Pazite na Iznos računa ..

Dec 16, 2012 at 5:20 PM

Kada kreirate ZKI broj u funkciju FiskalizacijaDEV.PopratneFunkcije.Razno.ZastitniKodIzracun

Obazezno u parametar iznos računa unesite broj bez separatora za tisućice ( 1358.90 ili 1358,90 , a ne 1,358.90 ili 1.358,90 )

Naime funkcija mijenja zarez u točku pa će se kreirati ZKI broj sa iznosom 1.358.90, što u trenutku izrade računa možda nije bitno, ali kada Vam dođe inspektor morate ponoviti kreiranje ZKI broja iz parametra za traženi račun pa ako u tom trenutku ne upišete iznos isto kao i prilikom kreiranja računa imati ćete problem.  

Vjerovatno je to primječeno ali nije naodmet upozoriti ;)

Dec 16, 2012 at 6:16 PM

Ja i dalje ne kuzim kako to mislis da ce inspektor kontrolirati ispravnost generiranja ZKI-a? Ako trazi da mu das ZKI od nekog starog racuna, to vec imas u bazi i dovoljno ga je ispisati (otkud on zna da li se ZKI u tom trenutku generira ili samo prepisuje iz baze).

Ako on zeli zadati neke "svoje" parametre za izradu racuna, cime on moze provjeriti ispravnost tvog ZKI-a koji mu u tom trenutku generiras, prepises ili jednostavno izmislis? Obzirom da se ZKI generira i uz pomoć certifikata, znaci li to da ce inspekcija sa sobom imati i neke dlanovnike kojima ce provjeravati generiranje ZKI-a, obzirom da ga rucno nema sanse provjeriti?

Pitam ovo, jer ako je to istina, onda treba napraviti posebni dodatak za takve izmisljotine, sto ja trenutno u svojim aplikacijama nisam predvidio.

Dec 16, 2012 at 9:01 PM
Edited Dec 16, 2012 at 10:14 PM

Negdje sam pročitao ( Dodatak 12. Tehničke specifikacije ) da na zahtjev inspektora moraš ponovo kreirati ZKI. Dali ćeš ga izvaditi iz baze ili kreirati ponovo moraš napraviti formu za unos parametara da inspektor vidi da unosiš te podatke.

Kako i kada će kontrolirati i zahtjevati ostaje da vidimo kao i većinu stvari od 01.01.2013.

Dec 16, 2012 at 10:33 PM

ZKI služi da netko drugi ne bi (da naškodi npr.) izradio račun u ime tog kome želi naškoditi i potom ga prijavio...Prema tome, u eventualnom slučaju
da porezna kažnjava nekog zbog lažno prijavljenog/neprijavljenog računa on s ZKI dokazuje da nije njegov račun. Dakle, trebate u programima dodati
mogućnost da korisnik može upisati sve elemente kojima se generira ZKI (kod mene je to između ostalog vrijeme izdavanja rn, iznos, oib djelatnika).
A inspektor provjeru vrši za taj račun koji provjerava + nekoliko nasumice odabranih računa iz popisa računa radi provjere da li je taj sustav izračuna ZKI istovjetan.

Dec 17, 2012 at 10:54 AM

Ništa njemu (inspektoru) ne treba osim zdravog razuma (hm, baš i nije lako...)

ZKI je škkljiva tema. Štiti i integritet i identitet računa. S jedne strane treba "garantirati" da si račun izdao baš ti, s druge strane on je hash svih važnih podataka na računu pa tako i iznosa. Upravo ovo sa iznosom je interesantno u relaciji s naknadno fiskaliziranim računima. Primjerice, netko bi mogao ispisati račun na 12500kn i "fiskalizirati ga" ali s pogašenim dsl routerom. Račun bio dobio ZKI na taj iznos, upamtio bi ga u bazi i doviđenja... Potom upali router i naknadno fiskalizira račun skroz uredno, no sa onim ZKI iz baze, ali ovaj put sa iznosom od 6250kn.  I kad bi inspektor provjeravao račun - da, ZKI bi odgovarao onome što je fiskalizirano jer se čita iz baze,a ako bi se sve vadilo iz "pravog" polja s iznosom u bazi, odgovarali bi i iznosi.  Zato bi imalo pametan inspektor lijepo zatražio novo generiranje ZKI za naknadno dostavljane račune, i to uz različite parametre. prvi put po prijavljenim podacima - i sve bi vjerojatno bilo OK.  Potom bi recimo promjenio iznos računa ili datum računa, i ako program samo vadi zki iz baze - hopla... evo nagradnog dobitnika za punjenje državnog proračuna.  Bar sam ja došao do ovakvih razmišljanja i iz tog razloga kod svake fiskalizacije ponovno generiram ZKI, a zapisujem u bazu ono što je izašlo na printer samo kao potvrdu za kasniju usporedbu. naravno, ZKI mogu izračunati i naknadno iz programa, a negdje sam i pisao o problemu s elementom digitalnog potpisa u samom ZKI i kakav problem može stvarati.

