SysTray tool - za DOS, tool koji je u tray-u i "kupi" datoteke iz određenog foldera

Coordinator
Nov 25, 2012 at 8:22 AM

Kako o ovome nije bilo spomena to sada, samo da skrenemo pažnju da je kolega bbanko dao svoj doprinos, pogledajte Downloads stranicu :)

Nov 25, 2012 at 4:54 PM

Svaka cast, ovo izgleda da funkcionira!

Malo problema dok se ne kreiraju folderi i upisu podaci o request/response fajlovima, ali kad se to sve upise, greske nestanu. Glavno je da primjer request fajla radi i da se dobija odgovor od servera. Po meni, ovakvo rjesenje je mozda i najoptimalnije za DOS, jer Clipper/Clarion/FoxPro i ostala bratija ne moraju cekati da se pozvana komanda do kraja izvrsi i vrati kontrolu programu, nego mogu i dalje raditi (tipkati racune), sve dok ne stignu odgovori.

Jos kad bi bbanko tocno pojasnio strukturu request i response fajlova, da se ne igramo "malih istrazivaca"...

Nov 25, 2012 at 5:48 PM
Edited Nov 25, 2012 at 5:48 PM

Upute za korištenje SysTray toola su na: http://www.dosprinter.net/Fiskalizacija/

Ne da mi se copy-pastati tu. Ipak je tu samo discussion. Možda jednom budu te upute na stranici dokumentacije tu gore.

Ovo je tek prva verzija. Slijede neke dodatne mogućnosti, ali za sad to je dovoljno dobra verzija za korištenje.

Nov 26, 2012 at 3:52 PM

Da, pogledao sam upute, sa tvojim primjerom radi, ali kad malo ja cackam po liniji sa PDV-om, onda mi ne radi kako treba, tj. izbacuje greske.
Koliko sam shvatio iz uputa sa web-a, separator izmedju vrijednosti je tocka-zarez, ali sto je separator izmedju razlicitih poreznih stopa?
Svasta sam probao ali mi nije islo, cim sam nesto promijenio u originalnom TXT-u.

linija 4: STOPA,2;OSNOVICA,2;IZNOS,2; ???kako dalje razmaknuti pa staviti drugu stopu??? STOPA,2;OSNOVICA,2;IZNOS,2;

BTW, u uputama pise da ne treba navoditi OIB programera, ali meni nije htio poslati PoslovniProstorZahtjev dok ga nisam upisao.

Da li u liniji 8, porez za potrosnju, ako ga nema, treba ostaviti liniju kao praznu (CRLF only) ili je uopce ne pisati?
Isto pitanje i za liniju 9, dakle ako nema ni poreza na potrosnju, ni ostalih poreza, moze li se fajl zavrsiti s OIB-om radnika, ili se
nakon toga moraju "opalit" jos 2 prazne linije?

Nov 26, 2012 at 4:06 PM
Edited Dec 2, 2012 at 8:02 PM

>Koliko sam shvatio iz uputa sa web-a, separator izmedju vrijednosti je tocka-zarez, ali sto je separator izmedju razlicitih poreznih stopa?

Problem je u točki-zarez na kraju linije. To je višak. String se splita po točki-zarez. Ova zadnja točka-zarez znači da slijedi još treća stopa, a nje nema.

>u uputama pise da ne treba navoditi OIB programera, ali meni nije htio poslati PoslovniProstorZahtjev dok ga nisam upisao.

Nisam siguran dali se ta validacija okine na CIS serveru ili u Raverus.DEV.dll. Očito da negdje postoji prestroga validacija. To vrijedi i za druga polja, npr dodatak kućnom broju. Provjeriti ću, pa ako je u Raverus.DEV.dll onda ćemo kontaktirati Nina.

>Da li u liniji 8, porez za potrosnju, ako ga nema, treba ostaviti liniju kao praznu (CRLF only)

Nisam siguran. Ako puca bez CRLF onda je to bug. Testirati ću.

Followup: u zadnjoj verziji to je popravljeno.

Nov 26, 2012 at 5:33 PM

Polje <SpecNamj> (u njega se trpa OIB programera) se moze izostaviti (skroz ga obrisati) kad se salje pomocu Raverus.FiskalizacijaDEV.EXE.exe-a.
Vrati se STATUS OK!

Nov 27, 2012 at 7:53 AM

Svaka čast! Ovo sam htio od samog početka!

Hvala!

Dec 2, 2012 at 9:58 AM

Malo pojašnjenje....... Oznaka P (ponovljeni račun) =  naknada dostava  ili ....... ?, što je s oznakom paragon računa  kada se u slučaju potunog prestanka rada naplatnog uređaja moraju prepisati paragon računi i prijaviti ih ?

