Prijelaz godine i brojevi računa

Dec 23, 2014 at 10:11 PM
Zanima me kako ste napravili dodjelu brojeva računa na prijelazu iz jedne kalendarske godine u drugu u slučaju kada se u novoj godini radi račun za isporuku iz prošle godine.
Primjer:
U 2014. godini zadnji broj računa je 123-1-1. Prvi radni dan u 2015. godini hoću napraviti račun za npr. neku uslugu koju sam napravio u 2014. godini, dakle knjigovodstveno račun treba ući u 2014. godinu, a vrijeme izdavanja računa je u 2015. godini.
Da li da računu dodjelim broj 124-1-1 (nastavak niza brojeva od 2014. godine) ili da krenem od 1-1-1 (novi niz brojeva za 2015. godinu)?

U poreznoj nisam uspio dobiti neki jasan odgovor. Neki referenti su za prvu varijantu, a drugi za drugu.
Na koji način vi dodjeljujete brojeve računa u takvim slučajevima?
Svaki komentar je dobrodošao.
Dec 23, 2014 at 11:13 PM
Zašto bi to napravio? Ako si uslugu napravio u 2014. godini izdaj račun u 2014. godini. Ugostitelji imaju solarni i radni dan, ali ne vidim razloga da sebi kompliciraš život.
Dec 26, 2014 at 10:38 AM
Ovdje se ne radi o ugostiteljstvu ili maloprodaji gdje se račun izdaje odmah sa isporukom. Navesti ću par primjera kod kojih mi se događa opisana situacija:
  • komisionar šalje odjavu prodane robe uvijek sa zakašnjenjem od nekoliko dana, tako da odjavu robe prodane do 31.12. dobijem otprilike 10.1. sljedeće godine;
  • radnik predaje izvršene radne naloge tek sljedeći radni dan, tako da radni nalozi izvršeni 31.12. dođu na fakturiranje tek 2.1. sljedeće godine;
  • organizacija unutar poduzeća je takva da se izvršene usluge fakturiraju tek sljedeći radni dan.
Dec 29, 2014 at 12:31 PM
Datum knjiženja i datum izdavanja računa ne moraju biti u istoj godini, ne znam odakle vam uopće takva ideja. Hrpa knjigovodstvenih dokumenata vezanih uz inventure, usklade, izdatnice, račune, otpremnice i slično knjiži se nakon 31.12, a sa datumom knjiženja 31.12.2014 ili ranijim ako vam to dozvoljava softver.
Datum i vrijeme izdavanja računa obavezni su po pravilima fiskalizacije samo na dokumentima računa (računa-otpremnice).
Na njima ćete u tim slučajevima imati datum iz 2015-te godine i to je ponavljam prirodno.
Takvi dokumenti se ne moraju fiskalizirati.
No, ako i takve dokumente fiskalizirate onda ste u problemu i bojim se da se to pitanje odnosi baš na takav slučaj.
Naime, po pravilima fiskalizacije Porezna uprava prati račune temeljem datuma izdavanja, pa vam to u ovom slučaju ne odgovara.
Predlažem vam da te račune koji se odnose na transakcijski način plaćanja isključite iz sustava fiskalizacije i biti će sve ok.
Dec 29, 2014 at 4:48 PM
Ništa se ne treba fiskalizirati.
Samo me zanima kako dodjeljujete brojeve takvim računima.
Dec 30, 2014 at 8:47 AM
moremore wrote:
Zašto bi to napravio? Ako si uslugu napravio u 2014. godini izdaj račun u 2014. godini.
Amen.
Jan 1, 2015 at 10:08 PM
Edited Jan 1, 2015 at 10:39 PM
DejanK wrote:
moremore wrote:
Zašto bi to napravio? Ako si uslugu napravio u 2014. godini izdaj račun u 2014. godini.
Amen.
Amen je kad Papa kaže amen.
Nije nužno račun vezati s poreznom obvezom.

Članak 36. Pravilnika o PDV-u http://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1472 kaže:
.... Ako je oporezivi događaj nastao, a nije izdan račun, obveza obračuna PDV-a nastaje kada je nastao oporezivi događaj. ....

P.S.
U članku 78. Zakona o PDV-u http://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1467 piše kad se izdaje račun.
Jan 1, 2015 at 10:52 PM
m_mirda wrote:
Kad izdaješ bilo kakav dokument ne lažiraš datum izdavanja. Nisi vidio nekakav račun za režije ili telefon/mobitel/Internet operatera?
Jan 2, 2015 at 10:18 AM
Edited Jan 2, 2015 at 10:24 AM
m_mirda wrote:
Slijed brojeva pratiš kako si naveo u internom aktu, ne kužim šta ti tu nije jasno? Dakle, u ovoj godini krećeš od 1.

**damir_ wrote:**
Amen je kad Papa kaže amen.
Nije nužno račun vezati s poreznom obvezom.
Nitko to nije ni rekao, Amen sam napisao jer ne mora komplicirati. Ja sam svim svojim klijentima dao prijedlog da npr fakture izdaju zadnji dan u godini za sve dokumente koje su do 31.12. izdali da jednostavno sebi skrate muke pošto to sve program radi automatski a ovako bi morali ručno povlačiti podatke iz 2014te godine, što predpostavljam da je kod ostalih programa isto tako. To sam mu napisao da ne bi bilo da je poslao prvi račun sa podacima 124-1-1 u 2015toj godini. Ako će naknadno slati račune i vezati ih za dokumente iz 2014., njegov izbor. Vjerujem da to nije nepoznanica bilo kojem programeru ovdje.