Brzina slanja računa EXE-om

Nov 28, 2012 at 2:33 PM
Edited Nov 28, 2012 at 8:09 PM

Da li još nekom RacunZahtjev sa EXE-om traje 15 sec. ili 3 sec.

RacunZahtjev radi, uvijek dobijem odgovor i sve je ok, osim što moram čekat odgovor do 15 sekundi.

Zanimljivo je to što je vrijeme do pojave odgovora ili 3,1 - 3,5 sec ili 15-16 sec, kako kada. Kad vrtim petlju koja ponavlja pozive, prvi poziv obično traje 15 sec, a ostali obično 3 sec.

Probao sam sa i bez upisanog parametra URL do CIS-a.

Probao i RacunZahtjevPotpisi (oko 0,5 sec) pa RacunZahtjevPosalji (3 ili 15 sec).

Status CIS-a je green, moj ADSL je 10 Mbit/s. Nisam primjetio probleme sa ADSL-om.

Kakva su Vaša iskustva i prijedlozi sa EXE-om?

Probao sa sample programom  koji dolazi unutar ovog projekta kao što je rekao nrasinec i brzine su odlične 0,09 - 0,13.

Coordinator
Nov 28, 2012 at 2:41 PM

Koliko čujemo od drugih korisnika, postoji dio onih koji imaju nekakva čudna vremena odziva - ovo je svakako jedan od primjera. Da li si probao sa "službenim" sample programom koji dolazi unutar ovog projekta? Koliko ti on vrijeme vraća? Ja sam upravo probao i vrijeme je 0,399 s.

Druga stvar je statistika sa https://www.fdev.hr/DevPortal/Status/Default.aspx (moraš otvoriti account da bi ovome mogao pristupiti): svakih 10 sekundi mi šaljemo RacunZahtjev u CIS, do sada smo poslali preko 327000 poruka na taj način - uglavnom sve radi kako treba, vrijeme odziva je tipično 0,0xxx s. Prosječno vrijeme 0,09s, minimalno vrijeme je 0,06s, maksimalno 92,58s.

Dakle, ako sve radi, ako testni server nije u nekim problemima, kod prvog pokretanja poziva, tipično očekivano vrijeme odgovora bi trebalo biti jako maleno, u redu veličine 0,06 - 0,12 s.

Kako znam da određeni broj ljudi ima problema sa time, svaki je komentar dobrodošao da svi zajedno pokušamo ustanoviti u čemu je problem. Događa se i da na jednom PC-u radi, na drugom, koji se doslovno nalazi na drugom stolu, šteka, barem prema pričama koje dolaze do nas.

Napominjem da mi nemamo apsolutno nikakvih problema i da, naravno, koristimo Raverus.FiskalizacijaDEV.dll (.NET) :)

Nov 28, 2012 at 2:42 PM

Da, i meni sporo radi sa slanjem PoslovnogProstoraZahtjev. Cca 13sec. Oduzmi, dodaj sekundu tamo-amo za sporiji rad (sve radim na USB sticku), ali TOO MUCH. Ne vjerujem da je probem u Raverus-u, nego u NJIMA (zna se dobro kojima).

Coordinator
Nov 28, 2012 at 2:46 PM

@viggor, daj, pls, reci koji su to "NJIMA" - po našim iskustvima ne bi se trebalo raditi o APSI IT-u :)

Još jedna stvar - treba razlikovati nekoliko stvari od kojih svaka može potencijalno biti problematična:

1. dohvat certifikata iz CS-a ili datoteke - pogotovo ako se radi o CS-u, može uzeti neko vrijeme i može biti uzrokom sporosti
  2. digitalno potpisivanje
  3. uspostava SSL veze
  4. samo slanje, obrada u CIS-u i primanje odgovora - ovdje sam sve stavio pod jednu točku s obzirom da se radi o fakat maloj količini prometa ukoliko se sve testira na ADSL-u; ako se pak radi o sporom linku, onda i ovo treba razdvojiti, naravno 

Nov 28, 2012 at 2:49 PM

Posebno me zanima sto ce biti ako uvedu te "validatore", koji ce provjeravati da li su upisane stavke matematicki korektne. Tek cemo onda cekati i cekati i cekati itd... To ce zaista bit problem kod onih koji izdaju puno racuna i guzva im je u nekom periodu. Dobro se sjecam odusevljenja kod prelaska na termo printere - jao, sto nam nisi prije rek'o za ovo, a radilo se o razlici u brzini ispisa racuna manjoj od 10sec (mozda i manje, vise se ne sjecam).

