Neki su već počeli.

Dec 19, 2012 at 2:36 PM

Upravo sam dobio R-1 račun od TOKIĆ d.o.o. ( plačeno "novčanicama" ) gdje već imaju ispisane JIR i ZKI brojeve.

Mislim da su kolege malo pogrješili da već sada ispisuju JI i ZKI sa testnim certifikatima ili imaju informaciju da već sada moraju ispuniti 2 dana neprekinutog rada, u tom slučaju nije potrebno i ispisati ZKI i JIR na računu.

Dec 19, 2012 at 2:45 PM
Edited Dec 20, 2012 at 8:35 AM

Mi smo pustili na jednoj kasi u jednom dućanu isto test s demo certifikatom čisto da vidimo kako nam to klapa u živo. Pa kontroliramo navečer kako je sve prošlo. I nama to nema veze s onih 2 dana neprekinutog rada 

Dec 19, 2012 at 3:34 PM

Sa vašim demo cert ili njihovim demo cert?

Dec 19, 2012 at 3:49 PM
Sa njihovim
Sent from my iPhone

andrejp <notifications@codeplex.com> wrote:

>From: andrejp
>
> Sa vašim demo cert ili njihovim demo cert?
>
>
Dec 19, 2012 at 4:08 PM
dotVip wrote:

Upravo sam dobio R-1 račun od TOKIĆ d.o.o. ( plačeno "novčanicama" ) gdje već imaju ispisane JIR i ZKI brojeve.

Mislim da su kolege malo pogrješili da već sada ispisuju JI i ZKI sa testnim certifikatima ili imaju informaciju da već sada moraju ispuniti 2 dana neprekinutog rada, u tom slučaju nije potrebno i ispisati ZKI i JIR na računu.

plačeno "novčanicama"

Dali baš način plačanja mora pisati novčanica ili može biti gotovina

Dec 19, 2012 at 4:24 PM
Edited Dec 19, 2012 at 4:28 PM

u tehničkoj specifikaciji stoje novčanice pa stoga bolje spriječiti nego plačati.

U redu je pustiti test u živo, ali mislim da ne treba ispisivati ZKI i JIR na pravim računima.

Ja isto ima u nekoliko programa koji testiraju na pravim podacima ali ne ispisujem JIR i ZKI

Dec 20, 2012 at 7:47 AM
Edited Dec 20, 2012 at 7:47 AM

Znači ispisujemo "novčanice" na računu, a na web servis šaljemo G (gotovina)? Kako logično.

To s novčanicama baš stoji u tehničkoj specifikaciji? Mislio sam da je samo u njihovom retardiranom oglednom računu...

Dec 20, 2012 at 8:08 AM

Hm, čini se da su "novčanice" definirane baš u zakonu. Bolje da brže-bolje promijenim kod...

Članak 9.

(1) Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije račun, osim podataka propisanih posebnim propisima, mora sadržavati ove podatke:

1. vrijeme izdavanja računa (sat i minuta),

2. oznaku operatera (osobe) na naplatnom uređaju,

3. oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,

4. Jedinstveni identifikator računa i

5. zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije.

Dec 20, 2012 at 8:28 AM
Edited Dec 20, 2012 at 8:32 AM

Da li to znači da ako je plaćeno American Expressom ili Dinersom, ja moram na računu ispisati "Način plaćanja: kartica" a ne smijem ispisati American Express, odnosno Diners?

Dec 20, 2012 at 8:32 AM
Edited Dec 20, 2012 at 8:34 AM

Mislim da to ipak nije neki bitan problem, makar je istina da su u ovoj zemlji baš svi nebitni poblemi problem.

A zašto se onda u tehnikoj specifikaciji spominje oznaka plaćanja G - gotovina i kao takva šalje u PU ?

Onda bi trebala biti uvedena oznaka N - novčanice. 

Dec 20, 2012 at 8:40 AM

Poznavajući priče o iskustvima sa državnim kontrolama, bojim se da ako napišteš gotovina ili American Express, inspektor ti može reći nisi napisao što piše u zakonu (novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo) i odrapiti ti kaznu, A ti se onda poslije žali. Do sada je u našem programu bila mogućnost ispisa naziva kartice, a sada sam dodao još i mogućnost ispisa zakonom propisane riječi, Pa nek stranka izabere ako ne želi naziv kartice ili riječi gotovina, nego samo zakonom propisanu riječ za način plaćanja. Ako želi da joj ostane dosadašnji način, može. Ako žei oboje, može i to. Tako da nebi rekli kazna je došla jer mi program nije omogućio ispis kako zakon nalaže.

Dec 20, 2012 at 8:48 AM

Toliko ima načina plaćanja. Definitivno nisu obuhvaćeni svi ovim člankom. Mislim da su stavili neobvezujuću riječ 'novčanice' da ne bi bilo zabune. Naime, fiskalizirati se moraju svi gotovinski načini plaćanja (a tu spadaju gotovina iliti novčanice, kartice,....).
----- Original Message -----
From: [email removed]
To: [email removed]
Sent: Thursday, December 20, 2012 9:08 AM
Subject: Re: Neki su već počeli. [fiskalizacija:407325]

From: emu

Hm, čini se da su "novčanice" definirane baš u zakonu. Bolje da brže-bolje promijenim kod...

