što u slučaju fiskaliziranja računa sa stavkom kojoj je dodjeljena kriva porezna stopa

Apr 18, 2013 at 6:32 AM
ovo baš i nije tema vezana za ovaj projekt, ali siguran sam da će se ipak naći netko sa savjetom. radi se o tome da je jedan od mojih klijenata na kaklulaciji cijene jednom artiklu dodjelio krivu poreznu stopu. nakon toga je taj artikl prodavao i naravno računi su uredno fisklaizirani. tek je jučer primjetio grešku (zato što je na tom računu bila samo ta jedna stavka pa je primjetio da je ukupni PDV 0).
ok, korekcija cijene je napravljena ali što sa računima. moj savjet bi bio da je prvo trebao stornirati te račune, pa tek onda korigirati cijenu i izdavati nove. pošto to nije napravio, imamo situaciju da je nekoliko računa u poreznoj koji nisu ispravni
Apr 18, 2013 at 7:09 AM
A gle,

po meni bi trebao sve to stornirati pa poslati iznova na fiskalzicaju.
E sada ako je to iz nekog mjeseca za koji je vec placen ( obracunat ) PDV, onda bi se tu i knjigovodja trebao ukljuciti sa nekom svojom idejom.
Po meni, naj-cisce bi bilo : sve storno i onda sve po ispravnoj stopi.
Apr 18, 2013 at 7:17 AM
da, to bi bilo jedino ispravno, ali program ne dozvoljava da se iznosi unose od strane korisnika (sve se vuče iz šifrarnika i ostalih tablica). storniranje krivo izdanih računa, zapisnik o promjeni cijene za taj artikl p ponovo izdavanje računa mi se čini dosta komplicirano.
i moj savjet je bio da se njegov knjigovođa tu uključi i da to riješi. u svakom slučaju greška je na korisniku koji nije provjerio izrađenu kalkulaciju i dodjeljenu poreznu stopu. btw. ukupna razlika koja se je pojavila je ispod 100 kn
Apr 18, 2013 at 8:03 AM
zp1956 wrote:
da, to bi bilo jedino ispravno, ali program ne dozvoljava da se iznosi unose od strane korisnika (sve se vuče iz šifrarnika i ostalih tablica). storniranje krivo izdanih računa, zapisnik o promjeni cijene za taj artikl p ponovo izdavanje računa mi se čini dosta komplicirano.
i moj savjet je bio da se njegov knjigovođa tu uključi i da to riješi. u svakom slučaju greška je na korisniku koji nije provjerio izrađenu kalkulaciju i dodjeljenu poreznu stopu. btw. ukupna razlika koja se je pojavila je ispod 100 kn
Pa neka uplati vise PDV-a za tu razliku, i čiča miča!!! Neki dopis ili izjavu koju ce ovjeriti i knjigovodja i operi....
Bitno da dobiju nofceke... :)
Apr 18, 2013 at 10:16 AM
Račune koje izdaješ pravnoj osobi ona vraća ako je neispravan pa ga storniraš i izdaš novi. Storniranje gotovinskih računa za građane nema previše smisla jer se kupac neće vratiti po ispravan račun. Napravi zapisnik, predaj ga knjigovođi uz rekapitulaciju poreza za taj dan i, što bi rekao Goran, sam daj nofceke
Apr 18, 2013 at 10:24 AM
da, radi se o računima za gradjane. i neću ja dati novce, to ide na teret klijenta. sam si je kriv što nije napravio ispravnu kalkulaciju, odnosno tom artiklu dodjelio krivu poreznu stopu.
Apr 18, 2013 at 12:16 PM
zp1956 wrote:
da, radi se o računima za gradjane. i neću ja dati novce, to ide na teret klijenta. sam si je kriv što nije napravio ispravnu kalkulaciju, odnosno tom artiklu dodjelio krivu poreznu stopu.
Naravno. Pod daj nofce mislim na tvog klijenta. Ionako je klijent za sve odgovoran pa tako i za PDV.
Jul 11, 2013 at 11:20 AM
Imam pitanje,

što u situaciji (kod ugostitelja koji rade s preračunatim stopama) ako je program računao krivo, tj. u korist države i pdv i pnp, riječ je od par lipa do par kuna po računu (20 računa).

S obzirom da su ti računi tijekom godine rađeni, nije riješenje storno, jer ima računa od 1. mjeseca gdje su r1/2 kupci već odbili pdv po tim ispravama, ali što raditi u tim situacijama?