Dec 2, 2012 at 8:01 PM

>Oznaka P  =  naknada dostava

Da, Tako je. ponovljeni račun je naknadna dostava.

>što je s oznakom paragon računa

To treba ubaciti. To fali za sad.

Dec 7, 2012 at 12:52 PM

Na mom PC-u sve radi odlično.

Na jednom drugom računalu test echo radi, ali kod slanja podataka o poslovnom prostoru javlja se greška "GREŠKA SLANJA",  a kod slanja podataka o računu javlja se greška "nepostojeći certifikat subject FISKAL 1" ( i u logu). Provjerio i nekoliko puta ponovio instalaciju certifikata, ali ne pomaže. Na računalu je xp sp3, a na mom pc w7 ultimate sp1.

Ako netko ima iskustva s ovim ?

Dec 7, 2012 at 1:10 PM

Sam sebi:

Sve je u redu..... panika.....   certifikat nije ipak bio dobro istaliran...

Dec 10, 2012 at 7:12 PM

instalirao i radi osim kada se pošalje Z u 1.liniji za izračun koda... vrati grešku

osim toga ako sam dobro shvatio upute u jednostavnom načinu ne postoji mogućnost slanja podatka o iznosu oslobođenja od PDV-a ?

Dec 18, 2012 at 3:02 PM

Imam par nejasnoća vezanih za zapisivanje poreza. Recimo da nemamo porez od 10%, pretpostavljam da onda taj četvrti red u request datoteci izgleda ovako: 

25.00; 100.00 ; 25.00 (dakle zapis samo onog poreza od 25%), no da li ga program isto tretira ako zapišemo npr ovako: 10.00; 0.00; 0.00;     25.00; 100.00 ; 25.00. Također, ako recimo nema niti jednog od ovih poreza, možemo li ostaviti i taj četvrdi red prazan (isto po principu poreza na potrošnju u 8. redu iz tutoriala).

Zahvaljujem na svakom odgovoru, lijep pozdrav.

Dec 18, 2012 at 4:31 PM
Edited Dec 18, 2012 at 4:42 PM
pehape wrote:

Imam par nejasnoća vezanih za zapisivanje poreza. Recimo da nemamo porez od 10%, pretpostavljam da onda taj četvrti red u request datoteci izgleda ovako: 

25.00; 100.00 ; 25.00 (dakle zapis samo onog poreza od 25%), no da li ga program isto tretira ako zapišemo npr ovako: 10.00; 0.00; 0.00;     25.00; 100.00 ; 25.00. Također, ako recimo nema niti jednog od ovih poreza, možemo li ostaviti i taj četvrdi red prazan (isto po principu poreza na potrošnju u 8. redu iz tutoriala).

Zahvaljujem na svakom odgovoru, lijep pozdrav.

koliko se meni cini svaki red koji se ne koristi, treba pustiti prazan, tj. opaliti jedan CRLF (chr(13)+chr(10)), a ne potpuno ga obrisati.
isto tako je i glede poreza. ako nema potrosnje, ostavis taj red prazan, ali da postoji. mislim da kod PDV-a, koji ce biti u varijanti 25% za alkohol i 10% za ostalo (u ugostiteljstvu) nije bitno kojim redosljedom navodis poreze, vazno je samo da ne zavrsis liniju sa tocka-zarezom (jer, kako bbanko kaze, to govori programu da ima jos poreza iza toga). isto to vrijedi i za potrosnju, a cini mi se i za naknade (nisam probao).

uostalom, generiraj rucno jedan TXT fajl pa ga podmeci Fiska2Tray-u da vidis kako radi. CIS ionako ne provjerava ispravnost podataka (poreza i iznosa), tako da tu mozes pisat sto god zelis. barem za sada.

ja i dalje apeliram na autora da stavi neku lozinkicu na modificiranje podataka i gasenje Fiska2Traya, jer se podaci koji su upisani tu koriste za generiranje ZKI-eva, a kad se posalju s krivim podacima (netko moze lako mijenjati Poslovni Prostor i Naplatni uredjaj - OIB ne moze jer se komparira sa certifikatom), nema kasnije mijenjanja ZKI-a.

Ja sam sam sebe izludio jer sam mijenjao foldere sa brojevima instaliranih kasa, a to se nije poklapalo sa brojem naplatnog uredjaja navedenim u Fiska2Tray-u, pa mi je trebalo vremena dok skuzim zasto mi ne vraca isti ZKI. Onda sam odlucio da u svojim programima, na pocetku uvijek kompariram vrijednosti CONFIG.XML-a i istih tih vrijednosti u mojim aplikacijama (koje korisnik ne moze sam mijenjati - ja mu ih mijenjam) i ako nisu iste - OBRATITE SE ADMINISTRATORU! (a dotad na paragon blok, tj. KUR ili ti po novom Knjigu Uvezanih Racuna :))))

Dec 18, 2012 at 4:39 PM

Točno tako.

