Da li ovo ima veze sa zdravim razumom?

Jan 14, 2013 at 1:59 PM

21 stoljeće. Garešnica. Fiskalizacija provedena. Inspektori traže ISPIS DUPLE TRAKE za određen dan u neprekinutom nizu. Pa dobro jel su oni maloumni???? WTF??? Pa sve imaju ne skupom serveru tamo negdje u Zagrebu. A možda ih zanimaju navike mušterija određenog kafića?

Jan 14, 2013 at 3:53 PM

Gle, po nekom tamo zakonu (hvala Bogu, imamo ih...) poduzetnik je dužan čuvati arhivu računa. I ja sam prije imao situacije da nisu bili zadovoljni ispisom pojedinog računa iz arhive, pa sam složio da, prilikom dnevne obrade u posebni folder izgeneriram txt file koji sadrži "kopiju" trake, kao da su na printer tijekom dana u  neprekinutom nizu išli samo računi. Po potrebi, korisnik iz programa odabere opciju "Svi računi na dan" a ja jednostavno napravim copy dotične datoteke na printer (datoteke se zovu YYYYMMDD.XXX gdje je XXX oznaka prodajnog mjesta)

Time sam postigao i to da u slučaju nekakve totalne razvaljotine programa ostanu barem arhive...

Jan 14, 2013 at 6:38 PM

Ja imam na jednom mjestuu račune od - do i svi su po defaultu označeni pa ako sve tako oznacene stisne na ispis izaci ce jedna ogromna traka sa svim racunima... bezveze

Jan 14, 2013 at 11:31 PM

Zakon je tu jasan....račune treba čuvati na dva medija   jedan medij (papir) ide kupcu, drugi medije je arhiva (disk)  ....nema duple trake

Druga je stvar obrazovanje inspektora i ujednaćena praksa po poreznim upravama !!!

Jan 14, 2013 at 11:38 PM
Edited Jan 14, 2013 at 11:39 PM

to sto te traze nema veze s nekadasnjom obvezom istovremenog generiranja ispisa na neprekinutu duplu traku.

traze te ispis za provjeru prijavljenog prometa. na traci ce provjeriti da nema rupa u broju racuna, zatim ce zbrojiti promet, usporediti s cisom, a onda kontaktirati knjigu i-ra i pdv obrazac da vide jeli po tom prometu prijavljen pdv.

sve u svemu standardna procedura. nista neobicno.

Jan 15, 2013 at 6:53 AM

"standardno" bi bilo prije fiskalizacije jer nisu imali podatke, a sada je to 19 stoljeće

Jednostavan upit iz APIS-a bi im pokazao sve i prije nego dođu u kontrolu.

Npr.

SELECT datum,poslovni_prostor,       naplatni_uredjaj,       slijednost_brojeva,       MIN (broj) min_broj,       MAX (broj) max_broj,       COUNT (broj) poslano_racuna,       SUM (iznos) iznos

FROM   maloprodaja_glava

WHERE      datum >= datumod       AND datum <= datumdo       AND oib = oibonogkogtreba

GROUP BY datum, poslovni_prostor, naplatni_uredjaj, slijednost_brojeva

Odmah je vidljivo da li postoji rupa u slijednosti brojeva računa, iznosi ...

Naravno trebaju i provjeriti račune koji nemaju JIR unutar 48h, što mislim da smo svi pripremili ispis takvih računa, te virmanske račune.

Gotovi u 20 minuta. 

Pitanje je samo obučenosti inspektora da dobiju podatke koje hoće (ako znaju što hoće i kako brzo iskontrolirati).

Ne vjerujem da u Apis-u nisu pripremili nešto slično, inače čemu fiskalizacija uopće ako će nastaviti po starom?