Dec 17, 2012 at 11:05 AM

Možda će inspektori imati opciju da provjere ZKI-ove učitanih podataka.

Pošto server ima certifikat korisnika, a učitavaju se i svi ostali podaci potrebni za generiranje ZKI-a, server kreira svoj ZKI i provjerava sa učitanim ZKI-om i gdje je različit ispiše inspektoru i on ode do korisnika i provjeri.

Ako je tako onda će biti problem koji ZKI je ispravan jer sam čitao tu u diskusijama da se ne dobivaju isti ZKI iz npr. FiskalizacijaDEV.PopratneFunkcije.Razno.ZastitniKodIzracun i iz Delphi-a ili nekih drugih rješenja.

Coordinator
Dec 17, 2012 at 11:23 AM
spikija wrote:

Pošto server ima certifikat korisnika, a učitavaju se i svi ostali podaci potrebni za generiranje ZKI-a, server kreira svoj ZKI i provjerava sa učitanim ZKI-om i gdje je različit ispiše inspektoru i on ode do korisnika i provjeri.

Ako je tako onda će biti problem koji ZKI je ispravan jer sam čitao tu u diskusijama da se ne dobivaju isti ZKI iz npr. FiskalizacijaDEV.PopratneFunkcije.Razno.ZastitniKodIzracun i iz Delphi-a ili nekih drugih rješenja.

Zanimljivo razmišljanje. I prilično moguće.

Coordinator
Dec 17, 2012 at 11:30 AM

Server NEMA certifikat korisnika - odnosno - ima samo public dio, a ne i private dio, koji ti treba za izračun ZKI.

Coordinator
Dec 17, 2012 at 11:43 AM

ahaha... kako meni Nino ubije i najmanji žar optimizma :P

Coordinator
Dec 17, 2012 at 11:45 AM

@dkustec, Pa di si ti uopće ovih dana? Završio sve pa ležiš negdje na plaži, u tropskim krajevima?

Coordinator
Dec 17, 2012 at 11:55 AM

:)) heaven can wait :)

Vani sam većinu dana, kod klijenata.. borim se protiv vjetrenjača, diletanata na šalterima Fine objašnjavajući im neke stvari koji bi oni trebali meni objasniti.. Po sastancima, prezentacijama.. ne sjećam se kako izgleda krevet, pričam "kodirano", rijetko tko me razumije, a i oni koji me razumiju - potapšu me po ramenu tipa - bit' će sve OK.. dovoljno? 

Skoro sve gotovo, centralizirani sustav radi 90%, danas pao RC Build za standalone klijenta.. čekam produkcijske certifikate za testiranje, čisto da vidim princip dobivanja OIB-a i ostailh podataka iz njih.. i kad to sve prođe, imam dvije opcije - ili umrijeti, ili se naspavati, ali ako zaspim - spavat ću do smrti..

Eto.. mali brifing, da vidiš kako stvari stoje...

Dec 17, 2012 at 11:56 AM
nrasinec wrote:

Server NEMA certifikat korisnika - odnosno - ima samo public dio, a ne i private dio, koji ti treba za izračun ZKI.