Ako nema nekog poreza treba pustiti prazno.

Ovo je neispravno: 10.00; 0.00; 0.00;     25.00; 100.00 ; 25.00

Ovo je ispravno:       25.00; 100.00 ; 25.00.

Dec 18, 2012 at 4:47 PM

@bbanko

zapisuje li se gdje log od prijave poslovnog prostora?

htio bih to otprintati svojim klijentima da imaju dokaz prijave.

Dec 18, 2012 at 7:30 PM

Hvala na odgovorima, još bi me samo zanimalo da li treba obratiti pažnju na strukturu zapisa poreza, odnosno specifično me zanima ovaj razmak između brojeva, pretpostavljam da isto prolazi ako umjesto 10.00; 02000.00; 200.00;       25.00; 100.00 ; 25.00 (kako je tamo u primjeru) zapišemo ovako 10.00; 02000.00; 200.00; 25.00; 100.00 ; 25.00. Nekako sam siguran u ovaj drugi zapis no samo želim potvrdit svoje sumnje :).

@viggor, mislim da se ne zapisuje nigdje, barem ja nisam našao, no neka bbanko to potvrdi još.

Dec 18, 2012 at 10:10 PM
Edited Dec 18, 2012 at 10:12 PM
pehape wrote:

@viggor, mislim da se ne zapisuje nigdje, barem ja nisam našao, no neka bbanko to potvrdi još.

znam, pehape, nisam ni ja nasao ali pitam, mozda bbanko to ima negdje kao easter egg.

glede razmaka, nisu bitni, koliko sam ja skuzio, ja stavim uvijek iza broja tockazarez i kad zavrsim s rekapitulacijom poreza, obrisem zadnji tockazarez.

al probaj, bolan, bez programa: NOTEPAD REQUEST.TXT pa ga modificiraj i kopiraj u folder koji nadgleda Fiska2Tray koliko god puta zelis.

R
18/12/2012 23:07:24
21
10.00;4.55;0.45;25.00;12.61;3.15
21.00
G
00000000001
3.00;7.81;0.23

Evo ti moj REQ.TXT ako te mrzi pisati svoj pa mijenjaj. Ovo je cista koincidencija da su iznos i broj racuna 21.

Dec 19, 2012 at 7:54 AM
Edited Dec 19, 2012 at 7:55 AM

>zapisuje li se gdje log od prijave poslovnog prostora?

Da to fali. Da se XML odgovora poslovnog prostora zapiše u log u isti folder kao i log računa.

Dec 19, 2012 at 10:07 AM
Edited Dec 19, 2012 at 10:08 AM
viggor wrote:

znam, pehape, nisam ni ja nasao ali pitam, mozda bbanko to ima negdje kao easter egg.

glede razmaka, nisu bitni, koliko sam ja skuzio, ja stavim uvijek iza broja tockazarez i kad zavrsim s rekapitulacijom poreza, obrisem zadnji tockazarez.

al probaj, bolan, bez programa: NOTEPAD REQUEST.TXT pa ga modificiraj i kopiraj u folder koji nadgleda Fiska2Tray koliko god puta zelis.

R
18/12/2012 23:07:24
21
10.00;4.55;0.45;25.00;12.61;3.15
21.00
G
00000000001
3.00;7.81;0.23

Evo ti moj REQ.TXT ako te mrzi pisati svoj pa mijenjaj. Ovo je cista koincidencija da su iznos i broj racuna 21.

Hvala ti na odgovoru. Znam, tako i provjeravam naravno, jir i ostale podatke uredno dobivam uvijek, no eto htio sam biti uvjeren da je struktura zapisa 100% uredna.

Dec 19, 2012 at 6:36 PM
bbanko wrote:

Da to fali. Da se XML odgovora poslovnog prostora zapiše u log u isti folder kao i log računa.

@bbanko

Da, moze bilo gdje, samo da imamo neki dokaz o prijavi. No to mi je manji problem, jer uvijek mogu sloziti prijavu u XML pa je "rucno" poslati pomocu Raverus.EXE i dobiti natrag rezultat. Jedino sto bi ovako bilo mnogo elegantnije.

