1. siječnja

Dec 11, 2012 at 1:17 PM

E majkemi jedva čekam da sve ovo krene u produkciju i umrem od smijeha.

Maloprije u birtiji dobim račun s obračunima poreza da ih ne bi dešifririo ni Robert Langdon. Ne štima ni jedna osnovna matematička operacija.

Da ne spominjem šta će bit kad sustav počne napadat miljon Konzumovih blagajni.

Dec 11, 2012 at 1:26 PM
tww0811 wrote:

Maloprije u birtiji dobim račun s obračunima poreza da ih ne bi dešifririo ni Robert Langdon. Ne štima ni jedna osnovna matematička operacija.

Pa pojma nemam, zakaj bi ti ljudi ikaj dirali po obracunu PDV-a i PNP-a !!!

Pa to radi kako je i do sada radilo...

A kaj se Konzuma i ovih velikih tice, oni to i onaku budu radili na drugaciji nacin, a ne kao mali ... 

Dec 11, 2012 at 2:00 PM
goranv13 wrote:
tww0811 wrote:

A kaj se Konzuma i ovih velikih tice, oni to i onaku budu radili na drugaciji nacin, a ne kao mali ... 

Stvarno će to Konzum raditi na neki drugi način? Kako?

Kaj oni zato što su veliki imaji neke povlastice?

Dec 11, 2012 at 2:05 PM
drazen14 wrote:
goranv13 wrote:
tww0811 wrote:

Stvarno će to Konzum raditi na neki drugi način? Kako?

Kaj oni zato što su veliki imaji neke povlastice?

Pa radit ce u biti isko kai i mali, samo ce Fiskalizaciju provoditi kod sebe, tj. dobit ce odredjeni broj JIR-ova...

To ti je isto kao i kod prodaje npr VIP, HT ili bilo kojih prepaid bonova. Dobijes kontrolne code-ove za bonove i prodajes dok ih imas..

Coordinator
Dec 11, 2012 at 2:07 PM

@goranv13, ma otkuda ti to !!??  Izmišljaš te stvari ili fakat nešto novo znaš !!??

Dec 11, 2012 at 2:18 PM

goranv13 ne lupetaj, sa takvim informacijama se ne razbacuj ako ih prije toga nisi provjerio jer dovodiš čovjeka u zabludu. Mi nemamo pojma o tome.

Dec 11, 2012 at 2:23 PM

Možda misli na centralizirani model fiskalizacije - koji mi baš i nije najjasniji kod gledanja u slike koje su stavili.

Ja mislim da je takav model za blagajne koje nemaju pristup internetu, nego rade zasebno i šalju račune na neki backoffice koji ima internet vezu i koji onda šalje račune na fiskalizaciju i vraća zašt.kod i JIR natrag na blagajnu koja onda ispisuje račun. Ali možda sam ja to krivo shvatio :)

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

pogledati na kraju pod:

Modeli fiskalizacije:

• Centralizirani (pdf)
  • Pojedinačne blagajne (pdf)

Coordinator
Dec 11, 2012 at 2:25 PM

@spikija, dobro si to shvatio i to je sve 5 - no - otkuda priča o "prepaid bonovima, tj. JIR-ovima" ?

Dec 11, 2012 at 2:40 PM

E, nemojte se odmah tako zestiti.
Uopce ne vidim problem da se generira odredjeni broj JIR-ova, za odredjeni OIB, odredjeno PM itd itd.
Pa sta Vi mislite kako recimo AMEX, Diners, i tko sve ne, prodaje PrePaid bonove za operatere. Dobije se odredjeni broj bonova i peri....

Tako i ovo.
U nekom periodu se sve to iskrcava u CIS i tu prica zavrsava..

Dec 11, 2012 at 2:52 PM

Ovaj goranv13 ili je Linićev nick, ili glavni APISov software project manager, ili nas za...

Dec 11, 2012 at 2:57 PM

Ako je tako kao što ti kažeš onda cijeli sustav fiskalizacije pada u vodu jer se postavlja pitanje zloupotrebe i manipulacije s JIR-ovima, tko mi može zabraniti da isti JIR ispišem na 2 različita računa...itd.

