Transakcijski računi maloprodaja caffe bar

Jan 17, 2013 at 9:55 AM

Porezni inspektor u Slavonskom Brodu, tvrdi da računi sa vrstom plaćanja koji ima oznaku T- transakcijski račun, a koji su izdani od strane ugostitelja moraju biti fiskalizirani sa oznakom T, iako za tu vrstu računa nije obvezna fiskalizacija.

Dakle, vrsta plaćanja je virman. Ali porezni inspektor kaže: nije bitna vrsta plaćanja nego ugostitelji moraju sve fiskalizirati.

Ima li itko takvih iskustava?

Jan 17, 2013 at 12:36 PM

to što govori taj inspektor je čista budalaština.

ali kome se možeš žalit'?
nikome. napravi kako ti kaže, dodaj recku u grupu "inspektorski 'biseri'" i to ti je to. za sada se ne isplati gubiti vrijeme.

meni je jedan inspektor prije 10tak godina u Splitu poderao pismeno mišljenje ministarstva iz Zagreba (mislim da je bilo riječi o tadašnjoj aktualnosti da ne treba printati duplu traku ako se računi mogu ponovno printati iz računala)  i to riječima : "ma što znaju ovi u Zagrebu". na kraju je pod pritiskom popustio, ali sam ja izgubio punooo vremena da to izganjam.

čuo sam da su sada inspektore "budili" iz mirovine ... onda znaš koliko znaju.

Jan 17, 2013 at 12:49 PM
lemmingsica wrote:

Porezni inspektor u Slavonskom Brodu, tvrdi da računi sa vrstom plaćanja koji ima oznaku T- transakcijski račun, a koji su izdani od strane ugostitelja moraju biti fiskalizirani sa oznakom T, iako za tu vrstu računa nije obvezna fiskalizacija.

Dakle, vrsta plaćanja je virman. Ali porezni inspektor kaže: nije bitna vrsta plaćanja nego ugostitelji moraju sve fiskalizirati.

Ima li itko takvih iskustava?

Nesto mi u glavi zvoni da prema zakonu, ako ne radi sa gotovinom nije obaveza fiskalizirati racun u Cis-u osim ako,

se firma, obrt ili kaj god vec u jednom dijelu svoje djelatnosti ne bavi uslugom ugostiteljske prodaje pica i prehrane. E onda cijela firma je obavezna fiskalizirati.

Jan 17, 2013 at 1:03 PM

ja evo već ne znam koji puta čitam i ne nađem. pa ako netko nađe nešto takvo u zakonu, bilo bi super da jave.

drugi biser desio se danas vezano za "nepostojanje računa s JIR-om kod njih u sustavu" . otkrili smo enigmu. ako preko web sučelja provjeravate nema ga, a preko sms poruke provjera je  uredna i za isti račun kaže da je u sustavu. problem je u tome što preko web sučelja morate upisati vrijeme izdavanja računa, a njihov query ne gleda vrijeme računa, nego vrijeme kada je račun kod njih fiskaliziran. dakl,e ako je minuta kada ste račun izdali jednaka minuti kad je i kod njih fiskaliziran, pronaći će ga preko web sučelja, a ako nije, neće :D LOL. uglavnom svim svojim korisnicima smo dali naputak da u slučaju da im nadzor tvrdi da neki račun s JIR-om kod njih ne postoji, neka provjere sms  porukom. onda će ga vidjeti. šta drugo.

Jan 17, 2013 at 1:05 PM

ne postoji obveza fiskalizacije računa koji su plaćeni sa žirca na žirac ili "općom uplatnicom" na žirac.
nikakve to veze nema s djelatnošću niti fiskalizacijskim rokovima, niti se križa s nekim drugim pravilima ili zakonom.
"T" se ne mora fiskalizirati, ali smije i može.

