Što kada se isti račun fiskalizira dva puta i dobije dva JIR-a?

Aug 22, 2013 at 9:13 AM
Što kada se isti račun fiskalizira dva puta i dobije dva JIR-a? Dali se to računa kao dva različita računa? Treba li nekako stornirati jedan od tih računa?
Aug 22, 2013 at 10:49 AM
Ako je ZKI isti ne treba ništa raditi.
Aug 22, 2013 at 10:54 AM
a ako nije?
Aug 22, 2013 at 11:13 AM
Drasko87 wrote:
a ako nije?
Pa ako su svi parametri za izracunavanje ZKI-a isti onda mora biti isti i radi se o istom racunu.
Nemre ZKI biti razlicit a da su svi parametri isti !!!! :)
Aug 22, 2013 at 11:19 AM
Nisu isti parametri ... sekunda je različita pa ni ZKI nije isti
Kako CIS uopće može dozvoliti da se tako nešto fiskalizira?
Aug 22, 2013 at 11:30 AM
Pa onda nisu isti racuni!!!
A CIS ne kontrolira nista !
Di bi oni dosli da kontroliraju sve kaj bi mi zeljeli... :)
Poslao si racun sa razlicitim ZKI-jem i to su za njih dva racuna, a ti se sada pravdaj kako je do toga doslo da isti racun posaljes sa razlicitim vremenom i da je to jedan te isti racun prema tvojim saznanjima !!
Aug 22, 2013 at 11:36 AM
CIS prepiše zadnji račun u "normalnim okolnostima". No, kako se radi o dva različita ZKI-a trebalo bi ih pitati što se zaista dešava.
Pretpostavljam da te račune ipak uzimaju u evidenciju, dakle i jedan i drugi.
Štoviše, dobar ste kandidat da vas njihov softver detektira kao veoma "zanimljivog" i da taj podatak dostavi dalje.
CIS ne validira podatke koje prima, jer bi to stravično usporilo sustav, a realno mislim da to ni ne treba raditi.
Bilo koja poslovna logika na strani servera, osim provjere certifikata, bila bi podložna greškama.
Bolje pitanje od ovog zašto CIS dozvoli da se tako nešto fiskalizira je kako to uopće vi dozvolite, kakva je to baza i kakav softver?
Znam da u praksi dolazi do svakakvih problema, no ovakvo nešto se ne bi smjelo dešavati, a posebno se ne smije mijenjati ZKI i JIR, da ne govorim o podacima.
Aug 22, 2013 at 11:39 AM
GoranV13 wrote:
A CIS ne kontrolira nista !
Di bi oni dosli da kontroliraju sve kaj bi mi zeljeli... :)
Pa jel normalno i dopustivo da takav sustav dozvoli fiskaliziranje tako nečega i onda kaže ko te jbe plati kaznu?

GoranV13 wrote:
Poslao si racun sa razlicitim ZKI-jem i to su za njih dva racuna, a ti se sada pravdaj kako je do toga doslo da isti racun posaljes sa razlicitim vremenom i da je to jedan te isti racun prema tvojim saznanjima !!
Poslao sam upit stornirati te račune (koliki iznos treba stornirati)
Aug 22, 2013 at 12:04 PM
Stanki wrote:
CIS prepiše zadnji račun u "normalnim okolnostima". No, kako se radi o dva različita ZKI-a trebalo bi ih pitati što se zaista dešava.
Pretpostavljam da te račune ipak uzimaju u evidenciju, dakle i jedan i drugi.
Štoviše, dobar ste kandidat da vas njihov softver detektira kao veoma "zanimljivog" i da taj podatak dostavi dalje.
CIS ne validira podatke koje prima, jer bi to stravično usporilo sustav, a realno mislim da to ni ne treba raditi.
Bilo koja poslovna logika na strani servera, osim provjere certifikata, bila bi podložna greškama.
Bolje pitanje od ovog zašto CIS dozvoli da se tako nešto fiskalizira je kako to uopće vi dozvolite, kakva je to baza i kakav softver?
Znam da u praksi dolazi do svakakvih problema, no ovakvo nešto se ne bi smjelo dešavati, a posebno se ne smije mijenjati ZKI i JIR, da ne govorim o podacima.
Ovako ozbiljan sustav MORA dati korisnicima uvid u njihove akcije i mogućnost poništavanja istih. Pogledaj za primjer payment gatewaye sustave... imaš pregled svih svojih akcija, mogućnost storniranja, odobravanja...