Veci problem mi je zastita Fiska2Traya u trayu (od budala). Imas li ti neku ideju ili sam ja previse paranoican?
BTW, da li ce kad krene produkcija, biti dovoljno upisati adresu produkcijskog servera u Sistem/URL, snimiti i to je sve?

Dec 20, 2012 at 8:01 AM
Edited Dec 20, 2012 at 8:01 AM
viggor wrote:
bbanko wrote:

@bbanko

Da, moze bilo gdje, samo da imamo neki dokaz o prijavi. No to mi je manji problem, jer uvijek mogu sloziti prijavu u XML pa je "rucno" poslati pomocu Raverus.EXE i dobiti natrag rezultat. Jedino sto bi ovako bilo mnogo elegantnije.

Veci problem mi je zastita Fiska2Traya u trayu (od budala). Imas li ti neku ideju ili sam ja previse paranoican?
BTW, da li ce kad krene produkcija, biti dovoljno upisati adresu produkcijskog servera u Sistem/URL, snimiti i to je sve?

Evo sinoćnja verzija (2.1) ima log za prijavu poslovnog prostora da ostane na disku trag te password kao zaštita od budala.

>da li ce kad krene produkcija, biti dovoljno upisati adresu produkcijskog servera u Sistem/URL, snimiti i to je sve?

To i mene jako zanima. Koliko puta će trebati obilaziti korisnike. Najgori scenarij je da treba mjenjati Fiska2Tray između 27 i 31 prosinca. Ali trenutno ne vidim neki problem.

Dec 20, 2012 at 12:14 PM
bbanko wrote:

Evo sinoćnja verzija (2.1) ima log za prijavu poslovnog prostora da ostane na disku trag te password kao zaštita od budala.

>da li ce kad krene produkcija, biti dovoljno upisati adresu produkcijskog servera u Sistem/URL, snimiti i to je sve?

To i mene jako zanima. Koliko puta će trebati obilaziti korisnike. Najgori scenarij je da treba mjenjati Fiska2Tray između 27 i 31 prosinca. Ali trenutno ne vidim neki problem.

LJUBI TE MAJKA, PAMETNOG! THX MILION PUTA! LETIM DA PROBAM!

Dec 20, 2012 at 1:07 PM

Majstore, pasword radi ko sat, ali nam je sjebo koncepciju - sad vise nista drugo ne radi.
Siguran sam da je neka glupost, mozda krivi Framework? Trenutno na ovoom PC-u imam 2.0 SP2, 3.0 SP 2 i 3.5 SP1.

ECHO greska: http://i47.tinypic.com/161j4n8.jpg
SLANJE POSLOVNOG PROSTORA greska: http://i50.tinypic.com/15jegx.jpg

A ne radi ni ono glavno: slanje samih racuna. Inace, odmah po startanju, F2T2.0 javi da je konekcija u redu, v 2.1 ne javi nista, samo se starta.

Sa potpuno istim parametrima (v.2.0: http://i46.tinypic.com/rtj1hu.jpg) (v.2.1: http://i49.tinypic.com/wcn1pl.jpg) Fiska2Tray 2.0 radi bez greske.

Sigurno si bio umoran od sinoc, priznaj. Ja sam lego u 5.30 zbog skidanja certifikata, a sad idem probat da li im je Ajax opet preopterecen.

Dec 20, 2012 at 10:13 PM
Edited Dec 20, 2012 at 10:14 PM
viggor wrote:

Majstore, pasword radi ko sat, ali nam je sjebo koncepciju - sad vise nista drugo ne radi.
Siguran sam da je neka glupost, mozda krivi Framework? Trenutno na ovoom PC-u imam 2.0 SP2, 3.0 SP 2 i 3.5 SP1.

ECHO greska: http://i47.tinypic.com/161j4n8.jpg
SLANJE POSLOVNOG PROSTORA greska: http://i50.tinypic.com/15jegx.jpg

A ne radi ni ono glavno: slanje samih racuna. Inace, odmah po startanju, F2T2.0 javi da je konekcija u redu, v 2.1 ne javi nista, samo se starta.

Sa potpuno istim parametrima (v.2.0: http://i46.tinypic.com/rtj1hu.jpg) (v.2.1: http://i49.tinypic.com/wcn1pl.jpg) Fiska2Tray 2.0 radi bez greske.

Sigurno si bio umoran od sinoc, priznaj. Ja sam lego u 5.30 zbog skidanja certifikata, a sad idem probat da li im je Ajax opet preopterecen.