Coordinator
Nov 28, 2012 at 2:51 PM

Ne vjerujem da će ugraditi bilo kakve validatore jer će inače "poginuti" :)

Osim osnovne validacije XML-a i digitalnog potpisa, ne vjerujem da će ići sa bilo čime povrh toga - mislim da niti nemaju razloga za tako nešto, sve se ostalo može i kasnije doraditi, u fazi pretumbavanja primljenih podataka, analiza i sl.

Nov 28, 2012 at 2:55 PM

Pokretao sam sve iz svoje aplikacije, ali i iz command prompta.

Provjerit ću sa "službenim" sample programom koji dolazi unutar ovog projekta.

Nov 28, 2012 at 3:02 PM
Edited Nov 28, 2012 at 3:18 PM

@nrasinec

Sve s druge strane zice, koja se proteze prema PU, osobno smatram NEPRIJATELJIMA i NE VOLIM IH (valjda imam pravo na to, ili ne mozemo tako u Europu?). Isto kao i oni mene (nas), u stvari moje (nase) korisnike. Zasto bi inace uvodili sve ovo? Ne bunim se ja zbog uvodjenja fiskalizacije, nego zbog nacina - preko koljena.

Kod koga od njih steka, ne znam, ali tvoj program sam probao i direktno, dakle rucno potpisem, pa rucno saljem potpisano i direktno i svaki put je otprilike isto. Jel steka veza? Nemam pojma, ali kad odem na drugo mjesto (sve mi je na sticku pa mogu raditi odakle god zelim), ista/slicna stvar. Jos nisam ni dosao do slanja racuna, sve cackam po slanju zahtjeva za posl. prostor, a u tom zahtjevu oni ne rade nikakvu medjuovisnu kontrolu polja.

p.s. sve ovo radim najbrze moguce, dakle sve pripremim za slanje - potpisanu datoteku, certifikat u fajlu, direktno iz CLI, jel moze brze? ako je problem Raverus, pa daaaaaaaj, sta cekas, ubrzaj to :)))))))) Salim se naravno, mislim, gotovo sam siguran da Raverus tu nije slaba karika, jer, ponavljam JER, nekad zna i brze odradit, ali samo u rijetkim slucajevima.

Nov 28, 2012 at 3:24 PM
Edited Nov 28, 2012 at 3:25 PM

@nrasinec, ti problemi su rijeseni. (ako mislis na one odazive na linux distribucijama)!?

Što se brzine tiče, meni sve, dakle SVE, radi u rangu od 0.2 do 0,5 sekundi po računu. Uopće se ne kuži da se tu nešto fiskalizira.
(tu je i kreiranje zahtjeva, ZKIa, UUIDa i sveg ostalog). I to sve bez ikakvih oscilacija.

Detekcija postojanja mreže, pa i Interneta radi trenutno, OSIM pod "Oracle VM VirtualBox"om. Tamo traje nekontrolirano dugo, između 1 i 15 sekundi mu treba da skuži da sam mu isčupao kabel. Ali to je zbog njegovog NATa - vjerojatno. Dok se računi i tamo fiskaliziraju normalnom brzinom. No to je samo testno okruženje, pod "pravim", "samostalnim" Windowsima, sve radi gotovo trenutno.

U "naknadnoj dostavi" računa, 500 računa za 2.47 minuta. Dakle, nije do APISa.

Nov 28, 2012 at 5:00 PM

U potpunosti podržavam mišljenje da su "oni s druge strane žice" (tu ne mislim na same programere, nego one "gore") stvarno smradovi,  da idu đonom i da mi nije jasno kako sitni puk to još trpi. Slažem se da reda mora biti, ali ne na ovaj način... A i ta lova koju su mi kao "namjestili"  - pa više mi vrijedi zdravlje koje definitivno kopni sa svakim danom provedenim pred monitorom pod ovakvim vremenskim stresom. A dajte zamislite čićicu od 65-70 godina (koju godinu pred penziju :) koji se držeći štaku zavlači pod pult nebi li provjerio jel uštekan mrežni kabel.... što sam ono htio reći ....