Dec 11, 2012 at 2:58 PM

Ako bi to bilo istina onda cijela ova priča oko fiskalizacije zbog kontrole naplate postaje potpuno besmislena. Dobio si JIR a račun ćeš napraviti možda jednom

ne ide mi to jedno s drugim

Dec 11, 2012 at 3:03 PM

I uostalom, što onda: kupim nešto u Konzumu, na izlazu odmah isučem mob, upišem prepaid JIR, CIS mi javi 'nema takvoga' i dobijem 500 kn?

Majko mila, od 1.1. sam milijunaš!

Dec 11, 2012 at 3:06 PM

Cek cek...

A tko veli da sustav Fiskalizacije pada u vodu. Pa kupac je dobio račun sa ZK-om i sa pripadajućim JIR-om.

E sada, tko tebi brani da isti JIR ispišeš na 2 različita računa ? Pa ako te ne ćope OK, a ako te ćope ......

Samo je stvar da li će krajnji korisnik ( kupac ) ići provjeravati na WEB-u, SMS-om ili već kako, da li je taj njegov račun u CIS-u!

I pitanjue je samo, kaj će se prikazivati kod te provjere računa: samo statu npr : Račun je u CIS-u ili i neki iznos tako da kupac može biti siguran da se radi o njegovom računu

Dec 11, 2012 at 3:17 PM

po logici stvari kupac bi prilikom provjere trebao dobiti sve podatke o računu (iznos,datum,vrijeme,oib, broj) u protivnom bi se neko mogao dosjetiti da u cis pošalje umanjeni iznos a kupac nema mogućnost provjeriti

Dec 11, 2012 at 3:21 PM

Pa zato ja i velim da ovakav "polu online" nacin Fiskalizacije uopce ne rusi "sustav fiskalizacije" kako je netko rekao.

A kaj se tice onoga  @PBDudek:

"I uostalom, što onda: kupim nešto u Konzumu, na izlazu odmah isučem mob, upišem prepaid JIR, CIS mi javi 'nema takvoga' i dobijem 500 kn?

Majko mila, od 1.1. sam milijunaš!"

Pa CIS moze javiti da takvog nema. Zakonski rok je 2 dana. Pa nemoj bas odmah kad izadjes iz ducana provjeravati. Strpi se 2 dana

Dec 11, 2012 at 3:24 PM

goranv13 .. fakat si covjece zabrio .. cijeli sustav ne fucnkionira ako ces dobiti unaprijed određene JIR-ove, a poanta JIR-a je da bude unique bas za taj racun koji saljes u upravu .. ovo je presmjesno sto se tu pise.

Uosatlom sam ces se uvjekriti da to tako nece ici, toliko mogucnosti malverzacije bi pruzao takav sistem da bi to bilo smjesno.

Dec 11, 2012 at 3:31 PM

nemaš se šta strpiti ako na računu imaš JIR to znači da je on prošao fiskalizaciju, rok od 2 dana se odnosi na dostavu računa koji iz nekog razloga nisu fiskalizirani a u tom slučaju nemaju ni JIR

Dec 12, 2012 at 3:11 PM

Ne stoji ti priča iz jednog jedinog razloga. ZKI broj se formira od elemenata računa. Taj račun šaljemo na CIS u xml formatu i JIR se formira na osnovu poslanog. Iz toga proizlazi da se nezna kako će izgledati JIR dok porezna ne dobije naš xml. Nema govora o kupnji prepaid JIR-ova.

Dec 12, 2012 at 3:50 PM
imatic wrote:

Ne stoji ti priča iz jednog jedinog razloga. ZKI broj se formira od elemenata računa. Taj račun šaljemo na CIS u xml formatu i JIR se formira na osnovu poslanog. Iz toga proizlazi da se nezna kako će izgledati JIR dok porezna ne dobije naš xml. Nema govora o kupnji prepaid JIR-ova.

možda su to JIRovi koji su već došli iz porezne :)

Coordinator
Dec 12, 2012 at 3:55 PM

A možda bi bilo super da Porezna omogući da i drugi "preprodaju" JIR-ove, slično kao što svugdje možeš kupiti prepaid bonove; već vidim da ću si moći izvaditi JIR na bankomatu, preko SMS-a, ...