OK moja greška (previdio sam te PUBLIC i PRIVATE certifikate), ali po meni,  ako će inspektor ići provjeravati račune nekog korisnika, uzet će sve podatke koji se šalju na sever i provjeravat će i datum izdavanja, i sat, i rekapitulaciju poreza i iznos računa ..., tako da će moći vidjeti da li je nešto mijenjano po računu, samo će malo teže pronaći da li ima takvih računa i koji su.

Dec 17, 2012 at 12:21 PM
spikija wrote:

Mislim da dosta ljudi rade grešku je prema tehničkoj specifikaciji za dobivanje ZKI-a parametar "datum vrijeme" nema slova T između, a u ostalim zahtjevima mora biti slovo T.

Tako da u djelovima programa traže ZKI sa , a u djelovima programa bez slova T. pa ne dobivaju isti ZKI

Coordinator
Dec 17, 2012 at 12:30 PM

@dotvip, u pravu si, upozoravali smo kolege iz APIS-a na ovu nelogičnost/nedoslijednost, ali, kako bi se reklo, "ni a ni be ni mu" :)

Dec 17, 2012 at 7:09 PM

Jadni oni koji koriste vaš softver...
ZKI služi upravo za zaštitu kupca od zloupotrebe...mazne li netko certifikat vašeg kupca, a
svi koristite očito isti način kreiranja ZKI-a (iz Raverusovog rješenja), neće mu biti problem generirati autentičan
ZKI. Da ne spominjem lulavog koji kaže da uvijek kreira novi ZKI pri fiskalizaciji (ako prethodna dobava JIR-a nije uspjela).

U slučaju provjere nekog računa, dohvaća se njegov ZKI iz baze koji mora odgovarati onom koji piše na računu.
Potom se mora dokazati da se pri unosu istih parametara dobija isti ZKI. E sad, ako vi koristite Raverus-ov
sistem, a na računu ispisujete vrijeme kao 18.06.2012. 18:46, tada korisnik (konobar, voditelj objekta)
 neće dobiti isti ZKI kao što piše na računu (jer ne zna sekunde koje je Raverus upotrijebio za izradu ZKI-a).

Več činjenica da sami niste bili u stanju izraditi rješenje za fiskalizaciju govori dovoljno, a to što ni
ne razmišljate logički...nije ovo vrijeđanje, ali u konačnici će zbog gluposti nastradati poneki korisnik
(opet, pravo mu budi ako koristi clipper/clarion/another crap rješenje)

Dec 17, 2012 at 7:42 PM

@andrijaS

meni samo nije jasno koji K ti radis na ovom siteu ako ne koristis "jadno Raverus" rjesenje?

da nam mozda ti ne nudis neko bolje rjesenje? za pare mozda?

a ako si programer, trebao bi znati da "crap" rjesenja nemaju veze sa izracunom ZKI-a i slicnih stvari. ovaj sajt, tj. njegov voditelj je omogucio svima, i sa "crap" i sa "ultrafancyprobablytouchscreenshitonwindows8" programskim jezicima da se ne zajebavaju oko slanja/primanja racuna/jir-ova i ne ulaze u ucenje o nepoznatim stvarima u 5 do 12.

Dec 17, 2012 at 7:42 PM
Edited Dec 17, 2012 at 7:43 PM
AndrijaS wrote:

ZKI služi upravo za zaštitu kupca od zloupotrebe...mazne li netko certifikat vašeg kupca, a
svi koristite očito isti način kreiranja ZKI-a (iz Raverusovog rješenja), neće mu biti problem generirati autentičan
ZKI.

Kakve veze ima sa svim na ovom forumu "ako mu netko ukrade certifikat".

A što ako mu ukrade bazu podataka, kasu, inkas iz kase, PIN od Americana, što ako mu ukrade ženu ili nedaj bože djecu ? Sad ja trebam cijelu softversku strategiju gradit na tome da što ako mu ukradu certifikat. Neka zaposli zaštitare, neću ja sad vodit brigu o tome jesu li mu ukrali certifikat.

Dec 17, 2012 at 10:56 PM

Hm, sta onda da pravimo formu za generiranje ZKI sa osnovnim parametrima slobodnog unosa kako bi djelatnik mogao generirati ZKI na upit ili ne ? bzzz

Tek cu sutra dobiti prvi produkcijski cert pa me znaima da li se export certifikata radi na isti nacin kao i sa testnim certifikatom i da li vec sad radi produkcijski server ili ce tek 27. pocet?

