PARAGON i Z traka

Mar 12, 2013 at 5:07 PM
Edited Mar 12, 2013 at 5:09 PM
Da skratim: crkne PC, 2 dana se izdaju paragoni. Treceg dana se popravi PC i unose ispisani paragoni radi fiskalizacije. Datum i vrijeme tih racuna koji ce dobiti JIR-ove bi trebao biti tog 3. dana, tj. upravo u trenutku unosa.

Pitanje: gdje je lova od prethodna 2 dana, tj. kako ta 2 dana rada s paragonima zakljuciti?

Ti racuni ce ici u promet od 3. dana, ali sto ako tad dodje inspekcija i kontrolira promet?
Treba li cuvati lovu u kasi ili napraviti neki blagajnicki zapisnik ili nesto trece?
Mozda napraviti izdvojen zbroj PARAGON-iranih racuna na X/Z?

Raspravljao sam s drugima o ovome uzivo i ima razlicitih interpretacija:
Jedan vrati datum unatrag, na datum izdavanja paragona pa ga tako izdaje. Po meni, ovo je totalno nepravilno.

Slicno je i sa storniranjem racuna koji je izdan nekoliko dana unatrag.
Kako povezati stornirani i originalni racun, tj. ima li potrebe za tim?

Ako je ova tema vec obradjivana, ispricavam se i molim neki link na isto.
Mar 12, 2013 at 5:13 PM
U stvari, evo sad sam sa sobom pricam, tj. razmisljam, mislim da bi najpravilnije bilo tog 3. dana unijeti paragone od 1. dana pa zakljuciti taj dan pod datumom bas od tog prvog dana (datumi na racunima ce biti od 3. dana). Onda sve ponoviti sa 2. danom i nakon toga nastaviti sa 3. radnim danom normalno.

Ili ima i drugih rjesenja?
Mar 13, 2013 at 12:34 PM
Dakle, mijenjanje datuma unazad ni pod razno! Neka sve bude transparentno i istinito kako je- za dokaz imaju knjigu računa u koju su upisivani te dane računi, te JIR koji su naknadno upisali u knjigu računa. Sve se to da vidjeti kad pogledaju u knjigu.
Što se tiče storna, ista stvar. Oni dopuštaju i da 6 mjeseci nakon kupnje netko dođe pa to nešto vrati ili zamjeni, uvidom u izdani i storno račun mogu vidjeti sve što se i kako se radilo. Drukčije nisu ni propisali.