Novi zakon o PDV-u (ima li promjena?)

Jun 6, 2013 at 5:57 PM
Edited Jun 6, 2013 at 9:33 PM
Danas me nazivcirao jedan knjigovodja informacijom da od 1.7.13. stupa na snagu novi PDV zakon, po kojem (NAVODNO) ispis na MP racunima odsad ide u VPC (osnovica), a tek na kraju se obracunavaju i dodaju PDV, PP i ostali porezi. Dakle, nesto slicno ovom:
Artikal    Kol    Osn    PDV     PP
-----------------------------------
Kava         1   4.55   0.46      -
Pivo 0,2     1   8.85   0.89   0.27
Rakija 0,03  1   9.38   2.35   0.28
===================================
Ukuupno:        22.78   3.70   0.55
Za platiti:                   27,03
MPC artikala su 5+10+12=27 kn, respektivno, PP=3%
Greska od 3 lipe, naravno, nastaje zbog zaokruzivanja na 2 decimale prilikom svake operacije.

Da li ste nesto naculi o ovome, jer je navodno to bilo u PRIJEDLOGU Zakona?
Ako je ovo istina, onda je to L U D I L O B R A L E ! ! !
Jun 6, 2013 at 6:26 PM
Mislim da taj knjigovođa nema pojma o čemu priča.
Meni su ovih dana počeli govoriti da će od 01.07. svi koji nisu u sustavu PDV-a morat izać iz fiskalizacije.
Dok ne izađe u narodnim novinama, ništa ne govoriti.
Iako neznam koliko radite na drugim programima, ali novi PDV obrazac je koma :D
Jun 6, 2013 at 9:32 PM
Ne znam ima li pojma, ali znam da redovito prati promjene i ide na seminare, tj. nije od onih koji cekaju da im netko drugi kaze sto trebaju raditi. To je receno na jednom od nedavnih seminara, od strane predavaca, a do mene je stigla informacija jer poznaje moje MP blagajne. Kao, svi ce po novom (ako je prijedlog zakona prosao), morati (i veleprodaja i maloprodaja) krenuti od VPC, pa na to dodavati sve ostale poreze.

Mislim, generalno, nije mi problem napraviti, samo nek' ne mijenjaju pravila u 5 do 12 i neka tocno navedu kako sto i na kojem mjestu treba izracunati, zaokruziti, itd. I dalje nisam siguran kada se rade zaokruzivanja - prilikom svake operacije (tu nastaju najvece razlike), prilikom upisa u bazu, stavka po stavka, racun po racun, promet po promet ili PDV obracunsko razdoblje po razdoblje??? Cini mi se da svatko ima svoj stav, a u NN ni traga o tome, a bas bi tu trebalo biti detaljno opisano.
Jun 6, 2013 at 10:19 PM
Edited Jun 6, 2013 at 10:19 PM
gdje se moze vidjeti novi pdv obrazac?
Jun 7, 2013 at 7:29 AM
kaj se čudite ko picek glisti svi znamo da promjene i primjene idu 5 do 12 a očitovanje par mjeseci poslije
Jun 7, 2013 at 7:33 AM
A zašto jedan ugostiteljski objekt uopće mora iskazivati VPC na računu... mislim stvarno nebuloze, to nisam vidio nigdje u EU.
Također račun će za većinu kupaca biti potpuno nepregledan (osim krajnjeg iznosa).

I na kraju, ako je to tako, onda su se stvarno na vrijeme sjetili, nije ovo baš tako jednostavna promjena, pogotovo sada kada se još uvijek borimo sa fiskalizacijom.
Jun 7, 2013 at 7:34 AM
Osim toga zar ne postoji zakon koji navodi da MP cijena mora biti istaknuta. Znači pa novome na računima bi bilo 6 kolona (noćna mora za pos printer što se tiče preglednosti).
Jun 7, 2013 at 7:57 AM
Edited Jun 7, 2013 at 7:57 AM
naaddaa wrote:
gdje se moze vidjeti novi pdv obrazac?
Na "porezna-uprava.hr", a tamo imaš još i : ZS, PDV-S, Stjecanje NPS, i Isporuka NPS.
Ima se što čitati dva dana a prije nego se ispiše i linija koda !
Jun 7, 2013 at 10:53 AM
Edited Jun 7, 2013 at 11:09 AM
viggor wrote:
Danas me nazivcirao jedan knjigovodja informacijom da od 1.7.13. stupa na snagu novi PDV zakon, po kojem (NAVODNO) ispis na MP racunima odsad ide u VPC (osnovica), a tek na kraju se obracunavaju i dodaju PDV, PP i ostali porezi. Dakle, nesto slicno ovom:
Artikal    Kol    Osn    PDV     PP
-----------------------------------
Kava         1   4.55   0.46      -
Pivo 0,2     1   8.85   0.89   0.27
Rakija 0,03  1   9.38   2.35   0.28
===================================
Ukuupno:        22.78   3.70   0.55
Za platiti:                   27,03
MPC artikala su 5+10+12=27 kn, respektivno, PP=3%
Greska od 3 lipe, naravno, nastaje zbog zaokruzivanja na 2 decimale prilikom svake operacije.

Da li ste nesto naculi o ovome, jer je navodno to bilo u PRIJEDLOGU Zakona?
Ako je ovo istina, onda je to L U D I L O B R A L E ! ! !
Knjigovođa je u pravu što se tiče izgleda računa (članak 79. Konačnog prijedloga Zakona o PDV-u, "porezna-uprava.hr") s tim da mora pisati i stopa PDV-a.

Sreći nije kraj. Može se (onda vjerojatno i ne mora) izdati "pojednostavljeni račun" ako je iznos do 700,00 Kn (opet članak 79.). Taj račun izgleda otprilike isto kao do sad.

P.S.
Nisam vidio ni slova vezano za knjige URA i IRA. U PDV obrascu se razdvajaju dobra i usluge. Ako se PDV obračunava na temelju URE-IRE onda se i one trebaju prilagodit (A3 pisači će bit premali).
Jun 7, 2013 at 11:17 AM
Ako sam dobro shvatio, u obje verzije računa i pravoj i pojednostavljenoj do 700 kn navedeno je pod točkom 3 da na račun idu i podaci o kupcu.
Je li to znači da će za svaki račun kupac morati dati svoje podatke ?
Ili će to biti samo ako kupac to želi, nešto kao R1 ili R2.
Jun 7, 2013 at 11:31 AM
gdje se mogu pročitati nove promjene Zakona
Jun 7, 2013 at 11:41 AM
Marekius wrote:
gdje se mogu pročitati nove promjene Zakona
http://www.porezna-uprava.hr/pravilnik_porez_pdv/dokumenti/Prijedlog%20Zakona%20o%20pdv.pdf
Jun 7, 2013 at 12:08 PM
Georgia47 wrote:
Ako sam dobro shvatio, u obje verzije računa i pravoj i pojednostavljenoj do 700 kn navedeno je pod točkom 3 da na račun idu i podaci o kupcu.
Je li to znači da će za svaki račun kupac morati dati svoje podatke ?
Ili će to biti samo ako kupac to želi, nešto kao R1 ili R2.
Tu se nije ništa promjenilo. U točki 3. se ne spominje kupac već porezni obveznik (građani to nisu jer bi si inače odbili pretporez).
Jun 7, 2013 at 12:14 PM
Edited Jun 7, 2013 at 12:50 PM
viggor wrote:
Mislim, generalno, nije mi problem napraviti...
Nije problem napraviti ispis, ali onda se sve mijenja, i izračun iznosa računa, i izračun iznosa poreza, i izračun dnevnog utrška, i knjiženje maloprodaje, i... SVE!!!
SVE treba pisati ispočetka (skoro)!
Novi Zakon sam samo letimično proletio i zadržavao se samo na EU člancima.
Ali sada idem doma jer mi je zbog ovog pao tlak.
Možda se preko vikenda oporavim.

