Verzija 3.x.

Coordinator
Sep 19 at 12:23 PM
Pozdrav,

otvaramo novi thread za sve rasprave vezane uz novu verziju DLL/COM/EXE, koja podržava TLS v1.1/v1.2. i ostale promjene sukladno Tehničkoj specifikaciji v.1.4.
Coordinator
Sep 19 at 12:24 PM
Edited Sep 19 at 12:29 PM
Pozdrav svima,

završili smo s internim testiranjima verzije 3.x FiskalizacijaDEV DLL/COM/EXE.

Prije finalne objave, mislim da ne bi bilo loše odraditi još jedan krug testiranja u uvjetima koji su različiti od naših "laboratorijskih" testiranja - više ljudi više zna :)

Isto tako, DLL/COM/EXE se koristi na ogromnom broju računala, kod velikog broja najrazličitijih korisnika i na najrazličitijim OS-ovima/platformama - mislim da i to treba uzeti u obzir, pa da bi još jedan krug testiranja pomogao kod daljnjeg smanjivanja rizika za eventualne probleme.

Dakle - ako ima netko od vas tko je zainteresiran za dodatno testiranje v3.x. neka se javi na "Contact" ovdje: https://www.codeplex.com/site/users/view/nrasinec
Sep 19 at 12:31 PM
Edited Sep 19 at 12:32 PM
Ako to znači preuzimanje nekakve bete Raverusa i filanje testnog CIS-a računima, tu sam.
Koristim EXE.
Coordinator
Sep 19 at 12:36 PM
Da, radi se o preuzimanju DLL/COM/EXE i testiranju komunikacije s CIS-om.

Kod novih verzija:
  • za DLL će trebati rebuild aplikacije sa novom verzijom DLL-a
  • za COM će trebati zamjena stare verzije novom verzijom i pokretanje regasm
  • za EXE će trebati samo zamjena stare verzije novom (FISKA bi isto trebala raditi kao i prije)
Nakon toga testiranje :)
Sep 19 at 12:39 PM
OK, count me in.
(Mislim da imaš moj kontakt za sve što treba)
Sep 19 at 8:50 PM
mozes i mene staviti na listu, ne mogu obecati 100%-nu posvecenost (zbog daytime job-a), ali sigurno cu provjeriti i potvrditi stogod ... u svakom slucaju, to ce biti kombinacija COM i clarion
Sep 19 at 10:21 PM
Javljam se za dll .net 4

info(at)bestek(dot)hr
Sep 20 at 6:28 AM
Javljam se i ja
dll vb.net2010 fr.4.5
mail imaš

Željko
Sep 20 at 7:19 AM
javljam se i ja za COM verziju
Sep 20 at 8:33 AM
Može i mene za com verziju.
Sep 20 at 9:11 AM
nrasinec wrote:
Da, radi se o preuzimanju DLL/COM/EXE i testiranju komunikacije s CIS-om.

Kod novih verzija:
  • za DLL će trebati rebuild aplikacije sa novom verzijom DLL-a
  • za COM će trebati zamjena stare verzije novom verzijom i pokretanje regasm
  • za EXE će trebati samo zamjena stare verzije novom (FISKA bi isto trebala raditi kao i prije)
Nakon toga testiranje :)
Dali će biti dostupan dll kod?
Pozdrav Miroslav
Coordinator
Sep 20 at 11:02 AM
Da, kao i do sada, kod će biti raspoloživ na: https://fiskalizacija.codeplex.com/SourceControl/latest
Coordinator
Sep 20 at 12:42 PM
Hvala svima koji su se prijavili za testiranje, odaziv je fakat super :)

Poslao sam svima link za download verzije 3.0.0.0., provjerite spam tko ne vidi u Inboxu.

Komentare slobodno stavljajte u ovaj thread.
Sep 20 at 12:53 PM
Edited Sep 20 at 12:53 PM
Eto, da budem prvi:)
EXE zgažen stari novim, napravljen račun, uredno fiskaliziran.
Naknadnom fiskalizacijom fiskalizirani svi računi prethodno (testno) izdani samo s ZKI-om otkad su makli SSL i TLS 1.0 sa testnog CIS-a.
OS Win7 32 bit.
Treba još kakva inf?
Coordinator
Sep 20 at 12:55 PM
:)

To je očekivano ponašanje, da sve radi bez greške :)

Pričekajmo još koji dan feedback ostalih korisnika, da veselje ne bude preuranjeno.
Sep 20 at 1:03 PM
Radi EXE i na Win 8.1 64 bit.
Sep 20 at 1:13 PM
Imam dojam da radi brže nego stari? Ili samo umišljam? Ili testni CIS zvrji besposlen otkad su ukinuli niže protokole i sad jedva čeka da ga netko zovne?
Sep 20 at 1:25 PM
Na kojem linku će biti dostupan za preuzimanje novi 'Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll'. Koristim ga za fiskalizaciju u MS Accessu! Ivan
Sep 20 at 2:50 PM
Pozdrav.
Probam testno prijaviti poslovni prostor putem EXE-a i dobijem grešku
Greška kod obrade i slanja dokumenta: The underlying connection was closed: Could not establish trust relationship for the SSL/TLS secure channel.

Win 10 Pro 64 bit.
Sep 20 at 3:03 PM
Ista stvar je i sa dll-om
Greška kod obrade i slanja dokumenta: The underlying connection was closed: Could not establish trust relationship for the SSL/TLS secure channel.

Win 10 Pro 64 bit.

Gdje je nestao Raverus.FiskalizacijaDEV.Schema.PorezNaPotrosnjuType ?
Sep 21 at 7:02 AM
dll i dalje gazi...
A first chance exception of type 'System.Net.WebException' occurred in Raverus.FiskalizacijaDEV.dll
21.09.16 07:57:29.719 Action 'MPFaktura.Fiskaliziraj' done
The thread 0x3610 has exited with code 259 (0x103).

w 10 64bit .net45 prekompajliran projekt uz Raverus.FiskalizacijaDEV.dll 3.0.0.0

PS kakvo je stanje s rootdemoCA za novi test server
Coordinator
Sep 21 at 7:48 AM
navi931 wrote:
Na kojem linku će biti dostupan za preuzimanje novi 'Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll'. Koristim ga za fiskalizaciju u MS Accessu! Ivan
Kao i sve ranije verzije, tako će i v3.x biti dostupna na "Downloads" (https://fiskalizacija.codeplex.com/releases/view/97679) kada završimo ovaj krug "javnog" testiranja.
Coordinator
Sep 21 at 7:54 AM
lekma wrote:
Ista stvar je i sa dll-om

Win 10 Pro 64 bit.

Poruke tipa "The underlying connection was closed: Could not establish trust relationship for the SSL/TLS secure channel. " upućuju na problem s certifikatom - da li si u Trusted stavio demo root certifikate, ali za testnu okolinu? Radi se o certifikatima demo2014_sub_ca.cer i demo2014_root_ca.cer koje je potrebno preuzeti s http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1802 i staviti ih u Trusted Root.