Nedopustivo je zauzeti stav greška = kazna + zatvaranje

Uglavnom, posalo sam upit APISu i poreznoj koliki iznos treba stornirati pa ću ako mi išta jave postati ovdje
Aug 22, 2013 at 12:31 PM
Evo odgovora porezne:

Poštovani,

S obzirom na nastalu nepravilnost predlaže se sljedeći način postupanja:
Obveznik fiskalizacije treba „zatvoriti“ naplatni uređaj i u tekućoj kalendarskoj godini s tog naplatnog uređaja (oznaka naplatnog uređaja) više ne smije izdavati račune. Obveznik treba otvoriti novu oznaku naplatnog uređaja s kojeg se izdaju računi u skladu sa Zakonom i postavljenim pravilima.
Npr. ako je prije greške broj računa imao oblik 15/1/1 onda bi račun nakon otvaranja nove oznake naplatnog uređaja mogao imati oblik 1/1/2 i slijednost računa bi uredno mogla početi s brojem 1 budući je riječ o novom naplatnom uređaju.
Naravno, treba voditi računa o tome je li slijednost računa definirana na razini poslovnog prostora ili naplatnog uređaja.
Ako je definirana na razini poslovnog prostora onda treba zatvoriti 'tekuću/aktivnu'oznaku poslovnog prostora i otvoriti novu. Slijednost brojeva računa u ovom slučaju također kreće od broja 1 nakon otvaranja nove oznake.
Nastalu nepravilnost i poduzete radnje potrebno je detaljno dokumentirati u obveznikovom internom aktu, kako bi obveznik u slučaju poreznog nadzora mogao pružiti isti na uvid ovlaštenim djelatnicima Porezne uprave.
Račune koji su 3 puta fiskalizirani s istom brojčanom oznakom nije potrebno stornirati. Također, iste nije potrebno ponovno fiskalizirati nakon otvaranja nove oznake.
Predloženi način postupanja je dogovoren u suradnji sa Središnjim uredom Porezne uprave i isti smo sugerirali obveznicima koji su imali slučaj poput Vašeg.
Općenito o storniranju računa
Prema Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom, za svako storniranje računa potrebno je izraditi novi račun, odnosno isti fiskalizirati (čl. 24).
Storno računa je posve novi račun sa svojim brojem računa i mora se poštivati slijednost brojeva računa. Tehnički gledano, na storno računu koji se dostavlja Poreznoj upravi nalaze se svi iznosi samo suprotnog predznaka u odnosu na originalni račun. Gledajući sa strane centralnog sustava postojati će evidentirana dva računa i svi pojedini iznosi na originalnom i storno računu zbrojeni dat će vrijednost 0,00. Dakle, iznosi sa suprotnim predznacima odnose se na porezne osnovice navedene na računu, iznose poreza, iznos naknade, ostale iznose koji se pojavljuju na računu i naravno na ukupni iznos računa. Porezna stopa nije suprotnog predznaka budući da nije riječ o iznosu.
CIS će za svaki zaprimljeni račun dodijeliti novi JIR.
Aug 23, 2013 at 9:18 AM
Edited Aug 23, 2013 at 9:19 AM
Ovako ozbiljan sustav MORA dati korisnicima uvid u njihove akcije i mogućnost poništavanja istih. Pogledaj za primjer payment gatewaye sustave... imaš pregled svih svojih akcija, mogućnost storniranja, odobravanja...
Ok.
Znači, vi mislite da je vaš sustav koji je dozvolio po istom računu generiranje i fiskaliziranje dva ZKI-a i JIR-a dobar i "ozbiljan"?
Koji su to argumenti i situacije u kojima se to može dogoditi?
Aug 23, 2013 at 1:17 PM
Od samog početka se govori da se u slučaju ponovne fiskalizacije istog računa prethodni račun briše, pod uvjetom da su to dva ista računa. Nitko nije znao reći šta ako to nisu isti računi, ali sada znamo šta to znači.
PU je od početka zauzela stav da oni ništa ne kotroliraju (osim OIB-a jer hoće znati tko je poslao račun), a preko njihovog web sučelja možeš samo prekontroli da li je neki račun zaprimljen.

Razmišljam o rečenici: "Račune koji su 3 puta fiskalizirani s istom brojčanom oznakom nije potrebno stornirati. Također, iste nije potrebno ponovno fiskalizirati nakon otvaranja nove oznake.". Vjerojatno misle na 3 različita računa sa istim brojem, to bi onda značilo da bilježe samo zadnja 2 računa sa istim brojem? Onda im je vjerojatno svejedno koliko ima računa sa istim brojem jer već sa dva si na granici prekršaja.
Aug 23, 2013 at 1:40 PM
Edited Aug 23, 2013 at 2:57 PM
**damir_ wrote:**
Razmišljam o rečenici: "Račune koji su 3 puta fiskalizirani s istom brojčanom oznakom nije potrebno stornirati. Također, iste nije potrebno ponovno fiskalizirati nakon otvaranja nove oznake.". Vjerojatno misle na 3 različita računa sa istim brojem, to bi onda značilo da bilježe samo zadnja 2 računa sa istim brojem? Onda im je vjerojatno svejedno koliko ima računa sa istim brojem jer već sa dva si na granici prekršaja.
Ja sam imao 3 sa istim brojem pa je zato 3. Bez obzira koliko se izda 2,3, 4 ... 10 treba zatvorit naplatni uređaj (ako redoslijed ide na razni naplatnog uređaja) ili poslovni prostor (ako ide na razinici poslovnice) i otvoriti novo.