A što se tiče PDV obrasca, najbolje mi je da je redak III. definiran kao zbroj (1.+2.+3.+4.+5.+6.+7.+8.+9.), a 9. ne postoji i 8. je preskočen... krasno, super za isprogramirati...
Jun 7, 2013 at 6:23 PM
Decki (i ono malo cura), zao mi je ako sam vas nasekir'o s ovim poluprovjerenim informacijama, al meni dodje da se ranim ako je ovo sve istina. Fakat razmisljam da odjebem sve svoje stare DOS kase, koje sam uspjesno natjerao na fiskalizaciju (uz pomoc ovog sajta, naravno!) i "prodam" svoje korisnike nekom ko ce se dalje zajebavat s ovim sranjima. Imam ja i drugog posla, nije mi ovo glavni biznis, a i da jest, ne moze ovo zaradit para kolk'o ce mi trebat za lijecenje.
Jun 7, 2013 at 6:26 PM
Linić želi povećati državni proračun kroz kupovinu papira za printere ;D
Jun 7, 2013 at 6:41 PM
Pa i ja sam u zadnjih par godina posadio nešto maslina, sve nadajući se da će mi to biti zanimacija kad za X godina odem u mirovinu.
Sada polako razmišljam kako da to pretvorim u biznis.
Jun 8, 2013 at 10:47 PM
Edited Jun 8, 2013 at 10:51 PM
PBDudek wrote:
Pa i ja sam u zadnjih par godina posadio nešto maslina, sve nadajući se da će mi to biti zanimacija kad za X godina odem u mirovinu.
Sada polako razmišljam kako da to pretvorim u biznis.
Ne razmisljaj tako, jer kad to pretvoris u legalan biznis, ode mast u propast. Meni se place svake nedjelje kad gledam "Plodove zemlje" i na sto tjeraju seljake i ribare. Gade mi se vise demagogije tipa "mozemo hraniti pola Europe", jer i da je to istina, kakvu to vrijednost uopce ima kad jedna Francuska moze hraniti 50 Europa? Sto smo onda mi tu - nebitno zrno pijeska u pustinji. Ali zato, brale, popunjavaj latinske nazive za svaku ribu koju ulovis i uzmi joj sve biometrijske podatke. Sreca pa riba nema ruke, jer bi joj se i otisci morali uzeti, kako bi Bec, pardon Beograd, uf opet krivo, ah da, sad je Bruxeles (sto nas jebe to B, kladim se da je sljedeci na redu Berlin) imao sve podatke o nasim ribicama. Uf, ovo sad debelo prelazi smisao ovog foruma pa cu tu stat, verbalni delikt je opet u modi.
Jun 10, 2013 at 3:21 PM
Kod nas se svaki račun može ispisati sa iskazanom cijenom bez PDV-a ili sa iskazanom cijenom sa PDV-om.
Ako se iskazuje cijena bez pdv-a tada se do nje dolazi izbijanjem pdv-a iz ukupne cijene sa pdv-om.
Svima koji kupuju, a trebaju R1/R2 račun u pravilu trebaju račun koji ide od cijene bez pdv-a (neki koriste termine veleprodajne/maloprodajne cijene, no ti termini već godinama nisu u primjeni). Na taj način kod izrade prijemnih listova jednostavnije se rade kalkulacije prodajnih cijena, pa je to uobičajeno, no ne i nužno.
Nigdje u prijedlogu novog Zakona o PDV-u nije navedeno da se u računima mora iskazati cijena bez pdv-a na 2 decimale.
Ja zbog problema zaokruživanja cijenu bez pdv-a obavezno iskazujem na 4 decimale i do sada nisam naišao na slučaj da to nije dovoljno.

No, iskreno muči me nedostatak informacija o knjigama URA/IRA i novom Obrascu PDV-a.
Jun 11, 2013 at 11:59 AM
Poznat je izgled novog PDV obrasca sa manjim propustima u rednim brojevima. U prvom čitanju Zakona o PDV-u nisam pronašao na temelju kojih isprava će se obračunavat i popunjavat PDV obrazac. Knjige URA-IRA nisu promjenjene ovim zakonom!? Kad bi se radilo kao do sada, knjige URA-IRA bi imale otprilike duplo više kolona jer se moraju razdvojit dobra i usluge (npr. osnovica 25% dobra, osnovica 25% usluge, pdv 25% dobra, pdv 25% usluge...). Pisači A3 formata bi mogli biti premali.

U svakom slučaju morat će postojati knjigovodstvena evidencija sa razdvojenim PDV-om za usluge od PDV-a za robu-dobra. Ispada da kad dobiješ račun koji sadrži i usluge i dobra moraš ručno vaditi osnovicu i pdv za usluge tj. za dobra.
Jun 11, 2013 at 6:16 PM
Edited Jun 11, 2013 at 6:16 PM
Ovdje možete pratiti tijek donošenja novog Zakona o PDV-u.

http://www.porezna-uprava.hr/pravilnik_porez_pdv/pravilnik_porez_pdv.asp#

U konačnom prijedlogu zakona nisu definirani obrasci, ali nisu bili ni u starom.
Obrasci su bili definirani u pravilniku.
Jun 11, 2013 at 7:14 PM
Evo klase za provjeru VIES poreznog broja : http://www.codeproject.com/Articles/96944/VIES-VAT-number-checker
Jun 12, 2013 at 5:33 PM
Edited Jun 12, 2013 at 5:54 PM
Računi za gotovinski promet

Članak 54.a

Računi za gotovinski promet, isječci vrpce ili potvrdnice iz naplatnih uređaja moraju sadržavati najmanje ove podatke:
  1. broj i nadnevak izdavanja,
  2. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.),
  3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,
  4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.
Edit || ovo je OPZ. Navodno je OPZ trenutno u Saboru i dodaje mu se novi članak koji je vezan za ovu temu.
Jun 12, 2013 at 5:43 PM
@mladenbabic
Koliko ja znam, to ti je članak 15. stavak 6. trenutno (do 30.6.2013.) važećeg Zakona o PDV-u (http://propisi.porezna-uprava.hr/?id=b04d1).
U prijedlogu novog Zakona toga nema. Ima samo nekakav pojednostavljeni račun koji sliči na to, ali se ne spominje da je to za gotovinski promet, već je ograničen do ukupnog iznosa računa od 700 kn.
I to je ono što nas brine.
Jun 13, 2013 at 11:17 AM
Je li dozvoljeno poslati kupcu račun u obliku SMS poruke?

