Sustav Porezne uprave za fiskalizaciju je stabilan i radi bez smetnji

Dec 31, 2012 at 9:50 PM

31.12.2012

Sustav Porezne uprave za fiskalizaciju je stabilan i radi bez smetnji

Porezna uprava je od 27. prosinca 2012. godine u 10 sati obveznicima fiskalizacije u prvoj fazi omogućila pristup produkcijskoj okolini sustava fiskalizacije. U periodu od 27.12.2012. od 10:00 sati do 31.12.2012. u 10:00 sati sustav je zaprimio 2.308.964 zapisa za račun od 3076 različitih OIB-a, te 20.460 zapisa poslovnih prostora od 4182 različitih OIB-a.

Želimo naglasiti da od samog početka produkcijskog rada u četvrtak pa do danas nije bilo niti jednog prekida u radu sustava fiskalizacije, niti je sustav radio otežano na bilo koji način. Naime, Porezna uprava na dnevnoj bazi ima potpuni uvid u broj zaprimljenih računa, broj obveznika fiskalizacije koji ih izdaju te broj poslovnih prostora koji se spajaju na server Porezne uprave.

http://www.porezna-uprava.hr/DugackaVijest.asp?idVijesti=1391

Dec 31, 2012 at 10:41 PM
Edited Dec 31, 2012 at 11:37 PM

Već su se uključili i trgovački lanci... Ja sam bio jutros u Getrou i u Plodinama i na oba mjesta dobio račun s JIR-om. I nisu ispisali "novčanice" nego "gotovina". Sad će ih Linić kaznit... :)

Ovo mi se čini turbo malo... da je samo 4182 firmi prijavilo poslovne prostore...

Jan 1, 2013 at 7:18 AM

Pa samo birtije ili nesretnici koji u sklopu poslovanja imaju birtiju. Po mome sudu ionako ima najviše birtija.  Meni ih se recimo najveći broj odlučio prijaviti prostori i krenuti upravo tek danas, a ima onih koji planiraju tek za par dana jer ionako ovih par dana ne rade.

Jan 1, 2013 at 5:45 PM

Ja se ne bi složio sa time da sustav nije radio otežano..

Od ukupno 2700 računa od 29.12. i 31.12. imao sam preko 50 računa koji nisu prošli u prvom pokušaju zbog nedostupnosti servisa i

to sa podešenim timeout-om od 3 sekunde...

Ako se na varam garantirali su 2 sekunde..

Coordinator
Jan 1, 2013 at 6:45 PM
Edited Jan 1, 2013 at 6:46 PM

Jeste vidjeli ovo? 

http://fiskal-provjera.porezna-uprava.hr/provjeraracuna

Jan 1, 2013 at 7:30 PM
dkustec wrote:

Jeste vidjeli ovo? 

http://fiskal-provjera.porezna-uprava.hr/provjeraracuna

Izgleda da upotrebu ovog hoce obeshrabriti posto su zakomplicirali sa svim tim dodatnim poljima. :)

Coordinator
Jan 1, 2013 at 8:03 PM

Bome su ga fino zakomplicirali. Ako ovako budu SMS smislili, bome će bakice pušiti lovu na SMS a nagrade dobiti ne bu :P

Coordinator
Jan 1, 2013 at 8:14 PM

Bio je zanimljiv prilog na dnevniku, slučajno sam ulovio, inače izbjegavam gledati ta sr...  koliko sam skužio, uvode lutriju oko fiskalizacije :)

Jan 1, 2013 at 8:14 PM

Ja sam probao par svojih i da nije copy paste ne bi imao živaca unositi,

a i ima već jedan priličan bug, ako hoćeš provjeriti stornirani račun kaže da format broja nije ispravan.

Coordinator
Jan 1, 2013 at 8:27 PM

Sad.. eto ideje onim iPhreakovima - neka naprave OCR aplikaciju koja bu čitala podatke s računa i automatski otvarala ovu stranicu i popunila podatke :P 

Jan 1, 2013 at 9:37 PM

Hebiga svuda mi je defaultna postavka bila da ne ispisuje sekunde na racunu... sad moram sve zvati i reci da si ipak postave da ispisuje sekunde na racunu zbog ove online provjere racuna... grrr 

Coordinator
Jan 2, 2013 at 7:05 AM

@maytione, pa kaj nije od prvog dana i bilo obavezno ispisivati i sekunde na računu? Zar postoji neka mogućnost biranja kod toga?

Jan 2, 2013 at 11:37 AM

@nrasinec

Nije, u Zakonu o izgledu racuna explictno stoji: datum, sat i minuta izdavanja racuna. Sekunde nisu navedene, sto valjda znaci da ih nije zabranjeno staviti ali nije obavezno. Uostalom, sto nas briga za njihovu web formu, sekunde ne igraju nikakvu ulogu -  neka se oni izvole prilagoditi "svom" Zakonu.

Jan 2, 2013 at 1:35 PM

I u izračun ZKI koda ulaze sekunde, tako da naknadno računanje ZKI-a nije moguće bez ispisanih sekundi na računu.

Jan 2, 2013 at 5:32 PM

@panjich

Tocno, ali upravo tu se i mimoilaze NJIHOV Zakon o izgledu racuna i NJIHOVA web stranica za provjeru ZKI-a, pa nek ONI to onda sami rijese.

Nesto razmisljam, citav taj sustav zakona, propisa, akata i ostalih kuraca-palaca je u stvari nista drugo doli jedan ogromni program (if kill .and. no_money then Jail(40) ), cije nas debugiranje strasno puno kosta, a debuger se mijenja svako toliko. Mislim da je to otprilike kao da vam daju kod od Windowsa pa da ga "malo" popravljate, s tim sto mi se cini da Windowsi imaju mnogo manje bugova od nasih zakona.

Jan 2, 2013 at 10:57 PM

Da, samo siledžija sa značkom ne čita zakone, njemu ako ZKI nije isti svi ćemo biti krivi, a netko i kaznu platiti. Mislim da je daleko bolje i ispisati te sekunde, nego riskirati provjeru ZKI-ja nekog nadobudnog inspektora.

Jan 2, 2013 at 11:05 PM
viggor wrote:

(if kill .and. no_money then Jail(40) )

Moram sam sebe ispraviti i po 100-ti put si objasniti kako ne valja hard kodirati parametre:

upravo na Dnevniku vidjeh nove dodatke KZ-u:

#define max_time 50
...

if kill .and. no_money then Jail(max_time)
...

Jan 8, 2013 at 11:41 AM

TimeOut

Simulirao sam slučaj da nemam fizički interneta.

cis.TimeOut = 5000 , ali u tom slučaju vrijeme do poruke da je vrijeme odziva isteklo je 10-15 s.

Što treba učiniti da to bude stvarno 5s.

Inače dok veza postoji radi super.

Jan 8, 2013 at 12:46 PM
miljubic wrote:

TimeOut

Simulirao sam slučaj da nemam fizički interneta.

cis.TimeOut = 5000 , ali u tom slučaju vrijeme do poruke da je vrijeme odziva isteklo je 10-15 s.

Što treba učiniti da to bude stvarno 5s.

Inače dok veza postoji radi super.

Pa zakaj ne kontrolira da li je Internet OK?

Recimo neki ping necega ili tako ..

Pa onda ako je Internet u banani, radis samo ZK i stampas racun, bez pokusaja da se spojis na CIS.