Fiskalizacija - slijed brojeva računa

Nov 28, 2012 at 7:52 AM

U aplikaciji za restorane, program radi tako da otvara brojeve računa/stol na koje se unose narudžbe. Račun se zatvara kada gost zatraži račun. Znači, ne istim redom kako su otvarani (slijed računa postoji na nivou dana, ali u momentu ne). Da li je to pogrešno što se tiče fiskalizacije? Čini mi se da ne stižu poruke greške.

Nov 28, 2012 at 7:59 AM
slavica wrote:

U aplikaciji za restorane, program radi tako da otvara brojeve računa/stol na koje se unose narudžbe. Račun se zatvara kada gost zatraži račun. Znači, ne istim redom kako su otvarani (slijed računa postoji na nivou dana, ali u momentu ne). Da li je to pogrešno što se tiče fiskalizacije? Čini mi se da ne stižu poruke greške.

Gle,

kak se meni čini, morat ćeš izmjeniti taj dio da ti je slijed računa na nivou dana !!!
To ćeš morati izbaciti, pošto mora biti neprekinuti slijed računa!!!

Što se tiče ovog djela sa generiranjem računa, tj kako ti kažeš "otvaranja brojeva računa/stol", to je OK, samo bi ja na tvom mjestu taj dio nazvao :narudžba ili tako nekako. U stvari to i nije račun, dok god ga ne dostaviš kupcu na naplatu. Tada se generira broj računa i tada mora biti "neprekinuti slijed računa".

Ako griješim, neka me netko ispravi. 

Nov 28, 2012 at 10:01 AM

@goranv13

upravo tako, prvo otvoris stol (a ne racun). tek kad kupac/gost zatrazi racun, onda taj privremeno otvoreni racun/stol prebacis u glavnu bazu s racunima i dodijelis mu trenutni broj racuna. to se mora raditi u odvojenim fajlovima/bazama, jer ako otvaras stol/narudzbu moras je otvoriti u nekom neovisnom fajlu ili bazi koja drzi privremene narudzbe. ja svaki otvoreni drzim u zasebnom fajlu sa "mojom-izmisljenom" extenzijom fajla (kako bih ih lakse razlikovao od ostalih fajlova) i onda jedan po jedan zatvaram kad klijent trazi racun.

Nov 28, 2012 at 10:03 AM
viggor wrote:

@goranv13

upravo tako, prvo otvoris stol (a ne racun). tek kad kupac/gost zatrazi racun, onda taj privremeno otvoreni racun/stol prebacis u glavnu bazu s racunima i dodijelis mu trenutni broj racuna. to se mora raditi u odvojenim fajlovima/bazama, jer ako otvaras stol/narudzbu moras je otvoriti u nekom neovisnom fajlu ili bazi koja drzi privremene narudzbe. ja svaki otvoreni drzim u zasebnom fajlu sa "mojom-izmisljenom" extenzijom fajla (kako bih ih lakse razlikovao od ostalih fajlova) i onda jedan po jedan zatvaram kad klijent trazi racun.

Ti to meni odgovaras ?

Nov 28, 2012 at 11:24 AM

Ja koristim sličnu logiku kao i slavica te smatram da to nije problem. I meni može račun sa većim brojem biti završen prije računa sa manjim brojem. Slijed je očuvan, brisanje računa nema.

Moje mišljenje je da porezna ionako može neke račune dobiti naknadno ako ne radi veza sa CIS-om.

Nov 28, 2012 at 11:40 AM
Edited Nov 28, 2012 at 11:40 AM

@goran13

djelomicno odgovaram, tj. slazem se s tobom i nudim svoje rjesenje (aka - pravim se pametan).

Nov 28, 2012 at 12:13 PM
Da, i ja na taj način razmišljam da Porezna naknadno dobiva i dobivat će račune u slučaju nemogućnosti slanja. Jedino je tad uključen indikator naknadnog slanja. U svakom slučaju, ako je pogrešno slati račune na način kako je sada to kod mene riješeno, nije mi jasno zašto ne dobivam poruku o grešci.
Vjerojatno ću izmijeniti program. Od porezne uprave sam više puta tražila objašnjenje i nisam dobila.
Nov 28, 2012 at 12:22 PM
slavica wrote:
Da, i ja na taj način razmišljam da Porezna naknadno dobiva i dobivat će račune u slučaju nemogućnosti slanja. Jedino je tad uključen indikator naknadnog slanja. U svakom slučaju, ako je pogrešno slati račune na način kako je sada to kod mene riješeno, nije mi jasno zašto ne dobivam poruku o grešci.
Vjerojatno ću izmijeniti program. Od porezne uprave sam više puta tražila objašnjenje i nisam dobila.

Cini mi se da oni niti nece kontrolirati slijednost računa, pošto bi to znatno usporavalo obradu fiskalizacije računa.

Aloi, ipak ostaje onaj ali : šta ako počnu !!!

Zato bolje spriječiti nego liječiti.

Nov 28, 2012 at 5:34 PM

Mislim da je bolje postupiti kako kaže GORANV13. Otvoriš stol (to može biti u tablici računa, ali bez broja računa, nego s oznakom stola). Dopunjavaš kako gosti naručuju, a kad treba izdati račun, numeriraš ga trenutno slijednim brojem računa i šalješ.