E, da: Što se brzine EXE-a tiče, nemam primjedbi. Nije munjevit, ali bogami nije ni 15 sek.

Meni uglavnom prolazi unutar 0,5 sek, najviše 1sek, osim prvog slanja koje nikad ne traje duže od 3 sek. (T-com ADSL, P4 2,5GHZ, 512RAM) ili brže na P4 3GHz, 2G RAM. Windows XP SP3 vulgaris, bez raznih antivirusa ili drugih aplikacija koje se pozadinski vrte.

Mislim da produljene zadrške prvenstveno nastaju zbog načina na koje aplikacija poziva EXE. Računajte, ako se radi o DOS prozoru, da vaša aplikacija mora učitati nekakvi shell (vjerojatno CMD.EXE) gdje se inicijaliziraju svi sistemski resursi koji mu trebaju biti na raspolaganju, učitati EXE koji prilikom toga linka i DLL-ove.... Pa ako prije slanja još obavljate nekakve kontrole tipa "da li mi je žica dostupna", eto dodatnog utroška vremena. Ako se tu ubaci žešći firewall i/ili antivirus sa real-time skeniranjem EXE-a i prometa, sve to može potrajati. Kad sve to odradi jednom, dio sigurno ostaje u nekakvom cash-u, pa slijedeći pozivi idu brže.

Coordinator
Nov 29, 2012 at 5:40 AM

Ovdje smo pobrisali neke poruke koje ne spadaju u ovu raspravu - da tema nije potencijalno vrlo zanimljiva, ne bismo te poruke brisali. Zašto mislim da je tema zanimljiva toliko da radi toga treba raditi malenu cenzuru? Zato što je očito da postoje neki problemi koji uzrokuju da na nekim računalima cijeli postupak fiskalizacije traje predugo. Ako smo mi ovdje, koji smo uključeni u cijeli ovaj maleni projektić, praktično u laboratorijskim uvjetima, uspjeli doći do tih problema, onda samo probajte zamisliti što će biti kada svi vi vaša rješenja krenete snimati krajnjim korisnicima, na tisuće (desetke tisuća) različitih PC-eva, sa različitim Internet providerima, širom Hrvatske...

Molim sve one koji imaju vrijeme fiskalizacije veće od 0,5 - 1,0 sekunde da se uključe u raspravu - naprosto je SVE iznad tog vremena sumnjivo :)

Navodim i dio posta koji smo pobrisali, s obzirom da je zanimljiv za ovu temu:

viggor:
"@gmacarol

Mislim da produljene zadrške prvenstveno nastaju zbog načina na koje aplikacija poziva EXE. Računajte, ako se radi o DOS prozoru, da vaša aplikacija mora učitati nekakvi shell (vjerojatno CMD.EXE) gdje se inicijaliziraju svi sistemski resursi koji mu trebaju biti na raspolaganju, učitati EXE koji prilikom toga linka i DLL-ove.... Pa ako prije slanja još obavljate nekakve kontrole tipa "da li mi je žica dostupna", eto dodatnog utroška vremena. Ako se tu ubaci žešći firewall i/ili antivirus sa real-time skeniranjem EXE-a i prometa, sve to može potrajati. Kad sve to odradi jednom, dio sigurno ostaje u nekakvom cash-u, pa slijedeći pozivi idu brže.
nema tu nikakvog kesiranja i ucitavanja iz komandne linije - sve je vec ucitano i cache-irano. samo poziv raverus...exe-a direktno iz CLI. obzirom na vase (razlicite) informacije, logika onda kaze da je u pitanju ISP. nemam pojma na koliko mi je brzina ovdje trenutno, ali fajlovi se (u najboljem slucaju) DL cca 500-600 kb/sec, a to je valjda 4MBit/sec. nema nikoga u firmi, sve sam pogasio i potjerao van, dakle niko se ne zeza. mislim, bas me briga za brzinu mreze, ima da radi i na 1MBit/sec inace nek se gone u 300 materina."