Pitam jer mi se po diskusijama cini kao da svi na veliko koriste produkcijske certifikate u testne svrhe ili je to sve lupetanje (nagadjanje) 

Coordinator
Dec 18, 2012 at 1:55 AM
Edited Dec 18, 2012 at 1:56 AM

mayti, onaj tko kaže da mu je uspjelo testirati produkcijski certifikat  je: 

1.) otputovao u budućnost, poslije 27.12.2012., testirao certifikat pa se vratio da nam to sretno priopći.. mada bi se u tom slučaju trebao hvaliti kako je izmislio stroj za put kroz vrijeme, a ne uspješnost produkcijskog certifikata na testnom okruženju

2.a) seronja

2.b) ima opak bug u aplikaciji radi kojeg misli da mu to radi

:)

Svi uglavnom pametujemo oko ovoga na ovaj ili onaj način.. ali za sada još nitko ne zna kako bude to u stvari radilo :)

Nadam se da bude... 

Dec 18, 2012 at 2:08 AM
dkustec wrote:

mayti, onaj tko kaže da mu je uspjelo testirati produkcijski certifikat  je: 

1.) otputovao u budućnost, poslije 27.12.2012., testirao certifikat pa se vratio da nam to sretno priopći.. mada bi se u tom slučaju trebao hvaliti kako je izmislio stroj za put kroz vrijeme, a ne uspješnost produkcijskog certifikata na testnom okruženju

2.a) seronja

2.b) ima opak bug u aplikaciji radi kojeg misli da mu to radi

Svi uglavnom pametujemo oko ovoga na ovaj ili onaj način.. ali za sada još nitko ne zna kako bude to u stvari radilo :)

Nadam se da bude... 

Najvjerojatnije samo bezocno laze, ne bi li oteo jos kojeg naivnog korisnika drugima.
Koliko mi se cini, cijela ova "Operacija F" je u softverski biznis privukla mnoge koji inicijalno tu nemaju sto traziti: lazove, hohstaplere, manipulatore i ine "biznismene". Obzirom da je gradjevina u ku*cu, ne bih se cudio da i moj komsija Meho zamijeni mijesalicu najnovijom "masinom za pravljenje fiskalnih kasa".

Dec 18, 2012 at 6:54 AM
AndrijaS wrote:

ZKI. Da ne spominjem lulavog koji kaže da uvijek kreira novi ZKI pri fiskalizaciji (ako prethodna dobava JIR-a nije uspjela).

U slučaju provjere nekog računa, dohvaća se njegov ZKI iz baze koji mora odgovarati onom koji piše na računu.
Potom se mora dokazati da se pri unosu istih parametara dobija isti ZKI. E sad, ako vi koristite Raverus-ov
sistem, a na računu ispisujete vrijeme kao 18.06.2012. 18:46, tada korisnik (konobar, voditelj objekta)
 neće dobiti isti ZKI kao što piše na računu (jer ne zna sekunde koje je Raverus upotrijebio za izradu ZKI-a).

Več činjenica da sami niste bili u stanju izraditi rješenje za fiskalizaciju govori dovoljno, a to što ni
ne razmišljate logički...nije ovo vrijeđanje, ali u konačnici će zbog gluposti nastradati poneki korisnik

Hajde malo stani na loptu. Nije baš sve kako si zamislio.  Ne pišu ovdje svi koji nisu u stanju razviti svoj software. Evo, uz mene ovdje sigurno pišu još 2 dečka koji su razvili kompletan svoj soft. u Delphiju na xmlsec i openssl c libraryjima, a negdje piše i čovjek koji je sve u delphiju odradio uz blackbox komponente (koje i jesu najbolje ali i najskuplje riješenje). Jesmo li trebali preskočiti i te low level crypto-ovo-ono API-je i napisati vlastite, po mogućnost u asm-u?  Krađa digitalnog certifikata je za mene isto što i krađa žiga. Čak ni malom djetetu ne pada na pamet uzeti tuđi žig i oib i uokolo po svijetu štambiljati fakture ili virmane jer svi znaju da se za to ide u zatvor. Pa ide se u zatvor i za krađu digitalnog certifikata, razlike nema. Štoviše, DORH-u i ekipi bi u medijima baš lijepo sjeo prvi slučaj zlouporabe digitalne isprave.

