Handling prepayments (vouchers, courses, etc.)

Apr 10, 2013 at 9:01 AM
Hi,

We're having huge problems at the moment trying to get a clear answer on how advanced payments of differing types need to handled in the fisk system. The problem hinges on how a ticket, which is paid for either by a voucher or a course prepayment, should be sent. We have been told by various people that
a) because there is a 0kn payment due and 0 VAT the ticket should not be sent
b) the ticket should be sent, even with 0kn
c) two tickets should be made, one to cancel/refund the original payment and one to recreate the payment again, in cash. It is not clear how the voucher or is supposed to be marked as consumed in the POS system in this case

How are other people handling these kinds of payments? Has there been any 100% official confirmation on the process involved and in the case that c) is true, how are you handling the consumption of the voucher/course?

Regards
Richard
Apr 10, 2013 at 12:45 PM
http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

Below, on page, read answer to question 27.
You can translate it with google.

In brief ... advanced payments payed in cash, credit cards od cheque, should be fiscalized and you have to issue an invoice (bill) for advanced payment.
Fiscalization is not needed if payment came through account but invoice must be issued.

After delivery, you must issue another invoice for cancelation of advanced payment, and one more for delivery.

All three inovices should be fiscalized if payed in cash, credit cards, cheque.
Apr 10, 2013 at 2:13 PM
Thanks, Cvrcak.

That's a real pain in the neck of a system. Makes no sense whatsoever but what can we do...
Apr 10, 2013 at 3:46 PM
Čini mi se kao totalni kretenizam rješenje da se tri puta piše račun za jednu prodaju. Tim prije što se u sva tri izdana računa radi o istoj vrsti plačanja , a u stvari se u barem dva od ta tri računa ne događa nikakva novčana transakcija tj pri prvom i drugom računu nema plačanja.
Apr 10, 2013 at 6:21 PM
Je, kad bi to bila jedin stvar ... :)

Ovo je tako zato što se od kad je pdv-a pišu računi za avans kod primljenog novca.
Vjerojatno uvedeno kod plaćanja između firmi, kako bi si druga firma po tom računu mogla priznati pretporez.
Apr 10, 2013 at 9:14 PM
Edited Apr 10, 2013 at 9:14 PM
Uopće nije kretenizam.
Rješenje je skoro ingeniozno i pokriva apsolutno sve što je potrebno kod potpuno ili djelomično plaćene a zakašnjele isporuke robe i usluga.
Takav sistem pokriva ispravno evidentiranje pretporeza i naplaćenog poreza u pripadajućim razdobljima porezne obveze pa samim tim i ispravno generiranje porezne prijave - i kod kupca i kod dobavljača.
Takav sistem pokriva i garanciju kupcu u obliku računa za predujam da je platio neku robu ili uslugu koja mu još nije isporučena ili obavljena.
Sistem pokriva i miješane načine plaćanja, djelomična plaćanja, potpuna plaćanja, pretplate prije isporuke .... apsolutno sve.
Sistem je super :)
Apr 11, 2013 at 8:17 AM
mladenbabic wrote:
Uopće nije kretenizam.
Rješenje je skoro ingeniozno i pokriva apsolutno sve što je potrebno kod potpuno ili djelomično plaćene a zakašnjele isporuke robe i usluga.
Takav sistem pokriva ispravno evidentiranje pretporeza i naplaćenog poreza u pripadajućim razdobljima porezne obveze pa samim tim i ispravno generiranje porezne prijave - i kod kupca i kod dobavljača.
Takav sistem pokriva i garanciju kupcu u obliku računa za predujam da je platio neku robu ili uslugu koja mu još nije isporučena ili obavljena.
Sistem pokriva i miješane načine plaćanja, djelomična plaćanja, potpuna plaćanja, pretplate prije isporuke .... apsolutno sve.
Sistem je super :)
I can't tell if sarcasm translates badly or if you work for the government :D
Apr 11, 2013 at 1:42 PM
Cvrcak wrote:
Je, kad bi to bila jedin stvar ... :)

Ovo je tako zato što se od kad je pdv-a pišu računi za avans kod primljenog novca.
Vjerojatno uvedeno kod plaćanja između firmi, kako bi si druga firma po tom računu mogla priznati pretporez.
U pravu si, a zamisli slučaj kad izdaš negotovinski račun za predujam (avans), a kupac ga dođe platit u gotovini :-)))