Mislim ovako, Android aplikacija na mobitelu pošalje račun kupcu na njegov mobitel umjesto na printer.
Ne treba kupovati skupi bluetooth printer, ne treba ga puniti, ne treba ga nositi sa sobom, sve ima u mobitelu.
U novom zakonu o PDV-u ne piše da je to zabranjeno. Piše da je potrebna samo suglasnost kupca i da bude osigurana vjerodostojnost pošiljatelja.

Problem je samo što ako kupac kaže da on želi na račun na papiru, možda da mu ga onda izda iz one knjige iz narodnih novina.
Jun 13, 2013 at 11:48 AM
@Georgia47, pronašao sam jedan svoj stari blog i u njemu piše, citiram :

"Dana 02.08.2011. na snagu je stupio izmijenjeni Pravilnik o PDVu. U njemu se napokon reguliraju svi uvjeti koje je potrebno ispuniti kako bi se ispostavljeni račun primatelju dostavio u elektroničkom obliku i elektroničkim putem, a da je taj dokument i dalje punopravno priznati knjigovodstveni dokument po kojemu primatelj može odbiti i porez na dodanu vrijednost. "
Jun 13, 2013 at 12:01 PM
mladenbabic wrote:

"Dana 02.08.2011. na snagu je stupio izmijenjeni Pravilnik o PDVu. U njemu se napokon reguliraju svi uvjeti koje je potrebno ispuniti kako bi se ispostavljeni račun primatelju dostavio u elektroničkom obliku i elektroničkim putem, a da je taj dokument i dalje punopravno priznati knjigovodstveni dokument po kojemu primatelj može odbiti i porez na dodanu vrijednost. "
Je li onda može ili ne može po tom pravilniku?
Ali nisam mislio na primatelje računa koji će to koristiti za odbitak nego za male gotovinske račune tipa frizerskih usluga ili na tržnicama.
Napravio sam Android aplikaciju i meni je osobno isto ili na papir ili u obliku SMS-a, ali jednostavnije je i jeftinije obvezniku fiskalizacije.
Tako bi se možda i paušalci mogli odlučiti na takvo izdavanje računa u obliku SMS-a.
Jun 17, 2013 at 9:30 AM
da li je na kraju potrebno napraviti korekciju mp računa ili ne?
(i da li za racune manje od 700 kn vrijedi stari obrazac?)
Jun 17, 2013 at 9:36 AM
Po nekim izvorima na WEB-u izdavanje gotovinskih (maloprodajnih) računa ostat će jednako kao sada, a Zakonsko uporište za to nadalje je samo OPZ (Opći porezni Zakon) koji se u tom dijelu ne bi trebao mijenjati (čl. 54.a), dok se u novom Zakonu propisuje samo obvezni sadržaj negotovinskog/veleprodajnog/kakogavećtkonaziva računa.
Ali svi još čekaju Pravilnik, službena tumačenja ili nešto za što se mogu 100% uhvatiti...
Jun 17, 2013 at 10:10 AM
hm
a Pravilnik će biti objavljen, nadam se, ovaj tjedan?
Jun 17, 2013 at 10:15 AM
Što se mene tiče, uopće mi više nije bitno kad će izaći. Ako se MP bude mijenjala, ja sam zakasnio već najmanje dva tjedna. Ako izađe i sutra, ne znam tko će stići napraviti na vrijeme još i te izmjene pored svega što je novo u Zakonu o PDV-u.
Jun 17, 2013 at 10:59 AM
Georgia47 wrote:
mladenbabic wrote:

Ali nisam mislio na primatelje računa koji će to koristiti za odbitak nego za male gotovinske račune tipa frizerskih usluga ili na tržnicama.
Napravio sam Android aplikaciju i meni je osobno isto ili na papir ili u obliku SMS-a, ali jednostavnije je i jeftinije obvezniku fiskalizacije.
Tako bi se možda i paušalci mogli odlučiti na takvo izdavanje računa u obliku SMS-a.
Šta ćeš napravit kad kupac nema mobitel ili ga nema kod sebe? Možda ga ima al ne zna pogledat koji mu je broj moba.
Knjiga KUR se popunjava u slučaju prestanka rada naplatnog uređaja.
Jun 17, 2013 at 12:23 PM
Edited Jun 17, 2013 at 12:30 PM
**damir_ wrote:**
Georgia47 wrote:
mladenbabic wrote:

Šta ćeš napravit kad kupac nema mobitel ili ga nema kod sebe? Možda ga ima al ne zna pogledat koji mu je broj moba.
Knjiga KUR se popunjava u slučaju prestanka rada naplatnog uređaja.
Ako je takvih slučajeva više od 1-2 dnevno tada naravno da ne može račun SMS-om.
Ali frizerka moje žene zna svaku svoju mušteriju i već ima njihove brojeve mobitela u svom adresaru. Mislim da je tako kod većine frizera za žene.
Takvi bi slučajevi možda mogli, ako je uopće dozvoljeno. Vidim da je u starom pravilniku o PDV-u definirano da kupac mora odobriti pismeno ili mailom primanje računa elektronskim putem. Ako tako ostane i u novom pravilniku tada ništa od slanja računa SMS-om.
Jun 19, 2013 at 9:30 AM
Da se vratim na pocetak diskusije: imam nove informacije, ovaj put navodno konacne. Promjene o kojima sam pisao u prvom postu se ne bi trebale odnositi na obican MP racun, nego na sve R racune (R1/R2). Dakle, nece se iskazivati MPC nego sve krece od VPC na dalje. Pravilnik jos nije izasao, a u njemu bi trebalo sve biti detaljizirano. Od 2014 se ukidaju R1/R2 i sve postaje R racun, dakle nema razlika izmedju obrtnika i doo-ova. Znaci li to da ce biti i promjena za obrtnike u smislu naplate PDV-a po izadnom umjesto naplacenom racunu? Jer valjda je to i bila glavna razlika izmedju R1 i R2 racuna.

Pa provjerimo navedeno... i prihvatimo se programiranja umjesto da idemo na more :(
Coordinator
Jun 19, 2013 at 9:31 AM
Da, navodno će i obrtnici plaćati PDV prema datumu izdavanja računa, a ne prema datumu stvarne naplate...
Jun 19, 2013 at 9:41 AM
Evo i ovim putem apeliram na inspektore Porezne uprave da odmah 1.7. krenu u masovne provjere i kažnjavanje svih onih koji se nisu prilagodili Pravilniku o PDVu koji će pretpostavljam izaći 30.06. , zapravo u petak 28.06.2013. Pa ćemo opet čuti čuvenu ministrovu rečenicu "imate cijeli vikend pred sobom"

U 30 godina koliko sam u ovom poslu nije se ništa promijenilo ni milimetra. Svaka im čast.
Jun 19, 2013 at 10:06 AM
@viggor - e sad mi tek ništa nije jasno, hoćeš reći da će 'bezimeni' MP/gotovinski računi biti po starom, ali R1 gotovinski (npr. benzin za firmu) mora imati obračun po cijenama bez poreza? A što ako je R1 gotovinski do 700 kn?
Jun 19, 2013 at 11:07 AM
nrasinec wrote:
Da, navodno će i obrtnici plaćati PDV prema datumu izdavanja računa, a ne prema datumu stvarne naplate...
Hoće, ali tek nakon 01.01.2015.g.
Jun 19, 2013 at 11:55 AM
PBDudek wrote:
@viggor - e sad mi tek ništa nije jasno, hoćeš reći da će 'bezimeni' MP/gotovinski računi biti po starom, ali R1 gotovinski (npr. benzin za firmu) mora imati obračun po cijenama bez poreza? A što ako je R1 gotovinski do 700 kn?
Tako nekako sam i ja shvatio, s tim da ne znam nista o tom limitu do 700 kn. A i ako postoji taj limit od 700kn, uvijek se moze veci racun od 700 kn rasturit na vise manjih do 700 kn - jedino ako kupis nesto u komadu, tipa motokultivator, e jebiga, to ce bit malo teze razlozit na 10x700 kn.

