Opet novi Fiskalcis???

Aug 20 at 8:20 AM
Mene se ne tiče, jer nisam paranoičan da će mi korisnicima Marsovci početi presretati zahtjeve i slati JIR-ove, ali:
(http://www.porezna-uprava.hr/Lists/Vijesti/Vijest.aspx?ID=1604&RootFolder=%2FLists%2FVijesti&Source=http%3A%2F%2Fwww%2Eporezna-uprava%2Ehr%2FStranice%2FNaslovnica%2Easpx)

Ovo zadnje kad su se mijenjali korijenski certovi mi je ostavilo traume, a oni koji sad opet sve to moraju odraditi kod svih svojih da bi potvrdili da je JIR stigao od CIS-a valjda to vole raditi ;).
Ili imaju pametnije komitente od mojih pa ovi to sami prate i odrađuju...
Aug 31 at 12:52 PM
Edited Aug 31 at 12:58 PM
PBDudek wrote:
Ovo zadnje kad su se mijenjali korijenski certovi mi je ostavilo traume,
Te "traume" najlakše riješavaš ovako:
  • Dragi korisniče... država naredila promjenu certifikata (govna, đubrad, majku im... itd). E, to će vas koštati XXX kn, što da se radi, nisam ja kriv, naređenje odozgo (što niste pazili koga zaokružujete na izborima). Naravno, ne očekujete valjda da ću se "besplatno traumirati" zbog vaših kasa???
EDIT: BTW, ovaj Fiskalcis certifikat (koliko ja kužim) služi samo i isključivo za provjeru identiteta pošiljaoca (dakle da smo sigurni da nam JIR nisu dostavili Marsovci, jer upravo to rade sve OVOZEMALJSKE ZLE SILE protiv RH) i ničemu drugom! Zašto nema ništa glede provjere ispravnosti dostavljenih podataka???
Aug 31 at 1:19 PM
Edited Aug 31 at 2:12 PM
Ima, izdana je nova tehnička specifikacija, 1.4, u kojoj se kaže u poglavlju 2.4. rovjera računa koji su dostavljeni u Poreznu upravu ...
Da skratim., stiže nova metoda za provjeru poslanih računa, doduše, samo na novoj testnoj, kojom ćemo dobiti nekih 39 povratnih opisa grešaka glede same funkcije pribavljanja JIR-a. Ali tek od sutra (01.09.2016.)
! -----------------------------------------------
! novi wsdl
! -----------------------------------------------
Datum verzije: 04.07.2016.
verzija: 1.3

Promjene:
- u WSDL-u dodana nova metoda 'provjera'
- u schemi dodani novi elementi 'ProvjeraZahtjev' i 'ProvjeraOdgovor' 

Aug 31 at 4:49 PM
Edited Aug 31 at 4:55 PM
OzrenKrestan wrote:
Promjene:
- u WSDL-u dodana nova metoda 'provjera'
- u schemi dodani novi elementi 'ProvjeraZahtjev' i 'ProvjeraOdgovor' 

I misliš da bi se Nino sad trebao zajebavati sa ugradnjom te metode u Raverus komponentu, a nje neće biti u produkcijskoj okolini?

@viggor - mene se moji komitenti ne boje dovoljno da bi mi pod takvom prijetnjom platili niti X, kamoli XXX kuna. Još se deru na telefon da im se to što prije sredi jer to nije njihov nego moj problem... valjda imam nekakvih problema sa stavom... znaš nekog dobrog psihića =( ?
Aug 31 at 5:14 PM
valjda imam nekakvih problema sa stavom... znaš nekog dobrog psihića =( ?

Nisi sam, ako te to tješi...
Aug 31 at 7:28 PM
PBDudek wrote:
@viggor - mene se moji komitenti ne boje dovoljno da bi mi pod takvom prijetnjom platili niti X, kamoli XXX kuna. Još se deru na telefon da im se to što prije sredi jer to nije njihov nego moj problem... valjda imam nekakvih problema sa stavom... znaš nekog dobrog psihića =( ?
Pa vjerojatno si dobro detektirao da je problem u tebi. Ali uvijek ima vremena da s novim korisnicima promijeniš stav, a onda vremenom ista "terapija" pređe i na ostale. Ja sam to jednostavno rješavao - mrš u 303 p.m., - hvala Bogu, i vas (klijenata) i nas (programera) ima dovoljno pa si možemo birati. Srećom nisam imao mnogo takvih, mogu ih nabit na prste 1 ruke, ali svakako ne bih trpio tuđu bahatost i bezobrazluk makar da su svi takvi. Jer ja (a vjerujem i vi ostali) im dam štošta i svašta za džabe, a da toga nisu ni svjesni.
Sep 1 at 7:22 AM
I misliš da bi se Nino sad trebao zajebavati sa ugradnjom te metode u Raverus komponentu, a nje neće biti u produkcijskoj okolini?