Provjerimo što je s Raverus.FiskalizacijaDEV.Schema.PorezNaPotrosnjuType pa javim
Coordinator
Sep 21 at 8:04 AM
hellhit wrote:
dll i dalje gazi...
A first chance exception of type 'System.Net.WebException' occurred in Raverus.FiskalizacijaDEV.dll
21.09.16 07:57:29.719 Action 'MPFaktura.Fiskaliziraj' done
The thread 0x3610 has exited with code 259 (0x103).

w 10 64bit .net45 prekompajliran projekt uz Raverus.FiskalizacijaDEV.dll 3.0.0.0

PS kakvo je stanje s rootdemoCA za novi test server
Vidi ovaj moj post iznad, vezano uz certifikate i SSL/TLS vezu - ako ti ne proradi, javi :)
Sep 21 at 8:38 AM
Poruke tipa "The underlying connection was closed: Could not establish trust relationship for the SSL/TLS secure channel. " upućuju na problem s certifikatom - da li si u Trusted stavio demo root certifikate, ali za testnu okolinu? Radi se o certifikatima demo2014_sub_ca.cer i demo2014_root_ca.cer koje je potrebno preuzeti s http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1802 i staviti ih u Trusted Root.

Provjerimo što je s Raverus.FiskalizacijaDEV.Schema.PorezNaPotrosnjuType pa javim
Nakon instalacije ova dva certifikata radi. Probao sam samo sa prijavom prostora, a trebala bi raditi i fiskalizacija računa.
Sep 21 at 8:39 AM
Pozdrav,

upravo probao na Win10 64bit, COM dll, uredno se registrirao, probao poslati račun na test server i sve radi ko urica.

lp,
Sep 21 at 8:41 AM
Sve pet... Pici uzduz i popreko
Coordinator
Sep 21 at 8:48 AM
lekma wrote:
Vidi: https://fiskalizacija.codeplex.com/workitem/1157
Sep 21 at 12:03 PM
Pozdrav svima,

nova testna okolina zahtijeva TLS v1.1 ili v1.2 - produkcijska će to zahtijevati od 09.01.2017.

Znači da ne možemo testirati samo novi Fiskalcis sa starim verzijama programa (Raverus DLL) .

pitanje: moramo li sve reinstalirati prije 11.11.2016 za svaki slučaj, kad je početak primjene novog Fiskal cis_a
         ili bi stare instalacije trebale raditi i sa novim certifikatom porezne uprave ?
Coordinator
Sep 21 at 12:52 PM
MVin wrote:
Pozdrav svima,

nova testna okolina zahtijeva TLS v1.1 ili v1.2 - produkcijska će to zahtijevati od 09.01.2017.

Znači da ne možemo testirati samo novi Fiskalcis sa starim verzijama programa (Raverus DLL) .

pitanje: moramo li sve reinstalirati prije 11.11.2016 za svaki slučaj, kad je početak primjene novog Fiskal cis_a
         ili bi stare instalacije trebale raditi i sa novim certifikatom porezne uprave ?
Pls pitanja vezana uz fiskalcis postavi ovdje: http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/657304 (prije toga pogledaj što već tamo piše, mislim da bi trebao naći odgovor)
Sep 21 at 2:52 PM
Edited Sep 21 at 2:58 PM
Pozdrav svima,

Nino, za sad nam slanje i zaprimanje odgovora u DEMO okolini (prod.mje.[otvaranje i zatvaranje] i računa) za EXE radi ispravno.
Testirano na Windows 7 Professional SP 1, x86 i x64.

Tijekom tjedna namjeravamo testiranje obaviti na W8 i W10 x86/x64 okružjima.
Nakon toga se javimo povratno.

Primjetili smo da postoji (mogući) sitan problem. Ako postoji razlog zašto su sa BOM molim te da pojasniš.
Datoteke i one kopije za odgovor koje se stvaraju u mapama Zahtjev i Odgovor__ kad je upaljen parametar Snimanje nisu ispravno enkodirane (UTF8 sa BOM) kao i ostale (UTF8 bez BOM).

Ako je moguće, bilo bi super kad bi bile sve bez BOM-a.

Hvala,

Lp
Sep 21 at 8:55 PM
Pozdrav!
Koliko sam do sada uspio probati, EXE uredno odrađuje posao za DOS aplikaciju na XP SP3.

Jedino se moram požaliti, trebalo mi je skoro 2 sata da ga upogonim!
Nakon dosta kopanja po svemu i svačemu pomislio sam već da imam krivi token, stalno mi je javljao "Greška kod obrade i slanja dokumenta: The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send."

Konačno, ustanovio sam da EXE V.3 ne podnosi da ga se preimenuje (u npr. RAV.EXE) !
Prethodne verzije ( 1.2 i 2.0 ) su to podnosile, a to sam koristio jer iz moje aplikacije prema sistemu mogu predati samo komandnu liniju ograničene duljine.

Pitanjce1: Nisam našao, koji argument trebam koristiti za kontrolu računa i ima li dotični skraćenicu?

Pitanjce2: Ima li zainteresiranih za to da se EXE za XP pojavi kao npr. Raverus.exe, Raverus.dll i Raverus.cfg (poanta je u 8.3 formatu imena)?
Sep 22 at 7:49 AM
Edited Sep 22 at 7:51 AM
gmacarol wrote:
Pozdrav!
Koliko sam do sada uspio probati, EXE uredno odrađuje posao za DOS aplikaciju na XP SP3.

Nakon dosta kopanja po svemu i svačemu pomislio sam već da imam krivi token, stalno mi je javljao "Greška kod obrade i slanja dokumenta: The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send."

Konačno, ustanovio sam da EXE V.3 ne podnosi da ga se preimenuje (u npr. RAV.EXE) !
Prethodne verzije ( 1.2 i 2.0 ) su to podnosile, a to sam koristio jer iz moje aplikacije prema sistemu mogu predati samo komandnu liniju ograničene duljine.

Pitanjce1: Nisam našao, koji argument trebam koristiti za kontrolu računa i ima li dotični skraćenicu?