Ostaviti kako je, napraviti izmjenu ili?
Jul 12, 2013 at 6:19 PM
fiinso wrote:
Imam pitanje,

što u situaciji (kod ugostitelja koji rade s preračunatim stopama) ako je program računao krivo, tj. u korist države i pdv i pnp, riječ je od par lipa do par kuna po računu (20 računa).

S obzirom da su ti računi tijekom godine rađeni, nije riješenje storno, jer ima računa od 1. mjeseca gdje su r1/2 kupci već odbili pdv po tim ispravama, ali što raditi u tim situacijama?

Vjerojatno jebada na koju nitko ne zna tocan odgovor. Ja imam par budala koji sutra skuze da su napravili racun s krivim nacinom placanja dan ranije. Ja im kazem, sad lijepo unesite u novi radni dan komplet taj racun u minus sa krivim pa u plus sa ispravnim nacinom placanja, isprintajte sva 3 racuna, zaklamajte ih i cuvajte za "ne d'o Bog" - sto drugo? No, u slucaju da se nesto krivo racuna par mjeseci unatrag, mislim da je to neispravljivo, tj. bolje reci "nestornirljivo". Mala sreca u nesreci je da nije na stetu drzave pa ona tu nema sto da se buni, ali kad bi bilo obrnuto, iskreno i mene jako interesira sto tada??? Ubit programera?
Jul 15, 2013 at 9:39 PM
Edited Jul 15, 2013 at 9:41 PM
viggor wrote:
fiinso wrote:
Imam pitanje,

Vjerojatno jebada na koju nitko ne zna tocan odgovor. Ja imam par budala koji sutra skuze da su napravili racun s krivim nacinom placanja dan ranije. Ja im kazem, sad lijepo unesite u novi radni dan komplet taj racun u minus sa krivim pa u plus sa ispravnim nacinom placanja, isprintajte sva 3 racuna, zaklamajte ih i cuvajte za "ne d'o Bog" - sto drugo? No, u slucaju da se nesto krivo racuna par mjeseci unatrag, mislim da je to neispravljivo, tj. bolje reci "nestornirljivo". Mala sreca u nesreci je da nije na stetu drzave pa ona tu nema sto da se buni, ali kad bi bilo obrnuto, iskreno i mene jako interesira sto tada??? Ubit programera?
Teoretski se zna odgovor na to. Stavak 10. i 11. članka 79. Zakona o PDV-u:

(10) Ako porezni obveznik u računu za isporučena dobra ili obavljene usluge iskaže PDV viši od onoga koji duguje prema Zakonu, tada duguje viši iznos, osim kad ispravi račun izdan primatelju na način propisan za ispravak porezne osnovice u skladu s člankom 33. stavkom 7. ovoga Zakona.
(11) Ako netko na računu za isporučena dobra ili obavljene usluge iskaže PDV, iako za to nije ovlašten ili izda račun iako dobra nisu isporučena ili usluge nisu obavljene, duguje iskazani iznos PDV-a, osim kad ispravi račun izdan primatelju na način propisan za ispravak porezne osnovice u skladu s člankom 33. stavkom 7. ovoga Zakona.

Usput, ako se iskaže manji PDV onda članak 131. stavak 1. zakona o PDV-u:

Novčanom kaznom za prekršaj kaznit će se porezni obveznik u iznosu od 2.000,00 do 500.000,00 kuna (ili desni bubreg op.a.), ako:
  1. netočno utvrdi poreznu osnovicu (članak 7. stavak 10., članci 33., 34., 35., 92. i 96. te članak 97. stavak 5.),
To je teorija. U praksi se, uglavnom, događa slijedeće. Taj ugostitelj ima knjigovodstveni servis koji ne zbraja PDV sa računčića, negu uzme promet cijelog mjeseca te primjeni preračunatu stopu PDV-a na promet cijelog mjeseca. Naravno da se taj PDV razlikuje zbog zaokruživanja pa će se te manje razlike koje je naveo finso "utopiti" u zaokruživanju.
Ako su to veće razlike, ispiši im te razlike na komadu papira i neka to odnesu knjigovođi da ovaj to uključi u slijedeći obračun PDV-a. Korisnik može napraviti kratak zapisnik "Zbog greške u naplatnom uređaju X u poslovnom prostoru Y uočeno je...."