Evo ispravljeno je. Skinite zadnju verziju. Izvinjavam se. Nisam snimio zadnju verziju Raverus.FiskalizacijaDEV.dll u zip. Sad se verzije poklapaju.
Baš se vraćam od korisnika di sam se osramotio jer se i meni desila ista greška :-)

Dec 21, 2012 at 1:30 AM
bbanko wrote:

Evo ispravljeno je. Skinite zadnju verziju. Izvinjavam se. Nisam snimio zadnju verziju Raverus.FiskalizacijaDEV.dll u zip. Sad se verzije poklapaju.
Baš se vraćam od korisnika di sam se osramotio jer se i meni desila ista greška :-)

Ma nema problema, shit happens, zar ne!

Ova nova verzija radi (prijava prostora i lozinka-super), ali sam primijetio da salje drugaciji ZKI nego stara (2.0). Siguran sam u to, jer imam bazu s racunima i izracunatim ZKI-jevima (Fiska2Tray 2.0), iz koje kad pobrisem JIR-ove, testiram naknadnu fiskalizaciju (ZKI-jevi ostanu zapisani, tako da to mogu raditi beskonacno puta). Prilikom re-fiskalizacije provjeravam identicnost ZKI-ja i kad ukljucim v. 2.0, sve refiskalizira bez greske (usporedjuje samo zapisani i novi ZKI), ali sa v. 2.1 dobija razlicit ZKI, gdje moj program onda prekine rad, jer to nije normalna situacija.

Dakle, da ponovim, nista ne mijenjam u programu, samo pokrenem Fiska2Tray 2.0 ili 2.1 i testiram s istim podacima. Stara verzija prolazi sa starim ZKIjevima, nova nece. Da li je doslo do promjene izracuna ZKI-a u novim Raverus fajlovima, mozda opet neka glupost tipa "T" izmedju DATUM/VRIJEME???

Dec 21, 2012 at 1:48 AM
Edited Dec 21, 2012 at 1:49 AM

da ne pricam gluposti, evo fajlova:

request:

P
18/12/2012 02:45:02
13
25.00;7.81;1.95
10.00
G
00000000001
3.00;7.81;0.23

response v.2.0:

10674631-3aef-470b-8ca1-436d5a094cc5;54764877-81d8-4cd2-91f4-1f36873d93ba;1df62f925c620188aa7448d6ebef72ff

response v.2.1:

b0d4f408-ccf7-4f15-b18d-43e7b2b1d1c1;be38e407-b665-4d59-9286-630e20a05ddd;d8dc81e1a9d3b6ca266145df21558f5e

Treci je ZKI, a razliciti su, s istim ovim Request fajlom. Nesto ne stima, nije moj program, mozete probati rucno s ovim podacima

Dec 21, 2012 at 8:23 AM

To je čudno. Nije se to mjenjalo. Ove stvari se gledaju za generirati ZKI:

certifikat

Oib

DatVrijeme.Replace('T', ' ')

racun.BrojRacuna,

OznPosProstora,

OznNapUredjaja,

racun.IznosUkupno.ToString()

Ono što može biti razlika je možda novi certifikat. Jeli moguće?

Dec 21, 2012 at 11:02 AM

MEA CULPA!!!

Uf, dobro je, vrtio sam se u krevetu cijelo vrijeme, kontajuci otkud me sad jebe razlict ZKI, ali NIJE POGRIJESIO bbanko, nego SAM POGRIJEŠIO JA.
Sve radi perfektno, a ja sam u pola tri kad sam skinuo novu verziju, Fiska2Tray-a, od svih tih parametara i buljenja u ekran previdio da mi je naplatni uredjaj broj 11, a ne 1, sto je, naravno, kreiralo razlicit ZKI.

Ispricavam se svima koje sam krivo optuzio i onima kojima sam eventualno unio crv sumnje u ispravnost rada programa, u najboljoj namjeri da se sve testira valjda se moraju desavati i ovakve stvari.

Dec 21, 2012 at 3:59 PM

@bbanko

Jedno pitanje, upravo aktualno: trenutno im demo server ne radi (16:47), Fiska2Tray isto to javlja. Ja mu prvo podmetnem racun sa "R" i nakon nekog vremena prekinem slanje i pitam korisnika sto zeli sad: ponovno slanje (opet prvi znak "R" ili samo ZKI, dakle prvi znak "Z"). Ako izaberem "Z", zahtjev stoji u request folderu, Fiska2Tray ga ocigledno ne obradjuje, nego i dalje pokusava ostvariti vezu, vjerojatno s onim prethodim "R" zahtjevom. Tek ako prekinem Fiska2Tray pa ga ponovo startam, onda "nestane" moj "Z" request, tj. valjda ga obradi. Ali i dalje mi ne dolazi odgovor u response folder, iako cekam 60 sec. Kad njihov server ne radi, onda ne mogu tako lako (gotovo nikako) dobiti samo ZKI. Nije li to malo problematicno?