Pa se onda pojave šverceri sa JIR-ovima, kao, ono, "devize, devize, jirovi, jirovi" - kakva idila :)

Dec 12, 2012 at 4:09 PM
nrasinec wrote:

A možda bi bilo super da Porezna omogući da i drugi "preprodaju" JIR-ove, slično kao što svugdje možeš kupiti prepaid bonove; već vidim da ću si moći izvaditi JIR na bankomatu, preko SMS-a, ...

Pa se onda pojave šverceri sa JIR-ovima, kao, ono, "devize, devize, jirovi, jirovi" - kakva idila :)

:))))

Dec 12, 2012 at 4:42 PM

A na Njuškalu hrpa oglasa:

Prodajem 100 JIR-ova na iznos 500 kn, malo korišteni, kao novi, cijena 50 kn/JIR

Dec 12, 2012 at 7:06 PM

:-))

goranv13, priznaj da si nas malo zekio, a mi svi odmah počeli štrikat zaozbiljno

Dec 12, 2012 at 8:48 PM
imatic wrote:

Otkud ti (mi) znas kako se generira JIR? Ovo sto goranv13 govori mozda jest, a mozda i nije istina, ali nije nemoguce. Hipitetski govoreci, nije li moguce da je baza od 100 milijardi JIR-ova (obicnih 32-cifrenih brojeva od 1 pa do beskonacno) vec generirana i samo ceka da se poveze sa svojim ZKI-jem? Pri tom, odredjena grupa JIR-ova moze biti vec rezervirana za velike korisnike, koji ce, onda, svaka 2 dana ili svaku noc, da ne bi opterecivali sustav, poslati sve to u CIS. A CIS ti moze na mobitel-web odgovoriti da je taj JIR ispravan, jer oni znaju za koga su ga rezervirali. Samo cekaju da se poveze sa izdanim ZKI-jem.  Problem je sto, ako to ovako fercera, oni u CIS-u ne znaju ZKI, jer im jos nije stigao. Dok ti odes tamo-vamo u PU (da prijavis nevazeci ZKI), ZKI ce vec stici i problem rijesen, a ti si dzaba gubio vrijeme.

Mi izracunavamo ZKI, koji valjda uz pomoc digitalnog potpisa garantira jedinstvenost, ali oni kontroliraju JIR, koji ne vidim zasto ne bi bio obicna sekvencijalna gomila brojeva, dobivena bez ikakvih specijalnih matematicko-kriptografskih pretumbacija. Samo je bitno da ne postoje 2 ista, sto se, znamo svi, moze rijesiti obicnom for/next petljom. A oni ih mogu po nekom randomu (ne sekvencijalno) dodijeljivati u trenutku primitka ZKI-ja.

Ja u ovome nacinu rada uopce ne vidim neku frku, niti mogucnost nekih malverzacija, osim uz pomoc onih koji imaju pristup tim bazama s JIR-ovima.

Nestrpljivo cekam pobijanje ove hipoteze... :)

Dec 13, 2012 at 12:32 AM
Edited Dec 13, 2012 at 12:33 AM
spikija wrote:

Možda misli na centralizirani model fiskalizacije - koji mi baš i nije najjasniji kod gledanja u slike koje su stavili.

Ja mislim da je takav model za blagajne koje nemaju pristup internetu, nego rade zasebno i šalju račune na neki backoffice koji ima internet vezu i koji onda šalje račune na fiskalizaciju i vraća zašt.kod i JIR natrag na blagajnu koja onda ispisuje račun. Ali možda sam ja to krivo shvatio :)

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

pogledati na kraju pod:

Modeli fiskalizacije:

• Centralizirani (pdf)
  • Pojedinačne blagajne (pdf)

Ta dva modela opisuju način numeriranja računa, tj. slijednost brojeva računa. U centraliziranom modelu je slijednost brojeva računa na razini poslovnog prostora (naplatni uređaji imaju zajednički brojač računa), a u modelu "pojedinačne blagajne" slijednost brojeva računa je na razini naplatnog uređaja (gdje svaki napl.uređaj ima svoj brojač).

Dec 13, 2012 at 4:33 AM

Cemu frka oko JIR, to je obicni UUID koji se koristi kao primarni kljuc u bazi, znaci kad zapisu zahtjev u bazu, vrate te ti primarni kljuc od zapisa.. broj je dovoljno velik, pa nece biti duplih u dogledno vrijeme... nacin generiranja je nebitan, i obicno ga SQL serveri generiraju interno, znaci treba ga samo procitati i vratiti...