Članak 9.

(1) Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije račun, osim podataka propisanih posebnim propisima, mora sadržavati ove podatke:

3. oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,

Dec 20, 2012 at 8:59 AM

MIslim da su svi načini plaćanja obuhvaćeni, jer imaš riječ ostalo. Također mislim da je riječ novčanice obvezujuća, nevedena je u zakonu. Zabuna može nastati ako ispisuješ riječi koje nisu navedene u zakonu, a ne obratno. Po meni moraš napisati jednu od riječi iz članka zakona, ostalo je stvar tumačenja i podložno zabuni.

Dec 20, 2012 at 9:34 AM

Ja sam na par mjesta već dobio račun ispisan sa JIR-om i ZKI.

Ne vidim zašto bi to bio problem kad na računu postoji datum i vrijeme tako da je jasno da se radio o testu...

Dec 20, 2012 at 12:52 PM

Jel se može račun platiti pola gotovinom a pola karticoom ? :)

Dec 20, 2012 at 1:15 PM
maytione wrote:

Može, tada se prijavljuje kao oznaka plaćanja "O" (ostalo).

Dec 20, 2012 at 1:35 PM

Meni je jasno ovo O kada su gotovina i kartica ali meni na jednu uplatnicu mogu platiti i bankovnom doznakom, poklon bonom, adminstrativna zabrana djelatnika i sl.

Znaci na jedno uplatnici imam vrste placanja

1. 1000 kn gotovina (potrebna fiskalizacija)

2. 500 kn poklon bon (nije potrebna fiskalizacija)

3. 1000 kn administrativna zabrana (nije potrebna fiskalizacija)

sto sa takvim računom .. da li cijeli fiskaliziraš (vjerujm da u ovom slučaju šalješ sve podatke) ili uopće onemogučiš takva plaćanja što onda unazađuje cijeli program .. to uostalom i jesu neki featuri koji prodaju aplikaciju :) .

Dec 20, 2012 at 1:36 PM

MI (Merkur Hrvaška) počili smo izpisivati ZKI i JIR več prošli tjedan na svim našim računima (narvno s testnim certifikatima)...

Dec 20, 2012 at 1:39 PM
njurisa wrote:
maytione wrote:

kao prvo lijep pozdrav svima,

kao drugo; kako se onda vidi u koliko je gotovine (novcanica) u kasi? tj koliko je tocno primljeno, a koliko je tocno placeno karticom?

do sada smo imali u programu navedeno tocno koliko je gotovine primljeno, koliko karticama placeno, koliko cekovima.. jer se kod izrade racuna koji se placa pola pola upisivalo koliko je gotovine uplaceno

jer npr. dode inspektor i trazi popis gotovinskih racuna od danas i broji koliko je gotovine u kasi...

Dec 20, 2012 at 1:43 PM
Cvijo wrote:

Meni je jasno ovo O kada su gotovina i kartica ali meni na jednu uplatnicu mogu platiti i bankovnom doznakom, poklon bonom, adminstrativna zabrana djelatnika i sl.

Znaci na jedno uplatnici imam vrste placanja

1. 1000 kn gotovina (potrebna fiskalizacija)

2. 500 kn poklon bon (nije potrebna fiskalizacija)

3. 1000 kn administrativna zabrana (nije potrebna fiskalizacija)

sto sa takvim računom .. da li cijeli fiskaliziraš (vjerujm da u ovom slučaju šalješ sve podatke) ili uopće onemogučiš takva plaćanja što onda unazađuje cijeli program .. to uostalom i jesu neki featuri koji prodaju aplikaciju :) .

Pa ja stvarno ne vidim razlog da se to sve ne posalje na fiskalizaciju.
Ukupno 2500 i jos to onda razraditi po PDV stopama ako su razlicite i to je to .... 

Dec 20, 2012 at 1:53 PM
digitalni wrote:
njurisa wrote:
maytione wrote:

kao prvo lijep pozdrav svima,

kao drugo; kako se onda vidi u koliko je gotovine (novcanica) u kasi? tj koliko je tocno primljeno, a koliko je tocno placeno karticom?

do sada smo imali u programu navedeno tocno koliko je gotovine primljeno, koliko karticama placeno, koliko cekovima.. jer se kod izrade racuna koji se placa pola pola upisivalo koliko je gotovine uplaceno

jer npr. dode inspektor i trazi popis gotovinskih racuna od danas i broji koliko je gotovine u kasi...

I dalje u kasi vodiš više načina plaćanja po računu. Kada šalješ taj račun na fiskalizaciju u node oznake plaćanja stavljaš oznaku "O", da se zna da je na tom računu plaćanje bilo udrobljeno.

Dec 20, 2012 at 9:14 PM

e to mi se onda svidja, kad ga raskole a ja samo Oooo :)

Dec 21, 2012 at 12:03 PM
Jel' to ovaj link: http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/KPZ%20o%20fiskalizaciji%20u%20prometu%20gotovinom%20071112%20%283%29.pdf
emu wrote:

Članak 9.

Dec 21, 2012 at 3:05 PM
Edited Dec 21, 2012 at 3:05 PM

Ne nije nego ovaj:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_133_2822.html