Sto ispisati kad nema JIR-a?

Dec 23, 2012 at 12:19 AM
Edited Dec 23, 2012 at 12:20 AM

Naime, ovo pitanje sam vec postavio u jednoj od diskusija, ali obzirom da se nitko nije oglasio, evo postavljam ga pred svima:

Ima li smisla, kad se ne moze dohvatiti JIR, na racun ispisati nesto tipa:

JIR: nedostupan - racun je zakonski ispravan i bez JIR-a

Na ovaj nacin bi se ustedjelo vjerojatno puno rasprave i price izmedju klijenata i vlasnika te objasnjavanja zakona. Izvoli, tu ti pise pa se ti dalje interesiraj, ali da znas da je i bez JIR-a racun ispravan, zato imas ZKI.

Naravno da bi ovo pitanje bilo najlogicnije postaviti kreatorima/sprovoditeljima zakona, ali ja osobno tu ne vidim nikakav problem, a postoji stanovita korist, barem u pocetku dok ljudi ne upoznaju zakon. Vase misljenje?

Dec 23, 2012 at 1:22 AM

Ja sam stavio:  RAČUN JE IZDAN BEZ JIR-a

Dec 23, 2012 at 2:29 AM

A da ispišemo:

-------------------------------------------------------------
AKO NA RAČUNU NEMA JIR-A, NISTE DUŽNI PLATITI
                 ČASTI VAS SLAVKO LINIĆ

Dec 23, 2012 at 2:46 AM

Ma ne, sada ozbiljno, mislim da ako ti gost zna za postojanje JIR-a, onda valjda zna i da JIR može biti nedostupan... Ja ću u takvom slučaju ispisati samo ZKI.

Dec 23, 2012 at 3:08 AM
Edited Dec 23, 2012 at 3:12 AM
emu wrote:

Ma ne, sada ozbiljno, mislim da ako ti gost zna za postojanje JIR-a, onda valjda zna i da JIR može biti nedostupan... Ja ću u takvom slučaju ispisati samo ZKI.

A cuj, mislim da "civili", tj. svi koje zaboli kita za fiskalizaciju, uglavnom nece znati nista vise od eventualno da "ima neki broj koji se moze provjerit preko FEJZBUKA ili ESEMESA i onda zaradit 500 kn". Barem sam siguran da ce tako biti u pocetku, tj. prvih godinu dana. I onda ce drkat vlasnike objekata da zasto njihov racun nema JIR, da ce ih prijavit, pogotovo u situacijama medjusobne netrpeljivosti, pijanstva, itd. I onda ce vlasnici opet od nas zahtijevati nesto slicno, tako da ne moraju drugima objasnjavat zakone.

Vise vas to pitam zbog eventualne inspektorske reakcije tipa: STO JE OVO? TO NE SMIJE BITI NA RACUNU, ILI IMA JIR-a ILI NE. AJMO, MILE, PISI, 5000,00 kn. Iako mislim da to zakonom nije uredjeno pa bi bilo logicno da nije ni zabranjeno, ali nikad ne znas, kod nas inspekcije rijetko imaju edukativnu nego uglavnom penalnu funkciju (cast izuzecima).

Dec 23, 2012 at 9:44 AM
Edited Dec 23, 2012 at 9:47 AM

Pa, najbolje da to dodaš kao opciju u programu, da si sami mogu odlučiti žele li ispisivati neki tekst kad nema JIR-a. Onda si se osigurao :)

Dec 23, 2012 at 5:39 PM
Edited Dec 23, 2012 at 5:42 PM
emu wrote:

Pa, najbolje da to dodaš kao opciju u programu, da si sami mogu odlučiti žele li ispisivati neki tekst kad nema JIR-a. Onda si se osigurao :)

Slazem se, to cu i vjerojatno i napraviti, no, pada mi na pamet sljedeca situacija, poznavajuci organe represije (doduse, nema veze sa ovim dodatkom, jer isto se desava i ako se pusti prazno).

Isprintas racun bez JIR-a i das ga klijentu. Onda ga dobronamjerni klijent ubaci u sanduce u PU pa se nakon godinu dana pojavi inspektor da provjeri bas taj racun. I ti mu ga isprintas, ali sad sa JIR-om (jer si ga, naravno, naknadno fiskalizirao). E tu smo te cekali, treba mi isprint IDENTICNOG racuna, a ovo sto si mi dao, NIJE IDENTICAN racun. Sto onda? Zna li netko postoji li kakva eksplicitna tocka u nekom od zakona? Ili opet sve pada na teret programera, da vode racuna kako je taj racun izdan bez JIR-a, pa ga se kao takvog treba i naknadno isprintavati, itd, itd, itd i sve u 3 p.m.!

Doduse, sad mi pade na pamet, postoji polje NAKNADNA DOSTAVA, po kojem mozes zakljuciti kako je racun izdan, al opet ostaje pitanje kako isprintavati arhivirani racun: onako kako je dat klijentu ili sa naknadno dostavljenim JIR-om?

Dec 23, 2012 at 5:59 PM

Milim da ovo :

treba mi isprint IDENTICNOG racuna, a ovo sto si mi dao, NIJE IDENTICAN racun.

nema smisla jer imaš obavezu isprintati JIR ako ga imaš.

Vjerujem da je veći prekršaj da kad naknadno dohvatiš JIR te nakon toga printaš kopiju, da ga onda zanemariš na ispisu.

Tvoja je obaveza da naknadno OBAVEZNO dohvatiš JIR a tada on postaje dio obaveznih podataka na računu.

lp

Dec 23, 2012 at 6:09 PM

Pa onda, ako još ispod JIR-a napišeš

(račun je naknadno fiskaliziran tad i tad)

valjda će i najosjetljivija inspekcijska dušica biti zadovoljena.

Dec 24, 2012 at 9:32 AM

Nema potrebe za svime ovim jer je na jednom od sastanaka u hgk gospođa iz porezne rekla ukoliko kupac sms-om ide provjeriti da li je račun bez JIR-a odsjeo u poreznoj da će dobiti odgovor za 48 sati. Naravno, u tom periodu je potrebno odraditi naknadnu fiskalizaciju računa i dobavljeni JIR spremiti.

Dec 24, 2012 at 5:16 PM
imatic wrote:

Nema potrebe za svime ovim jer je na jednom od sastanaka u hgk gospođa iz porezne rekla ukoliko kupac sms-om ide provjeriti da li je račun bez JIR-a odsjeo u poreznoj da će dobiti odgovor za 48 sati. Naravno, u tom periodu je potrebno odraditi naknadnu fiskalizaciju računa i dobavljeni JIR spremiti.

Bravo !

Dec 26, 2012 at 6:39 PM
pitthp wrote:

Milim da ovo :

treba mi isprint IDENTICNOG racuna, a ovo sto si mi dao, NIJE IDENTICAN racun.

nema smisla jer imaš obavezu isprintati JIR ako ga imaš.

Vjerujem da je veći prekršaj da kad naknadno dohvatiš JIR te nakon toga printaš kopiju, da ga onda zanemariš na ispisu.

Tvoja je obaveza da naknadno OBAVEZNO dohvatiš JIR a tada on postaje dio obaveznih podataka na računu.

lp

S ovim nebi trebalo biti problema. Zato imaš ZKI, ako je ZKI isti na oba računa onda je račun ispravan bez obzira što jedan nema JIR.