Kako rješavate račune kucane iza pola noći.

Dec 26, 2012 at 8:48 AM
Edited Dec 26, 2012 at 8:57 AM

Najprije svima želim čestit Božić, nadam se da ste ga proveli daleko od svojih mašina :)

Ako niste, utjehe radi nisam ni ja (nije baš neka utjeha al eto)...

Zanima me kako vi rješavate račune koji su kucani iza pola noći u novom datumu a svejedno ulaze u obračun prethodnog datuma.

Znači 26.12.2012 01:00:32 korisnik kuca račun. taj račun mora imati datum i vrijeme izdavanja i u poreznoj upravi se vjerojatno vodi pod 26.12.2012.

Međutim ja ga u kasi vodim pod promet 25.12.2012. 

Dnevni izvještaj (Z traka) za 25.12.2012 neće nikako odgovarati sa zbrojem računa u PU, tj. biti će veći.

Također na prijelazu mjeseca u mjesec, neće odgovarati ni mjesečni izvještaji.

Možda poreznjaci i neće ovo gledati, možda će provjeravati na razini godine, iako u najgorem slučaju ja mogu zatvarati dan i u 00:00 iako je to malo blesavo.

Dec 26, 2012 at 9:21 AM

Imam dva datuma u bazi, jedan je datum po kojem se vodi radni dan i po kojem radim zaključak dana a drugi je datum izdavanja računa.

Ako bude problema smisliti ću posebnu opciju u programu za rekapitulaciju poreza kada  dođu porezni inspektori :)

Dec 26, 2012 at 9:45 AM

Takodjer imam dva datuma, ali i mogucnost da se izvjestaji dobiju od-do broja racuna (to pokriva spomenutu situaciju).

Dec 26, 2012 at 12:11 PM

Je nemam Z traku po stilu EXYU kad nitko nije radio poslije ponoci  nego zna se da je radno vrijeme od recimo 07:00 DO 03:00 (iza ponoci) i tako intervali budu ponudjeni defaultno. Sta ce te kad vam se porez u ponoc spusti na 10% a vi vodite te racune kao promet od 31.12. ? Ne kuzim logiku strpavanja racuna u jedan dan ako je kucano poslije ponoci

Dec 26, 2012 at 12:13 PM

Nije istina ako sam ja popio pivo u 27.12.2012. 01:18 da mi to pivo vodis u promet od 26.12.2012 !

Dec 26, 2012 at 1:22 PM

Svakako treba ići protiv poslovne logike da računi poslije 12 sati idu u prethodni dan. Nisu tako niti prijavljeni (prijavljeni su sa datumom npr. 1.1.2013. a ne 31.12.2012 ). Kad padnu prve kazne Linić-machinea za rad poslije radnog vremena, bit će sve OK.

Dec 26, 2012 at 3:08 PM
Edited Dec 26, 2012 at 3:10 PM

Samo u ovom slučaju nije rad poslije radnog vremena. Radno vrijeme je do 02h.

Još je i problem (teoretski, teško da će se to dogoditi i na terenu) ako inspekcija traži X za taj datum a došli su poslije pola noći, i izbroje novčanike, ništa se sa ničim neće slagati.

Hvala na primjerima, izgleda da ću i ja voditi sve moguće datume, pa dati korisniku neka vadi kako ga volja iako mi je to malo neozbiljno.

Dec 26, 2012 at 5:07 PM

Ne vidim zasto i kako uvodjenje fiskalizacije utjece na ovaj problem, koji je postojao oduvijek? Razlikuje se radni dan od kalendarskog i to se ne moze drugacije rijesiti nego uvodjenjem 2 datuma, jedan za datum izdavanja (koji se sada salje na fiskalizaciju) i datum Z trake, tj. radnog dana, jer 1 je radni dan, nebitno koliko zahvaca kalendarskih dana. Ne kuzim koga muce ovi davno prevazidjeni problemi, osim "novajlija" koji se prvi put susrecu s ovom tematikom?

@maytione

Glede ponoci sa 31.12.13 na 1.1.13, ne znam da li je to konkretizirano upravo za slucaj rada preko ponoci? Po meni, sve to kucano u kalendarskoj novoj 2013-toj spada u prethodni radni dan, dakle 31,12.2012. i nema se tu sto mijenjati dok se ne zakljuci radni dan. Ali ako porezna to tumaci drugacije, barem u mom programu nema problema, prije izdavanja racuna nakon ponoci, treba promijeniti poreze i od tada ce sve biti po novom, a Z traka od tog radnog (31.12.2012) ce biti mijesana, malo ovih, a malo onih poreza.