Ne, ne mora se zajebati s tim, to možemo i sami implementirati. Uostalom, sve te provjere koje se danas uvode u testnu okolinu sam kao programer i onaj koji je na prvoj liniji vatre fronte "klijenti-porezna" i sam detektirao i riješio. A sad, ukoliko ću imati volje i vremena to još dodatno isprovjeravati do 9.1.2017., još bolje. Zadali smo si u firmi da ćemo od početka iduće gocine (sic), svi se drugačije ponašati prema klijentima. Naime, do sada, naša je praksa da je klijent uvijek u pravu, mada nije.
Od iduće godine toga više nema, svaki se upit zapisuje u internu aplikaciju, te se prema zahtjevu (molbi, prijetnji...) određuje koliko se navedeni "defekt" može i mora rješavati. Prema satnici ide ponuda kupcu, hoće hoće - neće, neće. I od toga više ne odstupamo. Ako ovo čita kolega Roby, nek zna da smo im "popalili" koncepciju, pa nek me tuži hehehehe!
Sep 1 at 7:30 AM
OzrenKrestan wrote:
to možemo i sami implementirati.
Ne znam za tebe, ali ja sam ovdje zato jer o xml-u, SOAP ovojnicama i potpisivanju digitalnim certifikatima znam gotovo pa ništa. Srećom, tu su oni koji znaju i to dijele s nama lapanima.
Pretpostavljam da će i ta metoda ići do (testnog) CIS-a putem potpisanih omotanih xml-ova, pa ne znam kako bih je ja koristio ukoliko se ne ukomponira u Raverus.
A ako je neće biti u produkcijskoj okolini, ponavljam, mala vajda od nje.
Sep 1 at 7:34 AM
Da, ići će putem xml-a, dodani su novi tagovi za provjeru. Dakle, sam princip se uopće ne mijenja od ovog što i sad imamo i na produkciji i na testnoj okolini, tako da neće biti problem "ufurati" se u to. A za provjeru toga, ne treba ti neko veliko znanje .NET okruženja, dovoljno ti je pročitati vraćeni XML i vidjeti imaš li neku od 39 grešaka koliko su naveli u toj zadnjoj specifikaciji.
Sep 5 at 10:24 AM
Stekao sam dojam da se rasprava malo udaljila od svog naslova.
S obzirom da sam potpuno autističan i nečitmen kada se u nekom tekstu spominju Fiskalcis, Fiskalcistest i ostali cis-bakrači, te pošto ne znam što sve radi Raverus.EXE (osim da uredno šalje XML-ove i vraća JIR-ove, majstor-Nino, još jednom hvala), a nije mi baš jasno ni što radi i čemu služi koji od certifikata koje smo 13.06. u panici dotočli u kase (majstor Nino, opet hvala na tool-u), molim kratki, jasni i jezgroviti odgovor na sljedeće pitanje:

Ako aplikacija koristi EXE i ako ga u produkciji poziva samo sa "GenerirajZki", "PoslovniProstorZahtjev" i "RacunZahtjev" argumentima, te ako kase danas uredno rade pod XP-om, da li trebam poduzimati bilo kakvu akciju u vezi obavijesti Porezne uprave iz prvog (PBDudek-ovog) posta u ovoj temi?
Sep 5 at 1:00 PM
Edited Sep 5 at 1:00 PM
Ukratko - ne. Koliko ja znam, ako ne provjeravaš od koga ti je stigao JIR, miran si.
Sep 8 at 8:50 AM
Baš se i ne razumijem u sve to, na neki način sam sklepao kasu, uzeo sam sad demo certifikat, i ništa ne radi. Što sad trebam napraviti da radi, da li će izlaziti nova FiskalizacijaDev. Pokrenuo sam i Tool za nove certifikate, no i tu javlja grešku s demo certifikatom. Ako može neko laičko objašnjenje što trebam napraviti.
Sep 8 at 4:16 PM
Ja tebe ništa ne kužim :D
Kako si sklepao kasu? Sklepao znači da si sada programirao od nule, imaš od prije kasu koja ti sada ne radi na testnom serveru, ...??? Izjasni se malo, nemoj biti kao korisnici - "ništa ne radi". Kada mi to kažu, ja ih pitam, jel radi monitor?
Sep 10 at 11:03 AM
Koristio sam Raverus.FiskalizacijaDEV.dll, ,Raverus.FiskalizacijaDEV.XmlSerializers.dll ;

