Kaže inspektor u Zagrebačkoj Dubravi slijedeće ...

Jan 8, 2013 at 3:46 PM

citiram : "Na računu mora biti OIB operatera."

Jan 8, 2013 at 4:11 PM
mladenbabic wrote:

citiram : "Na računu mora biti OIB operatera."

Ma bit ce toga svega....

Svaki "inspektorcic" tumaci na svoj nacin. Trebali bi svi korisnici imati kraj sebe zakon, pa da onda on pokaze u zakonu gdje to pise....

Jan 8, 2013 at 5:30 PM

Ja taman promijenio nacin placanja iz GOTOVINA u NOVCANICE, kad me zovu danas (ne moji nego drugi klijenti) da im inspekcija prigovara sto ne pise GOTOVINA. Nista, isprintaj Zakon pa ga pitaj kako hoce po Njegovom ili po Hrvatskom Zakonu.

Jan 8, 2013 at 6:10 PM

Jednog mog korisnika inspektor je danas pitao... pazi sad...

"Zašto nemate isprintani cerifikat o fiskalizaciji"

Trrebao je Linić u Zakon staviti i odredbu po kojoj inspektori moraju imati IQ makar na nivou sobne temperature

Jan 8, 2013 at 7:03 PM

Hehe, i jednog mog korisnika su trazili da im da certifikat. Jadan covjek nije znao sto da radi pa im je dao isprintane podatke iz emaila :)

I naravno, inspektori su to uzeli i odnijeli sa sobom; kazu, vratit ce mu za koji dan :)

Jan 8, 2013 at 7:40 PM

Heheh pa dobro jel to normalno ? Uzas

Jan 8, 2013 at 9:12 PM

A joj :)))

Kod mojih korisnika nije bilo takvih problema, bar ne danas. Vidjet ćemo šta nas sutra očekuje :)

Jan 8, 2013 at 10:44 PM

kako ide komparacija na 'rvackom: glup, gluplji, inspektor.
sto drugo ocekivat' kad ih je pola iz murije preslo u "inspekciju":

- dobar dan, gospodine, moze malo vozacka i prometna? - nemam!
- dobro, a sto imate? - imam... aaa...eee...retrovizor! - dobro, dajte da vidim...
- ej, pa sto ne kazete, mi smo kolege!

djubrad love u mutnom i hvataju jadove na "nove" fore dok se ne snadju.

Jan 9, 2013 at 6:47 AM

Meni je jedan jučer u daruvaru isto korisniku odnio referentni broj certifikata :D

Iako mislim da za posao inspektora kao i za policajca jednostavno moraš biti nekako drugačiji razumijem i njih. Istjerali su ih gnjevnim ugostiteljima neinformirane i neupućene, neka se snalaze, provjeravaju i traže nešto što ni sami ne razumiju umjesto da obavljaju nadzor i budu prvi koji konstruktivno mogu uputiti savjet i uputiti na problem.

Nije mi jasno što žele vidjeti, shvaćaju li kako je certifikat u digitalnom obliku i nemaju gdje što fizički vidjeti osim javnog dijela ključa kojim je potpisan fiskalni zahtjev koji im je već upućen i validiran. Žele li ga provjeriti trebaju znati kako ga je izdala Fina koju su zakonom natjerali na suradnju i vođenje registra fiskalnih certifikata i povezivanje tog registra sa njima. Shvaćam - jednostavno ne znaju, no što s bilmezom koji želi na računu vidjeti nečiji privatni oib? pa taj na tom radnom mjestu nema što raditi ni 5 minuta i zaslužuje nogom u guzicu jer ne poznaje osnove i minimume zakona.

Očito je kako je Slavek pustio inspektore na teren ne bi li se sami educirali jer mu je tako brže i jeftinije.

Jan 9, 2013 at 7:26 AM
Veky wrote:

Meni je jedan jučer u daruvaru isto korisniku odnio referentni broj certifikata :D

Iako mislim da za posao inspektora kao i za policajca jednostavno moraš biti nekako drugačiji razumijem i njih. Istjerali su ih gnjevnim ugostiteljima neinformirane i neupućene, neka se snalaze, provjeravaju i traže nešto što ni sami ne razumiju umjesto da obavljaju nadzor i budu prvi koji konstruktivno mogu uputiti savjet i uputiti na problem.