Generiranje svaki put? Da, upravo tako, jer se polazi od temelja kako se račun jednom poslan na fiskalizaciju više nikad, ali baš nikad ne mijenja. Ti imaš drugu viziju? Kod tebe dautmi u bazi sami od sebe ostare ili se zbog vlage u zraku iznosi malo "osuše"?  Time štitim klijenta jer je klijent (vlasnik firme) siguran da mu nitko ništa nije mijenjao bez znanja i muljao, čemu ZKI i služi. A ako netko pokuša muljati, vidiš onda time štitim i sebe tj. firmu za koju radim jer dokazujem "da nije do mene" i mirno spavam.  Koliko god testirali, a testirali smo desetke tisuća računa u raznim kombinacijama i naš ZKI se uvijek poklopio.

I ne podcjenjuj Clipper programere i programe koji su razvijeni u njemu, jer je u tom čudu trebalo znati nešto isprogramirati i itekako koristiti logiku. Clipperaši nisu imali razne wizzarde i ostale fićure današnjih razvojnih alata koji te vuku za rukav i misle umejsto tebe. Mnogi od njih su se sami educirali i pionirski krenuli u privatni IT biznis, kako god on tada izgledao. da si ikad razvio ili razvijao to "clipper smeće" imao bi malo poštovanja prema tuđem djelu, tako da se nadam kako će jednog dana netko istim riječima ocijeniti tvoj rad u nekom trenutno "in" jeziku.

Dec 18, 2012 at 7:45 AM
AndrijaS wrote:

Pa način kreiranja ZKIa je propisan. On je samo jedan. Nema ovog ili onog načina.

A ti si saam pišeš drivere za printere, koristiš parsere koji si saam napisao i optimizirao. Injektiraš digitalni potpis samostalno, saam si napravio klasu za validaciju, saam si pisao algoritme za enkripciju, dekripciju? Ti si sve saam pišeš? Ne koristiš tuđe "logike"? I to oduvijek? Ta si znanja imao još u maternici? Nisi? Rugali su ti se zbog toga! Pa sada koristiš isti obrazac?

Zapamti - puno je ideja koje su ugrađene u današnje tehnologije propupalo od tog clippera, clariona, od DBFa ... oni su vrlo važna karika u nastajanju onoga što ti danas tako ležerno koristiš. Pitaj sebe za dvadeset godina, kada i ako razviješ aplikaciju koju će koriti tisuće ljudi, s tisuću mogućnosti - dali ćeš se je odlučiti samo tako prepisati u neki novi "uber" "Z#"? Bit će ti to jako teško - jer imati ćeš možda i obitelj, djecu .... pa će ti neke stvari biti i važnije od toga.

Ja pišem u svemu, koristima sve tehnologije, jegnom kada shvatiš, vidiš da je sve to isto - pa opet imam neke aplikacije u VisualFoxPro-u. One jednostavno rade. Napisane su tako da sam saam simulirao "transakcije", saam sam razvio u potrebnoj mjeri ono što imaju današnje bazetine i to je dovoljno. Ona svoje podatke injektira u "mamu bazu" i tu je njena misija završila. Pa što onda fali tom clipperu, foxu, clarionu? Ha?

Nadam se da ćeš vidjeti da si vrlo površan - jer takva površnost je pogubnija od tvoje "uber logičnosti"!

Dec 18, 2012 at 12:43 PM
Edited Dec 18, 2012 at 12:43 PM

Ne slažem se sa AndrijaS.

Ali evo, opet sam čitao tehničku specifikaciju v1.2 (poglavlje 12) i Zakon o fiskalizaciji i nigdje nije pripisano kako se MORA kreirati ZKI nego piše:

Kako bi se osigurale prije navedene namjene, zaštitni kod mora biti određen s nekoliko parametara koji
osiguravaju:
a) jedinstvenost računa: OIB obveznika, datum i vrijeme izdavanja računa, brojčana oznaka
računa, oznaka poslovnog prostora, oznaka naplatnog uređaja, ukupni iznos računa
b) autentičnost korisnika: privatni ključ certifikata za fiskalizaciju (kojeg je FINA dodijelila
obvezniku fiskalizacije)

Znači, navedeni su parametri koji MORAJU biti prisutni kod izračunavanja ZKI-a, ali ne i poredak tih parametara, a ako promijenimo redosljed parametara dobit ćemo drugačiji ZKI.

