Skroz Nov - ima pitanja

Feb 9, 2013 at 6:28 PM
Dakle zanimaju me neke osnovne stavri pa ako netko ima volje pomoći odgovorom.
  • ako sam shvatio dobro ZKI je fiksan broj ili string kako želite ipak na nekim računima u recimo Konzumu sam nišao na različite ZKI vrijednosti.
  • JIR dobivam od FINA-e to je OK
  • ja šaljem XML file kao SOAP i u njemu je moj ZKI i certifikat ( da li je taj ZKI certifikat?)
  • da li svaki xml file koji šaljem trebam čuvati na disku
  • ako sam dobro shvatio FINA mi opet vrati xml file u kojem je JIR kojeg printam na računu
  • da li svaki primljeni xml file moram čuvati u nekom folderu
  • šta ja u biti šaljem FINA-i je li to string, neki certifikat ili sl.
    Ako netko ima volje ukratko objasnit bez da ide u širinu.
    Unaprijed zahvalan.
Feb 9, 2013 at 7:12 PM
Edited Feb 9, 2013 at 7:13 PM
Evo da se vratim u prvi osnovne.
  1. ZKI je je 32 znamenkasti heksadecimalni broj kojeg generiraš ti uz pomoć korisnikovog certifikata i još nekih parametara kao što su iznos računa, vrijeme računa itd...
    Algoritam je propisan od strane Porezne uprave.
  2. Da
  3. a) Da b) vidi pod 1
  4. Možeš, ali i ne moraš
  5. Da
  6. Vidi pod 4
  7. Šalješ podatke o izdanom računu zajedno s generiranim ZKI-om u XML formatu. Format potraži na stranicama porezne uprave.
Feb 9, 2013 at 8:23 PM
Dobro evo mene u prvom osnovne, a šta se može i o snovna se mora proći.

1.) može li link za algoritam
  • nadalje ako sam te dobro shvatio pošaljem taj algoritam koji se satoji od certifikata + broj računa i još nešto na stranicu fine
    oni vrate xml koji parsam i uzima JIR.
kako je apliakcija Windows aplikacija trebam web servis za komunikaciju s FINA-om, da li ima negdje nekih primjer ili još bolje ako je netko već napravio.
da li ima negdje neki gotov web servis, naišao sam na neki -dll "Raverus.FiskalizacijaDEV.dll" da li se to može iskoristit...

daj si malo truda znam da je dosadno pričati s prvašićem, ali ćeš mu puno olakšati ako napišeš malo više...

HVALA
Coordinator
Feb 9, 2013 at 8:34 PM
Edited Feb 9, 2013 at 8:35 PM
dinoni wrote:
da li ima negdje neki gotov web servis, naišao sam na neki -dll "Raverus.FiskalizacijaDEV.dll" da li se to može iskoristit...
Naravno da može.. taj dll je najbolje rješenje za implementaciju fiskalizacije poznato u Hrvatskoj, a što je najbolje - besplatan je :)
Možeš ga skinuti ovdje
Čak imaš i source code kojeg možeš skinuti ovdje

Ako pročitaš nešto malo dokumentacije vrlo brzo ćeš savladati gradivo prvašića i razviti moćan sustav koji na jednostavan i brz način potpisuje, šalje i prima poruke sa porezne uprave :)
Feb 10, 2013 at 8:00 AM
Edited Feb 10, 2013 at 8:01 AM
da bi dobio cijelu sliku moram prije svega "sebi" pojasniti neke stvari vezano za fiskalizaciju.
(možda vam moja pitanja budu dosadna ali shvatite da nisam još pohvatao sve konce pa molim za malo strpljenja)

dakle, redom:
imam gotovu windows aplikaciju (C#.NET) koja radi sve šta meni treba e sada ide onaj dio kod printanja

kada prije ispisa računa trebam neke parametre poslati na FINA-u a od njih dobiti JIR.
  • šta točno šaljem, koje parametre? da li tu kreiram XML file? koje sve parametre prima?
  • kako se s FINA-om komunicira preko web servisa da li pravim svoj web servis pa ga moja aplikacija poziva
    s ulaznim parametrima a zatim web servis šalje request prema FINA-i.
  • ako radim svoj web servis onda je to još jedna "zasebna" apliakcija čiju web referencu onda pozivam u svojoj windows aplikacija, dakle sada trebam znati šta sve treba poslati web servisu,koje vrijednosti.
  • ako ima gotov web servis kako ga implementirati u kodu, šta, kako itd., trebam korak po korak...
  • navodno ima algoritam koji kreira string koji se šalje na FINA-u, gdje ga ima za skinuti? kako ga implementirati?
  • šta u slučaju greške da ispadne Time out ako račun ne isprinta JIR kako ponoviti tj., isprintati račun pomovo s ispravnim JIR-om.
Hvala
Feb 10, 2013 at 9:30 AM
Pozdrav!

Iako ćeš ovdje naći sve informacije za fiskalizaciju(Like!) možeš pogledat projekt koji sam napravio sa generiranjem proxy klase za CIS servis preko .NET wsdl.exe alata(Add Service Reference koristi isti alat).
http://fiscalization.codeplex.com

Nema dll-a, a i preko NuGet-a možeš do kôda.

Uživaj!
Feb 10, 2013 at 4:10 PM
Na ovom linku
http://fiskalizacija.codeplex.com/SourceControl/changeset/view/17936#376298
ima dosta koda što ne zanči da se sve treba implementirati, može konkretan odgovor.
Dakle, u dijelu moje aplikacije gdje pozivam printanje računa imam poziv metodi "Fiskalizacija()",
od ovog gore navdenog koda šta meni u biti treba u toj metodi? (molim konkretan odgovor)
Feb 10, 2013 at 4:19 PM
Edited Feb 10, 2013 at 4:20 PM
U koracima
Ovo su korak-po-korak upute:
1.) Predajte zahtjev za izdavanje FINA FISKAL DEMO certifikata - više   (== ovo je OK)
2.) Nakon što primite e-mail obavijest da je vaš certifikat kreiran, preuzmite ga na svoje računalo (== ovo je OK) 
3.) Na računalo na kojem radite testiranje, pored vašeg DEMO certifikata, morate imate i Verifikacijski/root (samopotpisani) certifikat za Demo CA - više (== ovo je OK)
4.) Preuzmite izvorni kod ili DLL i uključite ga u svoju .NET aplikaciju   (nije jasno)???? koji dio koda? ima dosta toga na stranicama ? može li konkretan odgovor to i to.
              //EchoPrimjer();
        //PoslovniProstorPrimjer(oib);
        //RacunPrimjer(oib);
        //CertifikatDatoteka(oib);
        //DohvatiJir(oib);
        //SnimiDokumentUDatoteku(oib);
        //AutomatskoSnimanjeDatoteka(oib);
        //ViseStopaPoreza(oib);
        //XmlPrimjer(oib);
        //ObradaGreske(oib);
        //TimeOutPrimjer(oib);
        //ProvjeraPotpisa(oib);
nije vrag da sve treba ubaciti u kod? može malo preciznija upustva što, gdje itd.
5.) Krenite sa potpisivanjem - primjeri su unutar Visual Studio projekta ili ovdje  (== ovo je OK)
Ostalo je više manje jasno, hvala svima koji su napisali pokoju riječ