Nije mi jasno što žele vidjeti, shvaćaju li kako je certifikat u digitalnom obliku i nemaju gdje što fizički vidjeti osim javnog dijela ključa kojim je potpisan fiskalni zahtjev koji im je već upućen i validiran. Žele li ga provjeriti trebaju znati kako ga je izdala Fina koju su zakonom natjerali na suradnju i vođenje registra fiskalnih certifikata i povezivanje tog registra sa njima. Shvaćam - jednostavno ne znaju, no što s bilmezom koji želi na računu vidjeti nečiji privatni oib? pa taj na tom radnom mjestu nema što raditi ni 5 minuta i zaslužuje nogom u guzicu jer ne poznaje osnove i minimume zakona.

Očito je kako je Slavek pustio inspektore na teren ne bi li se sami educirali jer mu je tako brže i jeftinije.

Ma da su samo malo volje i truda sami upotrijebili, znali bi vise nago ovak tumaraju ko guske u magli !!

Pa mi znamo vise od njih, potrudil si se malo ovako, malo onako ali u vecini slucajeva smo sa "Fiskalnim zakonom" na ti !!

A oni glume ........ ! Ma kaj reci.

Jan 9, 2013 at 7:39 AM
Edited Jan 9, 2013 at 7:39 AM

Certifikat smije imati jedino ovlaštena osoba te određene tvrtke ili obrta. U pravilu je isto kao i pečat firme. Mislim da su inspektori u prekršaju kada traže taj certifikat (iako im taj papir ništa ne znači ako je certifikat već generiran i skinut).

Ali kako postupati ukoliko inspektor od vas traži da u račun uvedete elemente koji su suprotni zakonu. Dosadašnje iskustvo sa inspektorima završavalo je tako da inspektor nikad neće prihvatiti argumente pa čak i ako mu pokažem da je u krivu (čast izuzecima, ali ja ih još nisam vidio).

Jan 9, 2013 at 7:55 AM

Bit će tu puno problema, ali izgleda ne od strane malih ljudi nego od inspektora.

Sve će se svesti na kraju da u firmi moraš imati 2-3 fascikla za svakog inspektora posebno, i davati kako kojem što treba. Ispis računa isto tako. Da si miran sa njima.

A i inspektori bi trebali davati neki zapisnik/nalog šta ispraviti i na koji način, potpisan i ovjeren s njegove strane. Onda nema rekla-kazala.

Jan 9, 2013 at 9:00 AM
Edited Jan 9, 2013 at 9:00 AM

uzimanje "certifikata" : ja ih razumijem da sakupljaju dokumentaciju za predmet nadzora koji su obavili, pa u tu svrhu traže i papir s koodom za preuzimanje certfikata na kojem je poveznica na obveznika fiskalizacije, a kako bi bar nešto priložili u dokumentaciju o nadzoru. to mi je u tom kontekstu razumljivo.

a sada topic :
naime, u svom nastojanju da budem strogo "po zakonu", bio sam uporan pa sam pronašao i razloge zašto je tražio da OIB bude na računu.

Naime, u "odluci", u "aktu" - moraju biti navedeni OIBi i uz njih "aliasi" operatera koji se ispisuju na računu.  
Ako u aktu nema te poveznice onda se inzistira da se na računu ispisuju OIBi.
Oni upućuju na primjer akta koji je objavljen na stranicama porezne uprave a gdje je vidljivo da se uz OIB dopišu i oznake operatera na računu a čak negdje imaju navedene i kazne za slučaj da se "ne može dovesti u vezu oznaka operatera na računu s operaterovim OIBom".

Dakle sada je po ovom pitanju sve jasno. Ne smijemo zaboraviti : Poreznjaci su uvijek u pravu, čak i kada nisu. No, u ovom slučaju mogu prihvatiti da ipak malo jesu, iako je do tog saznanja iz svih njihovih napisanih "pravila" teško doći.

Jan 9, 2013 at 1:31 PM

Još jedan primjer da traži OIB na računu, pa u kojem to zakonu piše?