Je li negdje baš jednoznačno propisan poredak parametara?

Dec 18, 2012 at 12:53 PM

U Tehničkoj specifikaciji piše i: Porezna uprava ne provjerava zaštitni kod ali na njezin zahtjev obveznik  fiskalizacije,  temeljem  istih  ulaznih  parametara,  mora  kreirati  zaštitni  kod  jednak  onome  s računa.

Ispada ako imaš BUG u kodu (recimo unutar datuma i vremena imaš slovo T a ne razmak) dobićeš isti ZKI drugi put kao i onaj ispisan na računu. Što se tiče PU oni su isti, dakle dobri. Ako ispraviš BUG dobićeš različit ZKI. Zaključak: ako nađeš BUG ne ispravljaj ga :))

Dec 18, 2012 at 2:37 PM

@viggor @mladenbabic @Veky: što se pjenite momci? na ovaj site dodjem vidjeti novosti, svoje rješenje sam sam razvio (jer nije problem ni u c#-u ni u php-u), ali je problem kod programskih jezika u kojima to nije moguće...i smatram da su u k...cu oni koji su ostali u tim starim jezicima pa i danas susrećemo programe u dos-u, a u k...cu su jer evo npr. fiskalizacija ukazuje kako se klijent koji je dugi niz godina koristio takav program odjednom nađe u situaciji da mora prijeći na nešto sasvim novo - umjesto da ste kontinuirano razvijali programe (a u nekom ranijem vremenu i prešli na moderniji jezik - ne zato što treba biti 'in' već zato što stari jezici ne iskorištavaju postojeće mogućnosti - dobar primjer su situacije gdje s recepcijskog programa umjesto u xml punim podatke u neku dbf datoteku jer ovi imaju dos računovodstveni program).  Eh da, tko je rekao da je Raverus jadno rješenje? Sreća vaša da je Raverus otvoren. Svoje rješenje niti bih dao niti prodao, prodajem samo poslovne programe.

@spikija: ne moraš se slagati sa mnom, ali jedinstvenost računa osigurava npr: OIB+br računa+naplatno mjesto+broj uređaja+godina >ovo će biti jedinstveno za svaki izdani račun korisnika bez obzira koliko prodajnih mjesta i blagajni ima. Kad ne bi bilo identifikatora godine, tada ZKI ne bi bio jedinstven jer bi se ponavljao svake godine.

I da, trebate osigurati mogućnost izračuna ZKI za parametre koji pišu na računu, znači neki prozor u kojeg će korisnik unijeti podatke s računa (i druge koje mu definirate), a program će za te podatke izračunati ZKI koji mora biti istovjetan kao onaj na računu. Ako koristite dd.MM.yyyyThh:mm:ss kao izračun tada i korisnik
mora znati da baš tako treba upisati datum (s tim: da bi korisnik mogao upisati i sekunde, one moraju biti iskazane na računu).

Dec 18, 2012 at 5:30 PM

<tns:Dijagnoza>Sjeban u glavu</tns:Dijagnoza>

Dec 18, 2012 at 6:04 PM
Edited Dec 18, 2012 at 6:05 PM
AndrijaS wrote:
@spikija: ne moraš se slagati sa mnom, ali jedinstvenost računa osigurava npr: OIB+br računa+naplatno mjesto+broj uređaja+godina >ovo će biti jedinstveno za svaki izdani račun korisnika bez obzira koliko prodajnih mjesta i blagajni ima. Kad ne bi bilo identifikatora godine, tada ZKI ne bi bio jedinstven jer bi se ponavljao svake godine.