Pitanjce2: Ima li zainteresiranih za to da se EXE za XP pojavi kao npr. Raverus.exe, Raverus.dll i Raverus.cfg (poanta je u 8.3 formatu imena)?
Neznam točno zašto ti ne radi ali pretpostavljam da nisi napravio rename/preimenovanje one config datoteke u isto ime kao EXE - naravno ne i ekstenziju.
Ukratno mi smo napravili sljedeće i radi normalno.
Raverus.FiskalizacijaDEV.EXE.exe u FiskalDEV.exe
Raverus.FiskalizacijaDEV.EXE.exe.config u FiskalDEV.exe.config

Ne vidim zašto ti ne bi radilo sa Rav.
Pozdrav

EDIT1: Ali svejedno možeš koristiti DOS short file name sa ~1 tj. ~xyz ovisno koliko ih imaš u mapi.
Sep 22 at 7:55 AM
Edited Sep 22 at 7:55 AM
Kreiraš XML, s time da je za račun: tns:RacunZahtjev, a za provjeru: tns:ProvjeraZahtjev.
Testni CIS vraća XML u kojem potražiš: f73:SifraGreske, što je povratna poruka/greška (ako je v100, sve je ok, ako nije....), te ovo: f73:PorukaGreske, koji je onako, malo opširniji opis greške. U novoj specifikaciji imaš popis svih tih grešaka..

gmacarol wrote:
Coordinator
Sep 22 at 8:47 AM
rh_orpam wrote:
Pozdrav svima,

Nino, za sad nam slanje i zaprimanje odgovora u DEMO okolini (prod.mje.[otvaranje i zatvaranje] i računa) za EXE radi ispravno.
Testirano na Windows 7 Professional SP 1, x86 i x64.

Primjetili smo da postoji (mogući) sitan problem. Ako postoji razlog zašto su sa BOM molim te da pojasniš.
Datoteke i one kopije za odgovor koje se stvaraju u mapama Zahtjev i Odgovor__ kad je upaljen parametar Snimanje nisu ispravno enkodirane (UTF8 sa BOM) kao i ostale (UTF8 bez BOM).

Ako je moguće, bilo bi super kad bi bile sve bez BOM-a.

Hvala,

Lp
Hvala na feedbacku, drago mi je da radi :)

Što se tiče datoteka zahtjev i odgovor, moram prvo napomenuti da se tu ništa nije mijenjalo od stare verzije. Možeš li potvrdtiti da postoji razlika između datoteka u staroj/novoj verziji?
Coordinator
Sep 22 at 8:52 AM
gmacarol wrote:
Pozdrav!

Kao što je u postu malo iznad rekao i rh_orpam, potrebno je preimenovati i config datoteku - to je standarda priča za .NET svijet, pa mi je promaknulo posebno naglasiti :)

Dll nije moguće preimenovati, on mora imati puni naziv, no EXE i config datoteku možeš.

Što se tiče provjere računa, ona će biti implementirana unutar naše FDevExplorer aplikacije - moći ćeš odabrati jedan ili više račun zahtjeva i napraviti provjeru. Kada smo se već dotaknuli ove teme, razmišljali smo i o provjeri ispravnosti računa prije same fiskalizacije, no mislim da bi se u tom scenariju jednostavno railo o krivom korištenju tog servisa, pa smo za sada odustali od toga.
Sep 22 at 9:36 AM
Pozdrav,

ukratko: vb.net2013, framework 4.5, raverus dll =>
račun je testno prošao
poslovni prostor je testno prošao

projekt je 'bio' u vb.net2010, framework 4.0 - koristim raverus dll
Morao sam projekt prebaciti u .net2013 jer 2010 ne podržava framework 4.5 koji je nužan zbog pozivanja raverus.dll-a.
To mi se odrazilo i na CrystalReports - na verziju 13.0.5 tako da će potrajati dok malo više istestiram cijeli program

Željko
Sep 22 at 12:00 PM
Ako radite sa RegAsm.exe možete doći u probleme s starim dll-om.
za maknuti iz registi:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID - šifru naći u HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Raverus.....
pobrisati jedno i drugo

Marijan
Sep 22 at 12:39 PM
Sve je OK za sada sa 3.0 verzijom. Jedino nas muči slijedeće.
Ako ne navedemo putanju test servera u PosaljiSoapPoruku , svejedno dobijemo JIR.

Da li je moguće se test certifikatom dobiti JIR od produkcijskog servera?
Sep 22 at 12:50 PM
Hvala, OzrenKrestan.
To mi je, u stvari, samo za probu, da "odglumim" pojedine greške, i da po nekoliko puta prođem testiranje V.3 u svim situacijama kojih se dosjetim. Već su mi Pozivi za očitovanje od PU ukazali na rupice u aplikaciji kroz koje su mi se korisnici uspjeli provući, pa sam ih prema tome i pokrpao (npr. izdavanje računa sa formalno neispravnim OIB-om operatera).

Mišljenja sam da bi proces fiskalizacije trebalo održati na nužnom minimumu, i da je Nino u pravu kad smatra da ne treba provjeravati svaki račun prije fiskalizacije. Provjeru treba tražiti samo kao pomoć kad, recimo, serijski "gruvamo" različite iznose pri testiranju matematike za izračun poreza, kako nebi svaki "nagruvani" račun trebali pre-zbrajati ručno.

Hvala, rh_orpam.
Imao sam cijeli splet okolnosti: Kod dosta mojih korisnika se i dan danas vrti EXE V1.2 - stabilan je i radi apsolutno bez ikakvih problema.
V.2 mi se radosno vrti i bez .config datoteke (nisam znao da i nju moram preimenovati) u kojoj sam imao samo "timeout", pa nisam ni primijetio da to ne odrađuje.
U verziji V.3 tu datoteku moram imati radi tokena koji očito služi da se zahtjev preusmjeri na (pretpostavljam) hard-kodirani URL Raverus proxy-a. Dodatno me je zbunilo što GenerirajZKI uredno radi (naravno, kad mu token ne treba!). Prilikom raznoraznih preimenovanja mi je taj dio znao čak odraditi i stari RAV.EXE koji sam ostavio u folderu aplikacije.. -Zbrka, ali snašao sam se.
Sep 22 at 1:00 PM
Ok je to, samo... govoriš da si imao problema sa neispravnim OIB-om operater. Ok, mi smo recimo od početka uveli formalnu kontrolu OIB-a baš da se to ne dogodi.
I što se dogodilo? Većini korisnika je smetalo što ime ne dozvoljavamo unos lošeg OIB-a pa smo na kraju i mi dobijali takve poruke.
Ili recimo, ako poslovni prostor nema ID, odnosno zahtjev za poslovni prostor, također nismo omogućavali fiskalizaciju e da ne bi bilo poslije. I naravno, i to je korisnicima smetalo pa su fiskalizirali bez slanja zahtjeva zaPP.
Da ne duljim, imamo more kontrola baš da ne bi bilo problema, ali smo idući niz dlaku korisnicima (jer su korisnici uvijek u pravu - sic), omogućavili rad bez tih kontrola.
Pa kad su počele stizati opomene/dopisi od porezne...
Sada sam natjerao direktora, odnosno izborio sam se u firmi da od 9.1.2017, toga više nema. Palimo SVE formalne kontrole, uz to ostavljamo i dvojnu fiskalizaciju (testni+produkcijski), e da bi vidjeli koliko će se korisnici "upristojiti". Više ne želimo mi biti ta hebena stranka, (za par desetaka, stotina kuna), kad smo sigurni da je naš software gotovo pa bulletproof.
Već dva tjedna imamo tu dvojnu fiskalizaciju i slanje na naš soap server svakog računa za svaku kasu kojoj tako odredimo, da bismo znali što i kako se radi, jer su nam kase (poslovni prostori) udaljeni od naše firme i po 500 kilometara.
Sorry malo što je ovo offtopic ovom thread-u..

gmacarol wrote:
Hvala, OzrenKrestan.
To mi je, u stvari, samo za probu, da "odglumim" pojedine greške, i da po nekoliko puta prođem testiranje V.3 u svim situacijama kojih se dosjetim. Već su mi Pozivi za očitovanje od PU ukazali na rupice u aplikaciji kroz koje su mi se korisnici uspjeli provući, pa sam ih prema tome i pokrpao (npr. izdavanje računa sa formalno neispravnim OIB-om operatera).