Salu na stranu, pokusat cu naci vremena da se nadjem s tim knjigovodjom koji mi daje informacije, kako se ne bismo igrali gluhih telefona, da mi detaljno objasni sto nas ceka.
Jun 19, 2013 at 11:59 AM
@viggor - to ti je čl. 79. st. 12. u kome se opisuje izdavanje 'pojednostavljenog računa' (inače, to je zamijenilo odredbu u starom zakonu o gotovinskom računu)
Jun 19, 2013 at 10:46 PM
Ako treba još nekome, presjek kroz više propisa, a vezano za izgled računa od 1.7.2013

http://www.misljenja.hr/novosti/sadrzaj-elementi-racuna-nakon-1-srpnja-2013/223/
Jun 20, 2013 at 11:28 AM
tZac wrote:
Evo i ovim putem apeliram na inspektore Porezne uprave da odmah 1.7. krenu u masovne provjere i kažnjavanje svih onih koji se nisu prilagodili Pravilniku o PDVu koji će pretpostavljam izaći 30.06. , zapravo u petak 28.06.2013. Pa ćemo opet čuti čuvenu ministrovu rečenicu "imate cijeli vikend pred sobom"

U 30 godina koliko sam u ovom poslu nije se ništa promijenilo ni milimetra. Svaka im čast.
Dijelim optimizam i nadu da će Pravilnik izaći već u petak 28.6. Ipak su to "ozbiljni" igrači.
Jun 25, 2013 at 9:13 AM
Georgia47 wrote:
Je li dozvoljeno poslati kupcu račun u obliku SMS poruke?

Mislim ovako, Android aplikacija na mobitelu pošalje račun kupcu na njegov mobitel umjesto na printer.
Ne treba kupovati skupi bluetooth printer, ne treba ga puniti, ne treba ga nositi sa sobom, sve ima u mobitelu.
U novom zakonu o PDV-u ne piše da je to zabranjeno. Piše da je potrebna samo suglasnost kupca i da bude osigurana vjerodostojnost pošiljatelja.

Problem je samo što ako kupac kaže da on želi na račun na papiru, možda da mu ga onda izda iz one knjige iz narodnih novina.
Pogledaj
http://www.ictbusiness.info/poslovanje/fiskalizirani-racuni-u-sms-poruci
Coordinator
Jun 25, 2013 at 11:56 AM
Evo još malo na ovu temu:

Zakon o računovodstvu
Članak 6.
(1) Knjigovodstvena isprava mora biti vjerodostojna, uredna i sastavljena na način da osigurava pravodobni nadzor. Osoba ovlaštena za zastupanje poduzetnika ili osoba na koju je prenesena ovlast jamči potpisom na knjigovodstvenoj ispravi da je ona vjerodostojna i uredna.
(2) Knjigovodstvena isprava sastavljena kao elektronički zapis može umjesto potpisa osobe ovlaštene za zastupanje poduzetnika ili osobe na koju je prenesena ovlast sadržavati ime i prezime ili drugu prepoznatljivu oznaku osobe ovlaštene za izdavanje knjigovodstvene isprave ili mora biti potpisana sukladno zakonu koji uređuje elektronički potpis.

Zakon o PDV-u
4.3. Računi na papiru i računi u elektroničkom obliku
Članak 80.
(1) Računom se smatra i račun izdan i poslan u elektroničkom obliku ako postoji suglasnost primatelja za prihvat takvog računa.
(2) Vjerodostojnost podrijetla, cjelovitost sadržaja i čitljivost računa mora biti osigurana od trenutka izdavanja do kraja razdoblja za pohranu računa neovisno o tome je li račun izdan na papiru ili u elektroničkom obliku.
(3) Porezni obveznik obvezan je utvrditi na koji će način osigurati vjerodostojnost podrijetla, cjelovitost sadržaja i čitljivost računa. Navedeno se može ostvariti pomoću elektroničke razmjene podataka (EDI) ili naprednog elektroničkog potpisa ili bilo koje metode poslovne kontrole koja omogućuje povezivanje računa s isporukama dobara i usluga.
(4) Vjerodostojnost podrijetla se osigurava na način da se može nedvojbeno utvrditi identitet izdavatelja računa, a cjelovitost sadržaja podrazumijeva da sadržaj računa nije izmijenjen do kraja razdoblja za pohranu računa.
Jun 25, 2013 at 6:31 PM
I još nešto ako niste zamijetili, vezano za obrtnike:
Zakon o PDVu
Članak 139.

(1) Porezni obveznik koji je obveznik poreza na dohodak PDV može obračunavati na temelju primljene ili naplaćene naknade za isporučena dobra i obavljene usluge. Navedeno se ne primjenjuje na isporuke dobara unutar Europske unije, na stjecanje dobara unutar Europske unije, na isporuke ili premještanje dobara iz članka 30. stavaka 8. i 9. ovoga Zakona, na usluge iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona i isporuke dobara, za koje je primatelj obvezan platiti PDV prema članku 75. stavku 1. točki 6. i članku 75. stavcima 2. i 3. ovoga Zakona te u slučaju iz članka 7. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na odbitak pretporeza u trenutku kada je isporučitelju platio račun za isporučena dobra ili obavljene usluge.
(3) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka u računu mora navesti »obračun prema naplaćenoj naknadi«.
(4) Odredbe ovoga članka primjenjuju se do 31. prosinca 2014.
Jun 26, 2013 at 10:04 AM
Problemi SMS računa koji će se pojaviti u praksi:
  1. Dužina Short Message Service poruke ograničena je na 160 znakova. Naziv adresa oib trgovca (i kupca ako je R1), broj rč. datum vrijeme, ZKI, JIR, način plaćanja, rekapitulacija poreza, a rč. sadrži i robu-usluge sa količinom i cijenom...
  2. Kupac nema mobitel, zaboravio ga je ponesti, ne želi dati broj ili joj se ne da vadit iz torbe
  3. Ne zna svoj broj pa kaže: bako kolegice evo ti moj mob pa ti pogledaj koji mi je broj.
  4. Dao pogrešan broj i "natrčo" na kontrolu
  5. Stranci-turisti su u roamingu
  6. Računi R1 se dostavljaju u knjigovodstvo. Računi se moraju čuvat 10 godina, glavna blagajna 5 godina , a pomoćna blagajna 2,5 godine.
  7. Cijena. Pisač moraš imat zbog navedenog. Koliko košta 10 cm trake?
Ne želim reći da ovi problemi nisu rješivi, samo da su problemi.