Jan 9, 2013 at 1:31 PM

Cijela fiskalizacija je zamišljenja kao digitalna i OIB djelatnika je u svakom slučaju povezana sa onim koji je odštampan na papiru.
Kod nas pojedini inspektori traže da piše gotovina novčanice i gotovina kartice.
I mi razumijemo da sakupljaju papire radi provjere i evidencije, ali na jednom mjestu se mora odnijeti certifikat i to bez privatnog kljuća u izvornom digitalnom obliku.. 

Jan 9, 2013 at 1:54 PM
Edited Jan 9, 2013 at 1:55 PM

U fiskalizaciji - baza zananja sam pronašao da:

4. Oznaka operatera naplatnog uređaja – obveznik fiskalizacije dužan je povezati oznaku operatera na naplatnom uređaju s OIB-om operatera.

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

Kako je i mladenbabic opisao. I sa tim se slažem, al sa ispisom OIB-a se neslažem.

Jan 9, 2013 at 3:55 PM

Krivo si to protumacio..

Oznaku operatera definiras u internom aktu (npr: OP01), tamo uz oznaku stoji operaterov oib. Na racunu stoji samo cista oznaka OP01.

Jan 9, 2013 at 4:53 PM
Edited Jan 9, 2013 at 4:54 PM

Tako je.

OIB operatera ne mora biti ispisan na računu samo ako je "oznaka operatera" u "aktu" povezana s OIBom operatera. Tada se na računu ispisuje "oznaka operatera".
Ako u "aktu" nema te povezanosti "oznake operatera" i OIBa - onda se na računu MORA ispisati OIB a ne "oznaka operatera"!

Jan 9, 2013 at 5:05 PM
Edited Jan 9, 2013 at 5:09 PM

Kruu, evo primjer koji sam ranije postao na drugoj temi: http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/428751#post984412

Znaci: 1-PSAL1-OH1-2013

1 - broj racuna
PSAL1 - poslovna jedinica (oznaka koja je definirana internim aktom)
OH1 - operater (oznaka koja je definirana internim aktom)
2013 - godina racuna (isto obrazlozeno internim aktom)

Jan 9, 2013 at 5:18 PM
josip wrote:

Kruu, evo primjer koji sam ranije postao na drugoj temi: http://fiskalizacija.codeplex.com/discussions/428751#post984412

1 - broj racuna

Ovo ti je izgled broja racuna ?

A gdje ti je broj ( oznaka ) naplatnog uređaja?

Jan 9, 2013 at 5:26 PM
Edited Jan 9, 2013 at 5:27 PM
goranv13 wrote:
josip wrote:

1 - broj racuna

Ovo ti je izgled broja racuna ?

A gdje ti je broj ( oznaka ) naplatnog uređaja?

Da, tako mi izgleda kompletan broj i format racuna, oznaka naplatnog uređaja je u ovom slucaju: OH1 

prolazi cak i ako internim aktom definiras ovako:

Oznaka poslovnog prostora

Oznaka naplatnog uređaja

Oznaka operatora na naplatnom uređaju

PSAL1

OH1

OIB: xxxxx - uredjaj 1 / djelatnik 1

PSAL1

OH2

OIB: xxxxx - uredjaj 2 / djelatnik 1

PSAL1

OH3

OIB: yyyyy - uredjaj 1 / djelatnik 2

PSAL1

OH4

OIB: yyyyy - uredjaj 2 / djelatnik 2

Jan 9, 2013 at 10:28 PM

A kak ti prolazi u validacija xml-a u poreznoj za OH1, jer znam da kada sam slao podatke sa slovima u oznaci naplatnog uredjaja, dobivao sam gresku WS-a da xml nije ispravan.

Jan 10, 2013 at 5:21 AM

@josip Oznake naplatnog uređaja su strogo numeričke bez vodećih nula, a druga stvar, svaki naplatni uređaj mora imati jednu i  samo jednu oznaku. Zbilja ne znam koja te logika dovela do ovog sustava označavanja, znači ako imaš 5 kasa i 10 prodavača, definirat ćeš 50 oznaka??? Mislim da si debelo falio.