Nov 29, 2012 at 7:01 AM

ja sam testirao na tele2 mobilnom broadband-u, i rezultati su oko 4 sekunde (slanje potpisanog računa, odgovor, obrada, ispis jir-a na ekran). Testirano u Java-i 7, xUbuntu12, Core i3 procesor. Mislim da je do internet veze koliko će se brzo vratiti odgovor. U planu mi je detaljnije testiranje (max.,min.,srednja vrijednost,odstupanja) i sve to na dsl-u.

Nov 29, 2012 at 10:40 PM

Kada smo već kod brzine ne žalim se radi trenutno od 0.1 - 0.3 sekunde na svim MS OS (XP, Win7, Win8) bez obzira da li je MSDOS ili Win aplikacija u pozadini, koristimo NET 3.5. Do sada smo poslali 2-3 miliona račun možda i više, koristimo win i msdos generatore računa. Logiramo svaki xml i exception i nismo primjetili problem u servisu Apisa ( možda malo 22 ovog mjeseca). Neki antivirusi uspore komunikaciju, ali to je reda 1 sekunda pa je i to prihvatljivo, Win8 kod slanja račun za računom zna malo usporiti na vrijeme oko jedne sekunde.

Kako smo se svi uvjerili problem sigurno nije u  Raverus-u pa nam ostaje ne kompatibilnost MSDOS-a sa HW i OS-om, kao što je nrasinec napisao, glasam da MSDOS aplikacije trebaju promjeniti pristup.

Dec 3, 2012 at 10:35 AM
nrasinec wrote:

minimalno vrijeme je 0,06s, maksimalno 92,58s.

Evo, meni je problem upravo ovo maximalno, koje je i nrasinec naveo - povremeno se desi, ali, sto raditi s time?
abranko predlaze promjenu pristupa, meni na pamet padaju samo 2 rjesenja:

1. Uvodjenje nekog Timeouta u Raverus.FiskalizacijaDEV.EXE.exe ili putem parametra ili INI datoteke ili hard coded, bilo kako, gdje ce bezuvjetno nakon tog vremena prekinuti komunikaciju i vratiti se s greskom da racun nije fiskaliziran (mozda to vec postoji, ispricavam se na neznanju?) ili

2. Koristiti rezidentni (sysytemtray) program koji ce sam voditi racuna o tome, a nase DOS aplikacije nece morati cekati da se pozvani program vrati. bbanko je na odlicnom tragu, ali mi se cini da je jos to u nekoj alfa-beta-gama fazi (valjda covjek ima i drugog posla pa ne stize - kao ni ja, uostalom).

Naime, kad pozovem program iz Clipper-a (komanda RUN), nemam vise nikakve kontrole nad njim dok se pozvani program ne zavrsi i vrati natrag u Clipper. Dakle, ne mogu korisniku reci nesto tipa: Ej, ovo traje predugo, oces prekinut pa probat ponovo ili nesto slicno. Vjerujem da i ostali "DOS kolege" imaju isti problem. Ja sam testiranje napravio bas s nekim "example" racunom,  nema nista u njemu specijalno, 2 pdv-a i 1 pnp. To sam iz Clipper-a slao preko 3000 puta i prosjek je ispod 2.5 sec, ali  ima ih i sa 10, 20, 60, 70 i max 100 sekundi.

Da ne bismo optuzivali samo Clipper, napravit cu BAT proceduru koja ce raditi isto pa cu javiti rezultat.

Coordinator
Dec 3, 2012 at 10:39 AM

Timeout smo uveli u v2.0 i u EXE i u COM, već je sve riješeno, uskoro je objavljujemo.

Isto tako, u završnoj je fazi maleni programčić koji će omogućiti sustavnije prikupljanje vremena odziva, što se svatko moći provjeriti na zasebnoj stranici. Pogledaj: https://www.fdev.hr/ConnectionTest/Default.aspx

Coordinator
Dec 5, 2012 at 6:19 PM

Tool za testiranje brzine: http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/405700

Dec 5, 2012 at 9:14 PM

po mom iskustvu exe inačica radi fenomenalno, konstantno brzi odziv, od trenutka početka obrade do trenutka početka ispisa prođe u prosjeku 2 sekunde. ne mogu Vas prehvaliti, nemjerljiva pomoć za sve nas koji nemamo dovoljno znanja da sami raspišu kvalitetnu komunikaciju s tim usranim serverom.