Mislim da je nemoguce zahtijevati od korisnika da prije ponoci zakljuce Z traku, pa da krenu novu od 1.1.2013, jer sto ako bas taj dan rade i pocinju novi radni dan ujutro, nakon sto "slavlje" zavrsi? Opet 1.1.2013? Koliko ja znam, nije dopusteno 2 ista radna dana, tj. 2 Z trake u istom radnom danu. Uostalom, kako ste zakljucivali do sada? I prije je bilo rada preko ponoci za novu godinu i nista se drasticno ne mijenja. Osim sto saljemo racune na fiskalizaciju i promjene poreza (kojih je bilo i ranije, sjetite se PDV sa 22% na 23% pa na 25%), glavna promjena je slijed racuna, koji su neki ponistavali (pocinjali od 1) na dnevnoj, a neki isto kao sad po novom, na godisnjoj bazi. I taj slijed treba, po meni, poceti od 1 ali ne u ponoc 1.1.2013, nego s prvim radnim danom u novoj godini.

No, nista nas ne kosta (a moglo bi u suprotnom) i dodatno se raspitati.

Dec 26, 2012 at 5:09 PM

Ne izgleda kao neki veći problem. Riješi se u 20-tak minuta. Jednostavno staviš dvije rekapitulacije poreza, jednu po datumu za radni dan a drugi po datumu izdavanja računa.

Dec 26, 2012 at 5:21 PM

Pa da te "novajlija" nešto pita... Tvoj lokal ima radno vrijeme do 3:00 i onda ti 01.01.2013 okreces brojac na 1 u recimo 12:00 ako recimo lokal radi od 12.

Za tebe radna godina zapocinje tak kad ti odlucis da si dosta radio u prosloj ?

"Koliko ja znam, nije dopusteno 2 ista radna dana, tj. 2 Z trake u istom radnom danu" - Stvarno ne znam gdje to piše u zakonu osim ako ti na obracunu pise nesto tipa Obracun za dd.MM.yyyy. onda shvacam zasto gurate racune u prethodni dan

Sta fali da ti na obracunu pise Obracun za period od dd.MM.yyyy HH:mm do dd.MM.yyyy HH:mm

Dec 26, 2012 at 5:32 PM

ako je radno vrijeme objekta od 07:00 do 03:00 tada je i njegov dnevni promet onaj ostvaren u tom periodu, bez obzira što obuhvaća 2 datuma
stoga se u ponoć 1.1.2013. ne mijenjaju stope poreza niti se broj računa stavlja na 1....bit će svega ove godine, očito ima puno onih kojima je ovo prvi
susret s POS-om

Dec 26, 2012 at 5:45 PM
Edited Dec 26, 2012 at 7:44 PM

U ponoć 1.1.2013 ne okrećem brojač na 1 jer to još uvijek spada u radni dan od 31.12.2012

Ako idemo tom logikom kako prijavljuješ poslovni prostor ako radi od ponedjeljka do petka u periodu od 08:00 - 02:00? Nije valjda da pišeš kako radi do petka u ponoć a u subotu od 00:00 do 02:00?

:)

Dec 26, 2012 at 7:11 PM

"stoga se u ponoć 1.1.2013. ne mijenjaju stope poreza niti se broj računa stavlja na 1....bit će svega ove godine, očito ima puno onih kojima je ovo prvi
susret s POS-om"

Super u poreznu ces poslat onda racun s porezom od 25% a treba biti 10% jer datum racuna koji saljes u XML-u je 01.01.2013 ... tvoji korisnici ce platit vise poreza nego sto trebaju - jedan disco s velikim prometom te noci biti ce presretan zbog te logike :)

"puno onih kojima je ovo prvi
susret s POS-om" - ocito !

Dec 26, 2012 at 7:57 PM

Zar tvoj program u ponoć, 1.1.2013 automatski mjenja stope poreza?

Dec 26, 2012 at 8:28 PM

Nop, ali ce korisnici promijenit

Dec 26, 2012 at 8:31 PM

meni program isto ima 2 datuma, jedan je datum izdavanja racuna a drugi mi pokazuje koji je radni dan...dakle , meni svaki radni dan traje od 6:00:00 ujutro taj dan do drugog dana do 5:59:59 sati. Dakle sa time sam sve rekao....

Dec 26, 2012 at 8:39 PM

Pa i meni mogu korisnici promjeniti poreze. To je bar najmanji problem. Ali čisto sumnjam da će to itko od jnih napraviti.

