Lista tehnologija i platformi na kojima provjereno radi FiskalizacijaDEV.dll

Coordinator
Oct 26, 2012 at 8:33 AM

Ovo je lista tehnologija/platformi na kojima (trenutno) provjereno radi naš DLL, bilo kao .NET assembly, bilo kao COM DLL ili vanjski EXE koji se poziva prema potrebi:

• .NET, VB.NET, C#, Visual Studio 2008/2010/2012
  • Delphi 7 i XE
  • Visual Basic 6 (VB6)
  • VB Script
  • ASP.NET
  • Clarion
  • Visual Foxpro
  • Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2003, Windows Server 2008
  • DOS box pod Windows-ima
Nadamo se uskoro potvrdi i sa drugih tehnologija/platformi, ako ste isprobali FiskalizacijaDEV rješenje negdje drugdje, slobodno ostavite komentar :)
Coordinator
Oct 26, 2012 at 8:34 AM

Windows 8, provjereno :)

Oct 26, 2012 at 8:45 AM

ova rješenja za  Delphi7 i XP koja su postali "cipexp" i "tzac" mislim da ne koriste ovu tehnologiju.

Oni koriste libxml2,  libxslt i  libxmlsec DLL-ove.

Mislim da još nitko nije stavio rješenje za Delphi preko COM DLL-ova (ili od tolko čitanja postova više ne vidim dobro :) ).

Coordinator
Oct 26, 2012 at 8:52 AM

Ups, ovo je izvučeno iz jednog posta:

"P.S. COM DLL šljaka savršeno ali se bojim da ćemo srušiti server kad krenemo" u kojem se priča o Delphi-u, ako stvarno ne radi pozivanje COM DLL-a unutar Delphi-a, javite da znamo :)

Oct 26, 2012 at 10:04 AM

Moguće je i na Linuxu (testirano na Debianu i Ubuntu) potjerati exe pomoću Mono softvera (http://mono-project.com). Jedino ostaje problem kako na Linux instalirati certifikat preuzet sa http://demo-pki.fina.hr/ (Verifikacijski/root (samopotpisani) certifikat za Demo CA ).

Coordinator
Oct 26, 2012 at 10:20 AM
Edited Oct 26, 2012 at 10:30 AM
cuckovic wrote:

Jedino ostaje problem kako na Linux instalirati certifikat preuzet sa http://demo-pki.fina.hr/ (Verifikacijski/root (samopotpisani) certifikat za Demo CA ).

Vrlo jednostavno:

# cd /etc/pki/tls/certs

# wget http://demo-pki.fina.hr/crl/democacert.cer

# ln -s democacert.cer `openssl x509 -hash -noout -in democacert.cer`.0

# openssl verify -CApath /etc/pki/tls/certs democacert.cer

democacert.cer: OK

# openssl s_client -showcerts -connect #ovdje_ide_adresa_za_ssl:443# -CApath /etc/pki/tls/certs

Ovo će raditi na većini linux platformi, jedino je različit path do "certs" direktorija...

Oct 26, 2012 at 10:43 AM

Mali info : "Visual FoxPro 9" može direktno konzumirati .NET Assembly pomoću DotNetBridge-a. 
Nisam probao direktno s "Fiskalizacija.DEV" ali s mojim .NET Assemblyem radi izvrsno pa ne vidim nekog razloga da ne radi i s Vašim.

Oct 26, 2012 at 11:43 AM
nrasinec wrote:

Ups, ovo je izvučeno iz jednog posta:

"P.S. COM DLL šljaka savršeno ali se bojim da ćemo srušiti server kad krenemo" u kojem se priča o Delphi-u, ako stvarno ne radi pozivanje COM DLL-a unutar Delphi-a, javite da znamo :)

Pa i u Delphiju radi COM DLL verzija samo što sam ja osobno promijenio smijer i iskoristio primjer od CipeXE sa  libxml2,  libxslt i  libxmlsec DLL-ove.