CentralniInformacijskiSustav cis = new CentralniInformacijskiSustav() { NazivMapeZahtjev = @"c:\arhiva\racun\ulaz", NazivMapeOdgovor = @"c:\arhiva\racun\izlaz\", NazivAutoGeneriranje = true };
cis.CisUrl = "https://cis.porezna-uprava.hr:8449/FiskalizacijaService";
zamijenio sa
    cis.CisUrl = "https://cistest.apis-it.hr:8449/FiskalizacijaServiceTest";
i FISKAL 1 ZAMIJENIO SA FISKAL 3

try
        {
        XmlDocument doc = cis.PosaljiRacun(racun, "FISKAL 3");
         if (doc != null)
    {
        string jir = Raverus.FiskalizacijaDEV.PopratneFunkcije.XmlDokumenti.DohvatiJir(doc);

}
instalirao demo certifikat

porkenuo sam i Tool za nove certifikate

Provjera certifikata.
Dodajem (LocalMachine): FinaRDCCA2015
OK (LocalMachine): FinaRDCCA2015
Dodajem (LocalMachine): FinaRootCA
OK (LocalMachine): FinaRootCA
Dodajem (LocalMachine): demo2014_sub_ca
OK (LocalMachine): demo2014_sub_ca
Dodajem (LocalMachine): demo2014_root_ca
OK (LocalMachine): demo2014_root_ca
Dodajem (CurrentUser): FinaRDCCA2015
OK (CurrentUser): FinaRDCCA2015
Dodajem (CurrentUser): FinaRootCA
OK (CurrentUser): FinaRootCA
Dodajem (CurrentUser): demo2014_sub_ca
OK (CurrentUser): demo2014_sub_ca
Dodajem (CurrentUser): demo2014_root_ca
OK (CurrentUser): demo2014_root_ca
DEMO echo test...
Greška (DEMO echo test): The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a send.
PRODUKCIJA echo test...
PRODUKCIJA echo test...
Certifikati NISU uspješno dodani.

sa produkcijskim certifikatom radi, no s demo ne uzima jir.
Sep 12 at 1:14 PM
Idsoft1, majstore, jel ti to možda vrtiš na XP-u?
Sep 12 at 4:50 PM
Ja sam novi ali pravim već godinama.
Ni meni ne prolazi testna okolina od 1.9.2016
Kad ovo sve čitam pitam se dali bude novi Raverus.FiskalizacijaDEV..... ( 3 datoteke ) koje će se zamjeniti sadašnjima da radi fiskalizacija ?
Sep 12 at 4:56 PM
mancic wrote:
Ja sam novi ali pravim već godinama.
Ni meni ne prolazi testna okolina od 1.9.2016
Kad ovo sve čitam pitam se dali bude novi Raverus.FiskalizacijaDEV..... ( 3 datoteke ) koje će se zamjeniti sadašnjima da radi fiskalizacija ?
Vrtiš i ti na xp-u?
Sep 12 at 10:15 PM
NA SEDMICI
Sep 13 at 3:29 PM
Vrtim na sedmici. Ikoristom ovo:
C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\RegAsm.exe C:\Poslovanje2006\Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll /codebase
Sep 21 at 11:09 AM
Unaprijed se ispričavam na slijedećem pitanju, ali stvarno mi nije jasno što treba poduzeti na najavu iz porezne kako će 11.11.2016. godine isteći aplikacijski Fiskalcis certifikat Porezne uprave te će isti biti zamijenjen novim obnovljenim certifikatom?
Da li se to odnosi na Finin certifikat za fiskalizaciju koji treba važiti 5 godina ili je to nešto dodatno što se treba insertati?
Coordinator
Sep 21 at 11:13 AM
Ako misliš na https://www.porezna-uprava.hr/HR_Fiskalizacija/Lists/Fiskalizacija/Vijest.aspx?ID=107&RootFolder=%2FHR_Fiskalizacija%2FLists%2FFiskalizacija&Source=https%3A%2F%2Fwww%2Eporezna-uprava%2Ehr%2FHR_Fiskalizacija%2FStranice%2FFiskalizacijaVijesti%2Easpx onda je po tom pitanju potrebno nešto poduzimati samo ako unutar svoje aplikacije radiš provjeru ispravnosti digitalnog potpisa na XML dokumentima koje primaš od CIS-a. Ako im vjeruješ, tj. ako se ne radiš ovu provjeru, tada nije potrebno ništa poduzimati.
Sep 21 at 11:16 AM
@imatic12 - Ako ne znaš za njega, 99% su šanse da se ne trebaš ništa zabrinjavati.
Koliko sam ja shvatio, tim certifikatom CIS potpisuje xml poruke odgovora koji ti stižu, i ukoliko si u svoje programsko rješenje ugradio provjeru da li su odgovori potpisani tim certifikatom, moraš ga imati instaliranog.
Iz same činjenice da pitaš koji je to, pretpostavljam da, kao i ja, ne vjeruješ da bi ti itko drugi mogao slati JIR-ove osim CIS-a, pa nemaš brige oko toga.
Sep 21 at 11:18 AM
Eto, Nino me prestigao za tri minute, ali pogodio sam.
Oct 12 at 10:08 PM
Koja je sintaksa za funkciju ProvjeriPotpis, da li se kao parametar navodi Fiskalcis i da li se on po defaultu nalazi u Personal store? thnx
Coordinator
Oct 13 at 7:42 AM
Oct 13 at 1:57 PM
Thnx ... a da li postoji kod korištenja Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll?
Oct 13 at 6:00 PM
Edited Oct 13 at 6:04 PM
Dečki pozdrav,

