XML i hrvatski dijakritični znakovi

Nov 19, 2012 at 1:46 PM

Imam pitanje u vezi stvaranja XML-a zahtjeva i naših dijakritičkih znakova (šđčćž).

Da li se vrijednosti koje sadrže naše dijakritičke znakove (npr. adresa, naselje, ...) mogu spremati u XML prema ANSI kodnoj strani ili se moraju pretvarati u UTF-8.

Koristim COM DLL

Pozdrav, Damir

Nov 19, 2012 at 2:50 PM

UTF

Nov 19, 2012 at 4:02 PM

Malo sam testirao i došao do zaključka da XML string koji šaljem u f-ju PosaljiSoapPoruku treba biti u ANSI (1250) kodnoj strani, a COM DLL automatski radi konverziju u UTF. 

Bar kod snimanja XML-a u datoteku to radi tj. kad koristim f-ju SnimiXmlDokumentDatoteka.

Da li mi to netko može potvrditi?

Pozdrav, Damir

Nov 19, 2012 at 6:18 PM

Da li netko zna je li dopusteno prijavljivati se bez nasih "suskavaca", tj. koristiti samo cisti ASCII (npr, VARAZDIN umjesto VARAŽDIN)?

Nov 19, 2012 at 7:02 PM

Ali što ti je problem te naše znakove prije slanja zamijeniti s "dvobajtnim" UTF zamjenicima, i tako ih poslati. 
Kod tebe lokalno i dalje mogu pisati kao "jednobajtni".

Nov 20, 2012 at 6:01 PM

Nije mi problem prije slanja zamjeniti ih s "dvobajtnim" UTF-zamjenicima i tako ih poslati.

Ali, ako ih zamjenim, pošaljem i snimim sa f-jom SnimiXmlDokumentDatoteka iz COM DLL u snimljenom XML-u dobijem "četverobajtne" UTF-zamjenike.

Nov 21, 2012 at 12:32 PM
m_mirda wrote:

Malo sam testirao i došao do zaključka da XML string koji šaljem u f-ju PosaljiSoapPoruku treba biti u ANSI (1250) kodnoj strani, a COM DLL automatski radi konverziju u UTF. 

Bar kod snimanja XML-a u datoteku to radi tj. kad koristim f-ju SnimiXmlDokumentDatoteka.

Da li mi to netko može potvrditi?

Pozdrav, Damir

Znaći li to da iako pod encoding staviš UTF ( <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> ) u datoteci koristiš 1250 hrvatske znakove?

Nov 23, 2012 at 10:42 AM

u XML stringu koji šaljem u f-ju SnimiXmlDokumentDatoteka stavim <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>, ali za sve podatke (adresu, naselje, ...) koristim 1250 kodnu stranicu. Samo u tom slučaju dobijem ispravno snimljenu XML datoteku.

Ako i podatke konvertiram u UTF i takav XML string pošaljem u f-ju SnimiXmlDokumentDatoteka, tada ne dobijem dobru XML datoteku, tj. izgleda da SnimiXmlDokumentDatoteka još jednom radi konveziju iz 1250 u UTF

Mene zanima da li moram ja napraviti konveziju u UTF prije slanja XML stringa u f-ju PosaljiSoapPoruku ili može ostati u 1250.