Oct 26, 2012 at 11:48 AM
Edited Oct 26, 2012 at 11:57 AM

da, slažem se da je i to COMM DLL samo mislim da se ovaj topic odnosi na "Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll" i da li radi s tim DLL-om, pošto se u naslovu kaže "Ovo je lista tehnologija/platformi na kojima (trenutno) provjereno radi naš DLL".

Ali OK, ovaj dio sa libxml2,  libxslt i  libxmlsec DLL spada u onaj dio na kraju topic-a

"ako ste isprobali FiskalizacijaDEV rješenje negdje drugdje, slobodno ostavite komentar :)"

Možda bi bilo bolje napraviti kategorizaciju (ne znam da li sam dobro napisao ali mislim da ste skužili kako sam mislio):

Na .NET platformi radi:

• .NET, VB.NET, C#, Visual Studio 2008/2010/2012
  • ASP.NET
  • Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2003, Windows Server 2008

Preko COM DLL radi:

• Visual Basic 6 (VB6)
  • VB Script
  • Visual Foxpro

Preko .EXE radi:

• Delphi 7 i XE
  • Visual Basic 6 (VB6)
  • Clarion
  • Clipper
  • DOS box pod Windows-ima

Ostala rješenja:

• Delphi 7 i XE - libxml2,  libxslt i  libxmlsec DLL

Oct 27, 2012 at 11:41 PM

Malo prije sam ostavio primjer za Delphi 7 i COM DLL koji radi...

Oct 31, 2012 at 12:52 PM

Molim primjer za VFP.

Oct 31, 2012 at 2:38 PM

Pa ako netko moze poslati za VB6 bio bi zahvalan.

Coordinator
Oct 31, 2012 at 3:18 PM

@valismot i @goranv13 - iskoristite ili COM ili EXE za ovo, dokumentacija i primjeri su sastavni dio ovog projekta: http://fiskalizacija.codeplex.com/documentation

Nov 4, 2012 at 3:35 PM
dkustec wrote:
cuckovic wrote:

Jedino ostaje problem kako na Linux instalirati certifikat preuzet sa http://demo-pki.fina.hr/ (Verifikacijski/root (samopotpisani) certifikat za Demo CA ).

Vrlo jednostavno:

# cd /etc/pki/tls/certs

# wget http://demo-pki.fina.hr/crl/democacert.cer

# ln -s democacert.cer `openssl x509 -hash -noout -in democacert.cer`.0

# openssl verify -CApath /etc/pki/tls/certs democacert.cer

democacert.cer: OK

# openssl s_client -showcerts -connect #ovdje_ide_adresa_za_ssl:443# -CApath /etc/pki/tls/certs

Ovo će raditi na većini linux platformi, jedino je različit path do "certs" direktorija...

meni baš nije htjelo tako raditi, ali ovako je:

# wget http://demo-pki.fina.hr/crl/democacert.cer

# openssl x509 -inform der -in democacert.cer -out democacert.pem

# openssl x509 -hash -noout -in democacert.pem
ce65b455

# ln -s democacert.pem ce65b455.0

# openssl verify -CApath /etc/pki/tls/certs democacert.pem
democacert.pem: OK

# openssl s_client -showcerts -connect cistest.apis-it.hr:8449 -CApath /etc/pki/tls/certs

na kraju puno svega treba pisati ako je ok:
Verify return code: 0 (ok)

Nov 7, 2012 at 9:00 AM

Razvijam također u Visual foxpro 9. Da li je neko poslao primjer ? Tnx

Nov 9, 2012 at 11:59 AM

Molim, može li detaljnije kako instalirati na ubuntu linux: koju verziju MONO i koji .net.

Hvala

Nov 10, 2012 at 5:24 PM

Radi odlično i u FoxPro 2.6 (Dos) u dosboxu, sa i bez Wrappera!

Nov 14, 2012 at 3:05 PM

Taman sam mislio napisati da radi i s Progress OpenEdge, ali ništa. Problem je u serijalizaciji iznosa, ne dobijam dvije decimale (što je BTW briljantan fenomenalan fantastičan zahtjev). Ja mogu reći da je porez:Stopa = 25.00, ali Progress/.NET bridge to ne napravi kako napravi kompajler u slučaju porez.Stopa = 25.00m (probao sam za test staviti iznose s dvije decimale koje nisu nula i onda prođe, dakle sama priprema XMLa i komunikacija rade). Ima li neko brzinsko rješenje da dobijem decimal takav kakav treba ili moram raditi neke svoje kerefeke?

