Ne podliježe fiskalizaciji

Feb 19, 2013 at 12:02 PM
Jel tko vidio račun iz pošte?
ZKI je uredno izračunat, to znači da su kupili certifikat a pod polje JIR piše:"Ne podliježe Zakonu o fiskalizaciji". A ja platio kovanicama :)
Jel to sad znači da svi mi koji ne poslujemo "novčanicama" moramo platiti FINI certifikat???
Ili je pošta poseban slučaj?
Feb 19, 2013 at 7:31 PM
Pošta je poseban slučaj.... u članku 5. Zakona o fiskalizaciji su navedene iznimke, a jedna od njih je i "prodaja proizvoda i/ili usluga u poštanskom prometu".

No izgleda da su se gospoda iz pošte malo zabunila jer je iz porezne uprave stiglo pojašnjenje članka 5. citiram:
  1. prodaja proizvoda i/ili usluga u poštanskom prometu – ovo izuzeće odnosi se na prodaju
    proizvoda ili usluga u poštanskom prometu, putem pošte ili drugih dionika registriranih za
    usluge dostave – kurirske tvrtke. Ukoliko se vrši dostava proizvoda neke tvrtke putem pošte
    ili kurirske tvrtke koja u ime i na račun te tvrtke vrši naplatu, tada govorimo o prodaji u
    poštanskom prometu i takav promet ne podliježe obvezi fiskalizacije. Ukoliko ista tvrtka vrši
    naplatu prije same dostave proizvoda, takav promet podliježe obvezi fiskalizacije.
Ja to shvaćam na načina da ako nekom prodajem nešto i šaljem mu poštom da on to plati pouzećem i pošta mi to uplati na račun, onda ne spada pod fiskalizaciju.
A ne da se fiskalizacija ne provodi na poštanske usluge.
Feb 22, 2013 at 9:02 AM
Ja sam to isto tako shvatio. Ali već samom izjavom na računu da "Ne podliježe zakonu o fiskalizaciji" znaći da nisu obvezni imati certifikat. Mislim da to ne bi trebalo tako pisati, ako nisam što previdio u Zakonu.