P.S.
gkukurin na tom linku traže mišljenje PU i nisu ga dobili, Još.
Jun 26, 2013 at 11:20 AM
**damir_ wrote:**
Problemi SMS računa koji će se pojaviti u praksi:
  1. Dužina Short Message Service poruke ograničena je na 160 znakova. Naziv adresa oib trgovca (i kupca ako je R1), broj rč. datum vrijeme, ZKI, JIR, način plaćanja, rekapitulacija poreza, a rč. sadrži i robu-usluge sa količinom i cijenom...
  2. Kupac nema mobitel, zaboravio ga je ponesti, ne želi dati broj ili joj se ne da vadit iz torbe
  3. Ne zna svoj broj pa kaže: bako kolegice evo ti moj mob pa ti pogledaj koji mi je broj.
  4. Dao pogrešan broj i "natrčo" na kontrolu
  5. Stranci-turisti su u roamingu
  6. Računi R1 se dostavljaju u knjigovodstvo. Računi se moraju čuvat 10 godina, glavna blagajna 5 godina , a pomoćna blagajna 2,5 godine.
  7. Cijena. Pisač moraš imat zbog navedenog. Koliko košta 10 cm trake?
Ne želim reći da ovi problemi nisu rješivi, samo da su problemi.

P.S.
gkukurin na tom linku traže mišljenje PU i nisu ga dobili, Još.
Slažem se.
SMS račun sigurno ne može u potpunosti i baš u svim mogućim situacijama zamijeniti standardni hard-copy. R1/R2 račune sigurno ne može zamijeniti, već samo maloprodajne/gotovinske račune.
Jun 26, 2013 at 11:30 AM
Ako može SMS, zar nije pametnije dostaviti mu "link na račun".

Kupcu samo dostaviš "Poveznica na Vaš račun : ... " !

I eto razloga za jedan mali webApi servis :)
Jun 26, 2013 at 11:57 AM
Iako sam ja to prvi spomenuo na forumu, sve više uviđam da je to neizvedivo rješenje čak ako PU i dozvoli.
Jednostavno, nema šanse da ti ne dođe situacija kad to neće moći biti izrealizirano.

Šteta zbog jednostavnosti jer je to u Javi doslovno par redaka kooda, a ne igra ni kao alternativno rješenje jer bi ono podrazumijevalo da imaš printer, a ako imaš printer onda ti ovo SMS rješenje i ne treba.
Jun 26, 2013 at 5:29 PM
mladenbabic wrote:
Ako može SMS, zar nije pametnije dostaviti mu "link na račun".

Kupcu samo dostaviš "Poveznica na Vaš račun : ... " !

I eto razloga za jedan mali webApi servis :)
Zgodno, dostaviš taj link i PU kao dodatan parametar u fiskalizaciji pa ne moraju ni izlazit iz kancelarije.
Kupac mora imati račun kod sebe unutar 10 metara od prodajnog prostora, tj. mora ga pokazati inspektoru.
Jun 26, 2013 at 10:50 PM
Edited Jun 26, 2013 at 10:51 PM
Evo stiže Pravilnik. Bravoooooooooooooo Slavko. Izgleda da može i bez Mirka .... Kako sam bio vidovit.

Objava Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost sa sutrašnjim danom
​U vezi sa Zakonom o porezu na dodanu vrijednost objavljenim u Narodnim novinama broj 73/13 obavještavamo vas da se očekuje i objava Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost sa sutrašnjim danom 27. lipnja 2013. godine u Narodnim novinama. Napominjemo da će nakon objave u Narodnim novinama Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost biti dostupan i na internetskim stranicama Porezne uprave.
Jun 26, 2013 at 11:16 PM
Nemrem bilivit da će ga objavit prije petka.
Upute o popunjavanju PDV obrasca te izgled knjiga URA--IRA su objavljene na www.porezna-uprava.hr (više vijesti...) još 21.6. ?!?
Jun 27, 2013 at 6:41 AM
Sa mojim skromnim znanjem knjigovodstva ne vidim u knjigama rješenje koje će osigurat evidencije za popunjavanje redaka obrasca PDV-a ( III 2 - III 5 ). Očito će trebat smislit pomoćne knjige u kojima će se to vodit ( kao dosadašnja knjiga uvoza ). Evo ako tko ima ideju ili komentar svaka diskusija je dobrodošla i po tom pitanju
Jun 28, 2013 at 10:33 AM
Pokušaj rekapitulacije izmjena prema novom zakonu/pravilniku o PDV-u.
  • ispis maloprodajnog/blagajničkog računa se ne mijenja (jedinična cijena s PDV-om, rekapitulacija po stopama PDV-a na dnu računa)
  • uvodi se PDV broj (HR ispred OIBa) za transakcije s EU
  • "Obrazac R1" se više ne ispisuje na računima, "R2" ostaje (dok ne ukinu)
  • različita izrada kalkulacija za kupce iz EU i kupce iz trećih zemalja (popunjavaju različite rubrike u Knjizi URA)
  • potrebna striktna evidencija roba i usluga kod IRA za kupce iz EU radi kasnijeg razvrstavanja u knjizi/PDV obrascu
  • nove knjige URA, IRA, PDV obrazac...
Molim dopunu ako sam što zaboravio/pogriješio.
Jun 28, 2013 at 1:32 PM
Edited Jun 28, 2013 at 1:32 PM
Je li sigurno da se obračun PDV-a mora izvršiti na kraju računa, zbirno po tarifnim brojevima, a ne pojedinačno po stavkama, kako to piše ovdje: http://www.pupilla.hr/pdf/Promjene01072013-2.pdf. U pravilniku sam naišao na stavak o izračunu pdv-a iz mpc po preračunatoj stopi, ali ovo ne nalazim.
Jun 29, 2013 at 1:44 AM
Edited Jun 29, 2013 at 2:22 AM
Ma morao je Slinić zabiberiti sve u zadnji tren...

a što se tiče ovoga:
davor_h wrote:
Je li sigurno da se obračun PDV-a mora izvršiti na kraju računa, zbirno po tarifnim brojevima, a ne pojedinačno po stavkama, kako to piše ovdje: http://www.pupilla.hr/pdf/Promjene01072013-2.pdf. U pravilniku sam naišao na stavak o izračunu pdv-a iz mpc po preračunatoj stopi, ali ovo ne nalazim.
Ne treba te zanimati šta tamo piše.