Nov 15, 2012 at 10:01 AM
cc01 wrote:

Molim, može li detaljnije kako instalirati na ubuntu linux: koju verziju MONO i koji .net.

Hvala

kao prvo puno hvala nrasinec-u na trudu!

ustedio je mnogima puuno sati-dana

odradio je posao umjesto onih koji su ili ce dobro zaraditi na fiskalizaciji.

koristim ubuntu 10.04 desktop, instalirao sam  mono-devel i mono-runtime.

za mono(linux) se certifikat treba prijaviti sa naredbom certmgr

pokrenem exe i on odradi sve, ali za sada nema ispravnog odgovora u linuxu od cistest-a.

Coordinator
Nov 16, 2012 at 7:14 AM

@milanb, da li ti prolazi barem echo? Ako ne, onda sigurno i dalje imaš problema sa certifikatom - to možeš provjeriti tako da u web browser-u otvoriš URL od testnog servisa CIS-a - ako ti browser i dalje javlja da si na "nesigurnoj" stranici (certificate error), onda znaš gdje treba kopati :)  Ako ti browser kaže da je sve u redu, onda bi po svim pravilima i echo trebao proći...

Nov 16, 2012 at 11:45 AM

echo prolazi, ali nešto nije u redu sa certifikatima, ubacivao sam ih sa certmgr ali ne vidim što ne valja, Možda imate neki savjet ... Hvala unatrag i unaprijed

Coordinator
Nov 16, 2012 at 12:45 PM

Ako echo prolazi onda to znači da je democacert uspješno instaliran i da je SSL veza prema CIS-u OK. Drugim riječima, komunikacija sa CIS-om je OK.

Ostaje ti problem sa FISKAL DEMO certifikatom (da nešto nije u redu sa njim), da XML nije u skladu sa schemom ili da XML nije ispravno potpisan. Probaj malo prokopati po ove 3 stvari :)

Nov 16, 2012 at 1:32 PM

Pozdrav, danas sam naisao na Raverus.FiskalizacijaDEV.zip, te u njemu naisao na Raverus.FiskalizacijaDEV.dll koji je po mom misljenu rjesio sve moje probleme sto se tice SOAP-a (Zahtjev/Odgovor, JIR). Isao sam jos malo istrazivati po dokumentaciji i naisao na COM.zip koji sadrzi:

1. Raverus.FiskalizacijaDEV.dll
  2. Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll
  3. Raverus.FiskalizacijaDEV.XmlSerializer.dll

A u njima, na prvu ruku primjetio sam da COM podrzava sve funkcije koje sam koristio i sa prvim, no umjesto:

cis.PosaljiSoapPoruku(zahtjevXml); mu je potreban i certifikat kao 2. argument, te:

cis.OdgovorGreska vise ne postoji odnosno ne provjerava dali sadrzi gresku.

Zamolio bih za objasnjenje koje rjesenje bi bilo optimalnije, hvala.

Coordinator
Nov 16, 2012 at 1:35 PM

@MarkoCRaverus.FiskalizacijaDEV.dll je .NET assembly i u njemu je sva logika potrebna za potpisivanje i komunikaciju sa CIS-om. Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll je COM sučelje prema onom prvom DLL-u i koriste ga oni koji ne mogu u svojim projektima (razvojnim okruženjima) direktno referencirati .NET assembly.

Znači, ako možeš koristiti .NET, to je svakako preporučeno rješenje :)

Trudimo se da COM u konačnici ima iste mogućnosti kao i .NET, ali ima još nekoliko sitnica koje moramo riješiti, jedna od njih je i rad sa greškama, time-outom i sl.

Nov 16, 2012 at 1:49 PM

Hvala na brzom odgovoru, evo vec micem COM i XmlSerializer xD.

Nov 18, 2012 at 11:21 AM

Pozdrav svima.

Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll  uspješno radi i u Harbour/xHarbour okruženju.

Nov 18, 2012 at 12:05 PM

Velika zahvala kolegama (i kolegicama?) iz Raverusa na uloženom trudu.

Raverus.Fiskalizacija.DEV.EXE.exe provjereno radi u okruženju: Clipper 5.01a; Blinker 1.50; XP SP3.

Ako netko želi, mogu prikazati moje rješenje u Clipper aplikaciji da se bar malo odužim zajednici. OPEN SOURCE JE ZAKON!

Pozdrav!

Nov 19, 2012 at 12:41 AM
Edited Nov 19, 2012 at 12:53 AM

Evo kratak kod za provjeru ECHO-a iz Clipper-a 5.01.

#include "inkey.ch"
/******************************************************************************
 Program ne radi nista pametno osim slanja ECHO poruke uz pomoc
 Raverus.FiskalizacijaDEV.EXE.exe-a. Kad primi odgovor u ECHO.TXT, otvori
 "editor" sa sadrzajem istog (XML sa poslanom porukom). 

Da bi ovo radilo ne treba nikakav certifikat osim Fininog democacert-a koji
 se moze skinuti sa njihovih stranica i Net 2.0 podrske.

ne zaboravite linkati sa __wait_b.obj fajlom (sto se vec odavno koristi
za Clipper pod Win)
******************************************************************************/
SET EPOCH TO 1980
SET CURSOR OFF
SET TALK OFF
SET EXACT OFF
SET BELL OFF
SET SAFETY OFF
SET DELETED ON
SET WRAP ON
SET SCOREBOARD OFF
SET DATE GERMAN
SET CONFIRM ON

clear
provjera:=0
set key K_F10 to JelStiglo()

/******************************************************************************
 keysec nije dio Clipper LIB-ova nego Nantucket Toolsa II i sluzi da
posalje tipku u bafer tipkovnice svakih N sekundi
******************************************************************************/
keysec(K_F10,1,-1)
@24, 0 say "ESC-prekid"
do while .t.
   echo_msg := space(20)
   @ 0, 0 say "Echo poruka: " get echo_msg
   setcursor(1)
   read
   setcursor(0)
   if lastkey()=27
      exit
   endif

/**************************************************************************
      rfd je rename-ovan Raverus.FiskalizacijaDEV.EXE.exe.
      u istom folderu su i .dll-ovi nepohodni za rad
   ***************************************************************************/
   run ('rfd echo "'+echo_msg+'"')
enddo
keysec()
quit

function JelStiglo
    set key K_F10 to
    @0,60 say "Provjera: "+alltrim(str(++provjera ))
    if file("ECHO.TXT")
       dispbox(1,0,23,79)
       memoedit(memoread("ECHO.TXT"),2,1,22,78,.T.)
       ferase("ECHO.TXT")
       alert ("ECHO.TXT - OBRISANO")
       @1,0 clear to 23,79
    endif
    set key K_F10 to JelStiglo
return NIL

Nov 19, 2012 at 11:35 AM

Pozdrav svima,

Samo da javim da sam istestirao COM varijantu i da stvar radi baz greške ako se poziva iz ColdFusiona.

lijepi pozdrav

Nov 19, 2012 at 11:57 AM

Jutro je pametnije od veceri, tako da sam ovaj Clipper primjer (koji je napravljen samo da vidim radi li uopce pozivanje Raverus.EXE iz Clippera) napravio na krivi nacin (iako funkcionira). Naime, dok RUN ne odradi svoje (tj. Raverus), nema povratka natrag u program.  Tako da kad Raverus.EXE, pozvan kroz RUN zavrsi, tek onda se kontrola vrati natrag u Clipper i dovoljno je nakon toga provjeriti ima li ECHO.TXT fajla i sto je u njemu. Ja sam ovo napisao vise imajuci na pameti neki "TSR" program (u Trayu), koji Clipper u stvari nikad ne bi pozivao, vec bi mu samo "dilao" fajlove u odgovarajuci folder i (tek) onda uz pomoc Keysec() "trigerirao" pritisak svake sekunde (ili u nekom drugom intervalu) na neku tipku, koja je prethodno vezana na funkciju za provjeru ima li kakvog odgovora.

