Brojčanik preskočio broj, a račun nije izdan

Aug 14, 2013 at 1:28 PM
Edited Aug 14, 2013 at 1:42 PM
Imam problem oko fiskalizacije...

brojčanik mi je preskočio broj računa. Imam račune 1, 2, 3, ...., 103, 104, XXX, 106, 107, ...., 210, 211. Fali mi račun broj 105. Još istražujem što se dogodilo sa tim računom, ali pretpostavljam da je došlo do blokade (smrzavanja) uređaja ili nešto, jer ga nemam. Dakle brojčanik je preskočio, ali račun nikad nije izdan. Još jedan problem je što se to dogodilo 25.07. između 09:14:49 i 10:36:48... daleko je prošlo 48 sati tako da je sad kasno da probam "umetnuti" neki bezvezni račun od 1kn ili nešto ... što raditi? Dali da to nekako prijavim poreznoj ili nekome? Pretpostavljam da će bit s**nja ako to inspekcija primjeti, a stvarno nije bilo namjerno.

Možda bi dobro došao odgovor što općenito napraviti ako dođe do anomalije u redoslijedu broja računa koja se tek naknadno primjeti?

EDIT: Budući da čuvam sve poslane zahtjeve i odgovore prema CIS-u, sada sam gledao, i zahtjev za fiskalizaciju tog računa nije nikada poslan.
Aug 14, 2013 at 1:39 PM
Ubaci račun, način plaćanja transakcijski :D

Možeš dodati u interni akt zabilješku i to je to.
Aug 14, 2013 at 1:45 PM
Hahahaha :D Da, pa i zaboravio sam na te transakcijske račune i da njih netreba fiskalizirati :))
Aug 14, 2013 at 3:04 PM
Ali mislim da ti je ipak bolje da pustiš tako i da dodaš u interni akt da se dana tog i tog dogodilo to i to radi greške na nečemu i da se preskočio taj broj računa i to je to. Mislim da ne bi trebao imati problema ako je uredno evidentirano u internom aktu.
Aug 14, 2013 at 3:29 PM
Edited Aug 14, 2013 at 3:36 PM
Drasko87 wrote:
daleko je prošlo 48 sati tako da je sad kasno...
Nije kasno jer račun u stvarnosti nije izdan i kupac ga ne može provjeriti. Porezna ne provjerava kolika je vremenska razlika za naknadno dostavljene račune.
Ja bi se odlučio za soluciju od moremore. Ali to sam samo ja :)
U tom slučaju ništa ne šalješ, nikome ne pričaš, niti ništa ne moraš napisati u internom aktu jer je slijed brojeva i dalje ispravan. Samo neka taj račun 105 bude spremljen sa podacima 25.07. sa vremenom između 09:14:49 i 10:36:48 kako si i sam napisao.
Pozdrav :)
Aug 16, 2013 at 2:33 PM
Edited Aug 16, 2013 at 2:35 PM
Interni "Zapisnik" obavezno treba napraviti!
Nekoliko puta sam upozoravao da PU po "novom" (vrijedi od 2008!!) Zakonu o računovodstvu ima hrpu ovlasti koji joj dozvoljavaju da "ulazi u bazu", analizira i pregledava vaš code programa itd, itd.
Nije to više kao nekada "lako ćemo" ili "nekako bude".
Zato se i čudim svima koji još uvijek dozvoljavaju razne manipulacije sa podacima, pa čak i brisanje računa koji imaju ZKI
(a nekima čak niti JIR ne smeta!)
Aug 17, 2013 at 6:27 PM
Edited Aug 17, 2013 at 6:34 PM
Štos sa transakcijskim računom nije idealan jer se račun mora nalazit u knjizi izlaznih računa te tamo mora pratit slijednost brojeva računa i datuma. Ali možda prođe...

Stanki, ovo sa "ulaskom u bazu"... naježio sam se i pri samoj pomisli da mi sjedne za komp. Mogu zamislit te advanced inspekcijske nadzore. Nakon nadzora nazoveš odvjetnika zbog nastale štete i naručiš koktel, tamo negdje ispod palme, da te čeka kad dođeš.
Šalu na stranu, slažem se sa ovim što si napisao, ali pregled baze ili source koda treba radit struka, a ne knjigovođa.
Aug 20, 2013 at 7:30 AM
Ovako kaže Opći porezni zakon, čl. 57:
(1) Porezni obveznici koji vode podatke u elektroničkom obliku moraju na zahtjev poreznog tijela:
  1. omogućiti pristup i nadzor softveru i hardveru i bazama podataka koji se koriste kao dio sustava za elektronički vođene poslovne knjige, evidencije i izvješća te provjeru primjerenosti elektroničkih programa i elektroničke obrade podataka. (Stanki: što god to značilo...)
Idemo dalje, čl.6 je posebno zanimljiv:
(6) Na zahtjev poreznog tijela porezni obveznici moraju staviti na raspolaganje dokumentaciju o elektroničkom sustavu korištenom za vođenje poslovnih knjiga, evidencija i izvješća. Dokumentacija mora sadržavati opis:
  1. elektroničkog sustava (dizajn, konstrukcija i rad),
  2. podsustava i datoteka (sadržaj, struktura, linije za komunikaciju),
  3. funkcionalnih procedura koje su dio elektroničkog sustava,
  4. kontrole koja osigurava točnost i pouzdanost postupaka i funkcioniranja elektroničkoga sustava,
  5. kontrole koja sprječava neovlaštene dopune, izmjene ili brisanja elektronički pohranjenih podataka.
Ima još...
(7) Svaka izmjena u elektroničkom sustavu (elektronički programi, procedure i datoteke) mora biti dokumentirana u vremenskom redoslijedu izmjena, s datumom izmjene i obrazloženjem razloga, tipa i posljedica izmjene
Aug 22, 2013 at 9:07 AM
Hvala svima na odgovorima, na kraju sam ipak odlučio samo napraviti interni zapisnik o tome što se dogodilo. Ako su normalni trebali bi to shvatit.
Aug 22, 2013 at 11:48 AM
Gle, to je jedino ispravno.
Svi računi moraju imati svoj numerički ali i vremenski slijed!
Da bi to osigurao, trebao bi "muljati" po bazi, a koliko je to pametno sam znaš.