Mišljenja sam da bi proces fiskalizacije trebalo održati na nužnom minimumu, i da je Nino u pravu kad smatra da ne treba provjeravati svaki račun prije fiskalizacije. Provjeru treba tražiti samo kao pomoć kad, recimo, serijski "gruvamo" različite iznose pri testiranju matematike za izračun poreza, kako nebi svaki "nagruvani" račun trebali pre-zbrajati ručno.
Sep 22 at 2:24 PM
Pa nije offtopic. Ovo je ipak faza testiranja u novim okolnostima.
Slažem se da sada treba uključiti ugrađene i/ili ugraditi nove kontrole , ali ipak mislim da ne bi trebalo paralelno s produktivnim slanjem vršiti i provjeru na testnoj okolini. Naprosto treba redom, po APIS-ovoj specifikaciji grešaka, testirati svoje kontrole...
Jednom riječju, 'ko voli nek' izvoli. , nek tako složi u svojoj aplikaciji, a 'ko misli da mu to ne treba, neka osnovna funkcija slanja ostane po starom.
Sep 22 at 2:53 PM
nrasinec wrote:
Hvala na feedbacku, drago mi je da radi :)

Što se tiče datoteka zahtjev i odgovor, moram prvo napomenuti da se tu ništa nije mijenjalo od stare verzije. Možeš li potvrdtiti da postoji razlika između datoteka u staroj/novoj verziji?
  1. dio:
    Evo testova koje smo izveli da vidimo razlike.
    Kazalo: (malo kratica - jer codeplex reply ima samo 10k znakova)
    *R.FDEV.exe > "Raverus.FiskalizacijaDEV.exe"
    *ogs-R.FDEV.exe > "ovako ga stvara ..."
    R.FDEV.exe file enkoding:
Sep 22 at 2:53 PM
Edited Sep 23 at 9:43 AM
2 . dio: EDIT - sređen izgled
Iz razloga što codeplex napravi kaos od znakova evo sređenog pregleda.
R.FDEV.exe > Raverus.FiskalizacijaDEV.exe
ogs-R.FDEV.exe > ovako ga stvara ...

v2000

metoda ECHO (CIS TEST):
  1. ECHO.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
metoda DohvatiStatus (CIS TEST):
  1. Status.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
metoda PPZ (CIS PRODUKCIJA):
(nema testa za datoteke FisakalDEV.log, UUID.txt i Greska.txt)
  1. PoslovniProstorZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
  2. Zahtjev/PoslovniProstorZahtjev_xyz.xml -> UTF8 no BOM (R.FDEV.exe ispravno kopira u /Zahtjev)
  3. PoslovniProstorOdgovor.xml -> UTF8 BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  4. Odgovor/PoslovniProstorOdgovor_xyz.xml -> UTF8 BOM (ovako ga kopira R.FDEV.exe)
metoda PPZ (CIS TEST) sa greškama:
  1. FiskalizacijaDEV.log -> UTF8 no BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  2. Greska.txt -> UTF8 no BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  3. UUID.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  4. PoslovniProstorZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
    Zahtjev/PoslovniProstorZahtjev_xyz.xml -> UTF8 no BOM (R.FDEV.exe ispravno kopira u /Zahtjev)
metoda RZ (CIS PRODUKCIJA):
(nema testa za datoteke FisakalDEV.log, UUID.txt i Greska.txt)
  1. UUID.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  2. ZKI.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  3. JIR.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  4. RacunZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (ovako ga mi stvaramo)
  5. Zahtjev/RacunZahtjev_xyz.xml -> ANSI (R.FDEV.exe neispravno kopira u /Zahtjev)
  6. RacunOdgovor.xml -> UTF8 BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  7. Odgovor/RacunOdgovor_xyz.xml -> UTF8 BOM (ovako ga kopira R.FDEV.exe)
metoda RZ (CIS TEST) sa greškama:
  4. RacunZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
  5. Zahtjev/RacunZahtjev_xyz.xml -> ANSI (R.FDEV.exe neispravno kopira u /Zahtjev)
Sep 22 at 2:54 PM
Edited Sep 23 at 9:44 AM
3 . dio:
Iz razloga što codeplex napravi kaos od znakova evo sređenog pregleda.
R.FDEV.exe > Raverus.FiskalizacijaDEV.exe
ogs-R.FDEV.exe > ovako ga stvara ...