Kako bi se osigurale prije navedene namjene, zaštitni kod mora biti određen s nekoliko parametara koji osiguravaju:
a) jedinstvenost računa: OIB obveznika, datum i vrijeme izdavanja računa, brojčana oznaka računa, oznaka poslovnog prostora, oznaka naplatnog uređaja, ukupni iznos računa
b) autentičnost korisnika: privatni ključ certifikata za fiskalizaciju (kojeg je FINA dodijelila obvezniku fiskalizacije)

Ovo je iz tehničke dokumentacije i ja mislim da nas je 99.9% tako slagalo. Kao što vidiš drugi parametar nije GODINA nego DATUM i VRIJEME i to pokriva tvoj zadnji parametar GODINA, tako da se ZKI neće ponavljati sljedeće godine.

A što se tiče izgleda ispisa računa (tj sekundi) propisano je ovako:

Sadržaj računa

Za potrebe postupka fiskalizacije račun, osim podataka propisanih posebnim propisima, mora sadržavati sljedeće podatke:

- vrijeme izdavanja računa (sat i minuta);
- oznaku operatera (osobe) na naplatnom uređaju;
- oznaku načina  plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo;
- Jedinstveni identifikator računa (JIR) i
- zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije.

Znači, sekunde nisu obavezan podatak na papiru, nego samo u XML-u. E sad kako će netko bez znanja sekundi dobiti isti ZKI nemam pojma i ne zanima me, ja ZKI pamtim u bazi i uvijek će mi biti isti i uvijek ga mogu ispisati. Ako se zakonom propiše da na listiću moraju biti sekunde, onda ću to složiti u nekoj sljedećoj verziji.

Dec 18, 2012 at 6:45 PM

Bože, koliko rasprave i pjenjenja zbog jedne provokacije (čiji autor očigledno niti je malo pažljivije pročitao materijale, a o njima nije razmislio nimalo - inače bi znao koji su parametri za kreiranje ZKI).

@spikija Ne znam kakvih problema ima itko i koliko vremena mu treba da se napravi forma za kontrolirani unos podataka potrebnih za kreiranje ZKI.

Ovako nekako: OIB ne treba kućicu - OK; za broj računa tri kućice: prvu nazoveš 'Broj Računa:', zadaš joj edit mask ili nešto slično da se osiguraš da se unesu samo brojevi, drugu nazoveš 'Poslovni prostor', kažeš da je string, treća je 'Broj Naplatnog Uređaja:' formata sličnog onoj prvoj - OK; kućica 'Iznos Računa:' mora bit numeric sa dvije decimale - OK; kućica 'Datum i vrijeme izdavanja:' definiraš datetime u edit formatu dd.mm.yy hh:mm.ss) - OK. 

Na button kontroli 'Kreiraj ZKI' kažeš programu da pokupi uneseno iz forme u deklarirane varijable, s njima pozoveš Raverus ili što već si saam napisao kad kreiraš ZKI za račun pri fiskalizaciji, pokupiš rezultat i prikažeš ga u istom prozoru u tekst kontroli.

I gotovo.

Meni je trebalo pola sata posla, pa sad jel bilo potrebno ili nije - baš me briga.

I da, obaveznan podatak na računu je sat i minuta izdavanja.

Ali sekunde nisu zabranjene.

Pa me i za to baš briga, ja ih printam trebale - ne trebale.

Dec 18, 2012 at 6:48 PM

I da - još mi se nije dogodilo da kad sam prepisao podatke sa svojih testnih računa da mi nije pokazao isti ZKI.

Dec 18, 2012 at 8:36 PM

Ako kod slanja racuna na CIS prepravimo datum racuna tako da sekunde postavimo na 0 (i milisekunde) onda cemo moci rekreirat racun iz parametara, e sad... dogodit ce se onda da imamo vise racuna u jednoj minuti (operater kuca racune ko lud)

Druga opcija je da na racunu ispises i sekunde....

Ma cekaj, sta ce inspektor doci i reci alo daj mi jedan ZKI za 28.04.2013. 17:23:48 za iznos od 175,56 kn i to za racun br 726/POS5/3 i tvoj OIB odmah sada odmah !

