.xml za drugi dokument

Jan 20, 2014 at 2:11 PM
Dali je netko pokušao dostaviti poreznoj upravi naki drugi .xml dokument (recimo joppd obrazac) na sličan način kao gotovinski račun, i na koje probleme je naišao.
Jan 21, 2014 at 10:46 PM
Ne razumijem tu tvoju ideju :D Ako postoji način bilo bi mi drago da znam, ali koliko sam ja upoznat, tako nešto je nemoguće.
Jan 22, 2014 at 6:22 AM
Jednostavno. Kada se u knjigovodstvenoj aplikaciji generira pdv, joppd,... dokument, generira se njegov e-oblik u obliku .xml datoteke. Tu datoteku se pomoću aplikacije e-porezna validira, preuzima, potpisije i dostavlja poreznoj upravi. Aplikacija e-porezne nije baš previše komotna, a i treba je zasebno pokretat. Zašto se .xml nebi verificirao, potpisao i dostavio direktno iz knjigovodstvene aplikacije - jednim klikom.
Možda je nemoguće, ali ne zbog tehničkih razloga nego zbog monopola Fine nad tim poslom.
Jan 22, 2014 at 10:06 AM
Izašli smo izvan teme ovog discussiona. Ukratko, e-porezna ima klijentsku i serversku stranu, za razliku od fiskalizacije gdje smo mi pisali klijente. Drugim riječima u e-poreznoj se obraćamo klijentu, a u fiskalizaciji serveru. Zašto je to tako? Pitajmo Slavka. E-porezne i fiskalizacijske aplikacije radila je tvrtka Apis-it, a Fini su ostali "samo" certifikati.
Jan 23, 2014 at 12:11 PM

Je na rubu teme, ali svejedno …

Slavko nam može samo reći koje značajke ima serverska strana, pa bi klijenta već nekako 'sklepali', kao i kod fiskalizacije.

Feb 3, 2014 at 1:20 PM
Edited Feb 3, 2014 at 1:37 PM
Zašto ne napraviti cijeli joppd.xml (bez digitalnog potpisivanja) i iz aplikacije eporezna samo napraviti open file -> send ?

Mi smo napravili upravo to, korisnici u aplikaciji imaju svu komociju oko unosa, upozorenja na greške itd. Na kraju se samo snimi xml iz vlastite aplikacije i potom sa aplikacijom ePorezna samo napravi potpisivanje i slanje dokumenta.

Naravno, kada bi objavili što i kako digitalno potpisati mogli bi bez problema direktno poslati na server ePorezne.
Feb 3, 2014 at 2:23 PM

Ma to imam,

Pokušavam doći do URL za dostavu .xml datoteke, da izbjegnem 'vanjski program' za dostavu

Feb 3, 2014 at 2:54 PM
Ako u poreznoj ne žele dati informacije kada ih se lijepo pita, možeš probati sa fiddler-om
Iako je potrebno puno gnjavaže i sa njime doći do svega potrebnog. Tu je još i čitanje certifikata iz same kartice itd. Zavisi puno i od toga sa kakvim alatom radiš da li će biti još nekih problema i u konačnici teško je za očekivati bilo kakvu podršku od strane ePorezne dok sami ne odluče javno objaviti detalje.

Samom objavom dokumentacije bi uvelike olakšali sebi posao jer im trenutno ePorezna više ne radi nego što radi. Te neradi sa ovom ili onom verzijom Jave, te ne radi više sa IE, moraš koristiti drugi browser. I onda kada nekako natjeraš sve skupa da radi, otvoriš neku drugu stranicu koja koristi javu i dobiješ poruku da browser ne dozvoljava otvaranje stanice sa starom verzijom jave itd. da ne nabrajam, sigurno ste se već svi susreli sa time.
Feb 5, 2014 at 9:27 AM
Najnovija informacija:
Sustav ePorezna još ne raspolaže servisom za direktnu predaju obrasca, ali je izrada takvog servisa za obrazac JOPPD u planu, te će biti korisnicima na raspolaganju do sredine 2014.g.
Feb 5, 2014 at 1:37 PM
Edited Feb 5, 2014 at 1:37 PM
Moze izvor za informaciju?

smilovic wrote:
Najnovija informacija:
Sustav ePorezna još ne raspolaže servisom za direktnu predaju obrasca, ali je izrada takvog servisa za obrazac JOPPD u planu, te će biti korisnicima na raspolaganju do sredine 2014.g.
Feb 5, 2014 at 3:17 PM

[email removed]; u ime; [email removed]

Feb 5, 2014 at 3:21 PM

Izvinjavam se,

Kopirana je mail adresa ali ju je sistem izbrisao

Izvor je apis-It.hr

Feb 6, 2014 at 8:04 AM
Edited Feb 6, 2014 at 8:04 AM
Hm, ovo je stariji clanak,
http://www.apis-it.hr/apisit/ws.nsf/public/index?openform&lang=HR&id=928E&

smilovic wrote:
Izvinjavam se, Kopirana je mail adresa ali ju je sistem izbrisao Izvor je apis-It.hr
Coordinator
Feb 6, 2014 at 8:06 AM
Kad smo već na ovoj temi, zna li netko zašto su XSD sheme za predaju PD obrasca preko sustava ePorezne još uvijek iz 2011. godine? I prošle su nam godine korisnici javljali da to ne prolazi, javljaju i ove, ...
Feb 19, 2014 at 1:13 PM
Edited Feb 19, 2014 at 1:24 PM
Pouzdani razlog ne znam, ali možemo samo pretpostavljati da su nemarni kada je rječ o objavi XSD shema bilo za PD, bilo za PDV obrazac.