v3000

SVI TESTOVI ODNOSE SE CIS TEST OKOLINU
metoda ECHO:
  1. ECHO.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
metoda DohvatiStatus:
  1. Status.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
metoda PPZ:
  2. UUID.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  3. PoslovniProstorZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
  4. Zahtjev/PoslovniProstorZahtjev_xyz.xml -> UTF8 no BOM ((R.FDEV.exe ispravno kopira u /Zahtjev))
  5. PoslovniProstorOdgovor.xml -> UTF8 BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  6. Odgovor/PoslovniProstorOdgovor_xyz.xml -> UTF8 BOM (ovako ga kopira R.FDEV.exe)
metoda PPZ sa greškama:
  4. PoslovniProstorZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
    5, Zahtjev/PoslovniProstorZahtjev_xyz.xml -> UTF8 no BOM (R.FDEV.exe ispravno kopira u /Zahtjev)
metoda RZ:
  3. ZKI.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  4. JIR.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  5. RacunZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
  6. Zahtjev/RacunZahtjev_xyz.xml -> ANSI (R.FDEV.exe neispravno kopira u /Zahtjev)
  7. RacunOdgovor.xml -> UTF8 BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  8. _Odgovor/RacunOdgovor_xyz.xml -> UTF8 BOM (ovako ga kopira R.FDEV.exe)
metoda RZ sa greškama:
  4. RacunZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
metoda RZ - ProvjeraZahtjev:
  4. JIR.txt (PRAZAN - IMA SAMO ";") -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  5. ProvjeraZahtjev.xml -> UTF8 no BOM (stvara korisnik)
  6. Zahtjev/ProvjeraZahtjev_xyz.xml -> ANSI (R.FDEV.exe neispravno kopira u /Zahtjev)
  7. ProvjeraOdgovor.xml -> UTF8 BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  8. Odgovor/ProvjeraOdgovor_xyz.xml -> UTF8 BOM (ovako ga kopira R.FDEV.exe)
metoda RZ - ProvjeraZahtjev sa greškama u datoteci Greska.txt - nema odgovora:
  4. ZKI.txt -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  6. Zahtjev/ProvjeraZahtjev_xyz.xml -> ANSI (R.FDEV.exe neispravno kopira u /Zahtjev)
metoda RZ - ProvjeraZahtjev sa greškama u datoteci ProvjeraOdgovor.xml:
  4. JIR.txt (PRAZAN - IMA SAMO ";") -> ANSI (ogs-R.FDEV.exe)
  7. ProvjeraOdgovor.xml -> UTF8 BOM (ogs-R.FDEV.exe)
  8. Odgovor/ProvjeraOdgovor_xyz.xml -> UTF8 BOM (ovako ga kopira R.FDEV.exe)
Edited Sep 22 at 11:49 PM
4 . dio:
Iz testova je vidljivo sljedeće:
  1. Ispravno se kopira enkoding datoteke PoslovniProstorZahtjev.xml u Zahtjev/PoslovniProstorZahtjev_xyz.xml u svim verzijama v2000 i v3000
  2. Razlike u načinu enkodiranja nema u verzijama v2000 i v3000, sve ostale datoteke imaju miješani enkoding
  3. Kad se dogodi greška tj. formira Greska.txt sljedeća akcija, kopiranje u Zahtjev/xyzZahtjev_xyz.xml ima enkoding kao i Greska.txt tj. ANSI umjesto UTF8 BOM kao kad zahtjev uspije.
  4. Txt datoteke uvijek imaju enkoding ANSI, što nije greška jer nemaju "alfa utf8" znakove pa možda i nije toliko bitno
  5. FiskalizacijaDEV.log uvijek ima ispravan, po našem mišljenju i po Unicode standardu (više http://stackoverflow.com/a/2223926), osim ako nemate hebrejske znakove :)
  6. Kod nove metode (ProvjeraZahtjev) sve ostaje isto osim XML header-a poruke i toga što se prilikom "Snimanja" u mape Odgovor i Zahtjev spreme kao Provjera[xyz].xml
  7. U slučaju računa se neispravno izmjeni iz originalnog RacunZahtjev (UTF8) u Zahtjev/ProvjeraZahtjev_xyz.xml (ANSI)
Prijedlozi i ispravci:
  1. Ispravno se kopira enkoding datoteke PoslovniProstorZahtjev.xml u Zahtjev/PoslovniProstorZahtjev_xyz.xml u svim verzijama v2000 i v3000
    Smatramo da je ovo najbolja varijanta.
    Pretpostavljamo da je razlog što smo mi stvorili UTF8 no BOM a tako isto je enkodirana i kopirana datoteka sa drugim name-om prilikom snimanja.
    Bilo bi odlično da kako enkodiramo stvorenu datoteku zahtjeva, tako bude enkodirana datoteka odgovora i ona koja se kopira prilikom snimanja.
  2. Razlike u načinu enkodiranja nema u verzijama v2000 i v3000, sve ostale datoteke imaju miješani enkoding
    Bilo bi odlično da su sve datoteke enkodirane u UTF8 i to UTF8 no BOM.
  3. Kad se dogodi greška tj. formira Greska.txt sljedeća akcija, kopiranje u Zahtjev/xyzZahtjev_xyz.xml ima enkoding kao i Greska.txt tj. ANSI umjesto UTF8 BOM kao kad zahtjev uspije.
    Vjerojatno treba bugfix/hotfix u v3000 i v2000.
  4. Txt datoteke uvijek imaju enkoding ANSI, što nije greška jer nemaju "alfa utf8" znakove pa možda i nije toliko bitno
    Bilo bi odlično da su i txt datoteke enkodirane u UTF8 ili još bolje (ako se sve ovo bude rješavalo) da bude UTF8 no BOM.
    Razlog zašto je nama bitno da su txt u UTF8 (ili još bolje UTF8 no BOM) možemo naći u Greska.txt datoteci koju mi moramo posebno učitavati tj. izvršiti konverziju u UTF8 kako bi nam u bazi i putem aplikacije bili vidljivi hrvatski znakovi.
  5. FiskalizacijaDEV.log uvijek ima ispravan, po našem mišljenju i po Unicode standardu (više http://stackoverflow.com/a/2223926), osim ako nemate hebrejske znakove :)
    Ovo nam je posebno drago jer je bar jedna datoteka enkodirana po preporukama unicode-a (http://www.unicode.org/versions/Unicode5.0.0/ch02.pdf str. 35).
    Smiješno je što u dokumentaciji za fiskalizaciju (Tehnicka specifikacija za korisnike - sva izdanja) nije navedeno da bude BOM ili no BOM.
  6. Kod nove metode (ProvjeraZahtjev) sve ostaje isto osim XML header-a poruke i toga što se prilikom "Snimanja" u mape Odgovor i Zahtjev spreme kao Provjera[xyz].xml

Mogući problemi kod nove metode:
    6.1. nije izdvojena posebna naredba (PZ-ProvjeraZahtjev) već je iskorištena RZ-RacunZahtjev,
    _
    _
    EDIT
    OVO ZANEMARITE JER JE SAMO POTREBNO DEFINIRATI DRUGI NAZIV DATOTEKE PRILIKOM (RZ) RacunZahtjev
    6.2. nije izdvojena posebna datoteka (ProvjeraZahtjev.xml) već je iskorištena RacunZahtjev.xml,
    6.3. nije izdvojena posebna datoteka (ProvjeraOdgovor.xml) već je iskorištena RacunOdgovor.xml,
    _
    _
    6.4. nije formirana nova datoteka umjesto JIR.txt npr. "Provjera.txt" u kojoj će biti samo elementi tns:Greske ili samo možda tekst grešaka.

Navedeno rješenje stvara konfuziju i nije baš dobro jer ne prati logiku koja je određena ponašenjem za RacunZahtjev.
    Ako promatramo da posljednji RacunZahtjev tj. RacunOdgovor odgovara posljednjem kopiranom u Zahtjev/RacunZahtjevxyz i tj. Odgovor/RacunOdgovorxyz,
    onda bi bilo dobro da se zadrži ista logika i prilikom formiranja ProvjeraZahtjev (PZ).
    Isto se može zaključiti iz posljednje WDSL dokumentacije (Fiskalizacija-WSDL_v1.3) - bez obzira što je XML gotovo isti, postoji dodatna metoda Provjera.