BTW, pitanje glede XML-a (tu sam rookie):

vecinom su polja definirana ovako: <naziv-polja>vrijednost</naziv-polja>, no, negdje se pojavljuje (obicno na pocetku XML-a) i malo drugacije:
<naziv-polja onda svasta nesto napisano obicno neke definicije>vrijednost</naziv-polja>. E tu moj xmlread() zapne, jer sam napravio da nakon naziva polja uvijek ocekuje znak ">", tj. zatvaranje naziva, a to se ne desava, nego slijedi jos neki dodatni opis prije samog znaka ">". Cemu taj dodatak, da li ce se on pojavljivati samo na pocetnim definicijskim poljima ili se moze pojaviti i usred XML-a?

Pitam to jer sam token kojim trazim vrijednosti izmedju polja definirao upravo tako: <naziv_polja_cija_se_vrijednost_trazi_je_izmedju_<>_znakova>, a kraj polja je isto to, samo sto pocinje sa slashom "/". Dakle, nadji pocetak i kraj definicije polja i uzmi ono sto je izmedju toga kao vrijednost tog polja. Sve radi, osim ako ne trazim polje koje nije odmah po nazivu polja zatvoreno sa ">"

npr. iz zahtjeva za racun:
<tns:RacunZahtjev  Id="signXmlId" xmlns:tns="http://www.apis-it.hr/fin/2012/types/f73">
......
</tns:Racun Zahtjev>

Pitanje je vise akademsko, jer mi se cini da u praxi to nece predstavljati problem, ali da li postoje jos neki izuzeci kod definiranja XML polja?

Nov 19, 2012 at 12:23 PM

pitanje mi se čini pomalo van vremena, ali ipak za svaki slučaj.

čini se da ništa od toga neće raditi na win98 i winme?

pozdrav

Coordinator
Nov 19, 2012 at 12:38 PM

Ograničenje je u .NET Framework-u, v2.0 - nisam siguran da li je on podržan na win98 !?

Nov 19, 2012 at 12:43 PM
Edited Nov 19, 2012 at 12:44 PM
cpgavran wrote:

pitanje mi se čini pomalo van vremena, ali ipak za svaki slučaj.

čini se da ništa od toga neće raditi na win98 i winme?

pozdrav

Mislim da je minimum Windows XP sa SP3. 

Nov 19, 2012 at 12:48 PM

vjerojatno ne. verzija 1.1 se pojavila sa 2000, a 2.0 sa xp sp1.

moramo dalje.

Nov 19, 2012 at 1:30 PM

Pozdrav svima.

Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll  uspješno radi s Alaska Xbase++

Nov 26, 2012 at 7:12 PM

Čisto informativno,  Raverus.FiskalizacijaDEV.COM.dll radi i u Clarionu. Pozdrav

Dec 1, 2012 at 12:28 PM

Zanimljivo društvo!

Htio bih zahvaliti ekipi koji su se potrudili napraviti rješenje "za narod".

Još bih bio sretniji da nije na .net nego nekoj jednostavnijoj cross-platformi ali i ovako je OK.

Nisam još isprobao ali "ECHO" i "Dohvati status CIS registra" mi radi.

Znači "bude nekaj"! Pozdrav i veliko HVALA.

Dec 1, 2012 at 3:52 PM

Delphi5 na Win98SE preko wrapper.exe :)

Dec 2, 2012 at 10:08 PM

Raverus COM i EXE rade na WIN 2000 Professional SP4. Još jednom hvala svima koji su pokrenuli ovaj projekt.

Dec 2, 2012 at 10:32 PM

Dečki i cure naravno, puno hvala na pomoći (pogotovo savjetima od dubrovčana CipeXE  i kolege tZac).

Bez obzira što za Delphi nisam koristio Reverus  bitno je da smo riješili problem.

Ekipa prva ste liga.

Lp, 

Marekius

p.s. Možemo baciti i koju belu u noćima od 27.12. do 01.01 .o)))