Članak 79. stavka 12.:
Porezni obveznik za obavljene isporuke dobara i usluga čiji iznos nije viši od 700,00 kuna može izdati pojednostavljeni račun.
Takav račun mora sadržavati sljedeće podatke:
(5) iznos naknade s uključenim PDV-om razvrstane po stopi PDV-a
(6) iznos obračunanog PDV-a razvrstanog po stopi PDV-a

Dakle ako je iznos manji od 700kn onda može ostati sve po starom, u suprotnom:

Članak 79. stavka 1.:
(1) Račun mora sadržavati sljedeće podatke:
....blablabla
(6) jediničnu cijenu bez PDV-a, odnosno iznos naknade za isporučena dobra ili obavljene usluge, razvrstane po stopi PDV-a
(7) popuste ili rabate ako nisu uključeni u jediničnu cijenu
(8) stopu PDV-a
(9) iznos PDV-a razvrstan po stopi PDV-a, osim ako se primjenjuje posebni postupak za koji je u smislu ovoga Zakona taj podatak isključen
(10) zbrojni iznos naknade i PDV-a

Jun 29, 2013 at 2:16 AM
Edited Jun 29, 2013 at 2:34 AM
Razmišljao sam napraviti neki info korisniku ako je iznos veći od 700kn da izda R račun gdje će se ispisivati VPC cijene ali ipak je pala odluka bila za kompletnu izmjenu...
Jun 29, 2013 at 8:57 AM
Edited Jun 29, 2013 at 9:11 AM
DejanK wrote:
Razmišljao sam napraviti neki info korisniku ako je iznos veći od 700kn da izda R račun gdje će se ispisivati VPC cijene ali ipak je pala odluka bila za kompletnu izmjenu...
Kod maloprodajnog (gotovinskog računa) nemaš nikakvih izmjena što se tiče sadržaja računa (ostaju MP cijene bez obzira na iznos računa) jer se Opći porezni Zakon u tom dijelu nije mijenjao (čl. 54a). Jedina izmjena u MP računu vezana za promjene Zakona o PDV-u je kod "R" MP računa - više se ne koriste oznake R1/R2, već su dosadašnji R2 obveznici u izdanim računima obvezni navesti napomenu "obračun PDV-a prema naplaćenoj naknadi"

Evo, ni po ure kasnije moram se ispraviti:
Novi zakon o PDV-u:
Članak 139.
(1) Porezni obveznik koji je obveznik poreza na dohodak PDV može obračunavati na temelju primljene ili naplaćene naknade za isporučena dobra i obavljene usluge. Navedeno se ne primjenjuje na isporuke dobara unutar Europske unije, na stjecanje dobara unutar Europske unije, na isporuke ili premještanje dobara iz članka 30. stavaka 8. i 9. ovoga Zakona, na usluge iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona i isporuke dobara, za koje je primatelj obvezan platiti PDV prema članku 75. stavku 1. točki 6. i članku 75. stavcima 2. i 3. ovoga Zakona te u slučaju iz članka 7. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na odbitak pretporeza u trenutku kada je isporučitelju platio račun za isporučena dobra ili obavljene usluge.
(3) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka u računu mora navesti »obračun prema naplaćenoj naknadi«.
......

ALI, Pravilnik kaže:
Članak 197.
(1) Za poreznog obveznika koji je obveznik poreza na dohodak obveza obračuna PDV-a do 31. prosinca 2014. godine nastaje kada je primljena ili naplaćena naknada za isporučena dobra i obavljene usluge, osim za isporuke dobara unutar Europske unije, za stjecanje dobara unutar Europske unije, za isporuke ili premještanje dobara iz članka 30. stavaka 8. i 9. Zakona, za usluge iz članka 17. stavka 1. Zakona i isporuke dobara, za koje je primatelj obvezan platiti PDV prema članku 75. stavku 1. točki 6. i članku 75. stavcima 2. i 3. Zakona i u slučaju iz članka 7. stavka 9. Zakona.
(2) Naknadom se kod obračuna na temelju primljene ili naplaćene naknade iz članka 139. Zakona, smatra sve ono što primatelj dobara ili usluga da ili plati za isporučena dobra ili usluge, osim PDV-a. U poreznu osnovicu ulazi i sve ono što neka druga osoba, a ne primatelj dobara ili usluga, da ili plati odnosno treba dati ili platiti poreznom obvezniku za isporučena dobra ili obavljene usluge.
(3) PDV se kod prijenosa gospodarske cjeline uvijek obračunava prema izdanim računima neovisno o tome je li stjecatelju dopušteno oporezivanje prema primljenim (naplaćenim) naknadama.
(4) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka mora na računima navesti oznaku R-2, a pretporez može odbiti u obračunskom razdoblju u kojem je račun plaćen.
......

Ne znam više tko tu koga, ali mislim da je najpametnije ostaviti i R1/R2 oznake (jer nigdje nisu izrijekom zabranjene) i kod obveznika poreza na dohodak uvesti napomenu propisanu Zakonom...
Što bi rekao Oliver Mandić: (http://www.youtube.com/watch?v=wOXeBGou-TI)
Jun 29, 2013 at 9:34 AM
Ok, gotovinski (mp) račun je jasan, ostaje isto (mpc i rekapitulacija po stopama).

Zanima me kako bi onda trebao izgledati "VP" račun (ili ako je račun >=700 kn)? Trenutno ispisujemo stavke ovako: količina, vpc, popust%, pdv%, vp_iznos, a na kraju računa cassa skonto, osnovice, porezi i ukupno. Mislim da se sve nabrojeno iz Članka 79. stavka 1. tu može vidjeti?
Jun 29, 2013 at 9:43 AM
davor_h wrote:
Ok, gotovinski (mp) račun je jasan, ostaje isto (mpc i rekapitulacija po stopama).

Zanima me kako bi onda trebao izgledati "VP" račun (ili ako je račun >=700 kn)? Trenutno ispisujemo stavke ovako: količina, vpc, popust%, pdv%, vp_iznos, a na kraju računa cassa skonto, osnovice, porezi i ukupno. Mislim da se sve nabrojeno iz Članka 79. stavka 1. tu može vidjeti?
Pa, po svemu sudeći, ni tu nema gotovo nikakvih izmjena kod dosada postojećih (tuzemnih i izvoznih) računa (osim goreopisanog bisera oko napomena i R1/R2 oznaka). Novosti su samo kod računa prema zemljama članicama EU (PDV ID brojevi prodavatelja i kupca, napomena "Prijenos porezne obveze - PDV nije obračunat u skladu sa člankom..."), ako pitaš samo za izgled računa.
Jun 29, 2013 at 10:18 AM
Vjerojatno to već piše iznad, ali ne snalazim se baš u tom mnoštvu računovodstvenih pojmova, i zato evo kratko pitanje:

Ako moj korisnik zlatar koji je u sustavu PDV-a proda zlatni prsten po cijeni većoj od 700 kn za gotovinu je li izgled računa za kupca ostaje isti kao što je i dosad bio ?
Jun 29, 2013 at 10:25 AM
PBDudek wrote:
Zakon u tom dijelu nije mijenjao (čl. 54a)
Ajde mi molim te pošalji link tog zakona.

davor_h wrote:
U pravilniku sam naišao na stavak o izračunu pdv-a iz mpc po preračunatoj stopi, ali ovo ne nalazim.
Sad i mene ovo zanima...
Jun 29, 2013 at 10:26 AM
Georgia47 wrote:
Vjerojatno to već piše iznad, ali ne snalazim se baš u tom mnoštvu računovodstvenih pojmova, i zato evo kratko pitanje:

Ako moj korisnik zlatar koji je u sustavu PDV-a proda zlatni prsten po cijeni većoj od 700 kn za gotovinu je li izgled računa za kupca ostaje isti kao što je i dosad bio ?
Ako kupac nije porezni obveznik (kupac-građanin), po meni, nemaš nikakvih izmjena na računu. Ukoliko je kupac porezni obveznik (a pretpostavljam da je tvoj zlatar obveznik poreza na dohodak ili R2 obveznik "po starom"), ja bih ostavio oznaku "R2" na računu i dodao napomenu »obračun prema naplaćenoj naknadi«.
Onaj "skraćeni" račun (ispod 700 kn) koji se spominje u novom Zakonu o PDV-u mislim da se odnosi na negotovinske/veleprodajne račune.
Jun 29, 2013 at 10:29 AM
Edited Jun 29, 2013 at 10:30 AM
DejanK wrote:
PBDudek wrote:
Zakon u tom dijelu nije mijenjao (čl. 54a)
Ajde mi molim te pošalji link tog zakona.

davor_h wrote:
U pravilniku sam naišao na stavak o izračunu pdv-a iz mpc po preračunatoj stopi, ali ovo ne nalazim.
Sad i mene ovo zanima...
(http://www.porezna-uprava.hr/hr_propisi/_layouts/in2.vuk.sp.propisi.intranet/propisi.aspx#id=pro1175)

Citat:
Računi za gotovinski promet
Članak 54.a
Računi za gotovinski promet, isječci vrpce ili potvrdnice iz naplatnih uređaja moraju sadržavati najmanje ove podatke:
  1. broj i nadnevak izdavanja,
  2. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.),
  3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,
  4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.
Jun 29, 2013 at 10:41 AM
Edited Jun 29, 2013 at 10:42 AM
PBDudek wrote:
Onaj "skraćeni" račun (ispod 700 kn) koji se spominje u novom Zakonu o PDV-u mislim da se odnosi na negotovinske/veleprodajne račune.
Sad sam zaspamao, ali stvar je što u novom zakonu nigdje ne nađem na koje se to račune točno odnosi ali je propisano da ide VPC na ukupan iznos računa iznad 700kn...
Jun 29, 2013 at 10:51 AM
@DejanK - Nije to ni Liniću valjda 100% jasno, ali se to evidentno ne odnosi na maloprodaju, tj. gotovinski promet. Uostalom, u tom dijelu gdje se opisuje taj famozni 'skraćeni račun' stoji da je obavezni dio tog računa (citat) i:
...
3. ime i prezime (naziv), osobni identifikacijski broj ili PDV identifikacijski broj poreznog obveznika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca),
...
Zar misliš da će u Konzumu svakog kupca za kvarat kruva i deset deka mortadele pitati OIB?
Jun 29, 2013 at 3:41 PM
Edited Jun 29, 2013 at 3:45 PM
Slažem se da je taj dio totalno nejasan i da pod hitno treba tražiti mišljenje PU da li se "Odredba 700 kn" odnosi i na gotovinske - maloprodajne račune ili ne!
Ako se odnosi na sve računa, a s tim i na račune u prometu gotovinom koje potpadaju pod Zakon o fiskalizaciji gotovinom tada nam netko treba objasniti kako postupati u toj situaciji!
Da li prvo ispisati račun sa cijenama s pdv-om, kao do sada, koji se fiskalizira, a nakon njega račun sa cijenama bez pdv-a prema novom Zakonu o PDV-u ili ???
Mislim da smo u dosta nezgodnoj situaciji...

Zvao sam sve Porezne savjetnike (RRiF, RIF, RiPUP, TEB) i Poreznu upravu vezano uz knjige URA/IRA.
Novi pravilnik ne spominje Knjige URA/IRA za dane/primljene predujmove, redovnu isporuku dobara i usluga, izvoz, uvoz...
Ja sam kod sebe imao i Knjige URA/IRA - donosa, Knjigu URA za R2 račune (kod naplate se storniralo naplaćeno i prebacivalo u redovnu knjigu URA)
Imao sam i Knjigu prometa u koju sam stavljao kod obrtnika gotovinsku naplatu koja je automatizmom knjižena u Knjigu primitaka i izdataka.
Znam da postoji mišljenje PU o dozvoljenom vođenju više Knjiga URA-IRA, ovisno o internoj organizaciji poslovnog subjekta/poduzeća!

Što s tim????? Porezni savjetnici i porezna uprava ne zna što napraviti i kako se pravilno treba postaviti!
Iz RRIF-a predlažu da se zadrže postojeće Knjige i da se one tumače kao podevidencija jedne Knjige URA ili IRA.
Naravno, i oni nemaju pojma kako ispravno postupiti!
Jul 1, 2013 at 9:24 AM
PBDudek wrote:
@DejanK - Nije to ni Liniću valjda 100% jasno, ali se to evidentno ne odnosi na maloprodaju, tj. gotovinski promet. Uostalom, u tom dijelu gdje se opisuje taj famozni 'skraćeni račun' stoji da je obavezni dio tog računa (citat) i:
...
3. ime i prezime (naziv), osobni identifikacijski broj ili PDV identifikacijski broj poreznog obveznika kome su isporučena dobra ili obavljene usluge (kupca),
Gore sam probao objasnit "poreznog obveznika", ovo mi je treći i zadnji post na tu temu. Sam si naveo "...i identifikacijski broj poreznog obveznika...". U članku 6. Zakona o PDV -u piše tko su obveznici PDV-a. Građani nisu obveznici PDV-a pa se ti podaci za njih ne pišu. Oni su obveznici drugih poreza, ali ne i PDV-a.
Ovo se nije mijenjalo od '98 kad je Škegro uveo PDV.
Jul 2, 2013 at 5:20 PM
Edited Jul 2, 2013 at 5:20 PM
1.) Znaci svi negotovinski racuni (vpr) po stavkama su izrazeni kao VPC i onda na kraju racuna obracun poreza po poreznim grupama (ako je recimo mjesovito)
2.) jedna od tri recenice tipa:
"obračun prema naplaćenoj naknadi" (to je R2),
"obveza placanja PDV-a nastaje s izadavanjem racuna" (to je R1)
"oslobodjeno placanja PDV-a po clanku bla bla " (kad nije u sustavu PDV-a)
3.) Ako je narucitelj/kupac stranac onda PDV ID.BR /OIB

Smijem li prikazat postotak PDV-a po stavci ili je i to proslost ?
Malorpodajni racuni ostaju kakvi jesu?

Jesam dobro to pokopcao? :)
Jul 2, 2013 at 5:27 PM
.. i svi maloprodajni izdani u svrhu priznavanja pretporeza (donedavni R1) ako su veći od 700,00 kn
Jul 2, 2013 at 5:33 PM
Cvrcak wrote:
.. i svi maloprodajni izdani u svrhu priznavanja pretporeza (donedavni R1) ako su veći od 700,00 kn
Znaci u jednoj birtiji racun cca 780 kn R1/R2 trazi i sta onda... ispis svega (stavki) bez MPC, tj sam VPC po preracunatim stopama?

Sta ako je taj isti racun (780 kn) ali nije u svrhu priznavanja pretporeza, onda ostaje kako je bilo jeld?

