Naknadna fiskalizacija nakon 48 sati

Jul 17, 2014 at 8:39 AM
Nigdje ne mogu pronaći odgvor za ovaj problem.
Račun izdan samo sa ZKI i korisnik nije naknadno
fiskalizirao 4 dana. Onda se sjetio da bi trebao i to
napraviti. I što sad?
Jul 17, 2014 at 10:18 AM
I ja sam imao slican problem sa 2 korisnika - jedan DEBIL, koji unatoc upozorenju da ima nefiskalizirane racune stare toliko i toliko sati i da ih treba fiskalizirati, nije to ucinio dok ja nisam dosao i slucajno vidio da ga kasa upozorava na to (nakon skoro 10 dana!), a drugi, malo manji DEBIL, nakon sto mu je grom spalio ruter, nije se sjetio da ili kupi privremeno WLAN stick, dok mu ne osposobe ruter ili da odnese PC na mjesto gdje ima interneta, fiskalizira racune na vrijeme i vrati ga natrag, sto je nakon 3 dana i ucinio.

U oba slucaja smo odradili fiskalizaciju naknadno, tad kad sam ih upozorio, jer ne vidim drugo rjesenje - bolje ikad nego nikad. Kakve sankcije slijede, to nitko ne zna, ali cim drzava sazna za takav "kriminal", garant ce doci po svoje. Jebeno je to sto imaju podatke na koje se mogu pozvati nakon X vremena, kad ti vec i zaboravis na problem. Da su barem neko rjesenje ponudili u vidu sacinjavanja nekog zapisnika, kontaktiranja PU ili nesto tako, ali nista - lud-zbunjen-nenormalan.
Jul 17, 2014 at 10:31 AM
Taj me problem muči već duže vrijeme pa sam
pitanje formulirao ovako, jer mi se to dogodilo
nekoliko puta i uvijek su korisnici to riješili
da naknadno fiskaliziraju.
Danas me jedan nazvao da mu pomognem
odgovoriti PU na njihov zahtjev da se očituju
o računu xxxx koji je kreiran 19.12.2013, a naknadno
fiskaliziran 27.12.2013 !?
Nisam nigdje našao pojašnjenje što nakon 48
sati ako ne proradi Internet a račun otišao samo sa ZKI.
Jul 17, 2014 at 10:43 AM
Takvih situacija je puno, samo šta mi programeri toga vjerojatno nismo svjesni. Do sada nisam čuo da je netko imao problema radi toga. A da li će - pitaj boga... JA svima svojima kažem da na kraju dana kliknu na "fiskaliziraj sve", ali znam da većina njih to ne radi.
Jul 17, 2014 at 10:57 AM
Za sada su problemi što netko ipak pregledava takve (zakašnjele) račune u PU i traže da se korisnik očituje pisanim putem.
Konkretno je to 1 račun u cijeloj godini od 50-tak tisuća (vrijednost cca 100,00 KN) ali iapk.... Mene brine što ne mogu naći
uputu što u takvim situacijama. Po meni bolje ikad nego nikad fiskalizirati.
Jul 17, 2014 at 2:23 PM
Edited Jul 17, 2014 at 2:28 PM
Lero wrote:
Taj me problem muči već duže vrijeme pa sam
pitanje formulirao ovako, jer mi se to dogodilo
nekoliko puta i uvijek su korisnici to riješili
da naknadno fiskaliziraju.
Nisam nigdje našao pojašnjenje što nakon 48
sati ako ne proradi Internet a račun otišao samo sa ZKI.
Što se događa nakon 48 sati, piše u ZAKON O FISKALIZACIJI U PROMETU GOTOVINOM u Članaku 35. :

(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se obveznik fiskalizacije ako:
.
.
Stavak 5. u roku od dva dana, računajući od dana u kojem je došlo do potpunog prestanka rada naplatnog uređaja ne uspostavi rad naplatnog uređaja te ne dostavi izdane račune (članak 22. stavci 2. i 3.)
.
.

http://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1334

Meni se čini da je tu sve kristalno jasno.
Jul 17, 2014 at 4:06 PM
Ovo sa Zakonom jasno ali dal da fiskalizira račun nakon 48 sati ili ne.
Jul 17, 2014 at 5:11 PM
Naka sami odluče šta će sa prstima u pekmezu. "Transakcijski računi" smiju biti na istom brojaču računa, što znači da fiskalizirani računi smiju imati "rupe" u slijednosti brojeva računa. Svejedno tu ne treba biti naivan jer čak i mi znamo da "mali" nemaju negotovinske račune.
Jul 18, 2014 at 6:17 PM
**damir_ wrote:**
... čak i mi znamo da "mali" nemaju negotovinske račune.
Ne slazem se bas s ovom tvrdnjom, jer neki od mojih "malih" imaju upravo to - recimo veca firma svakodnevno koristi ugostiteljske usluge i sve placaju transakcijski. U pocetku nisam dozvolio da se T racuni ne fiskaliziraju, nego je sve moralo biti fiskalizirano, ali sam kasnije uvidio da je korisniku ipak puno jednostavnije da T racun ne fiskalizira pa sam im to i omogucio. Slicno je i u "malim" trgovinama - neka firma uzima par puta mjesecno repromaterijal i sve ide preko T racuna, dakle i "mali" mogu koristiti T racun.

E sad, kafici, disko klubovi i slicni objekti, to mislim da bas i ne bi proslo, iako striktno gledajuci, tko i kako im to moze osporiti?
Jul 20, 2014 at 10:31 AM
Edited Jul 20, 2014 at 10:45 AM
Ja sam ovaj problem riješio da sam napravio poseban app samo za fiskaliziranje koji se uvijek pali u tray-u prilikom starta programa. Zgodna funkcija je automatska fiskalizacija u xx:xx vremenu koja se može podesiti. Vrijeme je podešeno kada nema nikoga na blagajni. PC se gasi nakon fiskalizacije (ako je opcija uključena) i mirna bosna. Na početku sam kod korisnika kada bi se spojio zbog tehničke podrške iz znatiželje provjeravao račune, i naravno da je bilo nefiskaliziranih. Unatoč tome da program sam obavijesti korisnika prilikom logina koliko je računa ostalo nefiskaliziranih, i dalje je teško bilo kliknuti "fiskaliziraj račune". Pa eto, savjetujem svima da prorade na ovakvoj soluciji. Smatram da mi programeri moramo često misliti iz perspektive korisnika. LP

btw.
Lero wrote:
Rekao bih da je isti račun prijavljen fizički u PU da nije fiskaliziran, a oni iz PU su ga pratili još koji dan i primjetili da je naknadno fiskaliziran ali ne u zakonskom roku. Ako se korisnik izvuče bez kazne, onda je svarno sretnik. Javi nam kako je prošlo. Mene isto zanima jel PU provodi taj zakon ili gledaju kroz prste.
Jul 22, 2014 at 9:12 AM
moram priznati da prosle godine sam imao nekoliko njih koji su zaboravljali naknadno fiskalizirati racune koji su otisli bez jira, cisto iz njihove lijenosti ili sta-vec-cega, a do danas nitko im nista nije prigovorio, a bili su periodi od puno vise nego 2 dana ... ali, ja sam onda stavio kontrolu kad ulaze u pregled zbroja u kasi, prije nego im se pokaze, program prekontrolira ima li racuna bez jira, ako ima, odradi slanje, pa tek onda moze dobiti izvjestaj koliko ima u kasi ... to mi se cini najsigurnije, jer cisto sumnjam da bar jednom u 2 dana nece pogledati koliki mu je utrzak :-)