? Havala !
Mar 25, 2013 at 1:55 PM
gjuli wrote:
Pozz!
Pitanje ,
kod storniranja racuna koji je placen karticom i to u istom danu ( znaci slip od kartice je jos u kasi ) iznos koji se vraca je u novcanicama ili se vraca taj slip ( ali se i on prije stornira preko pos aparata ili kaj vec ? )? Havala !
Cuj, ja bi uvijek prvo sve napravio sa POS aparatom a tek onda isao sve fiskalizirati.
Bez obzira da li je to redovni racun, storno racun ili kaj vec ne. Prvo POS, pa kad na POS-u sve bude OK onda u CIS na fiskalizaciju.