Ako je tako pa sta je onda problem napravis mini formicu sa tim maskicama i ciao djaci :)

Dec 18, 2012 at 8:42 PM

@maytione - pa valjda ti je lakše ispisati sekunde nego ih rezati... a možda bi i CIS-u bilo sumnjivo da sve račune izdaješ u 00 sekundi. Tko zna što će oni sve kontrolirati :))

Dec 18, 2012 at 9:00 PM
Edited Dec 18, 2012 at 9:23 PM

Evu upravo idem napravit formu za generiranje ZKI 21:59 pa da vidimo

22:20 Eto radi... usporedio s racunom od neki dan

Dec 18, 2012 at 10:32 PM
maytione wrote:

Ako kod slanja racuna na CIS prepravimo datum racuna tako da sekunde postavimo na 0 (i milisekunde) onda cemo moci rekreirat racun iz parametara, e sad... dogodit ce se onda da imamo vise racuna u jednoj minuti (operater kuca racune ko lud)

Druga opcija je da na racunu ispises i sekunde....

Ma cekaj, sta ce inspektor doci i reci alo daj mi jedan ZKI za 28.04.2013. 17:23:48 za iznos od 175,56 kn i to za racun br 726/POS5/3 i tvoj OIB odmah sada odmah !

Ako je tako pa sta je onda problem napravis mini formicu sa tim maskicama i ciao djaci :)

ne radi se o tome je li lako napisati tu rutinu ili nije (naravno da je to pussy's smoke, kad vec imamo Raverus, Fiska2Tray ili Wrapper), nego moze li inspektor na bilo koji nacin kontrolirati ispravnost ZKI-a koji mu u tom trenutku ispises na ekran/papir? dakle, ako mu napises i beveznu hrpu od 32 hexadecimalne znamenke za taj neki "izmisljeni" racun, sto on s tim ZKI-jem moze?

ja mislim da moze samo dupe obrisat njime, ali bih volio da me netko demantira ili potvrdi to i malo objasni svoju tvrdnju. nrasinec je vec potvrdio nesto sto je logicno: samo klijent ima svoj PRIVATE kljuc za generanje i potpisivanje, ostali (PU, CIS, FINA; FBI, CIA, Marsovci) eventualno imaju njegov PUBLIC kljuc.

Dec 18, 2012 at 10:39 PM

Za Marsovce nisam siguran.

Uostalom, vidjet cemo u petak.

Dec 19, 2012 at 12:13 AM

da, mozda odogodimo citav Planet Earth u petak :)))

Dec 19, 2012 at 12:17 AM

Meni rodjendan u petak.... Necu imat s kime popit pivo ak bude bio smak :)

Dec 19, 2012 at 11:17 AM
Edited Dec 19, 2012 at 11:20 AM

@AndrijaS:  na znam zašto uopće gubiš svoje dragocjeno vrijeme na ovakvim shit stranicama i projektima. Tvoja pamet zaslužuje puno veći stupanj umnog napora od pisanja postova. Samo ti je nebo granica. Ili mjesto u politici. Čestitam.

Dec 19, 2012 at 11:47 AM

Mlad je momak, ima vremena. Nakon sto odradi prvi ozbiljniji projekt i na njega utrosi 5 ili vise godina, bit ce mu jasnije koliko je zapravo slozena odluka o prelasku na novije tehnologije.

Dec 19, 2012 at 11:53 AM
OrMar wrote:

Mlad je momak, ima vremena. Nakon sto odradi prvi ozbiljniji projekt i na njega utrosi 5 ili vise godina, bit ce mu jasnije koliko je zapravo slozena odluka o prelasku na novije tehnologije.

POTPISUJEM ! 

Dec 19, 2012 at 6:40 PM
Edited Dec 19, 2012 at 6:45 PM

@maytione

a slusaj, nisu rekli kad ce tocno, mozda bude u 23:59:59, pa se dotad mozes komotno nalit' ko svinja :)))))))
Dec 19, 2012 at 6:56 PM
viggor wrote:

@maytione

a slusaj, nisu rekli kad ce tocno, mozda bude u 23:59:59, pa se dotad mozes komotno nalit' ko svinja :)))))))

A valjda su Maye računali po svojoj vremenskoj zoni pa ima još 7-8 sati na raspolaganju.

Dec 28, 2012 at 9:48 PM

Cvijo, tzac i ormar - budale