Dec 27, 2012 at 1:14 AM

Generalno je pravilo iz iskustva (imao sam inspekcije na više mjesta):

Ako platiš više poreza (preplata) neće biti nikakav problem ;)

Dec 27, 2012 at 11:45 AM
Edited Dec 27, 2012 at 11:48 AM

@maytione

Nisam na tebe mislio kad sam upotrijebio termin "novajlija", ali nije bitno, nemojmo se sad prepucavat oko nevaznih stvari. andrejp je fino objasnio: 1 radni dan moze ukljucivati vise kalendarskih dana i tu se slazem s njim. To sto ces ti u kalendarskoj novoj godini obracunavati po starim poreznim tarifama ja ne smatram nikakvom greskom, jer, ponavljam, pojam radnog dana se uzima u obzir (valjda bi trebao), a ne kalendarskog dana/mjeseca/godine.

Ne znam kako je tko mijenjao PDV sa 22 na 23 pa na 25, ali svi moji klijenti su to ucinili u sljedecem radnom danu, a ne u ponoc, ako su radili iza ponoci. Tada je drzava dizala PDV (a ne smanjivala ga kao sad) i nitko na te racune nije imao primjedbi (koliko se sjecam 1.8.2009 je bilo sa 22 na 23%). Potpuno istu logiku, barem po meni, treba primijeniti i sada.

I na tvoje pitanje da: ...nova godina pocinje kad ti odlucis da si dosta radio u prosloj? odgovorio bih: NE, nova godina zapocinje prvim radnim danom (ne kalednarskim) u novoj godini, a radni dan je odredjen radnim vremenom koji si dobio od lokalne samouprave i koji moras, barem po zakonu, postivati i glede pocetka i glede zavrsetka radnog vremena (a ne zatvoriti/otvoriti 2 sata ranije jer nema vise nikoga).

Dakle, da sumiram, svo moje trubljenje se zasniva na radnom danu kao osnovici svih obracuna, a radni dan, kao sto moze prelaziti iz jednog dana u drugi, isto tako moze prelaziti iz mjeseca u mjesec  (racuni od 01.01.13/07:00h - 01.02.13/02-00h spadaju u taj 1. mjesec ako je radno vrijeme od 07-02h) pa zasto ne i iz godine u godinu, dakle 01.01.2013/07:00h - 01.01.2014/02:00h bi bili svi racuni koji spadaju pod 2013-tu, sa svim pravilima koja su vazila u tom periodu (porezi, slijed racuna i sve ostalo).

Dec 27, 2012 at 10:59 PM
Edited Dec 27, 2012 at 11:01 PM

I ja već godinama radim na sistemu radnog dana, svi računi kucani u nekom periodu ulaze u isti Z izvještaj (bezobzira koji je datum na računu) do zaključivanja radnog dana koji se može postaviti automatikom (kao radno vrijeme) ili se može zaključiti i ručno s time da se zaključak neće napraviti ako nema nikakvog prometa.

Nije problem kako je to definirano, niti kako se to godinama radi. Mene je zanimalo da li će poreznjaci drugačije gledati na to ako npr. dođu ujutro u disko klub koji ima vanjsku terasu i ujutro radi kavice, ima 1000 kuna prometa, X na kasi potvrđuje taj iznos, ali oni pod taj dan imaju zavedeno 40.000 kn(otkucano u prethodnoj noći). 

Vjerojatno da takvih gluposti nikad neće doći i svaki inspektor bi to trebao shvatiti, ali poučen dosadašnjim iskustvom, svakakvih zahtjeva je do sada bilo.

Uostalom vrijeme će pokazati...Na ovo ionako nitko nemože dati odgovor.

Dec 27, 2012 at 11:20 PM
Panjich wrote:

Nije problem kako je to definirano, niti kako se to godinama radi. Mene je zanimalo da li će poreznjaci drugačije gledati na to ako npr. dođu ujutro u disko klub koji ima vanjsku terasu i ujutro radi kavice, ima 1000 kuna prometa, X na kasi potvrđuje taj iznos, ali oni pod taj dan imaju zavedeno 40.000 kn(otkucano u prethodnoj noći).

Pretpostavljam da ti mislis da ce inspektori vidjeti da je tog kalendarskog dana od ponoci do npr. 04h u CIS poslano tih 40.000 kn, koje pripadaju prethodnom radnom danu? Pa valjda se zato i salje prijava poslovnog prostora u kojoj moras navesti radno vrijeme, zar ne? Ako vec imaju pristup racunima u CIS-u, trebali bi imati pristup i prijavi pp-a!?!?! Uostalom, moras imat interni akt pri ruci i pokazat im ga, ako "ne znaju" ni za kakvu prijavu pp-a.

Svaki siledzija sa znackom moze sve tumacit kako god zeli, ali mislim da su logicke poveznice u ovom slucaju apsolutno nedvosmislene.

Dec 27, 2012 at 11:24 PM
Edited Dec 27, 2012 at 11:25 PM

Da, tu se u potpunosti slažem, i inspektoru je to lako dokazivo ako želi saslušati.