Evo, Cis im je upravo proradio i sad prodje trenutacno. Treba li mozda prvo od Fiska2Traya zatraziti samo ZKI, pa onda pokusati slati racun u CIS?

Dec 21, 2012 at 10:18 PM
viggor wrote:

@bbanko

Jedno pitanje, upravo aktualno: trenutno im demo server ne radi (16:47), Fiska2Tray isto to javlja. Ja mu prvo podmetnem racun sa "R" i nakon nekog vremena prekinem slanje i pitam korisnika sto zeli sad: ponovno slanje (opet prvi znak "R" ili samo ZKI, dakle prvi znak "Z"). Ako izaberem "Z", zahtjev stoji u request folderu, Fiska2Tray ga ocigledno ne obradjuje, nego i dalje pokusava ostvariti vezu, vjerojatno s onim prethodim "R" zahtjevom. Tek ako prekinem Fiska2Tray pa ga ponovo startam, onda "nestane" moj "Z" request, tj. valjda ga obradi. Ali i dalje mi ne dolazi odgovor u response folder, iako cekam 60 sec. Kad njihov server ne radi, onda ne mogu tako lako (gotovo nikako) dobiti samo ZKI. Nije li to malo problematicno?

Evo, Cis im je upravo proradio i sad prodje trenutacno. Treba li mozda prvo od Fiska2Traya zatraziti samo ZKI, pa onda pokusati slati racun u CIS?

Popravljeno u ver. 2.2. Hvala na upozorenju.

Dec 21, 2012 at 10:22 PM
Edited Dec 21, 2012 at 10:24 PM
bbanko wrote:

Popravljeno u ver. 2.2. Hvala na upozorenju.

Ma hvala tebi, kompa, to sto mi testiramo, testiramo jer moramo, ali vi koji nam ovo omogucavate, vi ste pravi decki!

Evo malo sam odspavo, pa idem s radoscu da testiram dalje :)))

p.s.
a sada idemo prepraviti storniranje racuna...never ending story

Dec 21, 2012 at 11:01 PM
Edited Dec 21, 2012 at 11:03 PM

Prvo testiranje - jednostavno FENOMENALNO!!!

Sve moje zelje su ispunjene 110% (to viska je jer si dodao i mogucnost koristenja P12+password, sto ne koristim, ali ne znaci da necu). Apsolutno sve ide ko po loju. Upalim internet, JIR-ovi dolaze, jedva PC stigne da ih obradi. Ugasim internet, ZKI-ovi naviru ko Kinezi. Nema greske, nema pauza, nema cekanja u svim varijantama. A to je i najvaznije, pogotovo u kaficima i objektima gdje se izdaje puno kratkih racuna - nikome se ne ceka. Jebo JIR, ako ga nema, racun je ispravan i sa ZKI-jem, a kad zavrsi rad, neka pusti racunalo da se fiskalizira, naknadno.

* HVALA * GRAZIE * DANKE * THANKS * MERCI *

Razmisljam nesto, ne bi li bilo pametno na racun ispisati i poruku tipa: RACUN JE ZAKONSKI ISPRAVAN I BEZ ISPISANOG JIR-a, ALI NE BEZ ZKI-a!
Tako da se klijenti ne prave pametni i ne pitaju sto je s JIR-om, obzirom da obicni gradjani uglavnom nisu upuceni u zakonsku regulativu.
Slicno kao sto pise da su racuni izdani elektronskim putem i da su vazeci bez pecata i potpisa.

Dec 22, 2012 at 6:46 PM

@bbanko

Sve zaboravljam da pitam, ima li ovo upozorenje (http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/407259) nrasinca kakve veze sa Fiska2Tray-om? Radi se o servisu DOHVATISTATUS, kojeg nece biti na produkcijskom serveru. Na navedenom linku vidim da vvrbane  namjerava ukloniti tu funkciju iz Wrappera.

Pitam jer ne znam kako Fiska2Tray testira ispravnost veze kad po staratanju ispise "Ispravno radi veza na poreznu" pa da sutra, tj. 27-mog ne bude kasno.

Dec 23, 2012 at 9:03 AM

PC (Windows XP) se ne može ugasiti (shutdown) dok se u fiska2tray ubaci password za izlazak iz programa i namještanja.
Koliko sam shvatio, password nebi trebao znati krajnji korisnik.

Unaprijed se ispričavam, g. bbanko, ako ovaj post izaziva nelagodu u samoj završnici :-/
Hvala!

Dec 23, 2012 at 5:22 PM
asacaric wrote:

PC (Windows XP) se ne može ugasiti (shutdown) dok se u fiska2tray ubaci password za izlazak iz programa i namještanja.