Što se operatera tiče, budući su mi u svim programima u kojima izdajem račune (ugostiteljstvo, robno...) pristupne lozinke povezane sa modulom kadrovskog, kod mene se na računu ispisuje ime i prezime prodavača, pa neka korisnici inspektoru pokažu izlist djelatnika.

A što se tiče definiranja operatera po OIB-u u internom aktu, to bi značilo da ga se mora mijenjati (dopunjavati) svaki put kad zaposliš novog prodavača, a oni koji su otišli iz firme ostaju u njemu za vijeke vijekova zbog pravdanja računa koje su napravili? Mislim da bi tako recimo Konzumov interni akt za par godina (ako fiskalizacija toliko potraje) izgledao kao popis birača... Malo mi je to blesavo...

Jan 10, 2013 at 8:07 AM
Edited Jan 10, 2013 at 8:25 AM

Nova situacija : u Vukovaru kaže inspekcija da ne smije pisati "plaćeno novčanicama" nego "plaćeno gotovinom".
Moje je pitanje : a kako će se onda u javnosti razlikovati plaćanje "karticama" i plaćanje "novčanicama" - kada je i jedno i drugo "gotovina" :) ?

Najjače mi je kada na telefon čujem u pozadini inspektora, za vrijeme dok ja pričam s vlasnikom, kako kaže : "Reci mu da to odmah promijeni i da ne pametuje!", a kada ga ja pozovem da mi se javi na telefon, on neće, kada ga tražim na da mi to napiše i potpiše - on neće.

//edit : a evo i linka na onu jedinu sliku primjera računa koju je porezna objavila (kao da je jako teško objaviti sliku ispravnog računa u neka tri moguća primjera). Evo linka

Jan 11, 2013 at 1:27 PM
Edited Jan 11, 2013 at 1:28 PM

Ja sam stavio i fiskalni način plaćanja i "normalna" plaćanja koja koriste korisnici:

npr

Način plaćanja: Novčanice

-------------------------------------

Gotovina                         56.45

ili

Način plaćanja: Ostalo

Gotovina                          20.00

Maestro                          20.00

Inače, kod nas u Novom Marofu su inspektori rekli da interni akt mora biti izložen na vidljivom mjestu u objektu i na tom internom aktu ne smiju biti OIB-i nego oznake operatera, a interni akt sa OIB-ima mora biti pospremljen u ladici.

E da još su rekli da obavezno mora pisati "kuna" na računu i isto su tražili korisnike da im daju certifikat.

Jan 11, 2013 at 5:59 PM

Sada su nove situacije. Oni koji su stavili novčanice trebaju ispraviti na "novčanice i kovanice". Ako pogledamo tehničku dokumentaciju imamo "G" za gotovinu, "K" za kartice, "C" za čekove, "T" transakciski i "O" za ostalo. Da li je ovo novi način plaćanja i da li će se mijenjati dokumentacija ? 

Jan 12, 2013 at 9:55 PM

Danas sam bio u Konzumu - sve ima na računu, a na dnu oznaka plaćanja: Gotovina. Isto u C&a, Takko, s. Oliver, Baumaxx. Svi uredo imaju Jirove i zki i sve drugo, ali način plaćanja "Gotovina"

Koliko ja to vidim, biti će tu još svega. Ja za sada mijenjam Gotovina u Novčanice, bazirano na temelju Zakona:

III. SADRŽAJ RAĈUNA
Ĉlanak 9.
(1) Za potrebe provedbe postupka fiskalizacije račun, osim podataka propisanih posebnim propisima, mora sadržavati ove podatke:
1. vrijeme izdavanja računa (sat i minuta),
2. oznaku operatera (osobe) na naplatnom ureĎaju,
3. oznaku načina plaćanja računa – novčanice, kartica, ček, transakcijski račun, ostalo,
4. Jedinstveni identifikator računa i
5. zaštitni kod izdavatelja obveznika fiskalizacije.

Znam da je nejasno, no neki klijenti su mi dobili prigovor od inspektora, pa da ne pametujemo...

Jan 12, 2013 at 10:54 PM

Ja se držim slova zakona, da je glupo, glupo je, ali u zakonu tako piše i niti jedan prekršajni sud na svijetu neće potvrditi kaznu ukoliko je identično zakonu. 