Pa krasno...
Jul 2, 2013 at 5:52 PM
Prema diskusiji gore, i iščitavanju članaka u zakonu preko nekoliko puta izgleda da je tako.

Ako se račun izdaje za isporuku u drugu državu članicu, tada ne vrijedi granica od 700 kn. Takav račun isto mora biti sa vpc.
Jul 2, 2013 at 5:53 PM
Hm, na koju duminu onda mogu vidjet koliko košta (MPC) npr stavaka pod rednim brojem 11. neka hrana 1 kom 38,42 VPC... vec vidno namazan još da i nadodajem PDV ? :)
Jul 2, 2013 at 6:31 PM
Kupac obračunava i plaća PDV :)
Zakon o PDVu, čl. 79
(13) Porezni obveznik ne smije izdati pojednostavljeni račun za isporuke dobara ili usluga koje obavi u drugu državu članicu u kojoj se treba platiti PDV, ili njegova stalna poslovna jedinica u toj državi članici ne sudjeluje u isporuci u smislu članka 192.a Direktive Vijeća 2006/112/EZ, a osoba koja je obvezna platiti PDV je osoba kojoj je dobro bilo isporučeno, odnosno usluga obavljena.
Jul 2, 2013 at 7:49 PM
Cvrcak wrote:
Cek, znaci ako je takav racun ispod 700 kn onda moze ici kako je islo sa MPC? Da li ima potrebe raditi "pojednostavljen racun" uopce ako smo vec napravili da (donedavni R1) ide sa VPC?
Jul 2, 2013 at 7:57 PM
Koliko sam ja shvatila ne.
Maloprodajni, tj. računi za građane (bez naziva kupca) bez obzira na iznos idu po starom.
Promjena se odnosi samo na R račune.
Jul 2, 2013 at 8:02 PM
Cvrcak wrote:
Koliko sam ja shvatila ne.
Maloprodajni, tj. računi za građane (bez naziva kupca) bez obzira na iznos idu po starom.
Promjena se odnosi samo na R račune.
Ok znaci MPR za gradjane (znaci bez mogucnosti pretporeza po racunu) ide kako je i islo do sad.
R racuni idu sa VPC ako su preko 700 kn
R racuni mogu i sa MPC i sa VPC ako su ispod 700 kn <==== JEL TU GRESKA?
VPR (virmani...) idu sa VPC
Jul 2, 2013 at 8:04 PM
Tako nekako :).

Pretpostavljam da nije greška, jer zakon kaže da se pojednostavljeni račun može izdati, znači nije obavezno.
Jul 2, 2013 at 8:07 PM
I onda se ponovno vraćamo na početak threda. Što sa zaokruživanjem ako se iz maloprodaje (koja je zadužena po cijenama s PDV-om) treba izdati R račun poreznom obvezniku koji je plaćen npr. gotovinom. Netko dođe i kupi nešto za 1000.00 kn gotovinom i hoće R račun. Moraš ga fiskalizirati, mora biti ispravan, a zbog zaokruživanja neće biti, tj. hoće na 1000.00 kn, ali na puno drugih iznosa neće. I onda ti Knjiga popisa po tom računu nije točna. Ili ti nije točan račun - VP cijena * količina + PDV nije isti kao na kraju u rekapitulaciji. Ukratko, ponovno je na zakonu radila nepismena baba u nekom uredu koja ne zna matematiku 4 razreda osnovne škole.
Jul 3, 2013 at 6:00 AM
MaytiOne wrote:
1.) Znaci svi negotovinski racuni (vpr) po stavkama su izrazeni kao VPC i onda na kraju racuna obracun poreza po poreznim grupama (ako je recimo mjesovito)
2.) jedna od tri recenice tipa:
"obračun prema naplaćenoj naknadi" (to je R2),
"obveza placanja PDV-a nastaje s izadavanjem racuna" (to je R1)
"oslobodjeno placanja PDV-a po clanku bla bla " (kad nije u sustavu PDV-a)
3.) Ako je narucitelj/kupac stranac onda PDV ID.BR /OIB

Smijem li prikazat postotak PDV-a po stavci ili je i to proslost ?
Malorpodajni racuni ostaju kakvi jesu?

Jesam dobro to pokopcao? :)
1) Svi računi za poznatog kupca (bez obzira na način plaćanja) u stavkama moraju imati naziv proizvoda/usluge, količinu, jm, VPC, PDV% (ili tarifu), Popust%, uk.iznos stavke i na kraju računa obračun poreza po stopama. Ako je uk.iznos računa za poznatog kupca manji od 700 kn, onda u stavkama umjesto VPC može biti MPC (kao na maloprodajnom računu).

2) Kad izdavatelj računa nije u sustavu PDV-a, onda se stavlja rečenica "Izdavatelj računa nije u sustavu PDV-a", a ne rečenica "oslobođeno plaćanja PDV-a...".
Na R1 račune ne treba stavljati rečenicu "obveza plaćanja PDV-a nastaje s izdavanjem računa", jer to se podrazumijeva.

3) MORAŠ prikazati postotak PDV-a (ili tarifnu oznaku) u stavkama, jer se mora znati po kojoj stopi se oporezuje pojedina stavka.
Jul 3, 2013 at 1:45 PM
Edited Jul 3, 2013 at 1:46 PM
Ajde jos mogu shvatiti vpc iznos u trgovini na malo koja izda R1, ali sto sa ugostiteljima da li i kod njih na racunu staviti vpc cijenu za cijenu jela, jerkao sto je kolega gore naveo opet ce biti problema sa lipa simo tamo kod racunanja, a i malo glupo izgleda kada su cijene na menu kartama MPC.
Jul 4, 2013 at 10:55 AM
Baš čitam neko tumačenje i na jedmom mjestu veli da račun treba sadržavati:

"Jediničnu cijenu bez PDV-a odnosno iznos naknade za isporučena dobra ili obavljene usluge, razvrstane po stopi PDV-a"

Što znači riječ "jedinična" u gornjoj rečenici i kako se nešto jedinično može razvrstati?

Da li kao i do sada može biti tabela /osnovica po stopi/pdv po stopi/ukupno po stopi/ pa na kraju suma za sve tri kolone ili je ovo nešto novo sa nekakvim "jediničnim" cijenama?
Jul 4, 2013 at 11:12 AM
Edited Jul 4, 2013 at 11:19 AM
MacZgb wrote:
Što znači riječ "jedinična" u gornjoj rečenici i kako se nešto jedinično može razvrstati?
jedinična = veleprodajna cijena iliti (maloprodajna cijena - porez)

Može ostati sve isto kao i do sada samo što s tom jediničnom cijenom dobiješ u toj koloni artikla vrijednost robe bez pdva i onda s tom tabelom kako si naveo na kraju računa sumiraš sve vrijednosti robe da bi dobio ukupan iznos osnovice za svaku stopu PDV-a i tek onda dodaješ PDV da dobiješ konačan iznos.
U prijevodu, nema više izbijanja poreza na iznosima na kraju, jer sve cijene moraju biti iskazane bez pdva. Sada je ispravno na vrijednost bez pdva (osnovicu) dodati pdv.