@goran13, to što ti govoriš je odgovor na pitanje tko ulazi u obvezu fiskalizacije računa s 01.01.2013.
ulaze i oni koji se unutar istog OIBa obveznika fiskalizacije bave djelatnošću trgovine ali i djelatnošću ugostiteljstva. u tom slučaju im i trgovina MORA fiskalizirati račune od 01.01.2013.

Jan 17, 2013 at 1:08 PM
lemmingsica wrote:

ja evo već ne znam koji puta čitam i ne nađem. pa ako netko nađe nešto takvo u zakonu, bilo bi super da jave.

drugi biser desio se danas vezano za "nepostojanje računa s JIR-om kod njih u sustavu" . otkrili smo enigmu. ako preko web sučelja provjeravate nema ga, a preko sms poruke provjera je  uredna i za isti račun kaže da je u sustavu. problem je u tome što preko web sučelja morate upisati vrijeme izdavanja računa, a njihov query ne gleda vrijeme računa, nego vrijeme kada je račun kod njih fiskaliziran. dakl,e ako je minuta kada ste račun izdali jednaka minuti kad je i kod njih fiskaliziran, pronaći će ga preko web sučelja, a ako nije, neće :D LOL. uglavnom svim svojim korisnicima smo dali naputak da u slučaju da im nadzor tvrdi da neki račun s JIR-om kod njih ne postoji, neka provjere sms  porukom. onda će ga vidjeti. šta drugo.

Evo sa stranica porezne Upreve :

Prema Zakonu obveza fiskalizacije započinje:

• za velike i srednje porezne obveznike, te za sve porezne obveznike iz djelatnosti Pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane (Oznaka I - NKD 2007.) od 01.01.2013. godine;
Jan 17, 2013 at 1:13 PM
Edited Jan 17, 2013 at 1:20 PM

@lemmingsica, a što ako je račun naknadno fiskaliziran. onda je razlika između vremena na računu i vremena fiskalizacije puno veća od minutu-dvije.
dakle na WEBu stoji "Vrijeme izdavanja računa : " a ne "vrijeme fiskalizacije".  

Ne bih stavio ruku u vatru da si u pravu s tom tvrdnjom da WEB sučelje provjerava vrijeme inserta recorda a ne vrijeme izdavanja računa!

edit/
možda ti naknadno fiskaliziraš račune a ne podižeš flag "naknadna fiskalizacija"?

Jan 17, 2013 at 1:16 PM
mladenbabic wrote:

@lemmingsica, a što ako je račun naknadno fiskaliziran. onda je razlika između vremena na računu i vremena fiskalizacije puno veća od minutu-dvije.
dakle na WEBu stoji "Vrijeme izdavanja računa : " a ne "vrijeme fiskalizacije".  

Ne bih stavio ruku u vatru da si u pravu s tom tvrdnjom da WEB sučelje provjerava vrijeme inserta recorda a ne vrijeme izdavanja računa!

u xml poruci vrati to vrijeme. kad ukucaš to vrijeme u provjeru preko weba u polje vrijeme izdavanja računa, dobiješ da račun postoji. tako smo skužili...

Jan 17, 2013 at 1:21 PM

sad to otvara novi problem. što sa naknadno fiskaliziranim računima? te nikada nećete naći, osim sms-om.

Jan 17, 2013 at 1:31 PM

@mladenbabic : evo provjerila sam. kod nas je sve ok, tj. nije riječ o naknadnoj fisklaizaciji. možda da pokušaš naći neki svoj primjer da li ti se događa isto... u svakom slučaju mi nema smisla da je i račun koji je naknadno fiskaliziran nemoguće dohvatiti preko web sučelja zbog upisa polja s vremenom. JIR bi kao i za sms  trebao biti dovoljan.

Coordinator
Jan 17, 2013 at 3:50 PM

Pri naknadoj dostavi računa, da li si provjerila da ti možda ne prijavljuje vrijeme ispisa računa, a da ti na računu piše vrijeme izdavanja računa?- za ovaj bug dovoljna je samo jedna krivo definirana varijabla.