Jan 13, 2013 at 1:30 AM

Welcome to Croatia! :)

Jan 14, 2013 at 11:12 AM
mladenbabic wrote:

Tako je.

OIB operatera ne mora biti ispisan na računu samo ako je "oznaka operatera" u "aktu" povezana s OIBom operatera. Tada se na računu ispisuje "oznaka operatera".
Ako u "aktu" nema te povezanosti "oznake operatera" i OIBa - onda se na računu MORA ispisati OIB a ne "oznaka operatera"!

Nije mi jasna ova tvrdnja. U Primjeru internog akta pod točkom IV naslov 3. kolone je Oznaka operatora na naplatnom uređaju (usput, matematičari znaju što je operator, a informatičari i ostali koriste operater) i u tablici piše OIV: ............ ili -oznaka na računu-. Zar taj 'ili' ne znači da tu treba napisati OIB operatera ili njegovu oznaku koja će biti ispisana na računu (Ivica, Marica,...)? 

Jan 14, 2013 at 11:28 AM

@dunikola, u Aktu (po Zakonu i pravilniku) nisi dužan povezati OIBe i oznake operatera na taj način.
Tako je u starim primjerima Akta i bilo.
Ako u Aktu nema poveznice između OIBa i oznake operatera, onda - TUMAČE INSPEKTORI - mora na računu biti ispisan OIB. 

U primjeru "Akta" imaju lapsus u terminu "operator". Ispravno je "operater".
"Operator" je davatelj Internet usluga npr., a "operater" je osoba koja radi za računalom - programom.

Jan 15, 2013 at 2:50 PM

Da li netko zna gdje je propisan način razdvajanja dijela računa, mi smo našli:

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA OFISKALIZACIJI U PROMETU GOTOVINOM
Zagreb, studeni 2012  

Ĉlanak 11.(1)  
Broj računa,  koji  je prema odredbama posebnih propisa sastavni dio računa,obveznici fiskalizacije  iz članka 3. ovoga Zakona,  kod provedbe postupka fiskalizacije iskazuju u polju broj računa u tri dijela:
1. numerički broj računa,
2. oznaka poslovnog prostora i 
3. broj naplatnog uređaja. 

Mi smo stavili:   12145-PROST4-2 
Inspekcija traži:  12145/PROST4/2 

Jan 16, 2013 at 10:18 AM

Ja isto koristim '-' umjesto '/' i inspektori nisu ništa rekli za to.

Samo mislim da u internom aktu treba biti naveden takav primjer broja i da onda ne bi trebalo biti problema.

Jan 16, 2013 at 12:00 PM

Ne znam da li sam dobro našao, 27.12.2012 je izašao pravilnik na linku ispod..
http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/view.asp?file=sadrzajracuna.XML

Po njemu ispada da su crtice pravilno riješenje. Po meni je to pravilnije jer je to jedinstven broj računa a slash najviše koristimo kada nešto hoćemo razdvojiti, tako u njemu stoji.. 

SADRŽAJ RAČUNA ZA PROMET U GOTOVINI / Pojašnjenje 

"Kad se u poslovnom prostoru broj računa određuje posebno za svaku elektroničku blagajnu tada brojevi računa u svakoj blagajni slijede neprekinuti brojčani redoslijed. Primjerice, ako su u poslovnom prostoru dvije elektroničke blagajne tada na prvoj blagajni prvi račun ima broj 1-POS1-1, drugi 2-POS1-1, a na drugoj blagajni prvi račun ima broj 1-POS1-2, a drugi 2-POS1-2." 

I izgled računa.. na tom linku je takođe bez slash-a.Ovaj link sam već vidio na forumu samo nisam stigao registrirati :)..

Jan 16, 2013 at 12:06 PM

Što se tiče gotovine ili novčanica, po mom saznanju Zakon o PDV-u i "fiskalni" zakon različito tretiraju gotovinu (za prvi su to novčanice, a za drugi sve osim virmana) i bilo je samo pitanje gdje će se "fiskalni" zakon sudarit s nekim drugim.

Jan 17, 2013 at 8:46 AM

Znakovi za separaciju nigdje nisu propisani. U raznim primjerima su i razni separatori.