Coordinator
Nov 28, 2012 at 8:55 PM
Edited Nov 28, 2012 at 8:57 PM

Citiram:

Porezna uprava  prilikom dodjele JIR-a neće provjeravati 
slijednost računa, već prilikom nadzora i dodatnih analiza. Bitno 
je da postoji slijednost računa u knjigovodstvu poreznog 
obveznika i to slijednost jasno propisana internim aktom 
obveznika fiskalizacije. Znači u postupku fiskalizacije izdavanja 
računa postojat će "rupe" u brojevima računa koji se 
fiskaliziraju, ako obveznik fiskalizacije utvrđuje istu slijednost 
računa i za račune koji se naplaćuju na račun.

Dakle, zaboravite da će te imati ultrabrzi validator od strane CIS-a..

Što se tiče one nedoumice oko brojanja naknadno poslanih računa, citiram:

Kod računa koji se dostavlju naknadno radi kvara uređaja, 
prilikom naknadnog prekucavanja putem uređaja imat će prvi 
slijedeći broj koji broji brojač naplatnog uređaja te vrijeme kada 
se ukucavaju. Napominjemo da nema zapreke da se prvo riješe 
zatečeni kupci a da se tek naknadno dostave već izdani računi. 
Bitno je samo da naknadni računi budu dostavljeni u 
propisanom roku.

Nov 28, 2012 at 10:18 PM

@dkustec

Ovo zadnje sto si naveo vrijedi kad je skroz crkla kasa, pa se pisu paragoni, koliko sam ja skuzio. Sto je ako usred rada pukne veza ali kasa radi - izdaje racune bez JIR-a i onda nakon 100 racuna veza opet proradi? Koliko sam ja shvatio, nastavlja se normalni rad dalje, nastaje rupa u fiskaliziranim racunima, ali ne i u izdanim, jer brojevi izdanih racuna (i onih 100 bez JIR-a) nisu preskoceni. Samo se tih preskocenih 100 (koji imaju svoj broj, ali ne i JIR), naknadno salju na fiskalizaciju, dobijaju JIR i popunjavaju nastalu rupu u brojevima racuna. Jeste li i vi istog misljenja?

Coordinator
Nov 28, 2012 at 10:39 PM
Edited Nov 28, 2012 at 10:41 PM

To je OK. CIS ionako ne zna za njih dok se ne pošalju, a kada ih se pošalje, šalješ ih redosljedom kako si ih izdavao (da sačuvaš slijed) i onda bi trebalo biti sve OK.

Zapravo je "rupa" privremeno... i virtualno.. ali ako uzmeš činjenicu da CIS ne zna za njih dok ih ne pošalješ, semantički ni nema "rupe".. 

Nov 28, 2012 at 10:48 PM

pa mislim da sam tako nesto i procitao u prijedlogu zakona - da se nefiskalizirani racuni salju naknadno, kao kad bude manje opterecenje i slicno, a dotad, ako je veza proradila, idu redovni racuni, koji su trentuno aktuelni (i tu nastaje ta rupa u fiskalizaciji).sve ovo ja propitujem jer jos nisam sam sa sobom rascistio kojim putem da krenem u mijenjanje postojeceg programa, obzirom da vec dugo nisam nista po tom pitanju radio (nije bilo potrebe :) ) pa sam malo van forme. zato sto vise informacija moram nekako nagurat sebi u glavu i pokusati ih objediniti, ako u medjuvremenu ne pobudalim.

Coordinator
Nov 28, 2012 at 11:16 PM

Hmmm.. nije "rupa" ako ti računi idu, recimo: 1,2,3,7,4,5,8,6,9,10,11,15,12,13,14.... Mi ne znamo kako oni sortiraju fiskalizirane račune? A s druge strane, ovi računi koji su "uljezi" u slijedu ionako imaju oznaku da su naknadno poslani. S obzirom da nitko od nas(?) ne zna kako će oni sortirati račune, moja je pretpostavka da će to napraviti po datumu izdavanja računa. Ukoliko su ti svi oni računi "uredni", bez obzira što im je "pijan" red, kada se sortiraju po vremenu izdavanja računa, njihov red će biti ispravan: 1,2,3,...15. Ako ti se ne poklopi vrijeme izdavanja računa sa rednim brojem, tu je onda netko nešto gadno zajeb'o, jer ne možeš putovati u vrijeme i izdati račun broj 8 prije računa br .4, neovisno o trenutku ulaska na CIS... dakle, po ovome, neće biti nikakve "rupe" ukoliko se računi sortiraju po datumu izdavanja, a ne po datumu (odnosno vremenu) ulaska na CIS.

Zakon je prilično jasan: rupa može nastati samo u slučaju transakcijskog računa, a ako se to i dogodi, poreznici to uopće neće uzimati u obzir.

Stvar je zapravo prilično jednostavna, ali imamo prekratke rokove i znamo toliko razmišljati o tome da sami sebe sjebemo..

Ako pobudališ znaj da nećeš biti jedini.. nije neka utjeha, ali eto.. veseli.. :)