Kad smo kod PDV obrasca, ja se ne oslanjam na njihovu shemu, jer je zadnja objavljena V6.0 (provjereno u trenutku pisanja), a aktualna verzija je V8.0.

Razlog je taj što na osnovu sheme su pojedine pozicije u XML-u readonly, a onda je nemoguće preko postojećih objekata u programskom jeziku promjeniti readonly pozicije. A ako ne promjenim te pozicije, onda je XML neispravan(metapodaci u zaglavlju).

Zato uglavnom formiram više varijanti XML dokumenta i od njih sastavim jedan XML dokument. (Opcije kada je naveden porezni zastupnik, kada nije, kada obrazac popunjava druga pravna osoba, da li se koristi naziv tvrtke ili ime i prezime osobe itd.) Na osnovu tog pomoćnog XML dokumenta preko wizzarda formiram funkcije koje olakšavaju čitanje/pisanje XML tagova itd.

Pri kreiranju XML-a za ePoreznu kroz vlastitu aplikaciju pazim koje tagove smijem popuniti, a koje ne smijem kako bi validacija XML-a bila ispravna kao i da se radi popunjavanje pomoću XSD sheme.

Tako sam napravio i ovaj puta, sve fino krasno, validacija prolazi u ePorezna itd. Međutim ima samo jedna "sitnica" - nemoguće je prijaviti porez od 10%.
Naime na novom obrascu postoji samo 13% (ne 10% i 13% zajedno), tako da oni koji moraju prijaviti porez od 10% to ne mogu napraviti ispravno.

Na upit u poreznu upravu kako postupiti u navedenoj situaciji odgovor je:
"Nemojte predavati obrasce PDV-a, upravo je sazvan hitan sastanak na kojem će se odlučiti kako treba postupati."
Feb 20, 2014 at 9:17 AM
Službenog priopćenja porezne uprave nema, ali evo objašnjenja sa RRiF stranica
Mar 5, 2014 at 10:04 AM
Edited Mar 5, 2014 at 10:05 AM
Vezano za JOPPD obrazac evo jučerašnje službene obavijesti sa stranica porezne uprave

Da vam uštedim malo vremena, dodali su novu točku na ispisu JOPPD obrasca i u XML shemu,
na stranici "A" - VI.4. Doprinos za zapošljavanje - podatak 3.

Ukupan iznos doprinosa za zapošljavanje prema poduzetničkoj plaći

Samo po sebi ne predstavlja neki osobiti problem, ali nema dodatnog objašnjenja što i kako zbrojiti sa stranice B pod tu točku (npr. kolonu 12.5 sa šifrom stjecatelja tom i tom), nadalje nejasno je da li točka 4.1. ostaje kao i prije da se upisuje ukupan doprinos za zapošljavanje ili se mora umanjiti za doprinos prema poduzetničkoj plaći.

Ne treba niti napominjati da je primjena novog sustava započela prije objave samih uputa kako treba postupati.
Mar 7, 2014 at 12:48 PM
krunof wrote:
Vezano za JOPPD obrazac evo jučerašnje službene obavijesti sa stranica porezne uprave

Da vam uštedim malo vremena, dodali su novu točku na ispisu JOPPD obrasca i u XML shemu,
na stranici "A" - VI.4. Doprinos za zapošljavanje - podatak 3.

Ukupan iznos doprinosa za zapošljavanje prema poduzetničkoj plaći

Samo po sebi ne predstavlja neki osobiti problem, ali nema dodatnog objašnjenja što i kako zbrojiti sa stranice B pod tu točku (npr. kolonu 12.5 sa šifrom stjecatelja tom i tom), nadalje nejasno je da li točka 4.1. ostaje kao i prije da se upisuje ukupan doprinos za zapošljavanje ili se mora umanjiti za doprinos prema poduzetničkoj plaći.

Ne treba niti napominjati da je primjena novog sustava započela prije objave samih uputa kako treba postupati.
Imaš objašnjenje, tj.kontrolu kako zbrojiti odnosno prema šifri za poduzetničku plaću, tj oni radnici koji imaju šifru za poduzetničku plaću na A strani im se zbraja pod VI.4.3 (Prilog 2. 0031-0039)., oni koji imaju redovno ide im pod VI.4.1.