Ne mogu reproducirati. Može li neko potvrditi da se to dešava? Nije da ne vjerujem, nego moram naći načina da to testiram nakon ispravka. To je veliki bug ako se stvarno dešava.

Dec 23, 2012 at 5:25 PM
viggor wrote:

@bbanko

Sve zaboravljam da pitam, ima li ovo upozorenje (http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/407259) nrasinca kakve veze sa Fiska2Tray-om? Radi se o servisu DOHVATISTATUS, kojeg nece biti na produkcijskom serveru.

Nema brige. Fiska2Tray koristi ECHO a ne DOHVATISTATUS.

DOHVATISTATUS je neslužbena funkcija, pa nije neka greda ako se ukine. ECHO je službena funkcija i nikad se neće ukinuti.

Dec 23, 2012 at 5:29 PM
Edited Dec 23, 2012 at 5:31 PM
bbanko wrote:
asacaric wrote:

Ne mogu reproducirati. Može li neko potvrditi da se to dešava? Nije da ne vjerujem, nego moram naći načina da to testiram nakon ispravka. To je veliki bug ako se stvarno dešava.

Ja ne kuzim na sto tocno asacaric misli - da se Windowsi ne mogu ugasiti dok je Fiska2Tray startan? Ja sam evo sad instalirao novu 2.3 verziju i probao Shutdown prvo bez passworda, a onda sa passwordom u Fiska2Trayu. Oba puta shutdown radi savrseno.

Ali nasao sam drugo rjesenje za "ubiti" Fiska2Tray, jer u proslim verzijama, dok nije ugradjen timeout, nije mi radio dok ga nisam resetirao. Da ne bih od korisnika trazio da ugasi i ponovo upali Fiska2Tray, moze ga se lako ugasiti, bez obzira na password iz CLI-a:

taskkill /im Fiska.exe

sto se moze ugraditi u BAT proceduru.

Dec 23, 2012 at 6:47 PM

Neki multifunkcijski Samsung SCX-4623 se borio sa fiska2tray i nije dao da se windowsi sruše.
A pored toga datum je bio definiran kao MM.DD.YYYY pa mi je i fiska2tray bacao grešku.
2 problema a ja premoren i donosim krivi zaključak. 

Uglavnom, sve u redu. Moje isprike. Malo mi je neugodno sad :/ 

Dec 23, 2012 at 6:55 PM
asacaric wrote:

Neki multifunkcijski Samsung SCX-4623 se borio sa fiska2tray i nije dao da se windowsi sruše.
A pored toga datum je bio definiran kao MM.DD.YYYY pa mi je i fiska2tray bacao grešku.
2 problema a ja premoren i donosim krivi zaključak. 

Uglavnom, sve u redu. Moje isprike. Malo mi je neugodno sad :/ 

Sve ok. Bolje ovako :-)

Dec 23, 2012 at 9:27 PM
Edited Dec 23, 2012 at 9:30 PM

mene muci ovo na winXp (nekoliko raznih racunala sa winxp) kad odaberem namjestanja

Microsoft .NET Framework

String was not recognized as a valid DateTime.

inace sve radi ok, a config editiram sa notepadom ili na win7

Dec 24, 2012 at 12:08 AM
Edited Dec 24, 2012 at 12:11 AM

Da li je netko radio testiranje sa "pravim" tj. produkcijskim certifikatima? Pretpostavljam da se trenutno ne moze dobiti JIR, jer ne radi produkcijski server, ali bi se valjda trebao dobiti ZKI? Obzirom da su decki u drugim postovima spominjali da i demo i produkcijski certifikat mogu biti instalirani paralelno i da ne smetaju jedan drugom, te da je root certifikat (DEMOCACERT ili RDC) taj koji odredjuje url na koji se kaci (barem sam ja to tako shvatio?) hoce li onda u Fiska2Trayu uopce biti potrebno mijenjati URL? I sto ako su instalirani i DEMO i produkcijski, a oba se u CS-u zovu FISKAL 1? Onda se nece moci preko Fiska2Traya pristupati kroz CS, nego kroz fajl + password, jesam li u pravu ili trtljam budalastine?

Dec 24, 2012 at 6:09 AM

@mirok, mislim da je problem u tome što ti je u windowsima datum definiran kao MM.DD.YYYY

Dec 24, 2012 at 9:06 AM

ne, datum je dd.mm.yy ali probao sam i druge varijante kratkog i dugog

Dec 27, 2012 at 5:03 AM

Izašla nova verzija http://www.dosprinter.net/Fiskalizacija/
26.12.2012 (2.5) Ubačen timeout u namještanja.
Ispravljeni bugovi:
1.) WinXP se neće ugasiti ako je password dialog korišten.
2.) Response file se ne puni ako nema interneta odmah u startu.

