Odjava poslovnog prostora

Dec 5, 2014 at 9:53 AM
Imam na jednom mjestu neispravno numeriran poslovni prostor s oznakom "01". Da je neispravno saznao sam kasnije a pošto smo već krenuli s tim odlučio sam da ne mijenjam podatak u "1".
No, negdje u 2012 godini se dogodilo da je korisnik, valjda isprobavajući program, nakratko promijenio "01" u "1" i tako prijavio poslovni prostor i radno vrijeme. I odmah nakon toga vratio na "01".
Sada je slučaj, kako sam vidio po izvatku iz porezne, da isti subjekt ima prijavljena dva poslovna prostora s iste adrese, dakle "01" i "1". I oni to tako vode.

Sad me njihov knjigovođa traži da deaktiviram poslovni prostor "1"!

Nisam siguran ali ja mislim da se to od strane programera ne može napraviti.
Ili sam u krivu? Možemo li mi programom ukinuti "poslovni prostor" i ako da - kako?
Dec 5, 2014 at 11:09 AM
Mislim da ti je dovoljno poslati još jednom prijavu istog poslovnog prostora sa svim istim podacima samo u dijelu za radno vrijeme napišeš 'Odjavljen', 'Ugašen' ili nešto slično...
Dec 6, 2014 at 7:36 PM
Edited Dec 6, 2014 at 7:41 PM
PBDudek wrote:
Mislim da ti je dovoljno poslati još jednom prijavu istog poslovnog prostora sa svim istim podacima samo u dijelu za radno vrijeme napišeš 'Odjavljen', 'Ugašen' ili nešto slično...
Nedovoljno! Potrebno je poslati i "Z" u polju koje oznacava zatvaranje prostora (tns:OznakaZatvaranja). Vidi tehnicku dokumentaciju.
Dec 6, 2014 at 9:10 PM
Edited Dec 6, 2014 at 9:19 PM
Ti bokca, stvarno. Za oznaku zatvaranja piše ovako: 
Podatak se dostavlja Poreznoj upravi samo ako se trajno zatvara poslovni prostor.
U tom se slučaju dostavlja zadnje radno vrijeme i adresa ili opis tipa poslovnog prostora (jer su obavezni podaci u poruci).
Moguća vrijednost je „Z“.
Nakon zatvaranja poslovnog prostora ne smiju se više dostavljati računi s oznakom tog poslovnog prostora.

PoslovniProstorType() ima član "OznakaZatvaranja" i "OznakaZatvaranjaSpecified".
Prvom članu treba dodijeliti vrijednost "Z" (pretpostavljam), a što staviti u drugi član? Nekakvo objašnjenje tipa "Probavali smo"?

Koliko sad malo proučavam taj problem dolazim do zaključka da ne bi bilo loše i te XML-e od prijave radnog vremena i poslovnog prostora također snimati.
Coordinator
Dec 7, 2014 at 7:44 AM
Nije to baš tako jednostavno: po običaju, što može biti jednostavno i jasno, dodatno se zakomplicira. Vidi: https://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/451727

Ako zatvoriš birtiju privremeno, moraš to prijaviti u Poreznu, isto moraš napraviti prijavu i kada je ponovo otvoriš... Jedino kaj nije jasno kaj se radi s oznakom zatvaranja... da li se samo šalje informacija "ne radimo" u polju radnog vremena, bez oznake zatvaranja, ili se šalje sve isto ali sa Z, pa se kod ponovnog otvaranja šalje ista poruka ali bez Z...
Dec 7, 2014 at 9:05 AM
Edited Dec 7, 2014 at 9:07 AM
@nrasinec, nije problem u kompliciranosti koliko je u nejasnoćama i tehnički neprincipijelnom proizvodu APIS-a.
Koliko sam ja skužio šalješ "Z" s normalnim radnim vremenom koje si imao i onda neko vrijeme/trajno ne radiš.
Što se tiče same fiskalizacije i njenih pravila to bi trebalo biti "vojnički pojednostavljeno" no na žalost zakone su donijeli ljudi koji ne kuže da je određeno (financijsko) neslaganje novaca u kasi s matematičkim zbrojem izdanih računa - normalna stvar!

Otud potreba za očitovanjima po normalnim pitanjima koja sežu čak do rukovoditelja Porezne uprave i dolaze do korisnika raznim, a najčešće koruptivnim kanalima, tipa: "Platil sam službenici kavu i gablec pa mi je rekla kak se to radi jer se njezin laptop diže dovoljno dugo da obavimo gablec".

U svakom slučaju i ove diskusije su odlične da bar neke stvari raščistimo.
Ne vele stari ljudi badava: "Svi ljudi sve znaju".