pratim vas više godina i svaka čast na svemu.

A sada pitanja, aa li mi netko može reći da li radi u 3.1 aplikacija Raverus.FiskalizacijaDEV.Sample.exe ?
Da li je normalno da je status cis servisa žuto, prije se sjećam da je bila stranica gdje možeš provjeriti status ali to više ne radi. Naime želim isprobati fiskalizaciju na testu ali mi ne radi. Greška je kada pustim echo could not establish trus relationship for the SSL/TLS secure channel ?

Windows 7, 64 bita, .net 4.61.

Promijeno sam i provjerio sve certifikate, sve živo i ne radi. Jel ima netko ideju ?

Još jedno pitanje, da li se ova verzija 3.1 može odmah instalirati na produkcijskom okruženju (da li će raditi) ili treba čekati 09.01.2017 ?

Hvala !

P.S.

Produkcija mi normalno radi sa starim 2.0.
Oct 13 at 9:43 PM
zeljkoDosadni wrote:
Dečki pozdrav,

pratim vas više godina i svaka čast na svemu.

A sada pitanja, aa li mi netko može reći da li radi u 3.1 aplikacija Raverus.FiskalizacijaDEV.Sample.exe ?
Da li je normalno da je status cis servisa žuto, prije se sjećam da je bila stranica gdje možeš provjeriti status ali to više ne radi. Naime želim isprobati fiskalizaciju na testu ali mi ne radi. Greška je kada pustim echo could not establish trus relationship for the SSL/TLS secure channel ?

Windows 7, 64 bita, .net 4.61.

Promijeno sam i provjerio sve certifikate, sve živo i ne radi. Jel ima netko ideju ?

Još jedno pitanje, da li se ova verzija 3.1 može odmah instalirati na produkcijskom okruženju (da li će raditi) ili treba čekati 09.01.2017 ?

Hvala !

P.S.

Produkcija mi normalno radi sa starim 2.0.
Dečki sorry, sve radi, falilo

http://www.fina.hr/Default.aspx?sec=1802

Znači exe radi normalno windows 7, 64 bita i windows server 2008 R2. Da li se može napraviti da verzija 3.1 radi na produkcijskoj okolini prije 09.01.2017 ? Netko je to to napisao da je riješio sa datumom, makar se bojim takvog riješenja.

Pozdrav
Oct 14 at 7:37 AM
@zeljkoDosadni
Na testnoj okolini je odnedavna samo ukinuta mogućnost komunikacije SSL i TLS 1.0 protokolima, ništa drugo nije mijenjano, a to će 9. siječnja biti napravljeno i na produkciji. Obje okoline su i do tada mogle komunicirati višim (TLS 1.1 i 1.2) protokolima. Prema tome, verzija 3.1 uz odgovarajući OS (Win7 i više) i instaliran .Net framework 4.5 radi i u testnoj i u produkcijskoj okolini.
Oct 14 at 9:48 AM
Hvala Dudek,

da li ima netko popis svih certifikata koje treba instalirati da fiskalizacija radi sa točnim opisom certifikata koji za što služi ?