Razlozi za takvu implementaciju su:
    6.1. bilo bi jasnije za što koristimo FiskalDEV.exe - Racun ili Provjera Zahtjev (iako su tad potrebne dodatne dorade u programima ako žele implementirati provjeru - ionako ih sad već mijenjamo)
    _
    _
    EDIT
    OVO ZANEMARITE JER JE SAMO POTREBNO DEFINIRATI DRUGI NAZIV DATOTEKE PRILIKOM (RZ) RacunZahtjev
    6.2. i 6.3. mogli bi imati posljednje stanje provjere i računa u istoj mapi u "root-u" (ProvjeraZahtjev.xml i RacunZahtjev.xml te ProvjeraOdgovor.xml i RacunOdgovor.xml),
    _
    _
    6.4. ovo bi moglo biti od pomoći onima koji imaju (DOS i ostale dinosaure) i ne mogu jednostavno iz DOM-a izvući podatke već se muče sa parsiranjem - zato je i dodan JIR.txt.
  7. U slučaju računa se neispravno izmjeni iz originalnog RacunZahtjev (UTF8) u Zahtjev/ProvjeraZahtjev_xyz.xml (ANSI)
    Ovo je jedina razlika koju je Nino pitao ako postoji između v2000 i v3000 - provjera se ne ponaša isto ako RZ (ali RZ je isti u v2 i 3).
    Nadam se da je ovo razlog :) radi kojeg bi Nino bio dobar i rješio neke od ovih problema.
Edited Sep 22 at 3:37 PM
5 . dio:
Ako smo nešto izostavili (čitaj zaje.. copy/pasteom) ili rezultati testova nisu takvi kod ostalih molim da javite - biti će nam svima jednostavnije.

gmacarol wrote:
Pa nije offtopic. Ovo je ipak faza testiranja u novim okolnostima....
Mi namjeravamo implementirati prvo slanje provjere računa na test sa našim testnim certifikatom a zatim na produkciju.
Ako postoje greške, testna okolina nije dostupna ili korisnika jednostavno boli k...ikiriki onda će moći zanemariti provjeru i poslati tako dalje na fiskalizaciju.

Znamo da je ovo sigurno offtopic :) ali samo jedna molba.
Ako netko radi na https://github.com/grizwako/Fiskalizator_PHP onda bilo super kad bi nam proslijedio implementaciju ProvjeriZahtjev metode.
Ako ne nađemo gotovo rješenje vjerojatno ćemo sami izvršiti prilagodbu (i objaviti) u dogledno vrijeme čim dođe na red ali za svaki slučaj - možda je netko već riješio.

Hvala svima koji su uključeni, a pogotovo Ninu što nam svima olakšava život!
Sep 22 at 5:43 PM
Edited Sep 22 at 5:47 PM
gmacarol wrote:
Pozdrav!
Otkud sad da ovo radi pod XP SP3???
Nije li zbog TSL 1.2 sve prebačeno na NetFramework 4.5 i viši (koji je ne-instalabilan pod XP-om)?

Sad tek niš ne kužim: ili sam nešto zaboravio/previdio ili gmacarol koristi neke extra trikove?

EDIT: zanemarite ovaj post, malo sam bio odsutan na forumu pa sam prelistavajući druge poruke shvatio o čemu se radi :)
Sep 22 at 5:55 PM
rh_orpam wrote:
Testirano na W8 i W10 x86/x64 - sve radi ispravno,

Čak nismo imali ovaj problem https://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/656329#PostContent_1482729 (iako je možda zato jer je bio .NET 4.5.x a ne 4.6.2. kao kod @OzrenKrestan ) .

Pozdrav
Sep 22 at 7:18 PM
Dodana provjera prilikom ulaza u program, checkira se registry. pregledava se zadnja instalirana verzija .NET Framework-a, i ukoliko verzija ne odgovara onoj s kojom je kompajlirana COM komponenta, upute korisniku što i kako napraviti, a ako ne zna, zove nas.
Sep 23 at 8:51 AM
Program napravljen sa VB6, korišten v3 COM modul.
Testirano na W10 x86 , .NET 4.6.2, poslan poslovni prostor, odgovor uredan,
napravljen račun, dobio JIR, radi bez problema.
Coordinator
Sep 23 at 8:56 AM
hadamek wrote:
Ako ne navedemo putanju test servera u PosaljiSoapPoruku , svejedno dobijemo JIR.

Sa test certifikatom nije moguće spajanje na produkciju - i obrnuto.
Pretpostavljam da je ovdje stvar u CisUrl - ako ne navedeš putanju test servera, DLL/COM/EXE se uvijek spaja na test CIS, to je defaultna postavka. Tek ako eksplicitno postaviš produkcijski url, ideš na produkciju.
Coordinator
Sep 23 at 9:01 AM
@rh_orpam: otvorio sam novi issue (https://fiskalizacija.codeplex.com/workitem/1158) pa se tamo može nastaviti daljnja komunikacija po tom pitanju. Vi ostali - glasajte, da procijenimo koliko je bitna implementacija :)
Coordinator
Sep 23 at 9:03 AM
viggor wrote:
gmacarol wrote:
Pozdrav!
Otkud sad da ovo radi pod XP SP3???
Nije li zbog TSL 1.2 sve prebačeno na NetFramework 4.5 i viši (koji je ne-instalabilan pod XP-om)?

Sad tek niš ne kužim: ili sam nešto zaboravio/previdio ili gmacarol koristi neke extra trikove?

EDIT: zanemarite ovaj post, malo sam bio odsutan na forumu pa sam prelistavajući druge poruke shvatio o čemu se radi :)
Da, v3.x podržava Win XP, ali putem našeg servisa :)
Coordinator
Sep 23 at 9:03 AM
rh_orpam wrote:
rh_orpam wrote:
Testirano na W8 i W10 x86/x64 - sve radi ispravno,

Čak nismo imali ovaj problem https://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/656329#PostContent_1482729 (iako je možda zato jer je bio .NET 4.5.x a ne 4.6.2. kao kod @OzrenKrestan ) .

Pozdrav
Koliko je nama poznato, nije potrebno ništa mijenjati/postavljati u registry-u da bi v3.x radila kako treba.
Sep 23 at 11:05 AM
nrasinec wrote:
hadamek wrote:

Sa test certifikatom nije moguće spajanje na produkciju - i obrnuto.
Pretpostavljam da je ovdje stvar u CisUrl - ako ne navedeš putanju test servera, DLL/COM/EXE se uvijek spaja na test CIS, to je defaultna postavka. Tek ako eksplicitno postaviš produkcijski url, ideš na produkciju.
Auh... Davno je bilo ovo oko fiskalizacije pa sam zaboravio osnove. :)

Tnx
Sep 24 at 10:24 PM
VB6 I WINDOWS7 :
INSTALIRATI FRAMEWORK 4.5.
NAPRAVITI Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.TLB KORISTEĆI DATOTEKE IZ v3000\COM :
C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\RegAsm.exe /tlb Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll
REGISTRIRAJ GA U REGISTRI
C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\RegAsm.exe C:\COM17\Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll /codebase
U VB6-u : > PROJEKT > REFERENCES : ZAMJENITI S NOVIM : Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.TLB

I SVE RADI BEZ PROMJENA U PROGRAMU !!!
ostale os-ove još treba testirati!
Sep 25 at 2:15 PM
nrasinec wrote:
Da, v3.x podržava Win XP, ali putem našeg servisa :)
Gdje se mogu doznati uvjeti o korištenju vašeg servisa?
Sep 28 at 11:27 AM
Win7 64, COM - Plex(DB2) i Clarion.
Dovoljna je registracija COM komponente i sve radi Ok.
Coordinator
Sep 29 at 7:59 AM
Hvala svima na feedbacku, osim ove greške, koju smo već ispravili (https://fiskalizacija.codeplex.com/workitem/1157), čini se da nema drugih problema :)

Uglavnom, tijekom slijedećeg tjedna planiramo izdati v3.x koja će biti spremna za produkcijsko korištenje; vi koji još testirate, javite svoj feedback ako još niste.