Preostaje pitanje: što raditi s podatkom PoslovniProstorType.OznakaZatvaranjaSpecified, ako netko ima ideju?
Coordinator
Dec 7, 2014 at 9:08 AM
Kako se meni čini, problem je u tome što u tehničkoj sepcifikaciji piše jedno a u naputku (mišljenju) Porezne uprave drugo. Sve bi to bilo super da su nakon izdavanja svojeg mišljenja, izdali i novu verziju tehničke specifikacije.
Dec 12, 2014 at 10:41 AM
Ne kuzim sto vama nije jasno? Meni izgleda sve dosta cisto (iako su malo zakomplicirali sa tim "Z").
Uglavnom, kako ja kuzim, ako nesto nisam previdio, imamo 2 situacije: PRIVREMENO i TRAJNO zatvaranje. Kod privremenog, ne salje se nikakvo "Z" u polju tns:OznakaZatvaranja, nego se samo u polju tns:RadnoVrijeme upise nesto tipa: zatvoreno zbog godisnjeg, zatvoreno zbog kraja sezone, zatvoreno zbog sta_ti_ja_znam_cega. Barem ja tako radim sa svojim sezoncima. Ako je firma/obrt potpuno obustavila rad i ne misli vise nikad to raditi globalno ili samo u jednom/nekim poslovnom prostoru, onda bi trebala iz svih tih poslovnih prostora poslati "Z" u polju tns:OznakaZatvaranja, sa zadnjim radnim vremenom u polju tns:RadnoVrijeme. I vise se nikad ne smije otvoriti na tom mjestu poslovni prostor s istom oznakom (npr. bila je P1, vise ne moze, mora biti drugacije).
Dec 12, 2014 at 10:48 AM
@bad_exception,

naravno, kad zatvoris taj "visak" poslovni prostor, nemoj obrisati racune koji su izdavani u njemu!!! Moras to cuvati isto kao i za sve ostalo i omoguciti im pristup u slucaju kontrole!
Dec 12, 2014 at 2:51 PM
Edited Dec 12, 2014 at 3:06 PM
Zatvoreni (trajno; sa oznakom "Z") poslovni prostor se ne smije više otvoriti. Za ponovno otvaranje treba se koristiti druga oznaka poslovnog prostora.
Dec 13, 2014 at 6:53 PM
Edited Dec 13, 2014 at 7:00 PM
Zanimljivo,
Ja sad pokušavam to uglazbit i ispada da "poslovniProstor.OznakaZatvaranjaSpecified" nije string nego bool.
Ovako:
           poslovniProstor.OznakaZatvaranja = Raverus.FiskalizacijaDEV.Schema.OznakaZatvaranjaType.Z
           poslovniProstor.OznakaZatvaranjaSpecified = True
Da li to onda znači da kad NE odjavljujemo poslovni prostor nego prijavljujemo ili mijenjamo radno vrijeme treba:
          poslovniProstor.OznakaZatvaranjaSpecified = False
Što više, treba li vrijednosti tih dviju varijabli resetirati nakon uporabe jer bi korisnik odmah zatim mogao mijenjati radno vrijeme na drugom PP pa bi mogle ostati ove vrijednosti za odjavu unatoč tomu što on radi prijavu.

Eto, oko jednostavnih stvari si stalno u poziciji da napraviš krivo jer nema JASNIH uputa za programere.

@viggor, nemam što brisati, preko tog prostora nije bilo prometa.
@_damir, korisniku programa nitko ne može zabraniti da poslovni prostor ponovo prijavi bez obzira na pravila.
Jednako kako se vozaču ne može zabraniti da prouzroči prometnu nesreću.
Dec 15, 2014 at 12:03 PM
bad_exception wrote:
@_damir, korisniku programa nitko ne može zabraniti da poslovni prostor ponovo prijavi bez obzira na pravila.
Ovdje mislim da nisi u pravu - ti, odnosno programer, administrator i slicni likovi bi jedini trebali imati mogucnost prijavljivanja i kreiranja novog prostora. Iz dva razloga: prvi je da se ne desavaju gluposti koje polupismeni/nezainteresirani/neobrazovani korisnici, s bas_me_briga stavom, mogu napraviti, a drugi je mnogo prozaicniji, da im naplatis svaki dodatni put svoj dolazak, odnosno administraciju.

Kako ces ti to, kao programer rijesiti, ostaje tebi na volju, ali svakako smatram da nije pametno "dopustati vozacima da prave nesrece", ako je to ikako moguce. Ja, konkretno, za fiskalizaciju koristim izdvojenu aplikaciju Fiska, od bbanka, koja, hvala Bogu, ima lozinku za pristup svim parametrima neophodnim za fiskalizaciju, a koju mi ne pada na pamet dati, niti pokazati da uopce postoji, svojim korisnicima. Tako da jedine gluposti te vrste mogu napraviti samo ja.
Dec 16, 2014 at 7:18 AM
Edited Dec 16, 2014 at 7:19 AM
U pravu si viggor osim u jednomu a to je odnos do kupca/korisnika. Ako su oni tvoji korisnici onda je to OK ali ako si program prodao onda kupac s njim mora moći raditi i bez tebe. No, u svakom slučaju razumijem smisao tvog pisanja. Ne bi bilo loše te parametre staviti malo "pod ključ".
Na koncu, pošto se igra zaoštrava ja sad snimam sve XML-e pa i ove za prijavu/odjavu/promjenu radnog vremena kao i odgovore na njih.
Dec 16, 2014 at 5:34 PM
Opet se ne slazem! Zato sto se radi o ozbiljnim stvarima koje mogu poremetiti rad cjelokupnog procesa fiskalizacije. I auto kad kupis, mozes raditi s njim sto te volja, ali proizvodjac ti ne isporuci OBD konektor i TORQUE program pa da smartfonom cackas po autu sto god hoces. Niti te prodavac oruzja nauci kako da pravis metke za pistolj koji ti je prodao. Iako su obje stvari relativno dostupne i jednostavne, nikad to ne dobijes u paketu i po mom misljenju i ne trebas ih dobiti, jer si (smo) uglavnom "debili" koji se ne bi trebali baviti takvim operacijama. Kao sto i sam vidis u vlastitom primjeru, kod tog tvog korisnika :)