Da li se treba zabrinuti ako imam problem provjere potpisa na odgovoru. Ta pogreša je u sample aplikaciji. Da li to ima veze za certifikatom za potpis od Fine ?

Hvala još jednom !
Oct 14 at 10:02 AM
Za samu fiskalizaciju ti treba samo testni/produkcijski certifikat tvrtke (dobijen na zahtjev od Fine, mora pasati sa OIB-om koji se šalje u porukama) i njegovi korijenski (root) certifikati (skineš sa Fininih stranica).
Ukoliko si paranoičan pa želiš biti siguran da ti je odgovor na zahtjev stigao baš od CIS-a (ne znam tko bi ti ga drugi mogao poslati) i ugradio si u svoje rješenje i provjeru potpisa odgovora (o kojoj čini mi se i govoriš u svom postu da ti ne prolazi) onda moraš instalirati i taj famozni Fiskalcis.
Provjera ti vjerojatno ne prolazi jer ili nisi uopće instalirao Fiskalcis certifikat, ili ga nisi zamijenio novim (obnovljenim), koji također možeš skinuti sa Fine.
Moja preporuka ti je da makneš tu provjeru i ne brineš o tome, mada se neki ovdje ne bi s tim složili... :)
Oct 14 at 10:17 AM
D li postoji funkcija ProvjeriPotpis ako se koristi Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll? Gdje bi trebao biti smješten Fiskalcis i Fislacistest nakon instaliranja (automatski ga stavi u Personal store)? I da, i meni Raverus.FiskalizacijaDEV.Sample.exe daje poruku "Greška kod provjere potpisana odgovoru".
Oct 14 at 10:27 AM
Baš sam čuo ovih dana čuo za slučaj gdje je oštečen anonimni birtaš iz Sračinca.
Naime on je uredno slao na URL cisa zahtjeve za fiskaliziranje računa, međutim zločudni i zlonamjerni klinac, haker iz susjedstva je zgrnuo milione presrečuči mu komunikaciju i vračajući SOAP poruke sa lažnim JIROM potpisane certifikatom osnovne škole iz Žarovnice.
Mislim ukratko da je provjera potpisa servera PU , neophodna. :-)))
Oct 14 at 10:28 AM
Hvala Dudek,

ja imam instaliran fiskalcis i demo i produkcijski, jedino je pitanje da li je taj certifikat zadnji koji je izdan od fine. Na porezoj upravi kaže da će se certifikati izdavati od 4.10. gdje da provjerim jel je taj fiskalcis zadnji valjani. Slažem se sa @7zara7 imamo isti problem.

Da li je netko imao isti taj problem, kako ga je riješio ?

Hvala!
Oct 14 at 10:29 AM
Edited Oct 14 at 10:35 AM
@ vvrbane =D
@zeljkoDosadni Pa ne znam, ja ga ne koristim ali na stranicama Porezne uprave, trenutno predzadnja vijest od 04.10.2016. ima link prema downloadu sa Fininih stranica i direktni download link, jesi probao skinuti što od toga?
Oct 14 at 10:50 AM
Edited Oct 14 at 10:50 AM
Jesam Dudek,

više posla s certifikatima nego sa programiranjem :)

izgleda da je produkcijski certifikat fiskalcis ok. Piše da vrijedi od 04.10.16 do 04.10.18. Međutim demo fiskalcis certifikat je stari. Zadnji kojeg imam je izdan 17.08.16 i vrijedi do 17.08.18. Znači problem je u demo fiskalcis certifikatu. Da li ima netko taj certifikat da mu piše da vrijedi od 04.10.16 ?

Hvala !
Coordinator
Oct 14 at 11:53 AM
7zara7 wrote:
Thnx ... a da li postoji kod korištenja Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll?
Na žalost - ne; ovu su metode koje postoje u COM-u: http://fiskalizacija.codeplex.com/SourceControl/latest#FiskalizacijaDEV/Source/Raverus.FiskalizacijaDEV.COM/CentralniInformacijskiSustav.cs

Postoji i https://fiskalizacija.codeplex.com/workitem/669, ali se nitko nije dobrovoljno javio za implementaciju ostalih metoda u COM