Slijedeći tjedan će biti poznati i svi detalji vezani uz korištenje DLL/COM/EXE na Windows XP.
Sep 29 at 9:10 AM
Edited Sep 29 at 9:19 AM
Testiram na Win7 VS 2013 i "Raverus.FiskalizacijaDEV.Sample" mi javlja "The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send." na retku
using (Stream requestStream = request.GetRequestStream())
Instalirao sam demo2014_sub_ca.cer i demo2014_root_ca.cer u "Trusted root"
Coordinator
Sep 29 at 9:13 AM
Daj malo više detalja...
Sep 29 at 9:33 AM
A ništa posebno nema, skinuo sam source sa https://fiskalizacija.codeplex.com/SourceControl/latest otvorio u VS2013, stavio Raverus.FiskalizacijaDEV.Sample za startup projekt i javlja grešku na gore spomenutom mjestu.
Certifikati demo2014_sub_ca.cer i demo2014_root_ca.cer su instalirani i pod user account-om i computer account-om u trusted root-u.
Svi projekti u solutionu su bili na .Net 2.0., probao sam ih sve prebaciti na 4.5 ali i dalje isto.
Prebacio sam exe i dll na drugi komp na kojem javlja istu grešku.
Pomislio sam da nije nešto sa servisom od apisa jer status javlja "yellow". Thnx
Coordinator
Sep 29 at 9:37 AM
Source Code koji si skinuo se odnosi na staru verziju koja se još uvijek "ne zna" spajati na novu verziju CIS-a.
Sep 29 at 9:48 AM
A ok :) dobro da je tako, a na kojem linku je nova verzija?
Coordinator
Sep 29 at 9:50 AM
Vidi malo kaj sam iznad pisao :)
Sep 29 at 9:55 AM
A ok, čitao sam letimično :) evo prijavio sam se za testiranje, thnx
Sep 29 at 10:12 AM
Edited Sep 29 at 10:12 AM
testirano na Windows 7 / Windows 8.1 / Windows 10
framework 4.5 instaliran
Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll registriran (C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\RegAsm.exe Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll /codebase)
u VB6-u ponovo referenciran novi Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.tlb

koristim dva načina fiskalizacije: fisku i set mojih funkcija koje se oslanjaju na Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll. za fisku moram pričekati novu verziju od bbanka, moje funkcije nakon kompajliranja rade ok.
Sep 29 at 10:59 AM
Edited Sep 29 at 11:14 AM
Mijenjao sam u starom source-u neke funkcije pa ću vjerojatno moći testirati tek kad bude source dostupan.

Mislim da je promjena bila samo u dohvaćanju certifikata, ako se dobro sjećam mislim da je problem bio šta više certifikata od različitih firmi mogu imati isti subject npr. “FISKAL 1” i certifikat može biti pod user account-om ili computer account-om pa su moje dodatne procedure za dohvat certifikata izgledale ovako:
public static X509Certificate2 DohvatiCertifikat(string certificateIssuer, string certificateSerialNumber)
{
    X509Certificate2 certificate = null;
    certificate = DohvatiCertifikat(certificateIssuer, certificateSerialNumber, StoreLocation.CurrentUser, StoreName.My);
    if (certificate == null)
    {
        certificate = DohvatiCertifikat(certificateIssuer, certificateSerialNumber, StoreLocation.LocalMachine, StoreName.My);
    }
    return certificate;
}

public static X509Certificate2 DohvatiCertifikat(string certificateIssuer, string certificateSerialNumber, StoreLocation storeLocation, StoreName storeName)
{
    X509Certificate2 certificate = null;
    X509Store certificateStore = new X509Store(storeName, storeLocation);
    certificateStore.Open(OpenFlags.ReadOnly | OpenFlags.OpenExistingOnly);
    foreach (X509Certificate2 item in certificateStore.Certificates)
    {
        if (item.Issuer.ToLower().Contains(certificateIssuer.ToLower()))
        {
            string itemSerialNumber = item.SerialNumber.Trim().ToUpperInvariant();
            string certificateSerialNumberTemp = certificateSerialNumber.Replace(" ", "").Trim().ToUpperInvariant();
            if (itemSerialNumber.Equals(certificateSerialNumberTemp))
            {
                certificate = item;
                break;
            }
        }
    }
    return certificate;
}
Ako ovo ima i drugima smisla može se uključiti u finalnu verziju.
Sep 29 at 6:07 PM
Edited Sep 29 at 6:21 PM
nisam primjetio da je netko postavio slijedeće pitanje. da li mogu istovremeno imati registrirane obje verzije Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll-a?

radi se o tome da trenutno testiram program s novom 3.0 verzijom (prema testnom serveru), a istovremeno moram održavati staru verziju programa koji koristi verziju 2.0 (produkcija). radi se pod VB6 i svaka verzija programa je linkana prema odgovarajućoj verziji TLB datoteke.
Oct 1 at 9:14 AM
Edited Oct 1 at 9:18 AM
nrasinec

Novi sam ovdje!
Probam moj kod.
Molim te link za za download verzije 3.0.0.0
davor130725@gmail.com
Hvala
Oct 3 at 5:33 PM
Rezultati testiranja:
Novi Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll radi pod Win7 sa starim kodom (MS Access) bez problema.
tnx
Coordinator
Oct 4 at 8:35 AM
zp1956 wrote:
nisam primjetio da je netko postavio slijedeće pitanje. da li mogu istovremeno imati registrirane obje verzije Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll-a?

radi se o tome da trenutno testiram program s novom 3.0 verzijom (prema testnom serveru), a istovremeno moram održavati staru verziju programa koji koristi verziju 2.0 (produkcija). radi se pod VB6 i svaka verzija programa je linkana prema odgovarajućoj verziji TLB datoteke.
Da - možeš - ne bi trebalo biti nikakvih problema da imaš istovremeno registriranu i staru i novu verziju COM-a.
Coordinator
Oct 4 at 8:38 AM
acero wrote:
Mijenjao sam u starom source-u neke funkcije pa ću vjerojatno moći testirati tek kad bude source dostupan.