Dec 27, 2012 at 11:06 AM
Edited Dec 27, 2012 at 11:07 AM

@asacaric

Jel ovo znaci da se mora dodati jos jedan CRLF za taj 11. red (verzija 2.4 sa neoporezivim iznosom) ili radi kao do sad?

Eto ispada da je bio bug prilikom shutdowna, ali mene nije dotako. Pretpostavljam da je to bio problem koji si imao neki dan pa si ga detektirao kao problem sa Samsung MFP-om?

p.s. jesi promijenio url na produkcijski i probao se spojiti?

Dec 27, 2012 at 11:09 AM
Edited Dec 27, 2012 at 11:10 AM

Radi i sa 9 poslanih redova bez greške.

Da, maknem Samsung koji je i inače kočio windowse, restartam komp i Fiska radi. A ja donesem krivi zaključak :) 

Fiskalizirao sam jednu blagajnu u ugostiteljstvu i jednu u trgovini (obje imaju Win XP) i za sada uredno radi.
Na jednoj fiskalizacija traje manje od sekundu, a na drugoj čekam i po 2 sekunde 

Dec 27, 2012 at 1:02 PM

@bbanko

Glede mojih problema od prije Bozica, izgleda da je povecani timeout rijesio stvari, barem ovdje gdje sam imao problem. Sada kad ga pustim na miru neko vrijeme, za prvi sljedeci racun mu treba vise od 9 sekundi (koliko je prije bio fixni timeout) da dobije odgovor, ali ga dobije (unutar max 20 sec), tako da to smatram rijesenim :)))

Dec 27, 2012 at 10:09 PM

Definitivno potvrdjujem da je problem bio u timeoutu od samo 9 sec. Ocigledno je to bilo vezano za konkretnu mreznu lokaciju (a ja najvise sumnjam na Iskonove Elcom rutere). Timeout od 20 sec je (zasad) dovoljan, jer svaki racun se fiskalizira u tom roku, a cim prodje prvi (nakon duze stanke), sljedeci racuni naprosto lete. Valjda ruter ode u neki svoj "tajmaut" ili u neki stedljivi rezim i svaki put ga nakon duze stanke treba duze i cekati.

Nadam se da bbanko nece morati povecavati timeout. :)

Jan 1, 2013 at 11:57 PM
Edited Jan 2, 2013 at 12:07 AM

@bbanko

Pitanje: Zasto Fiska2Tray, kad se posalje Z kao prvi znak za izracun ZKI-a ne odradi posao odmah nego prvo pokusava uspostaviti vezu, ne bi li kako dobila odgovor od CIS-a? Naime, zahtjev za ZKI-em je onda potpuno neupotrebljiv. Ja sam imao problem sa mobilnim internetom (jedva EDGE), gdje internet veza postoji (dakle Fiska2Tray je njusi), ali zahtjev nikako da prodje unutar 20 sekundi max timeouta. Obzirom da sam ja u programu napravio da ako nista ne dodje u tom timeoutu, da ponudi samo kreiranje ZKI-a, dakle posaljem isti racun sa pocetnim slovom Z, Fiska2Tray opet pokusava uspostaviti vezu i odraditi kompletan proces, no ne uspijeva i tako u krug, sve dok zaista ne izvadim jebeni mobilni stick van i fizicki onemogucim vezu. Onda Fiska2Tray sama odradi taj ZKI, bez obzira sto sam joj ja poslao R, sto je OK, ali htio bih i da isto tako odreagira kad joj posaljem Z.

Ne bi li bilo logicnije da kad joj se posalje Z, da program uopce ne gleda na internet nego odradi to sto se od njega trazi - izracuna ZKI, za koji mu veza nije neophodna? BTW, obzirom na ogranicenje timeouta na 20 sec (kroz formu od Fiska2Traya), je li moguce rucno u XML upisati veci timeout, tj. hoce li ga program uzeti u obzir? Pitam to, jer mi nije lako simulirati situaciju gdje internet postoji ali radi slabo.

EDIT:
kao sto vidim, o slicnom problemu sam vec pisao u ovoj temi (u situaciji kad CIS server ne radi, ali internet veza postoji) i bbanko je odgovorio da je to rijeseno u verziji 2.2.

EDIT2:
vidim da postoji nova verzija 2.7 (preskocio sam i 2.6), Ja sam koristio 2.5, pa su mozda moja pitanja vec "odradjena"?