Izdaješ:
  1. negotovinski račun za predujam
  2. gotovinski račun za plaćeni dio - fiskaliziran
  3. odmah storno gotovinskog računa za plaćeni dio - fiskaliziran
  4. storno negotovinskog računa za predujam i
  5. redovan račun
Ne bi sudio da li je to kretenizam ili fleksibilnost, samo znam da je to trošak poslovanja.
Apr 12, 2013 at 8:27 AM
Edited Apr 12, 2013 at 8:27 AM
  1. ponuda na 500kn (Dan 1.)
  2. račun za predujam 100 transakcijski (Dan 4.)
  3. račun za predujam -100kn transakcijski (kupac ipak hoće gotovinu) (Dan 7.)
  4. račun za predujam 100kn novčanice (kupac plaća novčanicama) (Dan 7.)
  5. račun za predujam 200kn American (Dan 48.)
    --- čeka se isporuka ---
    Kupac hoće ostatak platiti "u Zlatnim polugama". (Dan 51.)
    --- ide isporuka ---- (Dan 58.)
    Generira se otpremnica i roba se otprema, a onda :
    6.a. storno svih predujmova -300kn "u Zlatnim polugama" (Dan 59.)
    6.b. konačni račun 500kn "u Zlatnim polugama". (Dan 59.)
    Na konačnom računu piše :
    || ukupan iznos računa : 500kn,
    || odobrenje temeljem storno računa za sve predujmove : 300kn,
    || za platiti po ovom računu 200kn "u Zlatnim polugama".
Što od navedenoga ćete „pamtiti“ a ne „evidentirati“ kroz programski sustav,a u cilju : „smanjenja troška poslovanja“?
Apr 12, 2013 at 10:50 AM
mladenbabic wrote:
    --- čeka se isporuka ---
Što od navedenoga ćete „pamtiti“ a ne „evidentirati“ kroz programski sustav,a u cilju : „smanjenja troška poslovanja“?
Po računu pod točkom 2. izdan 4. dan si u obvezi PDV-a i možeš ga stornirati tek sa datumom redovnog računa. Tako je bilo i do sada. Zakon o fiskalizaciji kaže da se mora izdati račun za gotovinsku uplatu. Obzirom da su sad izdana 2 računa stornira se gotovinski zbog datuma nastanka porezne obveze. Mislim da to piše u onim pitanjima i odgovorima na stranicama PU.
Apr 12, 2013 at 12:01 PM
Edited Apr 12, 2013 at 12:01 PM
**damir_ wrote:**
mladenbabic wrote:
    --- čeka se isporuka ---
Po računu pod točkom 2. izdan 4. dan si u obvezi PDV-a i možeš ga stornirati tek sa datumom redovnog računa. Tako je bilo i do sada. Zakon o fiskalizaciji kaže da se mora izdati račun za gotovinsku uplatu. Obzirom da su sad izdana 2 računa stornira se gotovinski zbog datuma nastanka porezne obveze. Mislim da to piše u onim pitanjima i odgovorima na stranicama PU.
Po svim si računima koje sam naveo, i u obvezi PDVa kao i u mogućnosti odobrenja PDVa, a sve s pripadajućim datumom računa. (naravno ako si obveznik poreza na dobit i u sustavu si PDVa).

Za račun po točki 3. ti kupac mora ovjeriti "knjižno odobrenje" da je s tim i tim datumom ispravio pretporez u svojim poslovnim knjigama, i tada si možeš tim računom i "tim i tim" datumom, anulirati obvezu poreza po računu iz točke 2.

I na kraju, storno račun, izdan temeljem potrebe storniranja svih dotadašnjih računa za predujam, a izdan prije konačnoga računa, nosi isti datum kao i konačni račun a način mu je plaćanja ISTI kao i onom naznačenom na konačnom računu! Dakle, nit' novčanice nit' American, već kao u mom primjeru - "Zlatne poluge" : točka 6.a.
Apr 12, 2013 at 12:58 PM
mladenbabic wrote:
**damir_ wrote:**
mladenbabic wrote:
    --- čeka se isporuka ---
Po svim si računima koje sam naveo, i u obvezi PDVa kao i u mogućnosti odobrenja PDVa, a sve s pripadajućim datumom računa. (naravno ako si obveznik poreza na dobit i u sustavu si PDVa).

Za račun po točki 3. ti kupac mora ovjeriti "knjižno odobrenje" da je s tim i tim datumom ispravio pretporez u svojim poslovnim knjigama, i tada si možeš tim računom i "tim i tim" datumom, anulirati obvezu poreza po računu iz točke 2.

I na kraju, storno račun, izdan temeljem potrebe storniranja svih dotadašnjih računa za predujam, a izdan prije konačnoga računa, nosi isti datum kao i konačni račun a način mu je plaćanja ISTI kao i onom naznačenom na konačnom računu! Dakle, nit' novčanice nit' American, već kao u mom primjeru - "Zlatne poluge" : točka 6.a.
Kupac mora ovjeriti "knjižno odobrenje". Što ako ne ovjeri ili "zaboravi" ovjerit? Smiju li se zlatnim polugama stornirat novčanice i American?
Apr 12, 2013 at 1:52 PM
Ovjera je bitna samo kod obračuna PDV-a.
Obračunati pdv, tj. storno po odobrenju, se smije priznati tek kad kupac ovjeri da je kod sebe ispravio pretporez.
Apr 12, 2013 at 2:09 PM
Edited Apr 12, 2013 at 2:10 PM
Tako je Cvrčak.

@damir_, "Smiju li se zlatnim polugama stornirat novčanice i American?"

Nije to storniranje novčanica i Americana ! To je odobrenje po konačnom računu.

Npr.

Ja ti ponudim računalo za 1000kn.
Isporučit ću ti ga za 2.mj.
Ti mi do tada, platiš 200kn u novčanicama i ošišaš mi živicu u dogovorenoj protuvrijednosti 300kn.
Sada ide isporuka.

Ja ti izdajem račun na svih 1000kn na American. Dakle da nema predujmova, morao bi mi provući American karticu na soma kuna !
Ali, ti si mi nešto tamo već platio, odradio i sl.
Sada ide obračun koliko mi to trebaš platiti po tom konačnom računu na American :
  1. Ja te odobravam za 200kn + 300kn na taj American po konačnom računu, pa mi ti platiš još 500kn na taj isti American.
Vidiš odobrio sam te za 500kn na American a ne na "šišanje živice" i "novčanice" :)
Kada bih te odobrio za novčanice, onda bih ja tebi bio nazad dužan te iste novčanice ili bih ja tebi morao pošišati živicu. A to nije u zbilji tako.