Mislim da je promjena bila samo u dohvaćanju certifikata, ako se dobro sjećam mislim da je problem bio šta više certifikata od različitih firmi mogu imati isti subject npr. “FISKAL 1” i certifikat može biti pod user account-om ili computer account-om pa su moje dodatne procedure za dohvat certifikata izgledale ovako:
Već od ranije postoji work item za ovo, s obzirom da ima dosta glasova implementirat ćemo to u v3.x.: https://fiskalizacija.codeplex.com/workitem/701
Oct 5 at 6:35 PM
molim link za novu test verziju. (dll i exe)
mail: roberthej@gmail.com
Oct 7 at 8:55 AM
Edited Oct 7 at 8:55 AM
Molim link za test verziju.
mail: toni.despa@gmail.com
Oct 7 at 12:20 PM
Testiran exe na windows server 2008r2, radi bez greške.
Testiran exe na windows server 2003 (sa tokenom), radi bez greške.
Oct 7 at 5:29 PM
Bila su dva property u Raverus.FiskalizacijaDEV.CentralniInformacijskiSustav naziva RacZatjev i ProrsZahjev sada ih nema ili sam ja nesto fulao

var cis = new CentralniInformacijskiSustav();
cis.ProsZahtjev.InnerXml;
cis.RacZahtjev.InnerXml;
Oct 7 at 5:56 PM
molim link za novu test verziju.
mail: osijekdejan@gmail.com
Oct 7 at 7:06 PM
Molim link za testnu DLL/COM verziju 3.x, mail: errity55@gmail.com
Oct 8 at 9:40 AM
Molim link za novu test verziju.
Hvala.
mail: nenad.zednik1@zg.t-com.hr
Oct 9 at 4:03 PM
Da bi i dalje koristio Raverus.Fiskalizacija u testnoj okolini prebacio sam projekt u Framework 4.5 i u funkciji SendSoapMessage
dodao sam
    // dodano za TLS 1.2 u Framework 4.5
                System.Net.ServicePointManager.SecurityProtocol = System.Net.SecurityProtocolType.Tls11 | System.Net.SecurityProtocolType.Tls12;

prije
                HttpWebRequest request = WebRequest.Create(uri) as HttpWebRequest;

Za sada ovo radi u testnoj okolini.

Naravno da nisam išao dalje od ovoga te samo sam htio osposobiti testnu okolinu dok čekamo v3.x
Coordinator
Oct 10 at 10:13 AM
roberthej wrote:
Bila su dva property u Raverus.FiskalizacijaDEV.CentralniInformacijskiSustav naziva RacZatjev i ProrsZahjev sada ih nema ili sam ja nesto fulao

var cis = new CentralniInformacijskiSustav();
cis.ProsZahtjev.InnerXml;
cis.RacZahtjev.InnerXml;
U staroj (kao niti u novoj) verziji ne postoje spomenuta 2 propertya. Vidi, uostalom: https://fiskalizacija.codeplex.com/SourceControl/latest#FiskalizacijaDEV/Source/Raverus.FiskalizacijaDEV/CentralniInformacijskiSustav.cs

Čini se da si nešto fulao :)
Coordinator
Oct 10 at 10:15 AM
Ajmo, posljednji poziv za feedback za v3.x, - javite ako još netko ima nekih problema vezano uz testiranje, krećemo lagano s postupkom objave finalne verzije...
Oct 10 at 12:30 PM
Ja nisam zabilježio probleme, čini se sve ok.
Oct 10 at 1:00 PM
Sve ok ...
Oct 10 at 2:40 PM
Sve OK (win10, 32-bitni, Raverus.FiskalizacijaDEV.com). tnx
Oct 10 at 2:42 PM
dotVip wrote:
Da bi i dalje koristio Raverus.Fiskalizacija u testnoj okolini prebacio sam projekt u Framework 4.5 i u funkciji SendSoapMessage
dodao sam
    // dodano za TLS 1.2 u Framework 4.5
                System.Net.ServicePointManager.SecurityProtocol = System.Net.SecurityProtocolType.Tls11 | System.Net.SecurityProtocolType.Tls12;

prije
                HttpWebRequest request = WebRequest.Create(uri) as HttpWebRequest;

Za sada ovo radi u testnoj okolini.

Naravno da nisam išao dalje od ovoga te samo sam htio osposobiti testnu okolinu dok čekamo v3.x
Ja sam si stavio još i datumsku komponentu:
DateTime NovaFiskalizacija = new DateTime(2017, 1, 9);
            DateTime DanasnjiDatum = DateTime.Today; 
            if (DanasnjiDatum < NovaFiskalizacija)
            {
                /// KORISTI SE STARA FISKALIZACIJA
                 System.Net.ServicePointManager.SecurityProtocol = System.Net.SecurityProtocolType.Tls | System.Net.SecurityProtocolType.Ssl3;
            };
......
Coordinator
Oct 11 at 12:32 PM
Oct 11 at 1:22 PM
Sve OK (win10, 64-bitni, Raverus.FiskalizacijaDEV.com).
Oct 11 at 5:18 PM
?? pokusavam sve linkove za download ali javlja 'page not found'...
Oct 11 at 9:17 PM
Edited Oct 11 at 11:13 PM
Upravo je objavljena i nova verzija FISKE: http://www.dosprinter.net/Fiskalizacija/
koja se naslanja na Raverus komponente 3.1
Coordinator
Oct 12 at 7:57 AM
marino235 wrote:
Koje linkove, gdje, daj malo više informacija...
Oct 12 at 10:25 AM
Hoce li verzija 2.0 i dalje raditi na produkciji poslije 09.01.2017. na windows 7 i vise ?
Coordinator
Oct 12 at 12:30 PM
MaytiOne wrote:
Hoce li verzija 2.0 i dalje raditi na produkciji poslije 09.01.2017. na windows 7 i vise ?
Kratko i jasno - ne,
Oct 12 at 2:55 PM
testna okolina - sve radi ok (win 7) koristim samo Raverus.FiskalizacijaDEV.dll
čemu služi ...XmlSerializers.dll i trebam li ga negdje uz ovaj prvi dll. ?
da li je riješenje za XP vezano samo uz FISKU ?
Oct 12 at 5:18 PM
nrasinec wrote:
marino235 wrote:
Koje linkove, gdje, daj malo više informacija...
evo, sada ok ... jucer navecer oko 6 nije se dalo skinuti
Coordinator
Oct 13 at 7:45 AM
MVin wrote:
testna okolina - sve radi ok (win 7) koristim samo Raverus.FiskalizacijaDEV.dll
čemu služi ...XmlSerializers.dll i trebam li ga negdje uz ovaj prvi dll. ?
da li je riješenje za XP vezano samo uz FISKU ?
Hvala na feedbacku.

XmlSerializers: http://stackoverflow.com/questions/934411/what-is-myassembly-xmlserializers-dll-generated-for
Rješenje za XP nije vezano uz fisku - samostalno je, potrebno je jedino postaviti token u config datoteku i/ili kroz kod: https://fiskalizacija.codeplex.com/wikipage?title=Verzija%203.x%20-%20Windows%20XP%20i%20Token
Oct 14 at 7:25 PM
testna okolina, sve ok

kombinacija win10 x64, COM verzija, Clarion ... sve radi savrseno :-)